Προς το περιεχόμενο

Χαλασμένο cmd;


Supes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην ερώτηση του TS τι να κάνει, ο γνωστός φανατικός βρήκε ευκαιρία να περάσει ως μόνη αλήθεια το μίσος του (ή εμμονή) για μία εταιρία. 

Ποιο μισος οταν το mac os x εχει το πλεονεκτημα οτι μπορεις να διαλεξεις τι σε βολευει ενω πχ τα windows δεν το εχουν;;

Εδω εφθασες να θεωρεις οτι ειναι βολικοτερο να πατας το δεξι cmd και να χρειαζεσαι δυο χερια για copy-paste απο το να παταει καποιος το αριστερο ctrl.

Μονο εσυ συνεχιζεις τις ειρωνιες και τις προσβολες(λογικο λογω απουσιας επιχειρηματων) χωρις να προσφερεις τιποτα και δεν ειναι τυχαιο οτι κανεις αλλος δεν απανταει στις εμμονες αυτες.

 

Οι υπολοιποι που συζηταμε εχουμε την ικανοτητα αυτη: να συζηταμε ηρεμα , να ανταλλασουμε αποψεις, να προτεινουμε λυσεις αντι να προχωραμε σε προσβολες, ειρωνιες κλπ.

Ο καθενας οπως μπορει.

 

Καλη συνεχεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

 

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας δοκιμάζω τώρα όλες τις λύσεις σας  να δω ποια θα με βολέψει προσωπικά περισσότερο.

 

Παιδιά, και οι δύο να με βοηθήσατε ήρθατε και το κάνατε, δεν χρειάζονται αναμπουμπούλες

 

Peace__Brotha_by_TheIronLion.jpg

 

Τώρα δεν ξέρω πόσο ρόλο παίζει αλλά τον αντίχειρα στο αριστερό χέρι προσωπικά τον χρησιμοποιώ μόνο για το cmd+tab για όλα τα άλλα χρησιμοποιώ μεσαίο και δείκτη, οπότε και το ctrl θα με πάρει λίγο να το συνηθίσω αλλά νομίζω ότι τώρα είναι η καλύτερη λύση, θέλω να αποφύγω τα 2 χέρια γιατί συνήθως δουλεύω με ένα χέρι (το άλλο είναι στο midi piano μην παρεξηγηθώ :P ). Τα δοκιμάζω όλα λίγο και σας λέω.

 

Τέλος υπάρχει τίποτα "τεχνικό" που μπορώ να δοκιμάσω κάποιος ειδικός καθαρισμός στο πλήκτρο ή κάτι τέτοιο;

Όσο εσείς συνεχίζετε να σας δείξω πως πατάω εγώ το cmd +C +V που είναι η αποθέωση της ...εργονομίας??? :P

 

:-D  :-D  :-D  να τος! χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα δεν ξέρω πόσο ρόλο παίζει αλλά τον αντίχειρα στο αριστερό χέρι προσωπικά τον χρησιμοποιώ μόνο για το cmd+tab για όλα τα άλλα χρησιμοποιώ μεσαίο και δείκτη, οπότε και το ctrl θα με πάρει λίγο να το συνηθίσω αλλά νομίζω ότι τώρα είναι η καλύτερη λύση, θέλω να αποφύγω τα 2 χέρια γιατί συνήθως δουλεύω με ένα χέρι (το άλλο είναι στο midi piano μην παρεξηγηθώ :P ). Τα δοκιμάζω όλα λίγο και σας λέω.

Οπως ειπα και αρχικα, θεωρω πως ειναι η καλυτερη λυση μεχρι να το επισκευασεις.

Πολυ προτιμοτερο απο το να χρησιμοποιεις 2 χερια απλα για να κανεις copy=paste κλπ.

Όσο εσείς συνεχίζετε να σας δείξω πως πατάω εγώ το cmd +C +V που είναι η αποθέωση της ...εργονομίας??? :P

Δυστυχως του φιλου δεν λειτουργει το αριστερο cmd.

 

Επισης για να πατησεις το αριστερο control που ειναι τερμα αριστερα στο apple wired keyboard του φιλου δεν χρειαζεται να μετακινησεις το χερι σου οπως εκανες εσυ στην φωτο.

Αλλα αυτο ειναι μια αλλη συζητηση και μπαινει και το θεμα των γουστων. Ο περισσοτερος κοσμος ομως και οι περισσοτερες εταιριες χρησιμοποιουν το control.

 

Τουλαχιστον ομως τωρα κανουμε συζητηση, σε αντιθεση με μερικους που ποσταραν στο thread απλα για να προσβαλλουν λογω εμμονων.(και φυσικα κανενας αλλος δεν απανταει στις προσβολες και στις ανακριβειες τους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπα και αρχικα, θεωρω πως ειναι η καλυτερη λυση μεχρι να το επισκευασεις.

Πολυ προτιμοτερο απο το να χρησιμοποιεις 2 χερια απλα για να κανεις copy.

Δυστυχως του φιλου δεν λειτουργει το αριστερο cmd.

 

Υπάρχει τρόπος να αλλάξω μόνο το αρίστερο cmd  στην θέση του ctrl; Γιατί από το modifier keys μου αλλάζει και τα 2...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τρόπος να αλλάξω μόνο το αρίστερο cmd στην θέση του ctrl; Γιατί από το modifier keys μου αλλάζει και τα 2...

Για δοκιμασε με αυτο το πρόγραμμα:

https://pqrs.org/macosx/keyremap4macbook/

 

Πρεπει να κανει αυτο που θελεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο μισος οταν το mac os x εχει το πλεονεκτημα οτι μπορεις να διαλεξεις τι σε βολευει ενω πχ τα windows δεν το εχουν;;

Εδω εφθασες να θεωρεις οτι ειναι βολικοτερο να πατας το δεξι cmd και να χρειαζεσαι δυο χερια για copy-paste απο το να παταει καποιος το αριστερο ctrl.

Μονο εσυ συνεχιζεις τις ειρωνιες και τις προσβολες(λογικο λογω απουσιας επιχειρηματων) χωρις να προσφερεις τιποτα και δεν ειναι τυχαιο οτι κανεις αλλος δεν απανταει στις εμμονες αυτες.

 

Οι υπολοιποι που συζηταμε εχουμε την ικανοτητα αυτη: να συζηταμε ηρεμα , να ανταλλασουμε αποψεις, να προτεινουμε λυσεις αντι να προχωραμε σε προσβολες, ειρωνιες κλπ.

Ο καθενας οπως μπορει.

 

Καλη συνεχεια..

 

 

Και για το statement:

 

"Το ctrl είναι βολικότερο και πιο εργονομικό από το cmd"

 

(που αυτό ήταν το όλο θέμα) τουμπεκί ψιλοκομμένο και άλλο λόγια να αγαπιόμαστε...

 

 

όσο και να προσπαθείς να μαζέψεις αυτά που έκανες δεν γίνεται. 

Μεχρι να το επισκευασεις, η καλυτερη λυση ειναι να εναλασσεις το cmd με το ctrl μεσα απο τα system preferences. Ετσι δηλαδη θα πατας το κουμπι ctrl, αλλα θα εκτελει την λειτουργια cmd, πχ θα πατας ctrl + c για να κανεις copy.

 

Ειναι αλλωστε πολυ πιο βολικο και εργονομικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...