Προς το περιεχόμενο

Η Google δεν θα κυκλοφορήσει άλλη Nexus συσκευή σύμφωνα με τον @evleaks


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο λογος είναι απλός και τον γραψατε ηδη. Απλα δεν συμφέρει ουτε την Google ουτε τις αλλες εταιρίες να υπαρχουν πλεον τα Nexus. Ειδικα οταν βλεπει απο την μια την επέλαση των κινεζων στις μικρες κατηγορίες και απο την αλλη την Apple να χρεωνει οτι θελει.

 

Και φυσικα η επιλογη ενός μονο κατασκευαστή ανα Nexus ισως και να δημιουργουσε αντιδράσεις. Αρα θεωρω πως τα Nexus θα αντικατασταθουν μαλλον απο τα Google editions των μεγαλων εταιριών που απλα θα μετονομαστουν σε silver. Αρα και το image θα ανεβει και οι εταιρίες θα μείνουν ευχαριστημενες και οι χρηστες θα εχουν αμεσες αναβαθμίσεις.

 

Και μην αρχίσουμε τα μα και μου. Εδω και δεκαετίες το ίδιο γίνεται στα PC οπου με δεδομενο το software ο καθενας επιλεγει τον κατασκευαστη που θέλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ακριβως εχουν 150€ διαφορα? Τιμες skroutz τωρα, 290 το ενα 320 το αλλο. Ειπαμε να λεμε μα.. αλλα σε καποια ορια. 

Λεξη κλειδι: ΤΩΡΑ (ιδιως αν σκεφτεις οτι μιλαμε για συσκευες του '13).

Οταν βγηκε το G2 ειχε 600€. Οταν βγηκε το Nexus5 ειχε 350€. 

Τα ορια προσεχε...

Αποψη μου για τα Nexus, χεσ#$κε η Google αν θα πουλησει συσκευες. Απο το λογισμικο βγαζει φραγκα. Και αυτο που ηθελε ηταν να αποδειξει οτι το STOCK ANDROID δεν εχει τιποτα να ζηλεψει απο το iOS. Οτι το "προβλημα" με τα lags και τα bugs και τα κρεμασματα οφειλεται αποκλειστικα και μονο στο bloatware των εταιριων. Και το καταφερε.

Τωρα πια (1) Το stock android εχει γινει γνωστο και το προτιμαει ο περισσοτερος κοσμος

(2) Εχει βγαλει τις εφαρμογες (καμερα, mail κλπ) απο το λογισμικο και τα δινει χωρια στο play-store ωστε να μην χρειαζεται ολοκληρο update στο android για να φτιαξει το ζουμ της καμερα, κατι το οποιο ετοιμαζονται να κανουν και οι κατασκευαστες

(3) Οι κινεζοι εχουν αρχισει να προσφερουν τα δικα τους "Nexus" σε φανταστικες τιμες, και ΔΕΝ υπαρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λογος για την Google να τους συναγωνιστει

(4) Αν ηθελε να συνεχισει να βγαζει συσκευες θα κρατουσε τη Motorola

(5) Πωλειται Nexus 5 με ελαχιστη χρηση (απο Νοεμβριο μεχρι σημερα) στα 150000€. Ειναι συλλεκτικο κομματι παιδες. Το τελευταιο Nexus!!!!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάει το vfm από τώρα και μετά από μένα τουλάχιστον xiaomi /oppo!/lenovo(Motorola) κλπ για πανάκριβες μπαχατελες της sammy, HTC, Sony δεν δίνω ξανά μια (να μου λείπει και το bloatware) (LG μέχρι τώρα κρατούσε καλές τιμές αλλά δεν πιστεύω για πολύ και ακόμη λόγω επιτυχίας στης πωλήσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλεον με τις custom rom.....μπορεί ο καθείς να βάλει οτι γουσταρει ......οποτε nexus ξεnexus καμια διάφορα.....εξάλλου ή τεχνολογία των smartphone έχει παραμείνει στάσιμη....αυξάνουν επεξεργαστική ισχυη και μνήμη χωρίς να χρειαζεται αμεσσα μιας και με ενα διπυρηνο με ενα γκιγκα μνήμη Ραμ τρέχεις σχεδόν τα παντα άνετα χωρίς προβλήματα.......έχω ενα σαμσουνγκ google nexus εδώ και 2,5 έτη και μέχρι ώρας τρέχει και κανει τα παντα άνετα όπως τρέχει και ενα τελευταίας γεννιας .ακόμη δεν έχω βρει το διαφορετικό να με κανει να αλλάξω συσκευή..........οποτε παραμενω στο ιδιο. Λες και αν πηγαινα σε τελευταίας γεννιας θα άλλαζε κάτι στην καθημερινοτητα.......απολύτως τίποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην μεσαία κατηγορία τιμής

ο ανταγωνισμός  είναι μεγάλος και το κέρδος  μικρο 

οπότε αναμενόμενη κίνηση από την google

 

εξάλλου  εγώ με 170 ευρώ (Moto G) και custom rom

είναι σαν να έχω Nexus 300 ευρώ

 

με τέτοιο VFM η Google τραβάει 2 εγκεφαλικά  και τα μαζεύει για την επόμενη παραλία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ηλίθια Google που εκνευρίζεις το πιο σκληροπυρηνικό κοινό σου

 

 

Το οποίο αντιπροσωπεύει το ίδιο ποσοστό με τους Οικολόγους-Πράσινους στις εκλογές. Το σκληροπυρηνικό κοινό θα αγοράσει πάλι Android γιατί ακριβώς είναι... σκληροπυρηνικό.

 

Από άλλες πλατφόρμες θέλει να πάρει το σκληροπυρηνικό κοινό η Google (και κάθε εταιρεία) γι αυτό πάει σε άλλης κατηγορίας συσκευές (αν τελικά βγάλει συσκευές με ποιοτικότερα υλικά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, σαν εταιρεία αν το δούμε..

Δεν θα κέρδιζε περισσότερα η Google αν κρατούσε το nexus στην μεσαία κατηγορία και παράλληλα να είχε και τα silver για την μεγάλη κατηγορία...?!
Γιατί όσο υπάρχει nexus, δεν θα πάρω Oppo, Xiaomi... κλπ.
Και όσο θα υπάρχει silver δεν θα πάρω HTC, Apple, Samsung... 

Και ο κόσμος δεν θα στραβώσει μαζί της, ίσα ίσα θα κερδίσει επιπλέον κοινό...
Και κέρδος θα βγάλει...

Το βλέπω λάθος?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οποίο αντιπροσωπεύει το ίδιο ποσοστό με τους Οικολόγους-Πράσινους στις εκλογές. Το σκληροπυρηνικό κοινό θα αγοράσει πάλι Android γιατί ακριβώς είναι... σκληροπυρηνικό.

 

Από άλλες πλατφόρμες θέλει να πάρει το σκληροπυρηνικό κοινό η Google (και κάθε εταιρεία) γι αυτό πάει σε άλλης κατηγορίας συσκευές (αν τελικά βγάλει συσκευές με ποιοτικότερα υλικά).

έχεις δίκιο ότι είναι ίδιο το ποσοστο με τους οικολόγους πράσινους, αλλά σε αντίθεση με τους οικολόγους πράσινους όλοι αυτοί μπορούν να επηρεάζουν από τους γύρω γνωστούς τους μέχρι τους διαφόρους άγνωστους μέσα στα φόρουμ (καλή ώρα) σχετικά με τις αγορές τους και αυτό γιατί μέχρι τώρα η google τους κρατούσε ικανοποιημένους δίνοντάς τους συσκευές με δυνατότητες και ελευθερία (και πολύ τίμια τιμή στις πιο πρόσφατες συσκευές)

 

από τη μία είναι λογικό να θέλει να σταματήσει κάτι που δεν της δίνει άμεσο κέρδος, από την άλλη δεν έχει καμία ανάγκη αυτό το κέρδος μιας και δεν είναι εταιρεία που πουλάει hw όπως η apple ή ακόμα και η ms.

 

τα nexus πάντα ήταν συσκευές που προωθούσαν το λειτουργικό στη μορφή που πραγματικά είναι χωρίς σκουπίδια, από τη στιγμή που έγιναν και πολύ προσιτές έγιναν μονόδρομους για πολλούς και αυτοί οι πολλοί ακόμα και αν δεν είναι τόσο πολλοί, αποτελούν τους "ταλιμπάν" του android

 

πλέον επειδή η google κάνει γενικότερα μαλακίες έχει σε πολλές περιπτώσεις απογοητεύσει το πιο πιστό κοινό της, αλλά επειδή πρακτικά μονοπωλεί το ενδιαφέρον συγκεκριμένου μεριδίου χρηστών (μιας και τα αντίπαλα λειτουργικά είναι ελλιπή μπροστά του και εκνευρίζουν στο τέταρτο) θεωρεί ότι μπορεί να κάνει ο,τι θέλει

 

και δε το πιστεύει απλά, το μπορεί δυστυχώς 

 

για τον μέσο χρήστη galaxy s-xx δεν σημαίνουν τίποτα όλα αυτά, αυτός θα πάει να τα σκάσει ή θα κάνει υπομονή μέχρι να πέσουν οι τιμές για να πάρει ο,τι βλακεία βγάλει η samsung , θα κάνει δεήσεις στους θεούς να πάρει αναβάθμιση και όταν την πάρει θα καταριέται την ώρα και τη στιγμή που την πήρε γιατί το κινητό του θα σέρνεται

η καθημερινότητά του θα μείνει ως έχει

 

για αυτόν όμως που αγοράζει nexus και περιμένει κάθε φορά με αγωνία το νέο, αυτή η είδηση είναι πολύ δυσάρεστη

 

επειδή είμαι με την αρχαιολογία το gnex με βλέπω να παίρνω το 5αρι (ενώ έλεγα να περιμένω το επόμενο) και να πηγαίνω για καμιά 3ετια και βλέπουμε 

 

δε θέλω να χρυσοπληρώσω καμία ηλίθια ναυαρχίδα που υποτίθεται ότι θα έχει και έκδοση με καθαρό android, με ενδιαφέρει να έχω τηλέφωνο που θα μπορώ να το κάνω ότι θέλω για να κάνω τις δουλειές μου πιο εύκολα και ευτυχώς ακόμα και το n5 είναι αρκούντως δυνατό και θα συνεχίσει να είναι για αρκετό καιρό ακόμα

 

ας βγάλουν οι υπόλοιποι κινητά με 6" 4K και 16GB ram 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, σαν εταιρεία αν το δούμε..

 

Δεν θα κέρδιζε περισσότερα η Google αν κρατούσε το nexus στην μεσαία κατηγορία και παράλληλα να είχε και τα silver για την μεγάλη κατηγορία...?!

Γιατί όσο υπάρχει nexus, δεν θα πάρω Oppo, Xiaomi... κλπ.

Και όσο θα υπάρχει silver δεν θα πάρω HTC, Apple, Samsung... 

 

Και ο κόσμος δεν θα στραβώσει μαζί της, ίσα ίσα θα κερδίσει επιπλέον κοινό...

Και κέρδος θα βγάλει...

 

Το βλέπω λάθος?!

H Oppo και η Xiaomi δεν "χτυπανε" τα Nexus, αλλα τα Galaxy, τα Ζ#, τα One, τα G# κλπ. Προσφερουν "ναυαρχιδες" σε τιμες Nexus, ενω η Google δεν τους χτυπουσε ποτε στα ισα. Λιγο η καμερα, λιγο η μνημη, λιγο η οθονη, παντα αφηνε κατι ωστε να ΜΗΝ ειναι καλυτερη απο τα κινητα των 700€ αλλα να ειναι value for money.

Και οταν υπαρχουν συσκευες οπως το Red Rice στα 160€ και ιδιως το OnePlus στα 300€ (με 64GΒ) δεν προκειται κανεις να ασχοληθει με Nexus...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις δίκιο ότι είναι ίδιο το ποσοστο με τους οικολόγους πράσινους, αλλά σε αντίθεση με τους οικολόγους πράσινους όλοι αυτοί μπορούν να επηρεάζουν από τους γύρω γνωστούς τους μέχρι τους διαφόρους άγνωστους μέσα στα φόρουμ (καλή ώρα) σχετικά με τις αγορές τους και αυτό γιατί μέχρι τώρα η google τους κρατούσε ικανοποιημένους δίνοντάς τους συσκευές με δυνατότητες και ελευθερία (και πολύ τίμια τιμή στις πιο πρόσφατες συσκευές)

 

από τη μία είναι λογικό να θέλει να σταματήσει κάτι που δεν της δίνει άμεσο κέρδος, από την άλλη δεν έχει καμία ανάγκη αυτό το κέρδος μιας και δεν είναι εταιρεία που πουλάει hw όπως η apple ή ακόμα και η ms.

 

τα nexus πάντα ήταν συσκευές που προωθούσαν το λειτουργικό στη μορφή που πραγματικά είναι χωρίς σκουπίδια, από τη στιγμή που έγιναν και πολύ προσιτές έγιναν μονόδρομους για πολλούς και αυτοί οι πολλοί ακόμα και αν δεν είναι τόσο πολλοί, αποτελούν τους "ταλιμπάν" του android

 

πλέον επειδή η google κάνει γενικότερα μαλακίες έχει σε πολλές περιπτώσεις απογοητεύσει το πιο πιστό κοινό της, αλλά επειδή πρακτικά μονοπωλεί το ενδιαφέρον συγκεκριμένου μεριδίου χρηστών (μιας και τα αντίπαλα λειτουργικά είναι ελλιπή μπροστά του και εκνευρίζουν στο τέταρτο) θεωρεί ότι μπορεί να κάνει ο,τι θέλει

 

και δε το πιστεύει απλά, το μπορεί δυστυχώς

 

για τον μέσο χρήστη galaxy s-xx δεν σημαίνουν τίποτα όλα αυτά, αυτός θα πάει να τα σκάσει ή θα κάνει υπομονή μέχρι να πέσουν οι τιμές για να πάρει ο,τι βλακεία βγάλει η samsung , θα κάνει δεήσεις στους θεούς να πάρει αναβάθμιση και όταν την πάρει θα καταριέται την ώρα και τη στιγμή που την πήρε γιατί το κινητό του θα σέρνεται

η καθημερινότητά του θα μείνει ως έχει

 

για αυτόν όμως που αγοράζει nexus και περιμένει κάθε φορά με αγωνία το νέο, αυτή η είδηση είναι πολύ δυσάρεστη

 

επειδή είμαι με την αρχαιολογία το gnex με βλέπω να παίρνω το 5αρι (ενώ έλεγα να περιμένω το επόμενο) και να πηγαίνω για καμιά 3ετια και βλέπουμε

 

δε θέλω να χρυσοπληρώσω καμία ηλίθια ναυαρχίδα που υποτίθεται ότι θα έχει και έκδοση με καθαρό android, με ενδιαφέρει να έχω τηλέφωνο που θα μπορώ να το κάνω ότι θέλω για να κάνω τις δουλειές μου πιο εύκολα και ευτυχώς ακόμα και το n5 είναι αρκούντως δυνατό και θα συνεχίσει να είναι για αρκετό καιρό ακόμα

 

ας βγάλουν οι υπόλοιποι κινητά με 6" 4K και 16GB ram

Ο επιρρεασμός του περίγυρου είναι ελάχιστος. Τα κανάλια διανομών και ο επιρρεασμός του αγοραστικού κοινού είναι τα καταστήματα κινητής τηλεφωνίας. Επειδή είμαι στον χώρο, είναι απίστευτο το πόσο εύκολα έγινε η στροφή από την προώθηση του iPhone μέχρι το 11 στην προώθηση σχεδόν αποκλειστικά Android συσκευών. Πλέον, και ο παππούς που θέλει μια συσκευή να μιλάει, παίρνει Android των 60€ γιατί αυτό του σπρώχνει το κατάστημα.

 

Όσο για την Google, δεν κάνει τίποτα παραπάνω από το να στηρίζει τους συνεργάτες της. Αποσύρει τα Nexus και αφήνει τους Κινέζους να αλωνίσουν στη μεσαία κατηγορία τιμής. Και όχι, δεν κινδυνεύουν οι "μεγάλοι" αφού η σημαντική μάζα του αγοραστικου κοινού δεν πρόκειται να εμπιστευτεί κάτι πέρα από τα γνωστά ονόματα. Η μεταγραφή του Hugo Bara στην Xiaomi δεν έγινε τυχαία ούτε τον "έκλεψε" από την Google. Ούτε είναι τυχαίο ότι η Oppo προωθεί την Cyanogen επίσημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...