Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή θερμοαγώγιμης "πάστας" CPU σε MacBook


Prof_Chaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρον αυτό που ανέφερες. Το θέμα μου είναι ότι δεν γνωρίζω αν πατάει καλά ή όχι όπως έγραψες πριν, άπλωσα λίγο στη μέση (περίπου όσο ένα κουκούτσι λεμονιού) πάτησα πάνω του τη ψύκτρα και τη βίδωσα. Είδα ότι απλώθηκε στις άκρες, όμως δεν ξεχείλισε. Είναι καλό ή κακό αυτό; Προσπαθώ να καταλάβω και άρα να μάθω, γι'αυτό και οι συνεχείς ερωτήσεις μου! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ενδιαφέρον αυτό που ανέφερες. Το θέμα μου είναι ότι δεν γνωρίζω αν πατάει καλά ή όχι όπως έγραψες πριν, άπλωσα λίγο στη μέση (περίπου όσο ένα κουκούτσι λεμονιού) πάτησα πάνω του τη ψύκτρα και τη βίδωσα. Είδα ότι απλώθηκε στις άκρες, όμως δεν ξεχείλισε. Είναι καλό ή κακό αυτό; Προσπαθώ να καταλάβω και άρα να μάθω, γι'αυτό και οι συνεχείς ερωτήσεις μου! 

Προφανώς και πατάει καλα. Αν δεν πάταγε θα είχες απο την μέρα που το αγορασες προβλημα με τις θερμοκρασίες. Σκοπός της πάστας είναι να φέρει σε "επαφή" τις δυο μεταλλικές επιφάνειες στα σημεία που δεν ακουμπάνε καλά. Αν ειχαν φτιαχτει και ηταν απόλυτα επίπεδες δεν θα παγιδευόταν αέρας και με το που τις  εφερνες σε επαφή δεν θα μπορουσες να της ξεκολήσεις ευκολα ασχετα αν δεν ειχες βαλει κολα. (ΘΑ ΒΕΝΤΟΥΖΑΡΑΝΕ) Αλλα επειδη δεν είναι τελείως επίπεδες,θέλουν κατι να συμπληρώσει τα κενα.Συνηθως είναι παρα μα παρα πολύ μικρά οπότε δεν χρειάζεται παρά ελαχιστη ποσοτητα πάστας. Πιστεύω οτι η ποσοτητα που έβαλες ειναι υπεραρκετή και δεν υπάρχει κανονας για το ποσο θα βάλεις αρκεί να δουλευει σωστά το μηχάνημα. Για μένα όσο το δυνατον λιγότερη τοσο το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...