Προς το περιεχόμενο

hp g62. πρόβλημα με κάρτα γραφικων?


strgep

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω το laptop hp g62, το οποίο δεν ανοίγει.

πατάω το κουμπί, αρχίζουν τα ανεμιστηράκια και μετά απο 5 λεπτά ακούγεται και ο ήχος των windows. δεν δείχνει όμως τίποτα. δοκίμασα να συνδέσω και εξωτερική οθόνη αλλα πάλι δεν δείχνει.

φταίει η κάρτα γραφικών ή η οθόνη?

αφού ακουστεί ο ήχος των windows, το λαπτοπ φαινεται να ανταποκρίνεται σε κάποιες λειτουργίες. πχ αν πατήσω το κουμπί για το wifi, το λαμπάκι του wifi αναβοσβήνει κανονικα.

καμία ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιδιορθώνεται?

αν το καθαρίσω?

κάπου έχω διαβάσει αν "ζεστάνεις" την κάρτα γραφικών, μπορει στην συνέχεια να δουλέψει. φυσικά μιλάμε για προσωρινή λύση, αφού μπορεί να το ξαναπάθει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιδιορθώνεται?

αν το καθαρίσω?

κάπου έχω διαβάσει αν "ζεστάνεις" την κάρτα γραφικών, μπορει στην συνέχεια να δουλέψει. φυσικά μιλάμε για προσωρινή λύση, αφού μπορεί να το ξαναπάθει...

γίνεται.αλλά θα το ξαναπάθει!

το γνωστό reballing είναι η καλύτερη λύση στο προβλημά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το reballing μου φαίνεται αρκετα πολύπλοκο.

ξέρεις κανεις λεπτομέρειες για το ζέσταμα με το πιστολάκι. δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο, πχ για πόση ώρα πρέπει να το ζεστάνω κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις και εγώ σήμερα έλυσα το ίδιο πρόβλημα στην κάρτα γραφικών με πιστολάκι μαλλιών..

 

Αυτό που έκανα ήταν στην αρχή να πάρω ένα μεγάλο κομμάτι αλουμινόχαρτο. σκέπασα όλη τη πίσω όψη και άνοιξα ένα τετράγωνο στην θέση που είναι το chipset της κάρτας γραφικών. Στη συνέχεια από απόσταση 6 cm (έτσι είχα διαβάσει) άνοιξα το πιστολάκι στη μέγιστη κλίμακα αέρα και θερμότητας για 8 λεπτά ( πριν λίγες μέρες είχα δοκιμάσει πάλι τα ίδια αλλά για 2 λεπτά και δεν μου είχε αποδώσει). Το άφησα κάπου μισή ώρα, το συναρμολόγησα και μετά ήταν έτοιμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...