Προς το περιεχόμενο

Αγορά καινούριου μοντεμ-ρούτερ ή ρούτερ?


Powernun

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας σκεφτομαι να κάνω αναβάθμιση στα δικτυακά του σπιτιού και συγκεκριμένα τού μόντεμ-ρούτερ που έχω. Έχω το καρμίρικο ZTE που δίνει η Wind το οποίο προφανώς είναι άθλιο.

 

Πρώτα απ' όλα το σπίτι θα έχει 2-3 desktop και 1-2 λαπτοπ.

Σκοπεύω να διαθέσω έως 50 ευρώ (αλλά γενικώς πείτε μου τι προτείνετε).

 

Η βασική μου ερώτηση είναι τι με συμφέρει να πάρω:

 

  1. Ξεχωριστό ρούτερ και ξεχωριστό μόντεμ
  2. Ένα μοντεμ-ρούτερ

Επίσης τι θα προτείνατε? Εγώ στα λεφτά μου και με καλές κριτικές έχω δει το Link.png Site: TP-LINK TD-W8970 και απο σκέτο ρούτερ έχω δει το Link.png Site: TP-LINK TL-WR841N

 

Ως γενική χρήση του δικτύου είναι το gaming, σερφάρισμα, βίντεο streaming, game streaming locally (με το Steam), και μπορεί και ένας ftp server (τοπικός κυρίως για να έχουμε όλα τα αρχεία σε ένα σημείο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οικονομικα στα 50 ευρω δεν βγαινει να παρεις και adsl modem/router και σκετο ρουτερ.οποτε πας σε κατι ολα σε ενα.απο εκει και περα σε 50 ευρω οι λυσεις ειναι tp liink που ειναι value for money και μπορεις να βρεις πολλα πραγματα να εχει πανω το ρουτερ με 50 ευρω και μετα μπορεις να πας και σε κανα dlink.Οτιδηποτε αλλο βγαινει παραπανω και δεν ξερω αν θες να δωσεις.εγω γενικοτερα θα εδινα λιγα λεφτα παραπανω και θα προτιμουσα κατι σε netgear/dlink και σαν τελευταια επιλογη τα tp link.οπως και αν δεν σε νοιαζουν πχ τα gigabit Κτλ παλι με 50 ευρω θα προτιμουσα κατι σε dlink αντι για tp link.οχι οτι τα tp link εχουν καποιο προβλημα.ειναι πολυ καλα για τ  λεφτα τους και αυτα που δινουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οικονομικα στα 50 ευρω δεν βγαινει να παρεις και adsl modem/router και σκετο ρουτερ.οποτε πας σε κατι ολα σε ενα.απο εκει και περα σε 50 ευρω οι λυσεις ειναι tp liink που ειναι value for money και μπορεις να βρεις πολλα πραγματα να εχει πανω το ρουτερ με 50 ευρω και μετα μπορεις να πας και σε κανα dlink.Οτιδηποτε αλλο βγαινει παραπανω και δεν ξερω αν θες να δωσεις.εγω γενικοτερα θα εδινα λιγα λεφτα παραπανω και θα προτιμουσα κατι σε netgear/dlink και σαν τελευταια επιλογη τα tp link.οπως και αν δεν σε νοιαζουν πχ τα gigabit Κτλ παλι με 50 ευρω θα προτιμουσα κατι σε dlink αντι για tp link.οχι οτι τα tp link εχουν καποιο προβλημα.ειναι πολυ καλα για τ  λεφτα τους και αυτα που δινουν.

Mπορείς σε παρακαλώ να μου πεις ένα καλό Modem/router για ADSL γραμμούλα που έχω στην Forthnet?

 

Γιατί το Modem της είναι για πέταμα κυριολεκτικά.

 

Ένα budget Στα 100 Ευρώ με καλύπτει.

 

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα budget λιγο παραπανω για το draytek 2710n ΄΄η για το 2760 που ειναι adsl/vdsl για future use??


επσης υπαρχει και το Netgear dgnd3700 οπως και το dlink dsl3580 αλλα δες καμια κριτικη πρωτα .αν και ειναι κοντα στην τιμη του draytek 2760.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οικονομικα στα 50 ευρω δεν βγαινει να παρεις και adsl modem/router και σκετο ρουτερ.οποτε πας σε κατι ολα σε ενα.απο εκει και περα σε 50 ευρω οι λυσεις ειναι tp liink που ειναι value for money και μπορεις να βρεις πολλα πραγματα να εχει πανω το ρουτερ με 50 ευρω και μετα μπορεις να πας και σε κανα dlink.Οτιδηποτε αλλο βγαινει παραπανω και δεν ξερω αν θες να δωσεις.εγω γενικοτερα θα εδινα λιγα λεφτα παραπανω και θα προτιμουσα κατι σε netgear/dlink και σαν τελευταια επιλογη τα tp link.οπως και αν δεν σε νοιαζουν πχ τα gigabit Κτλ παλι με 50 ευρω θα προτιμουσα κατι σε dlink αντι για tp link.οχι οτι τα tp link εχουν καποιο προβλημα.ειναι πολυ καλα για τ  λεφτα τους και αυτα που δινουν.

 

Τελικά το 8970 πήρα. Πολύ ευχαριστημένος είμαι, κατεβάζω τορρεντ, βλέπω βίντεο στο youtube σε fullhd αναλυση και δε κολλάει πουθενά (ταυτόχρονα όλα αυτά). Πιο μετά θα του βάλω και κανα custom firmware για να έχω καλύτερες επιλογές σε QoS και θα μαι μια χαρά πιστεύω. Και τον FTP μου έστησα και το DNS και port forwarding πανεύκολα όχι όπως με το ZTE που δεν δούλευε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το 8970 πήρα. Πολύ ευχαριστημένος είμαι, κατεβάζω τορρεντ, βλέπω βίντεο στο youtube σε fullhd αναλυση και δε κολλάει πουθενά (ταυτόχρονα όλα αυτά). Πιο μετά θα του βάλω και κανα custom firmware για να έχω καλύτερες επιλογές σε QoS και θα μαι μια χαρά πιστεύω. Και τον FTP μου έστησα και το DNS και port forwarding πανεύκολα όχι όπως με το ZTE που δεν δούλευε τίποτα.

οτι και να παιρνες θα ηταν καλυτερο απο το zte.απο εκει και περα περνα και το τελευταιο firmware στο ρουτερ που πηρες.στο zte οπως θα δεις σε ολους κατι δεν παιζει οποτε δεν υπηρχε λογος να το κρατησεις.εχει απειρα θεματακια .αλλοι με το wfi αλλοι με κολληματα αλλοι με χαμηλο συγχρονισμο.γενικοτερα δεν δουλευει κατι οποτε ειναι καπως αναγκαιο να το αλλαξεις.αντε μεγιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...