Προς το περιεχόμενο

Σε λειτουργία από σήμερα το σύστημα αχρήστευσης των κλεμμένων κινητών τηλεφώνων


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

«Σε λειτουργία από σήμερα...»
«...θα πρέπει έως τις 25 Σεπτεμβρίου 2014...»
Άλλο 1η Μαρτίου (1η μέρα ισχύος του νόμου), άλλο σήμερα, άλλο 25 Σεπτεμβρίου. Είναι 7 μήνες μετά.
Και ενάμησο έτος μετά την 1η αναβολή (από τις 3) που ζήτησαν οι εταιρίες για να προετοιμαστούν.

Όποτε θέλουν οι εταιρίες τίθενται οι νόμοι σε εφαρμογή...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλέβω κινητό....πετάω την κάρτα που έχει μέσα τσεκάροντας σε ποιον πάροχο είναι...εντωμεταξύ ο νόμιμος κάτοχος δηλώνει άμεσα την κλοπή στην εταιρία του και μέσω ΙΜΕΙ μπλοκάρονται όλες οι sim του συγκεκριμένου παροχου...βάζω αγγελία του κινητού σε τιμή χώμα για να φύγει άμεσα, δηλώνοντας οτι δεν έχω τη συσκευασία καθώς και την απόδειξη που έχασα λόγω μετακόμισης...συναντιέμαι με τον υποψήφιο αγοραστή, και εαν έχει νούμερο σε πάροχο άλλης εταιρίας από αυτής που έχει μπλοκάρει το συγκεκριμένο ΙΜΕΙ, του δίνω το κινητό να δοκιμάσει να δει οτι δουλεύει μια χαρά...μετά από μια εβδομάδα που ενημερώνονται και οι υπόλοιπες εταιρίες, ξαφνικά μπλοκάρουν το κινητό του νέου κατόχου...

 

Και μετα αυτος που του πουλησες το κινητο σε βρισκει και σε Γ@ΜΑΕΙ. Τουλαχιστον εγω αυτο θα εκανα, και νομικα και σωματικα.

 

Αξιζει να μπεις σε αυτη τη διαδικασια με πολυ μεγαλο ρισκο για 50-100 ευρω? Καλυτερα φορα μια κουκουλα και κλεψε κανενα περιπτερο, πιο πολλα θα βγαλεις και πολυ λιγοτερα ιχνη θα αφησεις πισω σου.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νοιάστηκαν ξαφνικά για τα κλεμμένα τηλέφωνα. Απλώς θέλουν να περιορίσουν την αγορά των μεταχειρισμένων για να κονομάνε ακόμα πιο πολλά.

Και πως την περιοριζουν με το κλειδωμα του ΙΜΕΙ? Θα πουλησεις τηλεφωνο εσυ και μετα θα το μπλοκαρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πουλάω το κινητό μου σε τιμη χώμα πχ απο 400 στα 200 το αγοραζει το θύμα στο insomnia καλή ωρα μετά λεω πως μου το έκλεψαν & το κλειδώνουν.
Μου στελνει πμ το θυμα και μου λεει ειναι κλεμμένο και το κλείδωσαν του απαντάω εγω δώσε άλλα 200 και θα τους παρω τηλ. οτι το βρήκα. 
Να σου το 400αρι στο χερι δίχως πολύ κόπο :D

Και επειδή ολοι αυτο θα κάνουν δεν θα αγοράζει κανείς μτχ τηλέφωνα να σου μετα η αύξηση πωλήσεων apple,samsung,nokia κλπ

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πουλάω το κινητό μου σε τιμη χώμα πχ απο 400 στα 200 το αγοραζει το θύμα στο insomnia καλή ωρα μετά λεω πως μου το έκλεψαν & το κλειδώνουν.

Μου στελνει πμ το θυμα και μου λεει ειναι κλεμμένο και το κλείδωσαν του απαντάω εγω δώσε άλλα 200 και θα τους παρω τηλ. οτι το βρήκα. 

Να σου το 400αρι στο χερι δίχως πολύ κόπο :D

 

Και επειδή ολοι αυτο θα κάνουν δεν θα αγοράζει κανείς μτχ τηλέφωνα να σου μετα η αύξηση πωλήσεων apple,samsung,nokia κλπ

και αν μου εχεις δωσει την αποδειξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πουλάω το κινητό μου σε τιμη χώμα πχ απο 400 στα 200 το αγοραζει το θύμα στο insomnia καλή ωρα μετά λεω πως μου το έκλεψαν & το κλειδώνουν.

Μου στελνει πμ το θυμα και μου λεει ειναι κλεμμένο και το κλείδωσαν του απαντάω εγω δώσε άλλα 200 και θα τους παρω τηλ. οτι το βρήκα. 

Να σου το 400αρι στο χερι δίχως πολύ κόπο :D

 

Και επειδή ολοι αυτο θα κάνουν δεν θα αγοράζει κανείς μτχ τηλέφωνα να σου μετα η αύξηση πωλήσεων apple,samsung,nokia κλπ

 

Τι λες βρε μορτη, θα τον κλεψεις καταμουτρα και νομιζεις οτι ετσι απλα θα ερθει και θα σου δωσει αλλα 200 ευρω ο αλλος? Που ζεις??

Υπαρχουν ατομα που σκωτονουν και για πολυ λιγοτερα εκει εξω...

 

Επισης αν την κανεις μεσω insomnia την ολη κομπινα, θα υπαρξουν αρκετα στοιχεια για να σε μηνυσει και να διεκδικησει πολυ περισσοτερα.

Και μονο που θα εχεις κανει ψευδη δηλωση στην αστυνομια,​ τη γ@μησες.

 

Αν και καποιος που ξοδευει 400 ευρω για ενα τηλεφωνο, ειναι σχεδον απιθανο να μπει σε αυτη τη διαδικασια με αυτο το ρισκο μιας τετοιας κομπινας για 200 ευρω.

 

Υπαρχουν και αρκετα πιο απλοι τροποι να κλεψεις καποιον, του πουλας iPhone αντικαταβολη και του στελνεις τουβλο μες το δεμα. Οι πιθανοτητες να την γλυτοσεις ομως ειναι και παλι ελαχιστες, και το σιγουρο ειναι οτι μια ζωη θα κρυβεσε αν μπεις σε αυτο το κλιπακι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι όταν πάει κάτι να γίνει προς στη σωστή κατεύθυνση σε αυτή τη χώρα,ο Έλληνας θα αυτό-σχεδιάσει και πάλι για να βγάλει κέρδος..Τι είχαν τα έρμα και ψοφούσαν.. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλέβω κινητό....πετάω την κάρτα που έχει μέσα τσεκάροντας σε ποιον πάροχο είναι...εντωμεταξύ ο νόμιμος κάτοχος δηλώνει άμεσα την κλοπή στην εταιρία του και μέσω ΙΜΕΙ μπλοκάρονται όλες οι sim του συγκεκριμένου παροχου...βάζω αγγελία του κινητού σε τιμή χώμα για να φύγει άμεσα, δηλώνοντας οτι δεν έχω τη συσκευασία καθώς και την απόδειξη που έχασα λόγω μετακόμισης...συναντιέμαι με τον υποψήφιο αγοραστή, και εαν έχει νούμερο σε πάροχο άλλης εταιρίας από αυτής που έχει μπλοκάρει το συγκεκριμένο ΙΜΕΙ, του δίνω το κινητό να δοκιμάσει να δει οτι δουλεύει μια χαρά...μετά από μια εβδομάδα που ενημερώνονται και οι υπόλοιπες εταιρίες, ξαφνικά μπλοκάρουν το κινητό του νέου κατόχου...

 

Ή πολύ απλά να τα πουλήσουν Αλβανία, Τουρκία, Βουλγαρία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...