Προς το περιεχόμενο

Η Sony παρουσιάζει την a77 II με 79 σημεία ανίχνευσης αυτόματης εστίασης


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ομποο και εσυ με το κουμπι κολλησες.

Στο ΑΥΤΟ Νο-Flash το ειχα, πως αλλιως να το πω?!

Αυτο που διχνει ενα flash μεσα σε απαγορευτικο. Στην αρχη το ειχα βαλει στο Αυτο αλλα πεταγοταν η παπαρδελα απο πανω.. δεν αναβε φλας απλα πεταγοταν και ηταν ενοχλητικο. Ξεκολα απο αυτο.

 

Τώρα προσπαθεί να μαζέψει τα ασυμμάζευτα. Πήγε το καημένο το παλικάρι και πήρε μια DSLR (ελπίζω να την δανείστηκε και να μην την αγόρασε), έφαγε όλο το μεσημέρι του για να βγάλει φωτογραφία που να φαίνεται η DSLR χειρότερη (η μία από την άλλη έχουν διαφορά μίας ώρας), για να τρώει πάλι το κράξιμο της αρκούδας επειδή δεν ήξερε ότι υπάρχει το exif...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 251
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Είχα στεναχωρηθεί πριν καιρό επειδή δεν είχα προλάβει να συμμετάσχω στο νήμα με έναν τυπά που ήθελε να γράψει "Σε αγαπώ" νομίζω, στο δρόμο με υγρό πυρ!!!

 

Χαίρομαι που σε ένα νήμα αντίστοιχου βεληνεκούς πρόλαβα!!!!

 

Να σε ρωτήσω Beltfed, το έγραψες τελικά με φωτιά;!!!

Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν παραδεχεσαι εσυ οτι το 808 τραβαει καλυτερα απο μια DSLR διπλασιας αξιας, υπο ομοιες συνθηκες και φωτογραφο. Και ασε τις δικαιολογιες.

Αν μετα απο ολο αυτο δεν πηρες το μαθημα σου, δεν μπορω να κανω κατι αλλο.

Αν και το οτι εχεις παρει D7100 εξηγει πολλα τωρα... δεν μου φαινεται παραξενο να μην θες με τιποτα να παραδεχθεις οτι ενα κινητο τραβαει καλυτερα απο το κουμουτσα των 1500 ευρω που εχεις.

Και πανω απο ολα ειναι και τηλεφωνο. Το εχω παντα μαζι μου στην τσεπη μου, εχω email, εχω εφαρμογες, gps, 1.000.000 γκομενακια στις επαφες, και πολλα αλλα καλουδια. 

 

Nokia 808: http://img.acianetmedia.com/yYo

Την εχω μικρινει σε αναλυση κατα 30%, και απο 13mb σε 6mb, για να μπορεσει να ανεβει. Αλλα και παλι καλυτερη.

εγω προσφέρομαι να σε απαλλάξω απο την δυστυχία της d7100.Πιστεψε με εχεις δίκιο σε όλα.Να πηγαίνεις πάντα κόντρα στο ρευμα και να αγνοείς τα κατεστημένα τρολλ με τις γκουμούτσες.Η d7100 είναι τόσο μάπα που τις δωρίζουν πλέον, γι αυτο δινω 50 ευρο-και πολλα είπα(τον φακό κράτα τον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τιιι??? εε? απο που κι ως που??!

Τα χρωματα, ο φωτισμος, και οι σκιες.. και ολα στο Νοκια, ειναι πολυ πιο σωστα και πιο κοντα στην πραγματικη εικονα που εβλεπα με το ματι μου.

Περα απο την υπερ-τεραστια διαφορα στην αναλυση και στη λεπτομερεια.

 

Αφού είχες βάλει την DSLR σε iso1000! Πω ρε δυσκολία να το καταλάβεις!

 

Δε μου λες κιόλας, εκεί που έβγαλες τις φωτογραφίες έχει ροζέ σύννεφα; Τουλάχιστον έτσι φαίνεται στην φωτογραφία με το 808.

Επίσης, για ζούμαρε (βάλε το ζουμ του Photo Viewer των Windows περίπου στην μέση) στην πινακίδα που λέει "ΔΕΛΦΙΝΙΑ" πάνω από το Mitsubishi.

Στην φωτογραφία του 808, τα 4 τελευταία γράμματα έχουν γίνει ένας ασυνάρτητος αχταρμάς.

Στην φωτογραφία της DSLR, όλα τα γράμματα είναι ευδιάκριτα, ακόμη και με το iso1000.

 

Αν σου βαστάει, βγάλε 2 φωτογραφίες με τις ίδιες ρυθμίσεις, ή έστω και οι 2 στο auto, την ίδια ώρα, άντε με λίγα λεπτά διαφορά, ανέβασέ τις και θα σου δείξουμε ένα-ένα τα σημεία όπου υπερτερεί η DSLR.

Επεξ/σία από billdanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γιατι δεν παραδεχεσαι εσυ οτι το 808 τραβαει καλυτερα απο μια DSLR διπλασιας αξιας, υπο ομοιες συνθηκες και φωτογραφο. Και ασε τις δικαιολογιες.

Αν μετα απο ολο αυτο δεν πηρες το μαθημα σου, δεν μπορω να κανω κατι αλλο.

Αν και το οτι εχεις παρει D7100 εξηγει πολλα τωρα... δεν μου φαινεται παραξενο να μην θες με τιποτα να παραδεχθεις οτι ενα κινητο τραβαει καλυτερα απο το κουμουτσα των 1500 ευρω που εχεις.

Και πανω απο ολα ειναι και τηλεφωνο. Το εχω παντα μαζι μου στην τσεπη μου, εχω email, εχω εφαρμογες, gps, 1.000.000 γκομενακια στις επαφες, και πολλα αλλα καλουδια. 

 

Nokia 808: http://img.acianetmedia.com/yYo

Την εχω μικρινει σε αναλυση κατα 30%, και απο 13mb σε 6mb, για να μπορεσει να ανεβει. Αλλα και παλι καλυτερη.

 

Κάτσε χάθηκα! Πότε περάσαμε απο το Ζ1 στο Nokia??? :P

 

Κι ομως το Νοκια 808 τραβαει καλυτερα απο την D7000 και το απεδειξα αυτο, δες τις δυο φωτο που εβγαλα. Του Νοκια εισαι σαφως καλυτερη απο καθε αποψη, και περα απο την αναλυση και το θορυβο..

41mp VS 16mp δεν υπαρχει ανταγωνισμος..

 

Το Z1 σε χαμηλο φωτισμο οντως δεν τραβαει και σαν την D7000, αλλα δεν το λες και αθλιο.

 

Για την ώρα απέδειξες πως δεν ξέρεις να βγάζεις φωτό με την Dslr και αυτό φάνηκε απο τη φωτό που ο ίδιος ανέβασες. ISO:1000

 

Άρα δεν μπορείς να αναφέρεσαι σε "ίδιες συνθήκες" στο "συγκριτικό" σου.

 

Και καλό είναι να διαβάσεις πρώτα μερικά βασικά στο google (δεν το λέω ειρωνικά), για να δεις πόσα άλλα μαγικά πράγματα αγνοείς για τη φωτογραφία! :)

 

PS: Καλό είναι να είμαστε ευγενικοί μεταξύ μας παρόλο που διαφωνούμε ε! Προσωπικοί χαρακτηρισμοί κλπ θα αφαιρούνται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιιι??? εε? απο που κι ως που??!

Τα χρωματα, ο φωτισμος, και οι σκιες.. και ολα στο Νοκια, ειναι πολυ πιο σωστα και πιο κοντα στην πραγματικη εικονα που εβλεπα με το ματι μου.

Περα απο την υπερ-τεραστια διαφορα στην αναλυση και στη λεπτομερεια.

 

Στα δικά σου μάτια. Στα δικά μου είναι πολύ ψυχρή, σκληρές σκιές και ακατάλληλη για επεξεργασία. Όσο για την λεπτομέρεια, βλέπεις τι υπάρχει πίσω απ' τους φοίνικες;

post-282951-0-30494200-1399480383_thumb.jpg

post-282951-0-23427200-1399480384_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα δικά σου μάτια. Στα δικά μου είναι πολύ ψυχρή, σκληρές σκιές και ακατάλληλη για επεξεργασία. Όσο για την λεπτομέρεια, βλέπεις τι υπάρχει πίσω απ' τους φοίνικες;

 

Γύρω-γύρω μέρα και πίσω από τους φοίνικες νύχτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον θα βγαλω φωτο αυριο (τωρα σκοτινιασε) και με τις δυο στο χαμηλοτερο ISO που φτανουν. (Το Νοκια παει 50, η Νικον φτανει μονο μεχρι 100, sorry..)
Να δω τι δικαιολογια θα βρειτε να πειτε μετα. Τις εχετε εξαντλησει ολες..

Τα γραμματα της πινακιδας που λεει "ΔΕΛΦΙΝΙΑ" ειναι ξεθοριασμενα (στην πραγματικοτητα) και στην Νικον φαινονται λογο υπερ-φωτισμου. Και δευτερον δεν ειχα κανει focus εκει.
Γιατι δεν μιλας για τις αλλες 3 πισω πινακιδες που ειναι αυτες που εκανα focus... ξερω γιατι.. χαχα!
 

Οσο για τους φοινικες, το αποτελεσμα αυτο ειναι λογικο καθως η φωτο τις Νικον ειναι υπερ-φωτισμενη.
Αυτο στο Νοκια ειναι θεμα μια ρυθμισης.. αν σου αρεσουν υπερ-φωτισμενες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Beltfed απο που είσαι φιλε μου?
Εχω μια ωραια ιδεα!
Να βρεθεις με ενα παιδι απο το φορουμ, και να κανετε ενα review περι φωτογραφικών κινητών vs dslr.
Ετσι για να μαθαίνουν και οι νεότεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλέ ανταλάζω το 1020 με τιν nikon μην ξεχνάς οτι εχει και οπτικο σταθεροποιητή ενω η σαπια η nikon αν δεν έχεις vr φακο δεν πάς πουθενα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα προσπαθεί να μαζέψει τα ασυμμάζευτα. Πήγε το καημένο το παλικάρι και πήρε μια DSLR (ελπίζω να την δανείστηκε και να μην την αγόρασε), έφαγε όλο το μεσημέρι του για να βγάλει φωτογραφία που να φαίνεται η DSLR χειρότερη (η μία από την άλλη έχουν διαφορά μίας ώρας), για να τρώει πάλι το κράξιμο της αρκούδας επειδή δεν ήξερε ότι υπάρχει το exif...

 

Εφαγα ολο μου το μεσημερι? Απεχουν 1 ωρα οι φωτος?

Φιλε ενα βολταρισμα εκανα μιση ωρα απο τη μαρινα, εκανα και το ψαρεμα μου, και οι φωτος ειναι τραβηγμενες με διαφορα δευτερολεπτων. Ουτε τα συννεφα δεν εχουν κινηθει.

 

Οτι να'ναι λεει ο καθενας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον θα βγαλω φωτο αυριο (τωρα σκοτινιασε) και με τις δυο στο χαμηλοτερο ISO που φτανουν. (Το Νοκια παει 50, η Νικον φτανει μονο μεχρι 100, sorry..)

Να δω τι δικαιολογια θα βρειτε να πειτε μετα. Τις εχετε εξαντλησει ολες..

 

Τα γραμματα της πινακιδας που λεει "ΔΕΛΦΙΝΙΑ" ειναι ξεθοριασμενα (στην πραγματικοτητα) και στην Νικον φαινονται λογο υπερ-φωτισμου. Και δευτερον δεν ειχα κανει focus εκει.

Γιατι δεν μιλας για τις αλλες 3 πισω πινακιδες που ειναι αυτες που εκανα focus... ξερω γιατι.. χαχα!

 

Οσο για τους φοινικες, το αποτελεσμα αυτο ειναι λογικο καθως η φωτο τις Νικον ειναι υπερ-φωτισμενη.

 

Όχι, να βγάλεις και νυχτερινές!!! Να δεις από πρώτο χέρι τι κάνει μια DSLR που δεν κάνει κανένα κινητό!

 

Δεν παίζει καμία σχέση κάποιος υπερ-φωτισμός για την πινακίδα με τα δελφίνια. Το 808 έχει κάνει το Α να φαίνεται σαν Β, και έχει κολλήσει τα γράμματα ΙΝΙ σε κάτι που μοιάζει με Η και Φ.

Οι άλλες 3 από πίσω δεν διαβάζονται εξαιτίας του θορύβου από το iso1000 που έβαλες.

Αν θες να πιάσουμε το πίσω μέρος της φωτογραφίας, για δες σε αυτήν που τράβηξες με το 808 τις αντανακλάσεις που είναι ΑΘΛΙΕΣ. Είναι σαν να την άνοιξε κάποιος με την ζωγραφική των Windows και να έβαλε άσπρα κυκλάκια εδώ και εκεί. Δες επίσης την ζάντα της Mercedes, που έχει ενοποιήσει όλα τα κάτω ανοίγματά της, κάτι που η DSLR δεν έχει κάνει, παρά τον θόρυβο λόγω iso.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...