Προς το περιεχόμενο

Samsung. Ποιες συσκευές θα αναβαθμιστούν σε Android KitKat, θολό το τοπίο για το Galaxy S3 [Ενημέρωση]


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

To lumia 900 που βγηκε ιδια εποχη με το samsung s3 δεν εχει παρει κανα σοβαρο update, σε αντιθεση με το s3 που αναβαθμιστηκε προσφατα και ισως αναβαθμιστει και σε 4.4.

τελειως ακυρο το ποστ σου.... αν θελεις να κανεις συγκριση με τα WP γιατι δεν κανεις με τα 8αρια? που θα εχουν επισημα υποστηριξη για 36 μηνες?

δλδ κανεις συγριση με την αποτυχια της Μ$ στο ξεκινημα της, για να πεις οτι το S3 και η σαμμυ ειναι οκ? αυτο βοηθαει λες την εξελιξη και τις απαιτησεις των χρηστων?

Οι διαφορες δεν ειναι μεγαλες.

Αλλωστε λογω του ευελικτου σχεδιασμου του android, ακομα και αν δεν εισαι στην τελευταια εκδοση 4.4, μπορεις να εχεις την τελευταια εκδοση browser chrome, gmail app, calendar app, hangout app, google maps app, gallery app, google services, play games app.

Αυτο δεν ειναι δυνατο με τα αλλα λειτουργικα που αυτες οι εφαρμογες ειναι ενσωματωμενες στο λειτουργικο.

 

Εδω ακομα και ενας με galaxy s2 μπορει να εχει το τελευταιο chrome browser, ενω καποιος που πηρε το lumia 900 πιο μετα εχει μεινει με μια παλια και δυσχρηστη εκδοση του internet explorer.

και επειμενεις στο 900αρι... απλα τραγικο... μαλλον δεν βλεπεις οτι ο κοσμος παει μπροστα και οχι πισω.

και κατι ακομα, τα google apps  που μπορεις να εχει δεν βοηθανε στην περιπτωση τους S3 που εχει προβληματα με την 4.3

 

και για την ιστορια (αφου το θετεις ετσι) το 900 οπως και καθε WP 7 πηρε 2 αναβαθμισεις, την 7.5 και 7.8... αυτο για την ιστορια της αποτυχιας της Μ$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μιλας για wp7.

μιλαω για wp8 με τα 3 gdr που εδωσαν και τα 8.1 που ειναι στην γωνια.

μολις τα ποδια σου πατησουν  στο 2014, θα συζητησουμε. :)

Mιλαω για κινητα του 2012, γιατι ΕΣΥ αναφερθηκες σε ενα τετοιο.(s3)

 

s3=Κινητο του 2012 και τρεχει τον τελευταιο browser chrome, gmail app, calendar app, hangout app, google maps app.

lumia 900=κινητο του 2012 και τρεχει ξεπερασμενο-περιοριστικο λειτουργικο με παλιες εκδοσεις browser, email app, χαρτες κλπ.

 

Το οτι δεν θελεις να κανεις συγκρισεις για κινητα ιδιας εποχης(ή κανεις για κινητα διαφορετικης εποχης), δειχνει ποσο αντικειμενικος εισαι.

 

τελειως ακυρο το ποστ σου.... αν θελεις να κανεις συγκριση με τα WP γιατι δεν κανεις με τα 8αρια? που θα εχουν επισημα υποστηριξη για 36 μηνες?

δλδ κανεις συγριση με την αποτυχια της Μ$ στο ξεκινημα της, για να πεις οτι το S3 και η σαμμυ ειναι οκ? αυτο βοηθαει λες την εξελιξη και τις απαιτησεις των χρηστων?

και επειμενεις στο 900αρι... απλα τραγικο... μαλλον δεν βλεπεις οτι ο κοσμος παει μπροστα και οχι πισω.

και κατι ακομα, τα google apps  που μπορεις να εχει δεν βοηθανε στην περιπτωση τους S3 που εχει προβληματα με την 4.3

Συγκρινω κινητα-ναυαρχιδες αρχης 2012..

 

Αν θελεις να συγκρινουμε μεταγενεστερα κινητα(πχ τελος 2012 ή αρχες 2013), οπως τα wp που αναφερεσαι, να αναφερθεις και σε αντιστοιχα κινητα android.(note 2, nexus 4, s4, htc one)

Επεξ/σία από haHa
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιλαω για κινητο του 2012 που εσυ αναφερθηκες.(s3)

 

s3=Κινητο του 2012 και τρεχει τον τελευταιο browser chrome, gmail app, calendar app, hangout app, google maps app.

lumia 900=κινητο του 2012 και τρεχει ξεπερασμενο-περιοριστικο λειτουργικο με παλιες εκδοσης browser, email app, χαρτες κλπ

εχεις ιδεα τι παιζει απο wp?

οτι δεν κυκλοφορουν πλεον 7 πχ;

οτι υπαρχουν μονο τα 8 που θα παρουν μια αναβαθμιση που λεγετε 8.1

 

αν ειναι ετσι, να σου μιλησω για κινητο του 2006.

 

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΤΩΡΑ, ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΑΝ ΤΗΝ 8.1 ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΠΟΤΕ.

 

πιστευω το καταλαβες.

Mιλαω για κινητα του 2012, γιατι αναφερθηκες σε ενα τετοιο.(s3)

 

s3=Κινητο του 2012 και τρεχει τον τελευταιο browser chrome, gmail app, calendar app, hangout app, google maps app.

lumia 900=κινητο του 2012 και τρεχει ξεπερασμενο-περιοριστικο λειτουργικο με παλιες εκδοσης browser, email app, χαρτες κλπ.

 

Το οτι δεν θελεις να κανεις συγκρισεις για κινητα ιδιας εποχης(ή κανεις για κινητα διαφορετικης εποχης), δειχνει ποσο αντικειμενικος εισαι.

 

Συγκρινω κινητα-ναυαρχιδες αρχης 2012..

 

Αν θελεις να συγκρινουμε μεταγενεστερα κινητα(πχ τελος 2012 ή αρχες 2013), οπως τα wp που αναφερεσαι, να αναφερθεις και σε αντιστοιχα κινητα android.

φυσικα και θα συγκρινεις το τι γινεται το 2013-2014.

και το 900 εχει ενα ντεντ os. νεκρο. δεν παιρνει αναβαθμιση.

οπως ειχε γινει και με καποια android παλιοτερα.

 

τζιζους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις ιδεα τι παιζει απο wp?

οτι δεν κυκλοφορουν πλεον 7 πχ;

οτι υπαρχουν μονο τα 8 που θα παρουν μια αναβαθμιση που λεγετε 8.1

 

αν ειναι ετσι, να σου μιλησω για κινητο του 2006.

 

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΤΩΡΑ, ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΑΝ ΤΗΝ 8.1 ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΠΟΤΕ.

 

πιστευω το καταλαβες.

 

Απο οτι φαινεται, παιζει να μην παρει το s3 την εκδοση 4.4. Βεβαια ουτε τα αντιστοιχα lumia εκεινης της εποχης πηραν καμμια σοβαρη αναβαθμιση και εχουν μεινει με παλια εκδοση browser κλπ. Το s3 δεν εχει μεινει με αρχαια εκδοση browser κλπ.

 

Αν αναφερεσαι σε κινητα wp που βγηκαν μετα το s3, τοτε να αναφερθεις και στον αντικαταστατη του s3 ή εστω σε κινητο android που βγηκε πιο μετα. (note 2, nexus 4, s4, htc one)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

εχεις ιδεα τι παιζει απο wp?

οτι δεν κυκλοφορουν πλεον 7 πχ;

οτι υπαρχουν μονο τα 8 που θα παρουν μια αναβαθμιση που λεγετε 8.1

 

αν ειναι ετσι, να σου μιλησω για κινητο του 2006.

 

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΤΩΡΑ, ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΑΝ ΤΗΝ 8.1 ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΠΟΤΕ.

 

πιστευω το καταλαβες.

:) ή που την πηραν την αναβαθμιση οσοι ηθελαν ... μεσω dev preview.

εγω στο 920 εχω την 8.1, το καλοκαιρι θα παρει αλλη μια και τελος του χρονου αλλη μια... για μετα δεν ξερω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλήθεια? το πρόβλημα στα S3  με την 4.3 λύθηκε? ή θα περάσετε custom rom  αφού έκανε πατάτα η σαμμυ και τώρα σφυρίζει αδιάφορα?

έχεις απόλυτο δίκιο φιλε μου έτσι γίνεται κάθε φορα..... μακάρι να πίεση η google την samsung μπας και δούμε καμια αναβάθμιση..... και μην ξεχνάμε ότι το SIII είναι το καλύτερο best seller σε πώλησης smartphone από την samsung ακόμα και τώρα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:) ή που την πηραν την αναβαθμιση οσοι ηθελαν ... μεσω dev preview.

εγω στο 920 εχω την 8.1, το καλοκαιρι θα παρει αλλη μια και τελος του χρονου αλλη μια... για μετα δεν ξερω :)

και γω 8.1 εχω

(περιμενε και αλλη μια 8.x.... σςςςςς ;) )

 

 

Απο οτι φαινεται, παιζει να μην παρει το s3 την εκδοση 4.4. Βεβαια ουτε τα αντιστοιχα lumia εκεινης της εποχης πηραν καμμια σοβαρη αναβαθμιση και εχουν μεινει με παλια εκδοση browser κλπ. Το s3 δεν εχει μεινει με αρχαια εκδοση browser κλπ.

 

Αν αναφερεσαι σε κινητα wp που βγηκαν μετα το s3, τοτε να αναφερθεις και στον αντικαταστατη του s3 ή εστω σε κινητο android που βγηκε πιο μετα. (note 2, nexus 4, s4, htc one)

λοιπον, εγω δεν κοντραρα το s3 Με τα Lumia

ειπα στον τυπο\τυπισσα να το πουλησει και να παρει μια ναυαρχιδα λουμια (μιας και στο σκρουτζ ειναι πανφθηνα) και θα παρει και την 8.1 και οσες βγουν ακομα, αντι να μεινει με το s3 χωρις απντειτς απο την στιγμη που δεν εχει ιδεα απο ροοτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τη Samsung περιμένω για αναβάθμιση. Μη φας Samsung, έχουμε γλαρόσουπα... (κάτοχος s4)

 

Βάζω custom recovery (twrp) και ύστερα φλασάρω (μπορείς να φλασάρεις και τα 3 zip μαζί ;) ):

 

1) Cyanogenmod 11 M6

2) Google apps 

2) Root file

 

Και άσε τη Samsung να κουρεύεται. Ξεφορτώνεσαι το bloatware και με το titanium backup μπορείς να κάνεις όποιο app θες system app και το αντίστροφο. Καθώς και να επαναφέρεις data+apps, αλλά και το Android ID. Να κάνεις freeze/defrost apps και τόσα άλλα.

 

Οι δυνατότητες δεν έχουν όρια. ;)

 

Κάτι που ξέχασα. Ποτέ δε μου άρεσαν τα hardware buttons στα samsung. Με root και την προσθήκη μίας γραμμής κώδικα σε ένα system file και reboot εμφανίζονται software buttons (nexus-like) χωρίς να απενεργοποιούνται και τα hardware. 

 

Μαζι σου και εγω, αλλα αν ειναι να τα κανεις ολα αυτα (και να χασεις και εγγυηση;;; ) γιατι δεν παιρνεις αλλο κινητο κατευθειαν;

 

Αν ειναι να σκασω τοσα λεφτα και να χασω εγγυηση, καλυτερα να παρω Nexus ή κανα Κινεζικο που ειναι ξεκλειδωτα απο τη μανα τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γιατί αν δεν κάνω λάθος, η μόνη ουσιαστική διαφορά (που παίζει ρόλο στο να πάρει το update) είναι ότι το αμερικάνικο έχει 2 gb ram αντί του δικού μας που έχει 1!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μας εφτιαξε η samsung τωρα με τα νεα αυτα.

εγω με s3 την περιμενα πως και πως -αν και οι φημες υπηρχαν οτι δεν θα την παρουμε- γιατι εχω τρελα προβληματα με το wifi. ολο απουνδεσεις λογω αργης συνδεσης μου πεταει και μου σπαει τα νευρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζι σου και εγω, αλλα αν ειναι να τα κανεις ολα αυτα (και να χασεις και εγγυηση;;; ) γιατι δεν παιρνεις αλλο κινητο κατευθειαν;

 

Αν ειναι να σκασω τοσα λεφτα και να χασω εγγυηση, καλυτερα να παρω Nexus ή κανα Κινεζικο που ειναι ξεκλειδωτα απο τη μανα τους.

 

Γιατί τα nexus δεν έχουν micro sd card slot (μεγάλο μείον) και 32GB (που είναι άπλετος χώρος) δε βρίσκεις εύκολα. Ας φέρει η Google τις συσκευές και στην Ελλάδα να μπορούμε να πάρουμε Google Play Editions devices και άμα με ξαναδεί η Samsung να μου γράψει. Αν και το Android Silver μπορεί να το δώσει σε όλες τι χώρες. Δεν ξέρουμε ακόμα τι παίζει με αυτό...

 

Την εγγύηση άμα ξέρεις, δεν τη χάνεις. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γιατί αν δεν κάνω λάθος, η μόνη ουσιαστική διαφορά (που παίζει ρόλο στο να πάρει το update) είναι ότι το αμερικάνικο έχει 2 gb ram αντί του δικού μας που έχει 1!

 

Η KitKat μια χαρά τρέχει με 512GB Ram. Άμα η Samsung βάζει 1002 βλακείες με το TouchWiz δεν της φταίει κανείς. Αυτά περί RAM είναι χαζές δικαιολογίες για να πάρει κάποιος νεότερο μοντέλο. 

 

Αυτά είναι τα κακά των εταιριών που έχουν και hardware και software. 

 

Μου αρέσει που βλέπετε κάποιοι αυτές τις τακτικές και περιμένετε πως και πως το Tizen. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...