Προς το περιεχόμενο

5/30 λαδια


vtiiii

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προτεινω αυτο http://www.c-service.gr/eshop-antalaktika-aftokiniton.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1361&category_id=41και η τιμη ειναι μαζι με την αλλαγη!

 

Δεν κάνουν για το bmw που εχει αυτα...

 

btw εχεις καμια σχέση με το μαγαζι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για τα ανωνυμα λαδια να κοιτατε το api να ειναι τουλαχιστον απο sl και acea a3.

Δεν κάνουν για το bmw που εχει αυτα...

 

btw εχεις καμια σχέση με το μαγαζι;

γιατι? τι θα παθει?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα ανωνυμα λαδια να κοιτατε το api να ειναι τουλαχιστον απο sl και acea a3.

γιατι? τι θα παθει?

Είναι χαμηλές οι προδιαγραφές του δεν κάνει να μπει. Πρεπει να είναι LL04 για 5-30

 

Το ότι είναι λάδι δε σημαίνει ότι κάνει δουλεια, αλλιώς θα βάζαμε τηγανολαδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια συμβουλη σχετικα με τα λαδια. Οτι λαδι αποφασισετε να βαλετε στο αμαξι σας, με αυτο να συνεχισετε καθὀλη την διαρκεια ζωης του κινητηρα. Μην αρχισετε τα πειραματα με διαφορετικες μαρκες,προδιαγραφες κλπ.

εννοεις οσο αφορα το ιξωδες η' την μαρκα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοεις οσο αφορα το ιξωδες η' την μαρκα?

 

Kαι τα 2. Το παραπανω που εγραψα αναφερεται κυριως σε υψηλης αποδοσης μοτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το aral 5w30 έχει τις προδιαγραφές LL04

 

αυτό ναι, σε αυτα που προτεινε ο για_ννης το λεω...

 

Ή aral ή castrol edge θα βάλω, μάλλον προς τα castrol κλινω μια ςκαι τα original ειναι επισης castrol...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνουν για το bmw που εχει αυτα...

 

btw εχεις καμια σχέση με το μαγαζι;

μην τα μπερδευεις.. εγω ειπα προτεινω τα aral 5w30 και απαντας οτι δεν κανουν.. και σου γραφω γιατι?τι θα παθει? και μετα εγραψα γενικευμενα για τα ανωνυμα λαδια.. δεν ειπα να βαλει api sl

 

τελικα κανουν ή δεν κανουν τα aral 5w30 longlife iii γιατι:

 

 

 

gia_nnis, on 19 May 2014 - 10:25 PM, said:

 

 

 

Προτεινω αυτο http://www.c-service...&category_id=41καιη τιμη ειναι μαζι με την αλλαγη!

 

 

 

Δεν κάνουν για το bmw που εχει αυτα...

 

 

 

btw εχεις καμια σχέση με το μαγαζι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην τα μπερδευεις.. εγω ειπα προτεινω τα aral 5w30 και απαντας οτι δεν κανουν.. και σου γραφω γιατι?τι θα παθει? και μετα εγραψα γενικευμενα για τα ανωνυμα λαδια.. δεν ειπα να βαλει api sl

 

τελικα κανουν ή δεν κανουν τα aral 5w30 longlife iii γιατι:

 

 

 

gia_nnis, on 19 May 2014 - 10:25 PM, said:

 

 

 

Προτεινω αυτο http://www.c-service...&category_id=41καιη τιμη ειναι μαζι με την αλλαγη!

 

 

 

Δεν κάνουν για το bmw που εχει αυτα...

 

 

 

btw εχεις καμια σχέση με το μαγαζι;

 

Στο ειπα με τη λογική οτι ΔΕΝ καλύπτουν τις προδιαγραφές της εταιρείας για το μοτερ.ΑΛΛΑ το εψαξα παραπάνω και ναι τις καλύπτουν απλα δε το αναφερει το κατ/μα...

http://msdspds.aral.com/bpglis/FusionPDS.nsf/Files/AF324DF157477829802579CD00501075/$File/BPXE-8SSDST.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς οι μηχανικοί συνήθως κάνουν αυτό που τους συμφέρει στα λάδια. Δηλαδή θα βάλουν κάτι φτηνό και θα σου πουν να κάνεις συχνές αλλαγές ώστε να σε έχουν πελάτη.

Το χειρότερο όμως είναι ότι τα λάδια που βάζουν (συνήθως κάποιο αρχαίο 10W-40) δεν καλύπτουν τις προδιαγραφές που θέλουν τα σύγχρονα μοτέρ και μπορεί να αρχίσουν προβλήματα.

 

Προς τον αρχικό πόστερ: Άνοιξε το βιβλιαράκι του αυτοκινήτου, σου λέει ακριβώς τι λάδι θέλει το μοτέρ. Επιπλέον έχεις service computer που σου λέει πότε θέλει αλλαγή το λάδι. Εμπιστεύτηκες την BMW, εμπιστέψου την και στο πως να συντηρήσεις το προιόν της και μην ακούς κανένα τυχόντα μηχανικό ή ότι σου λέμε εδώ. Υπάρχει οδηγία να ακολουθήσεις και δε χρειάζεται να ψάχνεσαι.

 

Tί θα έκανα εγώ? Θα πήγαινα αντιπροσωπεία και θα τους έλεγα ότι θέλω να ακολουθήσω το πρόγραμμα του service computer. Ό,τι και να μου πουν, θα το ξαναπήγαινα όταν μου έβγαζε πάλι ένδειξη για σέρβις. Έτσι έχεις την ευκολία και την εγγύησης της αντιπροσωπείας (δίνει 1 χρόνο υποχρεωτικά για κάθε εργασία) και κάνεις οικονομία με το να μην κάνεις άσκοπα σέρβις. Άλλο να δίνεις 50 ευρώ κάθε 6μηνο και άλλο να σκας 150 ευρώ κάθε 2 χρόνια όπου θα σου δώσουν εγγύηση για τη δουλειά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@paulidis ωραιο βιντεο.εφαγα κανα μισαωρο να βλεπω διαφορα βιντεακια που καινε λαδια :P
@linkin αν ενα λαδι δεν ειναι καλο αφηνει υπολειμματα οποτε για μενα καλο ειναι να βαζεις certified λαδια.

@giannis καλη τιμη για το συγκεκριμενο λαδι με τοποθετηση.φερε και mobil 1 esp formula κ castrol edge-αυτο πρεπει να το χεις ηδη αλλα νομιζω παλι παλιο μπουκαλι?γιατι το new γραφει fst πανω-.

 

catalog_products.23751.1.b.jpgvsARA_su_tr_5W-30.jpg
ειναι η ιδεα μου ή το αριστερο ειναι παλιο μπουκαλι?θα το ψαξω οποτε εχω χρονο γιατι το χω ξαναδει

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^

Aυτο ειπα κι εγω, απο την στιγμη που θα βρεις ενα καλο λαδακι που δουλευει καλα με το αμαξι σου, stick with it και μην αρχισεις τα πειραματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν φαινετε το κακο λαδι ετσι με την μια...γι αυτο μονο καλα ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ  αν εχετε αυτοκινητο σχετικα προσφατο.

π.χ. κοιτα ζημια που εχει 1 ετους αυτοκινητο πετρελαιου-εχει καμμια 50αρια ακομη video ακομη και απο αυτοκινητα 100χιλ-!Καμένο λάδι στο κάτω μέρος του εμβόλου, βλάβη στην επιφάνεια του κυλίνδρου

καιει μισο λιτρο τα 2000κμ

ο ρωσσος βαζει μια καμερα-ενδοσκοποηση απο το μπουζι και βλεπει-δειχνει την κατασταση τουλ.του πιστονιου-εμβολου και κυλινδρου.Πες μου εναν μηχανικο που να κανει κατι τετοιο και δεν σου προτεινει να φτιαξουμε πρωτα την φλατζα και μετα αν δεν φτιαξει ανοιγουμε να φτιαξουμε οτι βρισκουμε...

Επεξ/σία από kage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως και φαινεται το κακο λαδι με την μια. Περα οτι θα εχεις αυξημενη καταναλωση, η εξατμιση σου θα βγαζει δρακους απο πισω. Ακομα, ειναι αυτονοητο οτι κανενα απο τα επωνυμα λαδια δεν θα αφησει τετοια καταλοιπα. Οποιος χρησιμοποιειται λαδια καψεμε στο αυτοκινητο του ειναι αξιος της μοιρας του.

 

ps: Mεγαλο προβλημα εχει δημιουργηθει και με τα λαδια μαιμου που κυκλοφορουν τριγυρω ευρεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χλωμο να βγαζει ασπρο καπνο.αυξημενη καταναλωση=1-2λιτρα.Και γω υποθετω οτι δεν θα αφηνουν καταλοιπα αλλα αρκετα βιντεακια εδειχναν το αντιθετο(βεβαια με μεγαλυτερες θερμοκρασιες)

τωρα για τα μαιμου θελω να πιστευω οτι ειναι "θαψιμο"για να μην ριξουν τιμες.αν ο λαμπριανιδης(trade wind=3 κεντρικα μαγαζια) που ναι ο πιο γνωστος ,  μπορει να δεινει καλες τιμες γιατι οχι και οι αλλοι που φερνουν μονο 3-4 συγκεκριμενα λαδια ή ο γνωστος γερμανος του ebay που μπορει σε εναν ιδιωτη με μολις 10-20λιτρα να δωσει τοπ λαδι με μεταφορικα μονο 5ε/l σε τοπ λαδια κατηγοριας api gr iv/v?

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...