Προς το περιεχόμενο

Σε λειτουργία από σήμερα το σύστημα αχρήστευσης των κλεμμένων κινητών τηλεφώνων


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Τι λες βρε μορτη, θα τον κλεψεις καταμουτρα και νομιζεις οτι ετσι απλα θα ερθει και θα σου δωσει αλλα 200 ευρω ο αλλος?Σε συστημένο Που ζεις??Εκτος Ελλάδος

Υπαρχουν ατομα που σκωτονουν και για πολυ λιγοτερα εκει εξω...Στα λογια μου έρχεσαι.

 

Επισης αν την κανεις μεσω insomnia την ολη κομπινα, θα υπαρξουν αρκετα στοιχεια για να σε μηνυσει και να διεκδικησει πολυ περισσοτερα.Ναι ψαξε να βρεις τον street-fighter χαχα

 

Αν και καποιος που ξοδευει 400 ευρω για ενα τηλεφωνο, ειναι σχεδον απιθανο να μπει σε αυτη τη διαδικασια με αυτο το ρισκο μιας τετοιας κομπινας για 200 ευρω.(200+200= 400)

 

Υπαρχουν και αρκετα πιο απλοι τροποι να κλεψεις καποιον, του πουλας iPhone αντικαταβολη και του στελνεις τουβλο μες το δεμα. Οι πιθανοτητες να την γλυτοσεις ομως ειναι και παλι ελαχιστες, και το σιγουρο ειναι οτι μια ζωη θα κρυβεσε αν μπεις σε αυτο το κλιπακι.Εχεις προϋπηρεσία αποτι κατάλαβα

 

 

1. Το συστημενο γραμμα θα πρεπει εσυ η καποιο προσωπο να το παραλαβει. χαχα...

2. Ο Εντοπισμος του "street-fighter" ειναι δουλεια της ΔΗΕ.

3. 200 ευρω βγαζεις απο την κομπινα. Τα πρωτα 200 ειναι πριν κανεις την π**στια, νομιμα.

4. Προϋπηρεσια εχω, αρκετες φορες εχουν προσπαθησει να με "κλεψουν" ή να με εξαπατησουν και στην δουλεια και στην προσωπικη μου ζωη, και κανενα κλεφτρονι δεν το εχει καταφερει ως σημερα.

 

Επισης δεν λες απλα οτι στο εκλεψαν και το κλειδωνουν. Πρεπει να κανεις δηλωση κλοπης με την ταυτοτητα σου, και με δικαιολογητικα, σε Αστυνομικο τμημα. Αυτο ειναι κατι που δεν μπορεις να το κανεις με ψευδη στοιχεια.

 

 

Και το ιμει αλλάζει παιδες,

Τουλαχιστον παλιοτερα αλλαζε σιγουρα, τώρα δεν ξερω αν γίνεται

 

Φιλε μου τα παντα γινονται. Το θεμα ειναι οτι απο τα κλεφτρονια που κλεβουν-σπρωχνουν κινητα, ζητημα το 1 στα 50 να εχει τη δυνατοτητα να κανει κατι τετειο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μισο λεπτακι γιατι το μυαλο μου ειναι σουπα. Για εξηγηστε μου please. Το ΙΜΕΙ πρεπει να το δηλωσω τωρα ή μονο σε περιπτωση που μου το κλεψουν?

 

Το IMEI σου το ξέρει ο πάροχος. Εσύ απλά δηλώνεις στην αστυνομία την κλοπή και διαβιβάζεται το IMEI στον πάροχο για να μπλοκαριστεί.

 

Εντός μιας εβδομάδας, υποχρεούται ο πάροχός σου να διαβιβάσει και στους άλλους παρόχους ότι η συσκευή με το τάδε IMEI έχει δηλωθεί κλεμμένη ούτως ώστε να μπλοκάρουν και αυτοί την χρήση της σε περίπτωση που μπει κάρτα τους στη συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πουλησω ενα κινητο με αποδειξη κ την εχω κ βγαλει φωτοτυπια κ μετα παω κ δηλωσω κλοπη εκει τι γινεται?

 

 

1. Ο αγοραστης μπορει να σου κανει μηνυση. Οπου αρχικα τα χρηματα που θα ξοδεψεις στο δικηγορο θα ειναι περισσοτερα απο αυτα του κινητου.

2. Αν δικαιωθει ο αγοραστης, μπορει να σου ζητησει χρηματικη αποζημιωση. Και ταυτοχρονα θα αποδειχτει οτι εκανες ψευδη δηλωση κλοπης στην αστυνομια, οπου τη γ@μησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι! Πρεπει να αλλαξεις το mobo (πλακετα) του κινητου!

 

τσου.. μπορω να σου αναφερω εφαρμογη στο ιδιο το Play Store που αλλαζει το IMEI καθως και ανεξαρτητα utility που δουλευουν σε Windows που αλλαζουν με 2 κλικ το ΙΜΕΙ (μπορεις να το κανεις και χειροκινητα με ΑΤ εντολες "αστερακι, διεση, xxxxxxxxxx δίεση" κτλ) (δεν ειναι καν κατι το τοσο εξειδικευμενο πλεον αφου οι custom rom πολλες φορες στο παρελθον αλλαζανε το ΙΜΕΙ σου και επρεπε να υπαρξει ενας τροπος επαναφορας του)

 

το θεμα ειναι πως αυτη ειναι μια παρανομη ενεργεια και αν βαλεις ΙΜΕΙ που δεν υπαρχει σε καμια συσκευη μπορει θεωρητικα να αποκτησεις χοντρο (νομικο) προβλημα. ίσως όχι στην Ελλαδα αλλα γενικα ο νομος ειναι αρκετα αυστηρος και εχω διαβασει πως μπορει να φτασει τα 5 χρονια φυλακιση (δυστυχως δεν μπορω να βρω την πηγη, προσφατα το διαβασα σε ενα forum που ειχε εξωτερικο συνδεσμο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτείτε τι θα γίνει σε όλα τα μαγαζιά που πουλάνε κινητά μεταχειρισμένα, αυτά που τα έχουν είτε Ελληνες είτε Μετανάστες, έτσι και αποφασίσει ο κόσμος να κάνει τις αναφορές αναδρομικά :)

Έπεσαν όλοι έξω! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3. Πες ότι μπορείς να αλλάξεις το ΙΜΕΙ σου, που δεν μπορείς. Ξέρεις τι έχεις να πάθεις εαν βάλεις κάποιο έγκυρο ΙΜΕΙ που υπάρχει ήδη ή δηλώσεις κάποιο που δεν ισχύει. Θα πας μέσα για πλαστογραφία, κλοπή, κλεπταποδοχή κλπ..

 

μια χαρα αλαλζει το emei πολυ ευκολα μαλιστα (οχι σε ολα τα κιντα αλλα στα αρκετα.........

και δεν χρειαετε καν να το αλλαξω απλος το σβινω παντελος... και ναι κινιτο χωρις emei δουλευει κανονικοτατα.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το IMEI σου το ξέρει ο πάροχος. Εσύ απλά δηλώνεις στην αστυνομία την κλοπή και διαβιβάζεται το IMEI στον πάροχο για να μπλοκαριστεί.

 

Εντός μιας εβδομάδας, υποχρεούται ο πάροχός σου να διαβιβάσει και στους άλλους παρόχους ότι η συσκευή με το τάδε IMEI έχει δηλωθεί κλεμμένη ούτως ώστε να μπλοκάρουν και αυτοί την χρήση της σε περίπτωση που μπει κάρτα τους στη συσκευή.

Ναι θα πρεπει να δωσω εγω το ΙΜΕΙ στην Αστυνομια ομως, σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά το μέτρο είναι καθαρά για λόγους ασφαλείας, διότι υποθέτω πως παλαιότερα θα έχουν χρησιμοποιηθεί πολλά τέτοια κλεμμένα τηλέφωνα για αξιόποινες πράξεις, έτσι ώστε να μην μπορούν να τους ανακαλύψουν, για ενδοεπικοινωνία οργανώσεων κλπ κλπ. Πουθενά και σε τίποτα δεν βοηθάει εκείνον του οποίου έχει κλαπεί το κινητό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν ο... κλεφτης μπει στο ινσομνια, το πουλησει, ο κατοχος καταγγηλει τη κλοπη, ποιος θα τη πληρωσει??!! Υπαρχουν πολλες περιπτωσεις αγοραπολησειων σκετων συσκευων χωρις αποδειξεις σε διαφορα site, οπως καλη ωρα και εδω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβω ..

 

 ας πουμε οτι εχω μια συσκευη  και δηλωνω το το imei στον παροχο μου  .

 

Οταν το πουλησω θα πρεπει να "ξεδηλωθει" απο το ονομα μου και να δηλωθει στο ονομα και στον παροχο του νεου κατοχου ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...