Προς το περιεχόμενο

Σε λειτουργία από σήμερα το σύστημα αχρήστευσης των κλεμμένων κινητών τηλεφώνων


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κλέβω κινητό....πετάω την κάρτα που έχει μέσα τσεκάροντας σε ποιον πάροχο είναι...εντωμεταξύ ο νόμιμος κάτοχος δηλώνει άμεσα την κλοπή στην εταιρία του και μέσω ΙΜΕΙ μπλοκάρονται όλες οι sim του συγκεκριμένου παροχου...βάζω αγγελία του κινητού σε τιμή χώμα για να φύγει άμεσα, δηλώνοντας οτι δεν έχω τη συσκευασία καθώς και την απόδειξη που έχασα λόγω μετακόμισης...συναντιέμαι με τον υποψήφιο αγοραστή, και εαν έχει νούμερο σε πάροχο άλλης εταιρίας από αυτής που έχει μπλοκάρει το συγκεκριμένο ΙΜΕΙ, του δίνω το κινητό να δοκιμάσει να δει οτι δουλεύει μια χαρά...μετά από μια εβδομάδα που ενημερώνονται και οι υπόλοιπες εταιρίες, ξαφνικά μπλοκάρουν το κινητό του νέου κατόχου...

Για να βάλεις την αγγελια, θα δώσεις ένα τηλεφωνο. για να έχεις τηλέφωνο, θα το έχεις δηλώσει. Μόλις ο νέος αγοραστής που θα του μπλοκάρουν το κινητό τον καλέσουν να πει που το βρηκε, ή όταν του το μπλοκάρουν, αμέσως θα σε τσακώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κλέβω κινητό....πετάω την κάρτα που έχει μέσα τσεκάροντας σε ποιον πάροχο είναι...εντωμεταξύ ο νόμιμος κάτοχος δηλώνει άμεσα την κλοπή στην εταιρία του και μέσω ΙΜΕΙ μπλοκάρονται όλες οι sim του συγκεκριμένου παροχου...(1)βάζω αγγελία του κινητού σε τιμή χώμα για να φύγει άμεσα, δηλώνοντας οτι δεν έχω τη συσκευασία καθώς και την απόδειξη που έχασα λόγω μετακόμισης...συναντιέμαι με τον υποψήφιο αγοραστή, και εαν έχει νούμερο σε πάροχο άλλης εταιρίας από αυτής που έχει μπλοκάρει το συγκεκριμένο ΙΜΕΙ, του δίνω το κινητό να δοκιμάσει να δει οτι δουλεύει μια χαρά...(2)μετά από μια εβδομάδα που ενημερώνονται και οι υπόλοιπες εταιρίες, ξαφνικά μπλοκάρουν το κινητό του νέου κατόχου...

 

To (1) σαν φράση δεν στέκει.

Όταν μπει στον δίκτυο του X παρόχου το εν λόγω IMEI θα γίνεται reject.

 

Όσον αφορά το (2), όντως αυτή η μια εβδομάδα είναι μεγάλος χρόνος όσον αφορά την εκμετάλλευση της συσκευής.

Για αυτό σε κάθε συναλλαγή, θα πρέπει να ζητάμε αποδείξεις αγοράς κλπ κλπ.

 

Ωστόσο θεωρώ πως θα στηθεί από κοινού πλατφόρμα ή κάποια διαδικασία ώστε αυτές οι περιπτώσεις να διευθετούνται άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κλέβω κινητό....πετάω την κάρτα που έχει μέσα τσεκάροντας σε ποιον πάροχο είναι...εντωμεταξύ ο νόμιμος κάτοχος δηλώνει άμεσα την κλοπή στην εταιρία του και μέσω ΙΜΕΙ μπλοκάρονται όλες οι sim του συγκεκριμένου παροχου...βάζω αγγελία του κινητού σε τιμή χώμα για να φύγει άμεσα, δηλώνοντας οτι δεν έχω τη συσκευασία καθώς και την απόδειξη που έχασα λόγω μετακόμισης...συναντιέμαι με τον υποψήφιο αγοραστή, και εαν έχει νούμερο σε πάροχο άλλης εταιρίας από αυτής που έχει μπλοκάρει το συγκεκριμένο ΙΜΕΙ, του δίνω το κινητό να δοκιμάσει να δει οτι δουλεύει μια χαρά...μετά από μια εβδομάδα που ενημερώνονται και οι υπόλοιπες εταιρίες, ξαφνικά μπλοκάρουν το κινητό του νέου κατόχου...[/quote

Και με τα σε αρπάζει ο πελάτης και σε κάνει κομμάτια στο ξύλο μαζί και ο αρκουδεας από την ηλεκτρονική ασφάλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ένα σωστό μέτρο του οποίου η πρακτική αξία (η αποτροπή της κλοπής δηλαδή) εξαρτάται από το πόσο δύσκολη (ως αδύνατη) θα καταστεί μελλοντικά η τροποποίηση του IMEI των έξυπνων συσκευών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προβλεπω το φορουμ του ινσομνια υστερα απο τους "αθωους" αγοραστες iphone που ρωτανε πως να απενεργοποιησουν το icloud και το find my iphone, "επειδη ο πωλητης δεν σηκωνει το τηλεφωνο του" ή "επειδη ο φιλος τους ταξιδευει στο εξωτερικο" να γεμιζει με αντιστοιχες αθωες περιστερες που θα ρωτανε πως να απενεργοποιησουν το ΙΜΕΙ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο το διαβασμα αρκετων σχολιον ενα εχω να πω:ΑΠΟ ΕΔΩ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΤΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΜΟΥ(ασχετο αλλα αυτο μου ρθε!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα εδώ και χρόνια αυτό τον κωδικό που κλειδώνει το κινητό αλλά δεν ήξερα πότε θα εφαρμοστεί σε όλους. Τώρα που εφαρμόστηκε δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό.... Δεν θέλω να το γκαντεμιάσω αλλά ας χάσει κανείς το κινητό του να μας ενημερώσει αν ισχυεί :P:P:P:P  


Δύο γρήγορα μαθήματα για να μην σας κλέβουνε το κινητό.
1) Μην παίρνετε ΠΟΤΕ ακριβό κινητό. Δεν μου έχουνε κλέψει κινητό γιατί πάντα κουβάλαγα μπαχατέλες. Ακόμα και να το άφηνα σε καφετέρια απο απροσεξία(για λίγη ώρα), δεν μου το κλέβανε γιατί ξέρανε ότι και να το πάρουνε δεν θα βρούνε να το δώσουνε πουθενά.
2) Αν έχετε ακριβό κινητό, μην το δείχνετε φάτσα κάρτα σε όλο τον κόσμο. Αυτός που θα κλέψει θα δει τι κουβαλάς πριν σε κλέψει. Αν έχεις το iphone 5 και το "δείχνεις" σε όλο τον κόσμο την "πατάς" πιο εύκολα.

Αυτά κατά την γνώμη μου. Σίγουρα κόσμος θα διαφωνεί αλλά για αυτό έχουμε δημοκρατία(έτσι λέμε τουλάχιστον)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι πλακα που εχουν !

 

Ο,ΤΙ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΞΕΚΛΕΙΔΩΝΕΙ !

αξιωμα !

 

 

(για οσους ειναι σκραπες στα μαθηματικα αξιωμα ειναι οτι ισχυει εξ αρχης και δεν χρειαζεται αποδειξη)

χιχιχιχι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα αλαλζει το emei πολυ ευκολα μαλιστα (οχι σε ολα τα κιντα αλλα στα αρκετα.........

και δεν χρειαετε καν να το αλλαξω απλος το σβινω παντελος... και ναι κινιτο χωρις emei δουλευει κανονικοτατα.............

Όχι ακριβώς φίλε μου, να ενημερώσουμε τον κόσμο ότι δεν μπορείς να καλέσεις σε υπηρεσίες έκτακτης ανάγκης (112, 911, 100, 166 κτλ.) γιατί σε αναγνωρίζουν με το ΙΜΕΙ. Αν πας επίσης τυχαία σε κάποια χώρα που ενδεχομένως απαιτεί ΙΜΕΙ για εγγραφή σε ροαμινγκ την πάτησες. Και φυσικά αν είσαι ναυαγός ή χαμένος στον Ολυμπο δεν μπορεί να γίνει τριγωνισμός από κεραίες (τουλαχιστον Ελλάδα) αν το ΙΜΕΙ έχει μηδενικά (σβησμένο δλδ) οπότε θα ψοφήσεις (ΛΟΛ)! Το έπαθα με πέρασμα Cyanogenmod σε Galaxy S1 και έμεινε έτσι αλλά με προειδοποιούσε κάθε φορά που άνοιγα το τηλέφωνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια χαζή ερώτηση?

Έχω το κινητό που το αγορασα καινούργιο και έχει το ιμει πχ 1234567890 και λόγω ότι υπάρχουν υπερβολικά κινητα έχει κλαπεί ένα κινητό με το ίδιο ιμει με το δικό μου σε άλλη χώρα πχ γερμανια και έρχομαι γερμανια με το κινητό μου και το μπλοκάρουν σαν να είναι κλεμμένο.

Τι γίνετε σε αυτήν την περίπτωση?

Φαντάζομαι υπάρχει περίπτωση να υπάρχει ίδιο ιμει σε δύο κινητά.

 

Αποστολή από το GT-I8190 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

ερωτηση εαν αγορασεις μεσω internet καινουργιο κινητο αυτο μπορεις να το δηλωσεις το IMEI της συσκευης δηλαδη πχ εχω whatsup μπορω να παω σε ενα καταστημα cosmote και να το δηλωσω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...