Προς το περιεχόμενο

Ανανεωμένη σειρά MacBook Air με γρηγορότερο επεξεργαστή και $100 χαμηλότερη τιμή


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ ένα έχω να πω. Εδώ και τρία χρόνια με το macbook pro, πρώτη επαφή με mac και macos γενικώς, και έχοντας περάσει από μυριάδες pc-notebook-laptop, αναγνωρίζω ότι είναι το μόνο μηχάνημα που όχι μόνο δεν χρειάστηκα ποντίκι αλλά το trackpad είναι η προέκταση του χεριού μου. Σίγουρα το χρυσοπλήρωσα, αλλά τώρα που του έχωσα και τον evo, το θεωρώ ως το πιο εύχρηστο laptop που έχω χρησιμοποιήσει. Μπορείς να κάνεις την δουλειά σου φτηνότερα; Σίγουρα μπορείς. Αλλά η φτώχεια θέλει καλοπέραση...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ ένα έχω να πω. Εδώ και τρία χρόνια με το macbook pro, πρώτη επαφή με mac και macos γενικώς, και έχοντας περάσει από μυριάδες pc-notebook-laptop, αναγνωρίζω ότι είναι το μόνο μηχάνημα που όχι μόνο δεν χρειάστηκα ποντίκι αλλά το trackpad είναι η προέκταση του χεριού μου. Σίγουρα το χρυσοπλήρωσα, αλλά τώρα που του έχωσα και τον evo, το θεωρώ ως το πιο εύχρηστο laptop που έχω χρησιμοποιήσει. Μπορείς να κάνεις την δουλειά σου φτηνότερα; Σίγουρα μπορείς. Αλλά η φτώχεια θέλει καλοπέραση...

 

 

 

Ίδια φάση με σένα κι εγώ . Συμφωνώ 100% !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, 13αρι pro του 11, με evo 840 500gb, 8gb ram και το trackpad προέκταση του χεριού. Σίγουρα υπάρχουν και καλύτερα laptop αλλά αυτό πλέον δεν το αλλάζεις. Μόνο με pro retina και 1Tb σκληρό ΌΤΑΝ φτάσει 1200€. Πάντως το trackpad σε κάνει να αναρωτιέσαι γιατί τόσα χρόνια δεν φτιάχνουν και οι άλλοι κάτι τέτοιο. 

Πάντως σχετικά με το air, έχω να πω 2 πράγματα. Πρώτον ότι έχει πέσει περίπου στη μισή τιμή απο το πρώτο που βγήκε πριν 4-5 χρόνια και έκανε 1799€ και δεύτερον ότι σίγουρα θα μπορούσαν να κάνουν και καλύτερη αναβάθμιση ειδικά αν σκεφτείς ότι μάλλον θα είναι και η μόνη για φέτος (μάλλον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τον stigmax που ειπε οτι ειναι ενα νετμπουκ και δεν αξιζει τα λεφτα του ας πιασεις στα χερια σου ενα macbook air  και μετα πες μας ξανα αν οντως ειναι νετμπουκ ή λαπτοπαρα. Δεν εχω macbook αλλα hackintosh σε σταθερο υπολογιστη και ειλικρινα μακαρι να ειχα τα λεφτα να επαιρνα ενα macbook air. Μιλαμε για λειτουργικο σταθερο πραγματικο διαμαντι που τρεχει ανετα σε υπολογιστη με core 2 duo στα 1,8 ghz με ddr2 2gb. Φαντασου οτι παει σφαιρα στο pc μου αυτο και μετα φαντασου πως τρεχει σε δισκο ssd και με επεξεργαστη i5 και με hardware επιλεγμενο απο την apple να δουλευει το λειτουργικο για τον υπολογιστη σου... Αν και δεν την παω την apple για την πολιτικη που ακολουθει στα iphone και ipad στον τομεα των υπολογιστων δεν υπαρχει ανταγωνισμος. Εχει μια κατηγορια δικη της που δυσκολα θα την ξεπερασει καποιος. Της βγαζω το καπελο αν και την μισω θανασιμα για τις κινητες συσκευες της (iphone-ipad-ipod)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δουλεψει macbook air μοντελο του 2013 και το ερωτευτηκα αμεσως μολις το επιασα στα χερια,ελαφρυ γρηγορο κ ανετο ουτε ποντικι χρειαζεσε..σημερα εβλεπα ταινια και η μπαταρια ειχε παει μολις στο 70% εβλεπες αλλες δυο αν ηθελες. :)

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δουλεψει macbook air μοντελο του 2013 και το ερωτευτηκα αμεσως μολις το επιασα στα χερια,ελαφρυ γρηγορο κ ανετο ουτε ποντικι χρειαζεσε..σημερα εβλεπα ταινια και η μπαταρια ειχε παει μολις στο 70% εβλεπες αλλες δυο αν ηθελες. :)

Sent from my iPhone using Insomnia

σε 11 ιντσες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

To touch, είτε σε Modern UI, είτε σε κλασικό desktop δεν είναι εκεί μόνο για να αντικαταστίσει τα υπάρχοντα μέσα χειρισμού αλλα για να τα ενισχύσει.

 

Στο φινάλε αν δεν θες να το χρησιμοποιήσεις, άστο, μην το δουλέψεις, κάποιος άλλος θα το κάνει όμως.

 

Οσον αφορά το κόστος, δεν σε πείραξε που δίνεις ένα χιλιάρικο για 11άρι νετbook, θα σε πειράξει αν κανει ενα πενηντάρικο πάνω και υποστηρίζει και αφή...

Δεν καταλαβες καθολου το νοημα αυτων που ειπα.

Δεν θα βαλεις touchscreen σε ενα λαπτοπ μονο για να υπαρχει.

Οταν μια εφαρμογη φτιαχνεται για πληκτρολογιο και mouse, οτιδηποτε αλλο θα υποβαθμισει τον ρολο του πληκτρολογιου και του mouse.

 

Τι να το κανεις το touchscreen αν δεν υπαρχουν οι εφαρμογες για touchscreen;

Η Apple (και η καθε εταιρια) εχει φτιαξει ενα συγκεκριμενο προιον για μια συγκεκριμενη δουλεια με συγκεκριμενη στοχευση.

 

Δεν μπορεις να εχεις ενα προιον που να τα κανει ολα, οπως επισης δεν μπορεις καποιος που ειναι π.χ. γιατρος, να κανει τον δικηγορο, τον λογιστη, τον αστυνομικο, τον δημοσιογραφο κτλ κτλ.

 

Για touchscreen υπαρχουν τα tablets και τα κινητα. Σιγα μην κατσει η Apple να χαλασει το απολυτα επιτυχημενο της προιον για touchscreen.

Αυτα μονο η Microsoft τα κανει.

Δίκιο έχεις το touchscreen είναι μόνο για εφέ στα λάπτοπ εκτός για πολύ πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις (info kiosk, νοσοκομεία, μπαρ κ.τ.λ. όπου και πάλι εφαρμογές για touchscreen τις θυμάμε από την εποχή των windows 95).Sent from my iPhone using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πολυ καλα κανει και δεν βαζει touchscreen.

 

Η Apple αν πετυχε τοσα πολλα, τα πετυχε γιατι εχει ξεφυγει απο τις χαζες νοοτροπιες τυπου Microsoft (λεγε με metro ui στο Desktop).

 

Γιατι να βαλεις touchscreen στο λαπτοπ;

Κανενα απολυτως νοημα, θα χαλασει το προιον θα αυξηθει και το κοστος.

  • Γιατι για να εχεις touchscreen θα πρεπει να εχεις και τις αναλογες εφαρμογες.
  • Για να εχεις τις αναλογες εφαρμογες θα πρεπει να αλλαξει ο σχεδιασμος του λειτουργικου.
  • Για να αλλαξει ο σχεδιασμος του λειτουργικου, αυτο συνεπαγεται με κοστος και αυξημενο ρισκο.

Τι λες ρε φιλε ενα digitizer ειναι πανω στην οθονη που ουσιαστικα δουλευει σαν το touchpad τι αναλογες εφαρμογες και αλλαγες στο λειτουργικο. Απλα ειναι γυφτοι τελεια. Το λαπτοπ ναι ειναι κορυφαιο αλλα να μην λεμε και οτι θελουμε.Απλα θελουν κερδος 500 ευρω και οχι 450

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μοντέλο 2014 και ακόμα δεν έχει βάλει την παραμικρή υποστήριξη touchscreen στα προϊόντα της.

 

Κάτι μου λέει πως θα έχουμε και πάλι επανάληψη της δεκαετίας του 90 και η Microsoft θα σαρώσει τα πάντα στο διάστημα της επομενης διετίας.

 

Το να υποστηρίζει TOUCH μόνο και μονό για να το κάνει, δεν έχει νόημα.

Αντικειμενικά, το Touch στα Laptop / Desktop δεν είναι βολικό. Σε γενικές γραμμές να δουλεύεις (όχι FB κλπ) με Touch δεν είναι βολικό.

Γιατί έβγαλε και το Surface η MS με το Keyboard Cover & Υποστήριξη για ποντική νομίζεις;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Macbook Air με Haswell CPU (ειδικά το 13αρι) είναι με ΔΙΑΦΟΡΑ το καλύτερο ultrabook που έχει κυκλοφορήσει EVER. Συνδυάζει απίστευτη αυτονομία, λειτουργικότητα, φορητότητα  και υπολογιστική ισχύ που θα καλύψει το 95% των σύγχρονων user.

Τα τελευταία χρόνια είχα στην κατοχή μου σχεδόν όλα τα Macbook 13"-15" που κυκλοφόρησαν (Retina και μη).

Ναι, το Air δεν έχει την πιο εντυπωσιακή οθόνη της Apple, δεν έχει τον καλύτερο επεξεργαστή, δεν αναβαθμίζεται  κτλ κτλ.....στην πράξη όμως είναι το πιο εύχρηστο, το πιο λειτουργικό, το πιο απροβλημάτιστο, το πιο "αγαπησιάρικο" MAC που είχα ποτέ και τελικά αυτό που χρησιμοποιώ περισσότερο από κάθε άλλο υπολογιστή στο παρελθόν. Και αυτή είναι η ουσία...η καθημερινή χρήση του υπολογιστή. Καμιά φορά, με πρώτο τον ευατό μου, "παγιδευόμαστε" σε specs και στις νέες τεχνολογίες και χάνουμε την ουσία.

 

Όσον αφορά το ζήτημα touch και laptop θεωρώ ότι δεν θα "περπατήσει" ποτέ. Τα laptop απλά δεν χρειάζονται touch, πλην πολύ εξειδικευμένων περιπτώσεων.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πολυ καλα κανει και δεν βαζει touchscreen.

 

Η Apple αν πετυχε τοσα πολλα, τα πετυχε γιατι εχει ξεφυγει απο τις χαζες νοοτροπιες τυπου Microsoft (λεγε με metro ui στο Desktop).

 

Γιατι να βαλεις touchscreen στο λαπτοπ;

Κανενα απολυτως νοημα, θα χαλασει το προιον θα αυξηθει και το κοστος.

  • Γιατι για να εχεις touchscreen θα πρεπει να εχεις και τις αναλογες εφαρμογες.
  • Για να εχεις τις αναλογες εφαρμογες θα πρεπει να αλλαξει ο σχεδιασμος του λειτουργικου.
  • Για να αλλαξει ο σχεδιασμος του λειτουργικου, αυτο συνεπαγεται με κοστος και αυξημενο ρισκο.

Κοιτα την Microsoft πως κατηντησε με τα Windows 8 και τρεχει να μαζεψει τα ασυμαζευτα.

Για touchscreen υπαρχει το iPad και σε πολυ καλη τιμη μαλιστα οσον αφορα το mini.

 

Οσον αφορα το Macbook air, η τιμη του ειναι ελκυστικη μεν, ακριβη και παλι δε.

Ομως ο σχεδιασμος του κι ολα τα υπολοιπα δεν τα βρισκεις σε κανενα αλλο λαπτοπ.

 

επειδη τα παει τοσο καλα εριξε την τιμη....

 

Οσο για το λειτουργικο μην συγκρινεις. 

Μερα (Windows 8) με νυχτα (Maverics) .....

 

Υπαρχουν διανομες Linux που εχουν σαφεστατα καλυτερο GUI και Performance απο το MacOS. Το προβλημα τους ειναι οι drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες ρε φιλε ενα digitizer ειναι πανω στην οθονη που ουσιαστικα δουλευει σαν το touchpad τι αναλογες εφαρμογες και αλλαγες στο λειτουργικο. Απλα ειναι γυφτοι τελεια. Το λαπτοπ ναι ειναι κορυφαιο αλλα να μην λεμε και οτι θελουμε.Απλα θελουν κερδος 500 ευρω και οχι 450

Και πως θα χειριζεσαι εφαρμογες που σχεδιαστηκαν για ποντικι;

Καταλαβαινεις τι λες ή λες οτι να 'ναι;

Πως θα χειριζεσαι για παραδειγμα το Desktop photoshop με οθονη αφης; Θα κανεις κλικ σε ενα κουμπι και θα πατιουνται 5 ταυτοχρονα!

Ειναι αχρηστη η οθονη αφης για τα λαπτοπ. Τα λαπτοπ σχεδιαστηκαν για συγκεκριμενους σκοπους. Για σκοπους αφης υπαρχουν τα tablets.

 

Μου θυμιζει την παρωδια της Microsoft με τα tablets που τρεχανε Windows XP, που φυσικα και δεν τα θυμαται κανεις πλεον γιατι ηταν μια αηδια.

Εκαναν αλλωστε αυτο που περιγραφεις εσυ: Βαλανε μια οθονη αφης (χωρις νοημα) και τελος. Για αυτο και πατωσε η ιδεα.

 

επειδη τα παει τοσο καλα εριξε την τιμη....

 

Οσο για το λειτουργικο μην συγκρινεις. 

Μερα (Windows 8) με νυχτα (Maverics) .....

 

Υπαρχουν διανομες Linux που εχουν σαφεστατα καλυτερο GUI και Performance απο το MacOS. Το προβλημα τους ειναι οι drivers.

Δουλευω συστηματικα και τα 3 λειτουργικα συστηματα (Windows 8, Linux και Mavericks), τα δε Windows 8 με Mavericks (Niresh) σε dual boot στον υπολογιστη μου στον ιδιο δισκο.

Ετη φωτος πιο γρηγορο το Mavericks. Χρησιμοποιει ελαχιστα resources σε αντιθεση με τα Windows 8 που χρησιμοποιουν τον δισκο μου ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ. Πιο ελαφρα services το Mavericks και πιο πληρες και λειτουργικο.

Το GUI ειναι (ως ενα σημειο) υποκειμενικο (το MetroUI δεν ειναι GUI, ειναι απλα μια αηδια στο Desktop).

Προσωπικα με εξυπηρετει καλυτερα το clean Desktop των Windows απο αποψη GUI, αλλα σα λειτουργικο το Mavericks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως θα χειριζεσαι εφαρμογες που σχεδιαστηκαν για ποντικι;

Καταλαβαινεις τι λες ή λες οτι να 'ναι;

Πως θα χειριζεσαι για παραδειγμα το Desktop photoshop με οθονη αφης; Θα κανεις κλικ σε ενα κουμπι και θα πατιουνται 5 ταυτοχρονα!

Ειναι αχρηστη η οθονη αφης για τα λαπτοπ. Τα λαπτοπ σχεδιαστηκαν για συγκεκριμενους σκοπους. Για σκοπους αφης υπαρχουν τα tablets.

 

Μου θυμιζει την παρωδια της Microsoft με τα tablets που τρεχανε Windows XP, που φυσικα και δεν τα θυμαται κανεις πλεον γιατι ηταν μια αηδια.

Εκαναν αλλωστε αυτο που περιγραφεις εσυ: Βαλανε μια οθονη αφης (χωρις νοημα) και τελος. Για αυτο και πατωσε η ιδεα.

 

Δουλευω συστηματικα και τα 3 λειτουργικα συστηματα (Windows 8, Linux και Mavericks), τα δε Windows 8 με Mavericks (Niresh) σε dual boot στον υπολογιστη μου στον ιδιο δισκο.

Ετη φωτος πιο γρηγορο το Mavericks. Χρησιμοποιει ελαχιστα resources σε αντιθεση με τα Windows 8 που χρησιμοποιουν τον δισκο μου ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ. Πιο ελαφρα services το Mavericks και πιο πληρες και λειτουργικο.

Το GUI ειναι (ως ενα σημειο) υποκειμενικο (το MetroUI δεν ειναι GUI, ειναι απλα μια αηδια στο Desktop).

Προσωπικα με εξυπηρετει καλυτερα το clean Desktop των Windows απο αποψη GUI, αλλα σα λειτουργικο το Mavericks.

 

To   Photoshop θα το χειριζεσαι με ποντικι ή Digitizer ή γραφιδα πανω στην οθονη αν θες. Υπαρχουν και εφαρμογες που ειναι Touch Friendly, ειναι αυτες που τρεχεις στο iPad.... 

 

 

Η Παρωδια που λες τα XP Tablet PC ηταν η "Πηγη εμπνευσης" του iPad φυσικα μαζι με τον τροπο διανομης software του linux.

 

Ειδικα το πιο πληρες.....

 

Τι εχεις πανω στο MacOS και παει γρηγορα;

Web Site Hosting

Virtualization

Applications

κ.ο.κ.

Το πιο γρηγορο & στον ιδιο δισκο ειναι σχετικο. Σε ποιο Parttion; Με τι Boot Manager; 

Τι Software εχεις στο ενα και ττι στο Αλλο. 

 

Εχω το Vaio  SVD1321 και πιστεψε με ουτε η ποιοτητα ούτε η ταχτητα μου εχει λειψει.....

 

Σε Desktop δε δεν το συζητω ι7-920 (οι πρωτοι i7, με 24 GB Ram, ΑΤΙ HD6870, 256 SSD). 5 ετων μηχανημα και σηκωνει αρκουδες.....  Εβαλα  SSD ,καρτα γραφικων, και αλλα 12 GB Ram. Συνολικο εξοδο 1600€ περιπου σε διαστημα 5 ετων.

 

 

Linux Ποια Distro Εχεις; Γιατι εχω βαλει και εγω Puppy Linux απο USB και πηγαιαν σφαιρα.

 

 

 

Αφου ειναι πιο πληρες το MacOS τι τα θες τα Windows 8;

 
Και ας γινω λιγο κακος:
 
Μου θυμιζει τις χρυσες εποχες που η Apple διαφημιζε την RISC αρχιτεκτονικη και το Photoshop. Και οι φτωχοι WINTEL εκαναν HW accelerated  Rendering.
 
Μετα φυσικα αλλαξαμε σε INTEL.
To Ιδιο με τα 7" & 8" Ταμπλετ τωρα παρε iPad mini.
 
To Ιδανικο μεγεθος του iPhone 4s 3,5" εγινε 4" και ακουγετε οτι θα ανεβει κι αλλο (Μαλλον μεγαλωνουν τα χερια μας)
 
Σταματηστε την πλυση εγκεφαλοθ μερικοι. Παρτε ενα προϊον γιατι σας αρεσει μην το αποθεωνεται....
 
Αυτο που για σενα ειναι ιδανικο για μενα μπορει να ειναι σκουπιδι και το Αναποδο....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...