Προς το περιεχόμενο

Σύντομα στην αγορά οι πρώτες DDR4 μνήμες από την Crucial


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στα games μπορει. το after effects θελει 1tb ραμ. εδω μου τρωει 5gb για 10 sec intro

το After Effects θα σου φάει ότι του ρίξεις σε σχέση πάντα με το τι θέλεις να κάνεις render. Για τέτοια suites μιλάμε για X-- chipsets με quad channel και ότι καλύτερο μπορείς να ρίξεις σε RAM. Για οτιδήποτε λιγότερο καφέ να έχεις να ψήνεις στο μεσοδιάστημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χαμηλότερη τάση λειτουργίας δεν παίζει ουσιαστικό ρόλο στο desktop. Στα laptop φυσικά οποιαδήποτε μείωση της κατανάλωσης είναι καλοδεχούμενη.

 

Όσο για το bandwidth, αυτό είναι ΕΝΤΕΛΩΣ άχρηστο όπως έχουμε δει εδώ και πολλά χρόνια με τις DDR-3. Οι σημερινές CPU δεν χρειάζονται ούτε καν το b/w που προσφέρουν οι γρήγορες DDR-3.

 

Μόνο σε συστήματα με integrated GPU μπορεί να παίξει ρόλο, αλλά εκεί χάνεις τόσο απο την integrated GPU που δε σε σώζει η μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας βγει και ddr 10 όταν το software είναι ένα bugg από μόνο του.....

σκεφτείτε μόνο ότι το pc έπρεπε να βάλει 8 πυρήνες για να περάσει ένα ps 3 έλεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο gaming είχα πάντα την αίσθηση οτι τα παιχνίδια έτρεχαν καλύτερα με DDR2. Ισως να έπαιξε ρόλο και το χαμηλό latency.

το latency ειναι ιδιο η χαμηλοτερο στις ddr3. cas 10 στα 2000mhz ειναι το ιδιο με cas 5 στα 1000mhz και φυσικα με διπλη συχνοτητα εχεις και θεωρητικα διπλη μεταφορα δεδομενων

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας βγει και ddr 10 όταν το software είναι ένα bugg από μόνο του.....

σκεφτείτε μόνο ότι το pc έπρεπε να βάλει 8 πυρήνες για να περάσει ένα ps 3 έλεος

περιεργο.. χμμμ

εχω εναν x4athlon της πλακας.

και παιζω 1280*1024 οτι game εχει βγει και στο ps3

χμμμ

α και το δικο μου παιζω ειναι 60 fps και οχι 30.

 

τωρα αν το μονο game που εχεις παιξει σε pc ειναι τα αθλιο πορτ του gta 4 που θελει 4 i7 για να παιξει νορμαλ πασο

 

funny link

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθήστε ρε παιδιά ηρεμήστε.....Ανακοινώνεται κάτι που ΘΑ βγει και ξεσηκωνόμαστε όλοι....Ψυχραιμία. Ευχαριστηθείτε αυτά που έχετε τώρα και όταν βγουν οι νέες μνήμες, και δούμε και τις τιμές τους, και την απόδοσή τους, και πέσουν οι τιμές στο 4Κ gaming που είναι στο Θεό και και και.....τότε θα αποφασίσουμε....Εγώ μόλις ανέβηκα στα 32GB στην Sabertooth Z87 που έχω και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος έχοντας αρκετή RAM για ό,τι θέλω!  Βασικά αυτό θέλουν και οι ίδιοι. Γι αυτό και η αγορά του PC δεν θα πεθάνει ποτέ....συνεχώς βγαίνουν καινούργια hardware και μας έχουν στη τσίτα....Δεν βρίσκουμε ησυχία με τίποτα. Ο όρος Future proof στο PC δεν υπάρχει. Αν θες κάτι το παίρνεις τώρα και δεν περιμένεις. Διαφορετικά θα περιμένεις συνέχεια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγω δηλαδη που εχω παιξει με 10 διαφορετικα συστηματα εως 2560*1440 με διαφορες cpu+gpu και 8 gb ram και δεν εχω δει διαφορα μαλλον θα ειμαι ασχετος. Διατηρειστε ενα καθαρο συστημα και μην εχετε 3000 βλακιες να τρεχουν απο πισω και 8 gb ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

 

 

Καλα τι σχεση εχει αυτη η δηλωση με αυτο που ειπα εγω για το ποσο αξιοπιστα ειναι τα recommended των παιχνιδιων???

Και ασχετα με αυτο, εγω αυτη τη στιγμη κανω idle στα windows 7 στα 3,5 - 4 gb. Και δεν εχω τιποτα βλακειες να τρεχουν αλλα αντιθετα εχω κοψει καθε διεργασια απο τα windows και προγραμματα εκκινησης. 

Αν λοιπον εσυ θεωρεις οτι με 8gb νιωθεις ανετα κανενα προβλημα.

Εγω προσωπικα το θεωρω πολυ 2011.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να δούμε πραγματικά 4κ Mhz και όχι 2.5 με OC 3.5-4k γιατί το '30% λιγότερη κατανάλωση' θα είναι μεγάλη κοροϊδία... όταν έχεις χ2 OC τότε να περιμένεις κακά μαντάτα από την ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τι σχεση εχει αυτη η δηλωση με αυτο που ειπα εγω για το ποσο αξιοπιστα ειναι τα recommended των παιχνιδιων???

Και ασχετα με αυτο, εγω αυτη τη στιγμη κανω idle στα windows 7 στα 3,5 - 4 gb. Και δεν εχω τιποτα βλακειες να τρεχουν αλλα αντιθετα εχω κοψει καθε διεργασια απο τα windows και προγραμματα εκκινησης. 

Αν λοιπον εσυ θεωρεις οτι με 8gb νιωθεις ανετα κανενα προβλημα.

Εγω προσωπικα το θεωρω πολυ 2011.

 

format και ξαναπερνα windows. δεν ειναι φυσιολογικο αυτο το νουμερο.

η κανα ιο εχεις φαει ή κανας driver-windows εχουν μπαγκαρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τι σχεση εχει αυτη η δηλωση με αυτο που ειπα εγω για το ποσο αξιοπιστα ειναι τα recommended των παιχνιδιων???

Και ασχετα με αυτο, εγω αυτη τη στιγμη κανω idle στα windows 7 στα 3,5 - 4 gb. Και δεν εχω τιποτα βλακειες να τρεχουν αλλα αντιθετα εχω κοψει καθε διεργασια απο τα windows και προγραμματα εκκινησης. 

Αν λοιπον εσυ θεωρεις οτι με 8gb νιωθεις ανετα κανενα προβλημα.

Εγω προσωπικα το θεωρω πολυ 2011.

 

Oπως ειπε και ο απο πανω, αμα εχεις κοψει καθε διεργασια και εισαι στα 4gb ram, κατι παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και μηλαμε για future proof, η μητρηκη μου τυχενει να ειναι μοντελο του 2010 με am3 και μπορει να υποστιριξει τον 8350, εχει beta bios για τον 8150 αλλα λενε οτι παίρνει και αυτον

εχει ενας φιλος μου τον 8350 θα τον δοκιμασω,

αν ειναι και παιζει δεν χρειαζετε να ψαξω x6 phenom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπως ειπε και ο απο πανω, αμα εχεις κοψει καθε διεργασια και εισαι στα 4gb ram, κατι παιζει.

 

 

format και ξαναπερνα windows. δεν ειναι φυσιολογικο αυτο το νουμερο.

η κανα ιο εχεις φαει ή κανας driver-windows εχουν μπαγκαρει.

 

 

ΧΑΧΑΧΑ

 

Εχετε δικιο παιδια μολις κλεινω τον Chrome πεφτω στο 1,5gb.

Σορρυ εγω φταιω τα 40+ tabs στον Chrome ειναι για μενα φιξ και αυτο το θεωρω idle...

 

Ειδες πως διαστρεβλωνεται η κριση σου μετα τα πολλα χρονια με high end pc... :P  :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...