Προς το περιεχόμενο

Ασθενές σήμα από το πιάτο στο lnb (Nova)


zarganiti

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα και χρειάζομαι τι βοήθεια σας!

Είμαι συνδρομητής της Nova το πιάτο βρίσκετε στην τάραξα του δυόροφου κτιρίου και το lnb στο ισόγειο 

το σήμα μέχρι πρωτίστως ερχότανε στο 60% με καλή ποιότητα!

Κατόπιν τις μεταφοράς της τηλεοράσεως κ επέκτασης του καλωδίου κατά δέκα μέτρα (με χαμηλής ποιότητας καλώδιο τύπου τηλεόρασης) το σήμα δεν φτάνει καθόλου στο lnb!!!

Τι μου προτείνετε να κάνω?

 

Θα μπορούσε κάπως να ενισχυθεί το σήμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω με τεσερις οροφους καλωδιο εχω την εντυπωση οτι εχω πανω απο 60% σημα, θα το τσεκαρω κιολας να σου πω οποτε δεν βλεπεις μηπως εχει κουνηθει το πιατο σου?

οσον αφορα το καλωδιο εγω εχω 20+ μετρα δυο καλωδια και με ενωση και δεν αντιμετωπιζω προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα και χρειάζομαι τι βοήθεια σας!

Είμαι συνδρομητής της Nova το πιάτο βρίσκετε στην τάραξα του δυόροφου κτιρίου και το lnb στο ισόγειο

το σήμα μέχρι πρωτίστως ερχότανε στο 60% με καλή ποιότητα!

Κατόπιν τις μεταφοράς της τηλεοράσεως κ επέκτασης του καλωδίου κατά δέκα μέτρα (με χαμηλής ποιότητας καλώδιο τύπου τηλεόρασης) το σήμα δεν φτάνει καθόλου στο lnb!!!

Τι μου προτείνετε να κάνω?

 

Θα μπορούσε κάπως να ενισχυθεί το σήμα?

 

Το lnb στο ισογειο; 

IDLB-TWNL40-ULTRA-OPP.jpg

Κάπου μπερδεύτηκες... :P

 

Μαλλον το δεκτη εννοείς. Ας τα πάρουμε όμως απο την αρχή... 30 μέτρα καλώδιο με τα 10 χαμηλής ποιότητας ειναι πρόβλημα, ωστόσο και το σήμα που ειχες πριν (60%) όπως και να εχει δεν ήταν καλό. Κατα 99% μπορείς να πιάσεις 90%+ με μια σωστή ρύθμιση του πιάτου και μετά απο αυτό δε θα εχεις θέμα με την εξασθένηση των πολλών μέτρων...

 

Ξεκινα δηλαδή απο ρύθμιση του πιάτου, δε φταίει μονο το μεγάλο καλώδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑΙ. ΤΟΝ ΔΕΚΤΗ ΕΝΝΟΩ. ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΒΑΖΩ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΜΕ ΚΑΛΩΔΙΟ, ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΗΜΑ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ? ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΑΛΛΟΥ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ Κ ΑΛΛΟΥ ΤΟΝ ΔΕΚΤΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...