Προς το περιεχόμενο

Η Lenovo, ο μεγαλύτερος κατασκευαστής PCs ανακοίνωσε δύο Chromebooks


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά , για να επανέλθω στο θέμα, αυτά τα chromebook αξίζουν τον ντόρο; βλέπω ότι σιγά σιγα όλες οι εταιρείες βγάζουν και από ενα δυο. Υπάρχει τέτοια αγορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

spam on

 

lenovo.... στείλε το thinkpad 8 κατα σα δω μεριά και άσε τα 

ΚΡΟΜ ΜΠΟΥΚΣ! 

Από το Γενάρη το περιμένουμε!

 

spam off

 

 

πες τους να βαλουν και κανα πενακι wacom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν η δραστηριότητα της HP περιλαμβάνει και τα εκτυπωτικά (printers, office automation, αναλώσιμα κτλ) τα οποιά έχουν τεράστιο μερίδιο στα αποτελέσματα της.

Αντιλαμβάνεσαι ότι δεν απασχολούνται 317.500 υπάλληλοι τα PCs & τους Servers..

 

 

Εγώ σου δίνω πως το 30% αισχολείται με το PC κομμάτι, και πάλι είναι τριπλάσιοι από αυτούς της Lenovo.

 

Το να κυρήττεις τον Κινέζο τον "μεγάλο" επειδή τα πήγε καλά μια χρονιά είναι μεγάλη προσβόλα όταν ο άλλος εδραιωμένος από το '39 έχει τόσα χρόνια εμπειρίας. Το οτι κοιμήθηκε η HP είναι δεδομένο αφού δεν προώθησε νέα design αλλά ανακυκλώνει αυτά που είχε από το 2011. Αλλά το ζήτημα μου είναι ο χαρακτηρισμός ως "μεγαλύτερος κατασκευαστής" πως είναι epic fail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συζήτηση πήγε στα κεραμίδια . Όλοι εκτός θέματος. Αντί να κάνουν κριτική για το προϊόν και τα χαρακτηριστικά του , άλλοι ασχολούνται με το πόσο μεγάλη είναι η Lenovo (δεν ξέρω αν ενδιαφέρει κανέναν ) και άλλοι με την HP .

Voltmod τζάμπα έγραψες αγόρι μου, μια τόσο ωραία παρουσιάση . Δες που κατάντησε η συζήτηση. Νομίζω ότι κάποιοι βρίσκουν αφορμή από μια μ@λ@κί@ και την τραβάνε στο θεό.

Τι να πω ... είμαστε αξιοθαύμαστοι οι νεοέλληνες !!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συζήτηση πήγε στα κεραμίδια . Όλοι εκτός θέματος. Αντί να κάνουν κριτική για το προϊόν και τα χαρακτηριστικά του , άλλοι ασχολούνται με το πόσο μεγάλη είναι η Lenovo (δεν ξέρω αν ενδιαφέρει κανέναν ) και άλλοι με την HP .

Voltmod τζάμπα έγραψες αγόρι μου, μια τόσο ωραία παρουσιάση . Δες που κατάντησε η συζήτηση. Νομίζω ότι κάποιοι βρίσκουν αφορμή από μια μ@λ@κί@ και την τραβάνε στο θεό.

Τι να πω ... είμαστε αξιοθαύμαστοι οι νεοέλληνες !!!!

 

Και ο κλασσικός υπερελληναράς που νιώθει ανώτερος και αηδιάζει από τους απλούς νεοέλληνες...

 

Τι να συζητήσουμε..για τα chromebook...το έχουμε κάνει 1000 φορές..η ίδια συζήτηση γίνεται σε κάθε ανακοίνωση εταιρείας που μπαίνει στο συγκεκριμένο είδος. Η είδηση μεσα στην είδηση είναι μεγαλύτερη τι να κάνουμε...κι αυτή είναι η τεράστια άνοδος της Lenovo.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συζήτηση πήγε στα κεραμίδια . Όλοι εκτός θέματος. Αντί να κάνουν κριτική για το προϊόν και τα χαρακτηριστικά του , άλλοι ασχολούνται με το πόσο μεγάλη είναι η Lenovo (δεν ξέρω αν ενδιαφέρει κανέναν ) και άλλοι με την HP .

Voltmod τζάμπα έγραψες αγόρι μου, μια τόσο ωραία παρουσιάση . Δες που κατάντησε η συζήτηση. Νομίζω ότι κάποιοι βρίσκουν αφορμή από μια μ@λ@κί@ και την τραβάνε στο θεό.

Τι να πω ... είμαστε αξιοθαύμαστοι οι νεοέλληνες !!!!

 

Ξεκαβάλα λίγο ψευτοδιανοούμενε μου που σου θίξαμε και την συζήτηση κορυφής....

 

Μια γνωστή εταιρία θα μπει σε μια (όπως οι γενικές πωλήσεις έχουν δείξει) αδιάφορη σειρά laptop. Καλώς η κακώς είναι είδηση αλλά τίποτα ιδιαίτερα ενδιαφέρον. Να κλαψουρίσεις σε μια είδηση του τύπου "Η Apple σκεύτεται να φτιάξει chromebooks" που θα καιγόταν το πελεκούδι να σε παραδεχτώ. Πολύ σημαντικότερες ειδήσεις (Hint: scrollαρε πάνω και κάτω στην αρχική) έχουν ξεφύγει καλώς ή κακώς εδώ σε μάρανε.

 

Περισσότερο ενδιαφέρον τραβάει οτι το The Verge (και με την σειρά ττου ακολουθόντας πιστά την πηγή του ο Voltmod) χαρακτήρισε την Lenovo ως τον μεγαλύτερο κατασκευαστή παρά το οτι η Lenovo βγάζει Chromebook. Deal with it και φύλα τους χαρακτηρισμούς για τον εαυτό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σου δίνω πως το 30% αισχολείται με το PC κομμάτι, και πάλι είναι τριπλάσιοι από αυτούς της Lenovo.

 

Το να κυρήττεις τον Κινέζο τον "μεγάλο" επειδή τα πήγε καλά μια χρονιά είναι μεγάλη προσβόλα όταν ο άλλος εδραιωμένος από το '39 έχει τόσα χρόνια εμπειρίας. Το οτι κοιμήθηκε η HP είναι δεδομένο αφού δεν προώθησε νέα design αλλά ανακυκλώνει αυτά που είχε από το 2011. Αλλά το ζήτημα μου είναι ο χαρακτηρισμός ως "μεγαλύτερος κατασκευαστής" πως είναι epic fail.

 

Παίζει να είμαστε ψιλο-εκτός θέματος αλλα what the heck..

Στην τελική σιγά μην αναλύσουμε τα chromebooks τώρα :)

 

Εκεί που διαφωνούμε είναι στο ότι δεν χωράνε συναισθηματισμοί και στοιχεία περι ιστορίας της φανέλας κτλ. Είναι απλά αριθμοί.

 

Τσούλησαν στην αγορά τον προηγούμενο χρόνο περισσότερα τεμάχια Lenovo?

 

Τσούλησαν.

 

Και η IBM υπάρχει από την δεκαετία του 1910..ε και;

Που παρεπιπτόντως, να θυμίσω ότι την χρονιά που μας πέρασε, η Lenovo εξαγόρασε το τμήμα των servers x86 της IBM..

 

Γενικά, όπως είπα και πριν..Ήρθαν να μείνουν και να μείνου και ψηλά.

Και σε σοβαρούς Εταιρικούς πελάτες, όχι απλά με ταμπλετάκια και λαπτοπς.

 

Καποιους απο εμάς μπορεί να μην μας γεμίζει το brand, αλλά τα στοιχεία είναι στοιχεία και η προβολή της δυναμικής των Κινέζων είναι αξιοπρόσεκτη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και Windows Netboob να παρεις... παλι Chrome Browser θα βαλεις, γιατι ειναι ο καλυτερος. Οποτε γιατι να μην πουλανε?

Παιρνεις το t100 εχεις έναν κανονικο υπολογιστη μια ταμπλετα με φοβερο touch και για ιντερνετ εχεις και τον ie metro ο οποιος τα σπαει! αν θες βεβαια βαζεις και chrome...

Ταπεινη μου αποψη αλλα μαπα το καρπουζι( chromebooks)  , ποτε μου δεν θα επαιρνα τετοιο μηχανημα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα chromebooks τα βγάζουν γιατί το ίδιο κάνει ο ανταγωνισμός και γίνεται κύκλος.

 

Ααα, μην το ξεχάσω, η Lenovo που μαζί με το τμήμα pc της IBM είχε αγοράσει και την τρίτη θέση στην παγκόσμια λίστα κατασκευαστών ηλ. υπολογιστών πριν καμιά δεκαετία, ειναι πρώτη και στο πρώτο τρίμηνο του 2014.

 

Είμαστε βέβαια off topic γιατί λογικά δεν μετρούν τα chromebooks σε αυτές τις λίστες :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σου δίνω πως το 30% αισχολείται με το PC κομμάτι, και πάλι είναι τριπλάσιοι από αυτούς της Lenovo.

 

Το να κυρήττεις τον Κινέζο τον "μεγάλο" επειδή τα πήγε καλά μια χρονιά είναι μεγάλη προσβόλα όταν ο άλλος εδραιωμένος από το '39 έχει τόσα χρόνια εμπειρίας. Το οτι κοιμήθηκε η HP είναι δεδομένο αφού δεν προώθησε νέα design αλλά ανακυκλώνει αυτά που είχε από το 2011. Αλλά το ζήτημα μου είναι ο χαρακτηρισμός ως "μεγαλύτερος κατασκευαστής" πως είναι epic fail.

 

Ειδικα το σημειο που λες την λεξη "προσβολα" μου θυμισες τα χρονια που πηγαινα δημοτικο οταν τα παιδακια θελαν να πειραξουν καποιον. Η Lenovo δεν ξεφυτρωσε απο το πουθενα, αγορασε τεχνογνωσια και γραμμες παραγωγης απο τον εφευρετη των προσωπικων υπολογιστων την ΙΒΜ, ξεκινησε με πολυ γερες βασεις και τραβανε πολυ δυνατα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η Lenovo δεν ξεφυτρωσε απο το πουθενα, αγορασε τεχνογνωσια και γραμμες παραγωγης απο τον εφευρετη των προσωπικων υπολογιστων την ΙΒΜ, ξεκινησε με πολυ γερες βασεις και τραβανε πολυ δυνατα.

 

Μα δεν είμαι ενάντια στην ανάπτυξή της ούτε αντιλέγω, απλά διαφωνώ αβάσημα χαρακτηρισμούς όπως ο "μεγαλύτερος/καλύτερος/κλπ." από κάθε προκατελημένο και ίσως πληρωμένο δημοσιογράφο. Από την άλλη όλοι αγοράζουν τεχνολογίες, η μαγκιά είναι να τις αναπτύσουν. Προσωπηκά με θλίβει το γεγονός πως η ΙΒΜ παράτησε το consumer κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...