Προς το περιεχόμενο

Το 69% των Ελλήνων και το 64% του συνόλου των Ευρωπαίων πιστεύει ότι τα μετρητά είναι βρώμικα


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί μια κάρτα που για ένα χρόνο, σε ΚΑΘΕ μαγαζί που ψωνίζεις, την ακουμπάνε οι υπάλληλοι του ταμείου θα είναι πιο καθαρή από ένα χαρτονόμισμα;

Μπεεεεε

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι καλοί, δημιουργούν προβλήματα και έχουν έτοιμες λύσεις, τους παραδέχομαι. Και αν κανείς πει κάτι το ανατρεπτικό ή θα τον πουν συνομωσιολόγο ή δε ξέρω εγώ τι άλλο.

 

Η χώρα του απόλυτου εγωισμού και μηδενισμού, γίναμε όλοι μικροί θεοί, (μη ξεράσω ρε μάγκες).

 

Αλλά τι να πει κανείς για έναν λαό που του παίρνουν τα σπίτια, βάση σχεδίου και κοιμάται όρθιος;

 

Ακόμα και το ποταμάκι (το νεο κόμμα) είναι υπέρ της ηλεκτρονικής ταυτότητας, όλα τυχαία ε; 

 

Η λύση που προωθούν είναι η ηλεκτρονική διακυβέρνηση και το χρήμα σε κάρτες. Η ψηφιοποίηση του ανθρώπου σαν αριθμός και όχι σαν ανθρώπινη ύπαρξη με ατομική και πραγματική ελευθερία. Τέλος πάντων, είναι τόσα πολλά που θα μου πάρει ώρες για να το αναλύσω. 

 

Κλείνοντας παραθέτω αυτό: Ο Οδυσσέας Ελύτης, περί Ευρώπης:  "« Ήδη, σας το είπα. Είναι η βαρβαρότητα. Τη βλέπω να “ρχεται μεταμφιεσμένη, κάτω από άνομες συμμαχίες και προσυμφωνημένες υποδουλώσεις. Δεν θα πρόκειται για τους φούρνους του Χίτλερ ίσως, αλλά για μεθοδευμένη και οιονεί επιστημονική καθυπόταξη του ανθρώπου. Για τον πλήρη εξευτελισμό του. Για την ατίμωσή του."

 

~ Οδυσσέας Ελύτης

 

 

Μα δεν γίνονται όλα ψηφιακά για «να είσαι απλός αριθμός χωρίς ατομική ελευθερία και μπλα μπλα» απλά είναι 100^100 πιο ευκολο να κυβερνήσεις έτσι πάρε παράδειγμα το taxis πόσο χρόνο γλυτώνουμε.

 

Όσο για το τσιπάκι, γιατί είναι τόσο κακό να μου εξηγήσει κάποιος? Εγώ προσωπικά δεν θα έβαζα επειδή δεν γουστάρω να έχω ηλεκτρονικά στο σώμα μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείχνοντας αυτοθυσία και με κίνδυνο της υγείας μου και της ζωής μου, αναλαμβάνω να σας σώσω από τα βρωμερά και σιχαμένα σας χαρτονομίσματα! Φέρτε τα για να σωθείτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείχνοντας αυτοθυσία και με κίνδυνο της υγείας μου και της ζωής μου, αναλαμβάνω να σας σώσω από τα βρωμερά και σιχαμένα σας χαρτονομίσματα! Φέρτε τα για να σωθείτε!

 

Τα κερματα δεν τα θελεις ? Και αυτα βρωμερα ειναι.   :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτά γενικώς είναι βρώμικά, αλλα αν δεν δείς παππου να φτύνει τα χαρτονομίσματα για να πληρώσει....... δεν καταλαβαίνεις πόσο.

 

 

Εγώ θέλω να μάθω, ποιος πιστεύεις ότι τα λεφτά είναι καθαρά. Η πραγματική ερώτηση είναι wtf is going on with the other 31%! Ας πούμε, θα έπιανες ρέστα από φαΐ και μετά θα έτρωγες χωρίς να πλένεις τα χέρια;

 

Αυτό που λες είναι από τις πιο διαδεδομένες αιτίες γαστρεντεριτιδας, όμως όλοι λίγο πολύ το κανουν αν και τις περισσότερες φορές δεν το καταλαβαίνουν. Όταν πχ παίρνεις μια τυρόπιτα από τον φούρνο,παίρνεις τα ρεστα και πιανεις την τυρόπιτα. Δεν ψάχνεις να βρείς βρύση ή αντισυπτικό.

 

Όμως ειλικρινά. Εχεις απορία πως γίνεται καποιος να τρώει με βρώμικα χερια ενώ οι περισσότεροι δεν πλένουν καν τα χερια τους μετά την τουαλέτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Υπάρχουν και κάρτες που τα τραβάν κατευτείαν από τον λογαριασμό σου, και δεν είναι πιστωτικές. </p>

<p> </p>

<p>Εγώ αν μπορούσα θα πλήρωνα παντού με κάρτα. Έτσι ξέρεις πάντα που έδωσες και πόσα και μπορείς να προγραμματίζεις καλύτερα τα έξοδα σου. </p>

 

Φιλε συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και εγώ άμα μπορούσα θα πληρωνα παντού με κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, τότε το 69% των Ελλήνων ας μου φέρει τα βρόμικα χαρτονομίσματα για να τους απαλλάξω από την 'βρόμικη' παρουσία τους, δεκτά και τα νομίσματα από 50 cents και άνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτά γενικώς είναι βρώμικά, αλλα αν δεν δείς παππου να φτύνει τα χαρτονομίσματα για να πληρώσει....... δεν καταλαβαίνεις πόσο.

 

 

Αυτό που λες είναι από τις πιο διαδεδομένες αιτίες γαστρεντεριτιδας, όμως όλοι λίγο πολύ το κανουν αν και τις περισσότερες φορές δεν το καταλαβαίνουν. Όταν πχ παίρνεις μια τυρόπιτα από τον φούρνο,παίρνεις τα ρεστα και πιανεις την τυρόπιτα. Δεν ψάχνεις να βρείς βρύση ή αντισυπτικό.

 

Όμως ειλικρινά. Εχεις απορία πως γίνεται καποιος να τρώει με βρώμικα χερια ενώ οι περισσότεροι δεν πλένουν καν τα χερια τους μετά την τουαλέτα?

Η αλήθεια είναι πως με έκανες να σιχαθώ λίγο ιδικά εκεί με το παππού αλλά okay, θα το αντέξω :P

Τουλάχιστον προσωπικά, πάντα φροντίζω να παίρνω χαρτοπετσέτα να πιάσω τη τροφή μου ή έστω με το περιτύλιγμα. Δεν είναι η γαστρεντερίτιδα μόνο. Φαντάσου να φταρνιστεί κάποιος ο οποίος ας πούμε είχε δαγκώσει νωρίτερα κατά λάθος τα χείλη του και έχει αίμα στο στόμα. Την καρά έκατσες! 1 δις διαφορετικές αρρώστιες μπορείς να κολλήσεις.

Απλά τραγικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως με έκανες να σιχαθώ λίγο ιδικά εκεί με το παππού αλλά okay, θα το αντέξω :P

Τουλάχιστον προσωπικά, πάντα φροντίζω να παίρνω χαρτοπετσέτα να πιάσω τη τροφή μου ή έστω με το περιτύλιγμα. Δεν είναι η γαστρεντερίτιδα μόνο. Φαντάσου να φταρνιστεί κάποιος ο οποίος ας πούμε είχε δαγκώσει νωρίτερα κατά λάθος τα χείλη του και έχει αίμα στο στόμα. Την καρά έκατσες! 1 δις διαφορετικές αρρώστιες μπορείς να κολλήσεις.

Απλά τραγικό.

 

 

Αυτό με τον παππου είναι σημερινή εμπειρία και για αυτό το είπα.

 

Καλα κανεις και προσέχεις αλλα δυστυχως δεν μπορείς να το κανεις παντα. Ούτε μπορείς να ξερεις η τροφή που παίρνεις απ'έξω τι εχει περάσει. Και φυσικά δεν μπορείς να τρώς μόνο αυτα που σκοτώνεις μόνος σου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά αν μπορούσα θα πλήρωνα παντού με τη χρεωστική. Είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκολία και παρακαλάω να γίνει κάποια στιγμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έρευνα είναι πληρωμένη από τη Mastercard και όχι περιέργως έχει βγάλει αποτελέσματα που συνδέονται και προωθούν τις υπηρεσίες της. Π.χ. όσον αφορά το παρακάτω απόσπασμα, σιγά που οι ανέπαφες συναλλαγές έγιναν δημοφιλείς και τις έχει μάθει τόσος κόσμος. Προφανώς σε αυτή την ερώτηση παρουσίασαν λίστα απαντήσεων και ζήτησαν από τον ερωτώμενο να διαλέξει από τη λίστα.

 

 

Link.png Site:

(video)
Οι πιο δημοφιλείς εναλλακτικές λύσεις έναντι μετρητών, στην Ελλάδα, είναι οι πληρωμές με κάρτες (45%) και οι πληρωμές με κάρτες ανέπαφης τεχνολογίας (43%).

 

Όσον αφορά το chip τώρα, φυσικά τίθενται ζητήματα ιδιωτικότητας. Παρόλα αυτά, αν υπήρχε ένα chip που θα έδειχνε τη θέση μου αν είχα χαθεί για να με εντοπίσουν οι αρχές ή οι δικοί μου (πολύ συχνό π.χ. σε ηλικιωμένους),  αν είχε το ιατρικό μου ιστορικό, ώστε να ξέρουν άμεσα όσοι γιατροί με φροντίζουν κάθε φορά τι να προσέξουν, αν παρακολουθούσε ανά πάσα στιγμή τις ζωτικές μου λειτουργίες και με προειδοποιούσε προληπτικά για ανησυχητικά σημάδια κλπ κλπ, ένα τέτοιο chip εγώ θα ήθελα να το δοκιμάσω.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά αν μπορούσα θα πλήρωνα παντού με τη χρεωστική. Είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκολία και παρακαλάω να γίνει κάποια στιγμή

και μετα πως θα βλεπεις κυκλους;; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...