Προς το περιεχόμενο

σχετικά με AGPS


kleo1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το agps που έχουμε στα κινητά βοηθάει απλά να κλειδώσει γρηγορότερα το σήμα ή βοηθάει και κατά τη διάρκεια της πλοήγησης ώστε να μη χάνεται τόσο εύκολα το σήμα σε δύσκολες συνθήκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το agps το χρησιμοποιούν συνήθως κινητά τα οποία δεν εχουν δέκτη GPS πάνω!

 

Το έχεις διαβάσει κάπου αυτό και το λες ή απλά το λες;

 

Το A-GPS από την άλλη, χρησιμοποιώντας και τους σταθμούς κινητής τηλεφωνίας (που και αυτοί έχουν GPS) σας εντοπίζει πιο γρήγορα[...]

Η μεγαλύτερη διαφορά των δύο συστημάτων, είναι στην χρέωση. Το GPS είναι δωρεάν, αφού η επικοινωνία με τους δορυφόρους δεν χρεώνεται. Ενώ το A-GPS, από την στιγμή που χρησιμοποιεί ανταλλαγή δεδομένων μέσω δικτύου κινητής τηλεφωνίας, υπάγεται στις αντίστοιχες χρεώσεις[...]

Πηγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στην εταιρεία που δουλεύω ήταν να κάνουμε εισαγωγή κατι κινητα τηλέφωνα και το είχαμε ψάξει αρκετά. Εξάλλου στο λέει και η πηγή που αναφέρεις.  Σου λέει οτι το A-GPS χρεώνεται, επειδή δεν υπάρχει διαθέσιμη κεραία στην συσκεύ σου, και γι'αυτο το λόγο χρειάζεται να επικοινωνήσει με τις κεραίες του παρόχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A-GPS: Το σύστημα αυτό συνδυάζει τη χρήση δορυφόρων, αλλά και βοηθητικές πληροφορίες από το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας. Γι’ αυτό και ονομάζεται Assisted.

 

Από την ίδια πηγή.

 

Εφόσον δεν έχει κεραία, πώς χρησιμοποιεί και δορυφόρους; Επίσης, πώς μπορεί και λειτουργεί ακόμα και με κλειστά τα δεδομένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ξέρω εγω είναι οτι χρησιμοποιεί τις κεραίες του παρόχου και χρειάζεται internet για αν δουλέψει. Δεν νομίζω να δουελύει χωρις τα δεδομένα ενεργοποιημένα, αλλα μην σε πάρω και στον λαιμό μου! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς δέκτη GPS δε μπορεί να γίνει δουλειά. με τα δεδομένα μόνο δε κάνεις πλοήγηση

το agps απλά είναι βοηθητικό που ενισxύει το gps.

 

απλά δεν ήξερα πως ακριβώς δουλεύει.

πχ όταν το ενεργοποιώ στο κινητό κλειδώνει γρηγορότερα τους δορυφόρους αλλά δεν ήξερα αν βοηθάει κατα τη διάρκεια της πλοήγησης όταν το σήμα είναι οριακό.

 

το κινητό που έχω δεν έχει καλό δέκτη gps. αν είμαι πεζός οκ δουλεύει.

στο αυτοκίνητο όμως εκτός του ότι αργεί να κλειδώσει, μερικές φορές χάνει το σήμα και με δείχνει αλλού γι αλλού.

αν ενεργοποιήσω το agps κλειδώνει γρηγορότερα αλλά δε ξέρω αν θα βοηθήσει στη διάρκεια της πλοήγησης ώστε να μη χάνεται τόσο εύκολα το σήμα.

 

άρα απ ότι κατάλαβα στην περίπτωση μου πρέπει να το έχω συνέχεια on.

 

δεν έχω κάνει πολλές δοκιμές για να βγάλω συμπέρασμα γι αυτό ρωτάω εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...