Προς το περιεχόμενο

Φήμες για νέο τρόπο multitasking στο iPad και το iOS 8


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπράβο στην Apple!

Άντε μακάρι να βάλει και κάνα live tile (έτσι κι αλλιώς σε flat design είναι ήδη) και κάνένα full USB να χαρούμε και λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπράβο στην Apple!

Άντε μακάρι να βάλει και κάνα live tile (έτσι κι αλλιώς σε flat design είναι ήδη) και κάνένα full USB να χαρούμε και λίγο.

Μήπως θες και κανένα Dock μαζί με Blu-ray Disc... Επεξ/σία από atheatos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι θέλει η κοπέλα δεν ξέρω, στο φινάλε έχει και forums το cosmopolitan να τα συζητήσουν εκεί. Εμένα προσωπικά, με ενδιαφέρουν τα παραπάνω potentials των windows tablets, είτε αυτό λέγεται συνδεσημότητα, είτε υποστήριξη ολοκληρωμένων εφαρμογών, είτε πραγματικό multitasking.

 

Και στο φινάλε, όχι μόνο δεν εχω δώσει 200 ευρώ παραπάνω όπως υποστηρίζεις, αλλα 200 λιγότερα απ'ότι ένα ipad με την αντίστοιχη μνήμη...

 

Τα οποια φορουμ στο κοσμοπολιταν εχουν απιστευτο γελιο, ουτε στο ινσομνια δεν διαβαζω τετοιες ερωτησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στην Apple!

Άντε μακάρι να βάλει και κάνα live tile (έτσι κι αλλιώς σε flat design είναι ήδη) και κάνένα full USB να χαρούμε και λίγο.

Μηπως να πας σε windows tablet? εχει ότι ζητας και πολλα ακομη παραπανω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν για όσους θέλουν να κάνουν σοβαρή δουλειά, πάρτε ένα Asus T100 να δείτε το φως σας. 350€ και είναι από super duper tablet μέχρι και κανονικότατο desktop PC (εγώ θα το πάω λίγο παραπέρα και θα το πω και light gaming PC).

 

Επίσης το multitasking το έκαναν ακόμα και τα WM6 και το android εξαρχής, άρα απλά η Apple ακολουθεί. Το split-screen είναι καινούριο φρούτο, αλλά και εδώ το Note έχει δείξει το δρόμο (και η CM, αλλά πες ότι αυτό είναι αυξημένου βαθμού δυσκολίας).

 

Όσο για το θέμα σχετικά με τα tabs, γιατί δεν μπορείτε να καταλάβετε το απλό που λέει ο άνθρωπος: αν έχεις ανάγκη για 3+4+4=11 και εσύ έχεις να δώσεις μόνο 10, προφανώς και δεν θα δουλέψουν/φορτώσουν όλα. Τόσο απλό. Αν λοιπόν δεν έχεις αρκετή RAM και δεν χρησιμοποιείς κάποιου είδους swapping, ανεξαρτήτως λειτουργικού, ανάλυσης, CPU/GPU και αν είναι ανάδρομος ο Ερμής και ο Ποσειδώνας, δεν μπορείς να ανοίξεις πολλά βαριά tabs (σελίδες) ταυτόχρονα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λολ

ο ορισμος του δεν καταλαβαινω τι διαβαζω και απαντω οτι να'ναι:

 

Το τι θέλει η κοπέλα δεν ξέρω, στο φινάλε έχει και forums το cosmopolitan να τα συζητήσουν εκεί. Εμένα προσωπικά, με ενδιαφέρουν τα παραπάνω potentials των windows tablets, είτε αυτό λέγεται συνδεσημότητα, είτε υποστήριξη ολοκληρωμένων εφαρμογών, είτε πραγματικό multitasking.

 

Και στο φινάλε, όχι μόνο δεν εχω δώσει 200 ευρώ παραπάνω όπως υποστηρίζεις, αλλα 200 λιγότερα απ'ότι ένα ipad με την αντίστοιχη μνήμη...

 

Χωρις παρεξηγηση ξαναδιαβασε τα 2 σχολια μου γιατι εισαι εκτος θεματος και θυμωνεις τζαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν για όσους θέλουν να κάνουν σοβαρή δουλειά, πάρτε ένα Asus T100 να δείτε το φως σας. 350€ και είναι από super duper tablet μέχρι και κανονικότατο desktop PC (εγώ θα το πάω λίγο παραπέρα και θα το πω και light gaming PC).

 

Επίσης το multitasking το έκαναν ακόμα και τα WM6 και το android εξαρχής, άρα απλά η Apple ακολουθεί. Το split-screen είναι καινούριο φρούτο, αλλά και εδώ το Note έχει δείξει το δρόμο (και η CM, αλλά πες ότι αυτό είναι αυξημένου βαθμού δυσκολίας).

 

Όσο για το θέμα σχετικά με τα tabs, γιατί δεν μπορείτε να καταλάβετε το απλό που λέει ο άνθρωπος: αν έχεις ανάγκη για 3+4+4=11 και εσύ έχεις να δώσεις μόνο 10, προφανώς και δεν θα δουλέψουν/φορτώσουν όλα. Τόσο απλό. Αν λοιπόν δεν έχεις αρκετή RAM και δεν χρησιμοποιείς κάποιου είδους swapping, ανεξαρτήτως λειτουργικού, ανάλυσης, CPU/GPU και αν είναι ανάδρομος ο Ερμής και ο Ποσειδώνας, δεν μπορείς να ανοίξεις πολλά βαριά tabs (σελίδες) ταυτόχρονα....

Δεν διαφώνησε κανένας ότι το multitasking γινόταν με wm6 και android εξαρχής με μάλιστα με λιγότερο απο 1 gb ram.

Διαφωνησαμε στο γεγονός ότι επειδή έχουμε 1 gb ram απαγορεύεται να έχουμε multitasking συν το γεγονός ότι το iPad είναι της apple, μιας εταιρείας που επειδή δεν τη γουσταρουν μερικοί δεν θα έπρεπε να βάλει ούτε καν multitasking στο iPad .....

Νομίζω ότι κατάλαβες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λολ

ο ορισμος του δεν καταλαβαινω τι διαβαζω και απαντω οτι να'ναι:

 

 

Χωρις παρεξηγηση ξαναδιαβασε τα 2 σχολια μου γιατι εισαι εκτος θεματος και θυμωνεις τζαμπα

 

Μάλλον εσύ δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις... Ούτε θυμώνω, ούτε εκτώς θέματος βγαίνω. 

 

Βρισκόμαστε σε τεχνολογικό φόρουμ και μου λές για τις ανάγκες της "γυναίκας μεσου χρήστη" που την ενδιαφέρει να κάνει μόνο browsing, facebook και candycrush ...και σου απαντάω, πως το τι θέλει και τι χρειάζεται, θα το βρεί στα forum του cosmopolitan και όχι στο insomnia.

 

Αναφέρεις επίσης οτι για να πάρεις τα καλούδια των συσκευών Windows 8 (ναι αυτές που τρέχουν και photoshop) πρέπει να πληρώσεις +200€ ... και σου παραθέτω τιμές σκρουτζ για να δείς πόσο λάθος είσαι...

 

ipad Air 64Gb 600€

Asus t100 64 GB 420€

 

Τώρα αν εσύ θεωρείς συνειδητοποιημενο καταναλωτή  αυτόν που πλήρωσε 600 για να πάρει μηχάνημα που κάνει τα μισά απο το άλλο που κάνει 420 νομίζω πως κάπου ή εσύ ή εγώ αντιλαμβανόμαστε την λέξη "συνειδητοποιημενος" διαφορετικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφώνησε κανένας ότι το multitasking γινόταν με wm6 και android εξαρχής με μάλιστα με λιγότερο απο 1 gb ram.

Διαφωνησαμε στο γεγονός ότι επειδή έχουμε 1 gb ram απαγορεύεται να έχουμε multitasking συν το γεγονός ότι το iPad είναι της apple, μιας εταιρείας που επειδή δεν τη γουσταρουν μερικοί δεν θα έπρεπε να βάλει ούτε καν multitasking στο iPad .....

Νομίζω ότι κατάλαβες....

 

Προφανώς, μακάρι να το κάνει και να το φέρει -επιτέλους- και η Apple, για να δούμε μια ακόμα -ελπίζω καλή- υλοποίηση. Σίγουρα θα βοηθήσει/εξυπηρετήσει πολλούς κατόχους iPad, οι οποίοι μέχρι σήμερα ή έπρεπε να βρουν πατέντες (βλέπε άλλους τρόπους) ή να χάσουν εγγύηση (jb).

 

Εγώ δεν γουστάρω την Apple εδώ και δεκαετίες για άλλους λόγους, κυρίως "αρχής" και κατεύθυνσης ως εταιρείας, παρά για τις υλοποιήσεις και τις λύσεις που παρέχει. Αν κάνει κάτι σωστό, προφανώς και θα -πρέπει να- το αναγνωρίσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπωση μου κανει που κανεις δεν κραζει για αντιγραφη...μα γιατι? Το χρωμα της συσκευης ειναι αντιγραφη, το δακτυλικο αποτυπωμα ειναι αντιγραφη, αλλα εδω τσιμουδια...να ξερουμε δηλαδη ορισμενους γνωστους αγνωστους να μη σας παιρνουμε σοβαρα

 

ps1. Ασφαλως και δεν υποστηριζω οτι ειναι αντιγραφη. Προοδο / αναβαθμιση της συσκευης το ονομαζω. Αλλα τοσο αντικειμενικοι ειστε ορισμενοι πια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπωση μου κανει που κανεις δεν κραζει για αντιγραφη...μα γιατι? Το χρωμα της συσκευης ειναι αντιγραφη, το δακτυλικο αποτυπωμα ειναι αντιγραφη, αλλα εδω τσιμουδια...να ξερουμε δηλαδη ορισμενους γνωστους αγνωστους να μη σας παιρνουμε σοβαρα

 

ps1. Ασφαλως και δεν υποστηριζω οτι ειναι αντιγραφη. Προοδο / αναβαθμιση της συσκευης το ονομαζω. Αλλα τοσο αντικειμενικοι ειστε ορισμενοι πια? 

 

H Apple ποτέ δεν αντιγράφει, πάντα "καινοτομεί" :)

 

Βέβαια αυτό έχει και ανάποδη ανάγνωση: η Apple είναι η μοναδική -ή η καλύτερη- που καταθέτει πατέντες σωρηδών, ακόμα και για το σχήμα της συσκευής :D Άρα μπορεί να μηνύσει οποιονδήποτε άλλο επειδή έκανε ορθογώνιο κινητό ή επειδή τόλμησε και έβαλε κεντρικό πλήκτρο....π.χ. υποθέτω ότι η LG δεν έχει καταθέσει κάποιου είδους πατέντα για τα back keys....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, η LG δεν πατεντάρει ότι μπορεί.

http://www.lg.com/us/patent

Επειδη το οτι εχει πολλες πατεντες, σημαινει οτι ολες ειναι μαπα. Το χρησιμοποιω / πατενταρω εφευρεσεις αλλων το αντιλαμβανεσαι? Αυτο κανει η apple. Θες τη κουρτινα για τα notification? Το multitasking? Αν εκανε τα ιδια η sammy, θα ειχε βουιξει ο τοπος με τα κραξιματα σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό. Πρώτον δεν έκραξα, κράζουν οι καρακάξες. Δεύτερον δεν είμαι κατά των ευρεσιτεχνιών, είμαι υπέρ. Το "παντεντάρω τις εφευρέσεις άλλων" είναι υποθέσεις που κάνουμε εύκολα από τα φόρουμ. Στην πραγματικότητα υπάρχει τεράστιο τεχνολογικό και νομικό πεδίο πίσω από όλες αυτές τις υποθέσεις και προφανώς όλοι εμείς είμαστε ανίκανοι να τις κρίνουμε.

 

Επιστρέφω τα περί κραξίματος. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό. Πρώτον δεν έκραξα, κράζουν οι καρακάξες. Δεύτερον δεν είμαι κατά των ευρεσιτεχνιών, είμαι υπέρ. Το "παντεντάρω τις εφευρέσεις άλλων" είναι υποθέσεις που κάνουμε εύκολα από τα φόρουμ. Στην πραγματικότητα υπάρχει τεράστιο τεχνολογικό και νομικό πεδίο πίσω από όλες αυτές τις υποθέσεις και προφανώς όλοι εμείς είμαστε ανίκανοι να τις κρίνουμε.

 

Επιστρέφω τα περί κραξίματος. Ευχαριστώ.

Τι υποθεσεις κανουμε απο τα forum. Slide to unlock ειχε το 99% των φορητων συσκευων απο τις αρχες του 1990. Ποιος το πατενταρε μερικες δεκαετιες μετα? Δεν ειναι υποθεση, η πραγματικοτητα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...