Προς το περιεχόμενο

Η Sony παρουσιάζει την a77 II με 79 σημεία ανίχνευσης αυτόματης εστίασης


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε μου με τα 20mp στο z1. Καλο χρυσο και αγιο το κινητακι σου με 1000 καλουδια επανω .... Απλα πρεπει να ξεχωρισεις καποια πραγματα στο μυαλο σου...οτι και να μπορεις να κανεις με ενα κινητο , παντα θα προκειται για συνθηκες ιδανικες οπως (πρωι-μεσημερι). Το κινητο που εχεις στα 9000mp εχει ενα αισθητητα σε μεγεθος κοκου ρυζιου , σε αντιθεση ο επαγγελματιας εχει μια 24mp μηχανη εναν αισθητηρα στο μεγεθος zippo αναπτηρα.....που αυτο σημαινει οτι ειναι πολυ ευαισθητος και συγκεντρωνει φως πολυ πιο ανετα απο ενα κοκο ρυζιου αισθητηρα . Με αποτελεσμα οτι και να κανεις εσυ με τα zoom των 90mp του κινητου σου δεν προκειται να ειναι καλυτερα απο τα 12/24 mp μιας κανονικης φωτογραφικης.

 

Ελπιζω να εγινα κατανοητος.

 

Και το hubble telescope αισθητηρα χρησιμοποιει για να τραβαει τις γνωστες φωτο που βλεπουμε στο ιντερνετ....αλλα εχει μεγεθος αυτοκινητου....οχι zippo αναπτηρα....για φαντασου να εβλεπες μια dslr στη θεση του τηλεσκοπιου? με την λογικη σου ειναιι εφικτο...τα ιδια megapixel εχουμε...που λεει ο λογος.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 251
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι, ενω το δικο σου σχολιο ειναι γεματο επιχειρηματα και εμφανη γνωση του αντικειμενου....

Εγω δεν χρειαστηκε να πω κατι παραπανω απο οτι αλλο εχει ηδη ειπωθει απο αλλα παιδια που προσπαθουν να σου εξηγησουν με καθε τροπο οτι ο τροπος σκεψης σου ειναι λαθος. Σκεψου λιγακι...ο γιαλος ειναι στραβος ή εσυ αρμενιζεις στραβα;;;τοσο απλο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως συμπερανες οτι βγαζει μαπα φωτογραφιες το κινητο μου χωρις να σου εχω πει ποιο εχω??

 

Λοιπον για να μην λετε οτι σας ερθει, εχω το Xperia Z1 με 20mp camera και τραβαει ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΡΕΣ.

 

Αν ηταν 100000000mp θα τραβαγες φωτο καποιον και θα επιανε μεχρι και τα κυτταρα του δερματος του με τετοια αναλυση.

Με 4mp η λεπτομερια που θα επιανε θα ηταν τελειως ΜΑΠΑ. 

 

Και εγω ενα ΜΑΠΑ κινητο εχω, θελεις να μερησουμε τα mpixel μας και να δουμε ποιος ποιανει ανθρωπο στα 100 μετρα ? εγω θα βγαλω στα 100 μετρα ανθρωπο, εσυ στα 50 και η δικη μου φωτογραφια θα ειναι πιο καθαρη, σε παει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ο beltfed προφανως κ εχει πληρη αγνοια απο φωτογραφικες μηχανες. Δεν ειναι αναγκη να περνετε στα σοβαρα αυτα που λεει. Αντιθετα βγαζουν πολυ γελιο

Το θεμα ειναι, αν δε ξερεις κατι, να μη το υποστηριζεις κιολας. Εγω δεν εκφερω αποψη για πραγματα τα οποια δε γνωριζω , για παραδειγμα.

 

 

Ας γραψουμε λοιπον κατι μπας και μεινει....

 

Τα mp οταν δε συνδυαζονται με εναν αισθητηρα μεγαλο μεγεθους, το μονο πυο προσφερουν απο εναν αριθμο και μετα, ειναι θορυβο στος φωτογραφιες. Αν θυμαται καποιος τη σειρα G της κανον , εποχης 2001 πχ θα ξερει οτι οι μηχανες αυτες, εκεινης της εποχης, των 4mp , βαζουν κατω ακομα πολλα κινητα.

 

Ο αριθμος των mp ειναι απλα θεμα marketing στις περισσοτερες των περιπτωσεων . 20mp , σε μια σοβαρη φωτογραφικη, τα θες πχ μονο αν εκτυπωνεις φωτογραφιες σε μεγαλα μεγεθη. Στους αισθητηρες των περισσοτερων κινητων τα 20mp θα ναι απλα...νουμερα.

 

Τρανο παραδειγμα το οτι σε επιπεδο κινητου, υπαρχουν διαφορες αναμεσα σε μοντελα που χουν ολα τον ιδιο αριθμο mp, κι ομως παρατηρουνται διαφορες στο αποτελεσμα. Κι αυτο γιατι ειναι θεμα μεγεθους αισθητηρα, φακου και φυσικα του software οπως διαμορφωνεται απο την καθε εταιρεια.

 

Το z1 που αναφερθηκε, ειναι μια απογοητευση για οσους ΞΕΡΟΥΝ και ασχολουνται με τη φωτογραφια. Τα περισσοτερα σχολια αναφερονται σε μετριες επιδοσεις βαση αυτων που υποσχοταν η εταιρεια.

 

Μια dslr (επειδη εγινε θεμα για τη nikon) ΔΕ μπορει να συγκριθει με κανενα κινητο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@xoxlasae @IsolatedParania
Μα συμφωνω οτι η καμερα αυτη εχει εναν πολυ καλο φακο και αισθητηρα, δεν ειπα το αντιθετο, αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι παει στραφι με τον περιορισμο των 24mp... Θα μπορουσε να ηταν 50 ή και περισσοτερα mp και η λεπτομερια που θα επιανε θα ηταν απιστευτη.
Οσο καλος και να ειναι ενας φακος, και μεγεθος τηλεορασης να εχει, αν ειναι λιγα mp δεν μπορει να βγαλει φωτο με μεγαλη αναλυση, οποτε ειναι αχρηστος.

 

Επισης δειτε εδω φωτος απο Ζ1...

http://www.static.xperiablog.net/wp-content/uploads/2013/09/Xperia-Z1-sample_17.jpg
http://www.static.xperiablog.net/wp-content/uploads/2013/09/Xperia-Z1-sample_2.jpg

http://www.static.xperiablog.net/wp-content/uploads/2013/09/Xperia-Z1-sample_14.jpg

http://www.static.xperiablog.net/wp-content/uploads/2013/09/Xperia-Z1-sample_15.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω ενα ΜΑΠΑ κινητο εχω, θελεις να μερησουμε τα mpixel μας και να δουμε ποιος ποιανει ανθρωπο στα 100 μετρα ? εγω θα βγαλω στα 100 μετρα ανθρωπο, εσυ στα 50 και η δικη μου φωτογραφια θα ειναι πιο καθαρη, σε παει ?

 

Αυριο κιολας. Αν ειχε φως θα εβγαινα να βγαλω και τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυριο κιολας. Αν ειχε φως θα εβγαινα να βγαλω και τωρα.

Το θεμα ειναι οτι με την μηχανη που εσυ απαξιωνεις εναντι του κινητου σου, θα εβγαινες κ τωρα να βγαλεις με το λιγο φως που λες

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι με την μηχανη που εσυ απαξιωνεις εναντι του κινητου σου, θα εβγαινες κ τωρα να βγαλεις με το λιγο φως που λες

 

Ναι αλλα θα εβγαιναν χειροτερες απο να τις εβγαζες με φως. Οποτε δεν θα συγκρινουμε το δυνατον καλυτερο του κινητου/μηχανης. Καμια μηχανη δεν τραβαει το ιδιο καλα το βραδυ οσο την ημερα, και ας κανει και 10.000 ευρω και ας εχει και 30 ποντους φακο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μην σαν ξεγελάνε οι φακοί και τη μήκος έχουν,

η όλη ουσία είναι στην επεξεργασία της φωτογραφίας

με το photoshop κάνεις θαύματα, ακόμα και αν έχει βγει με κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σιυ δωσω να κατάλαβεις την διαφορα ....το 1mpixel σε full frame αισθητηρα μηχανης dslr ειναι σαν να λεμε 10-15 mpixel κινητου.

Αμα ξεκαθαρισεις αυτη την διαφορα εισαι κομπλε , και θα χαιρεσαι το κινητακι σου οπως εγω το δικο μου.

 

Αυτη την στιγμη η nikon d800 εχει 36mpixel σε full frame αισθητηρα και πολλοι επαγγέλματιες το θεωρουν overkill!

 

Σε αντιθεση σε κανα χρονο θα βλεπουμε κινητα 40mpixel....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έτσι όπως το θέτεις Betfed,πάλι δεν έχεις δίκιο. Τα περισσότερα MPixel κάποιες φορές όντως βοηθούν σε καλύτερη λεπτομέρεια, άλλες όχι. 

 

Ένας αισθητήρας δεδομένου εμβαδού, στα λιγότερα μεγαπίξελ έχει μεγαλύτερο εμβαδό ανά πίξελ. Αυτό βοηθάει στο να έχεις λιγότερο θόρυβο σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, καλύτερα χρώματα κτλ.

 

Πήγαινε εσύ σε μια συναυλία με τα 20MP του Ζ1 και να έρθω εγώ με μια φρέσκια sony A7S που έχει full frame αισθητήρα στα 12 μεγαπίξελ (τι ξέρουν τα γατάκια στη sony που βγάλανε τέτοια μηχανή) να δούμε ποιος θα τραβήξει τι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σιυ δωσω να κατάλαβεις την διαφορα ....το 1mpixel σε full frame αισθητηρα μηχανης dslr ειναι σαν να λεμε 10-15 mpixel κινητου. Αμα ξεκαθαρισεις αυτη την διαφορα εισαι κομπλε , και θα χαιρεσαι το κινητακι σου οπως εγω το δικο μου. Αυτη την στιγμη η nikon d800 εχει 36mpixel σε full frame αισθητηρα και πολλοι επαγγέλματιες το θεωρουν overkill! Σε αντιθεση σε κανα χρονο θα βλεπουμε κινητα 40mpixel....

 

Μην με παρεξηγησεις φιλε, αλλα δεν εχεις ιδεα απο φωτογραφια.

Το 1 megapixel ειναι 1.000.000 pixels, δεν πα να το 'χεις τραβηξει και με δορυφορο, 1.000.000 pixels ειναι και παλι.

 

Τα 15 megapixels ειναι 15.000.000 pixels. Δηλαδη 15 φορες μεγαλυτερη αναλυση / περισοτερα pixels.

 

Αν μου λες οτι το 1mp = 15mp.... τι να πω, απλα δεν εχεις καταλαβει τα pixels.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...