Προς το περιεχόμενο

5/30 λαδια


vtiiii

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τα λαδακια του lidl που διαβασα καπου... λενε πως ειναι τα ιδια με της GM..Πολυ τιμια λαδακια! Να μην ειναι καλα που ακουγονται κατα καιρους το αποκλειω...ολοκληρη GM με τοσα brands αυτοκινητων που εχει, ξερει και τι λαδι θα βαζει...

Στο δικο μου παιζω με GM/ENEOS/ARAL οποια βρω.. φθηνα και καλα :)

 

nick και σε εμενα μαστορας τα σύστησε ως καλη φτηνοδουλειά... Αξίζουν μεχρι και το τελευταίο ευρώ αλλα δε θα τα εβαζα στο τωρινό μου καθαρα λογω προδιαγραφών..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

nick και σε εμενα μαστορας τα σύστησε ως καλη φτηνοδουλειά... Αξίζουν μεχρι και το τελευταίο ευρώ αλλα δε θα τα εβαζα στο τωρινό μου καθαρα λογω προδιαγραφών..

 

Εριξα μια ματια στις προδιαγραφες και ναι η BMW ζηταει τα 2πλασια ας πουμε απο αυτα που προσφερει της gm... εχει και μια σειρα DEXOS 2 σαν ποιο υψηλων προδιαγραφων που δεν εψαξα τι παιζει... παντως για 1.3 G4EH της hyundai και αλλα απλα μοτερακια ειναι μια χαρα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει τα πανάκριβα Motul , Μobil 1 esp , Castrol Magnetic και μετά ξύπνησα όταν κατάλαβα ότι και αυτά τα φθηνά http://www.trade-wind.gr/elf-evolution-sxr-5w30.html  κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά. Και τα βρήκα στα 7ευρώ το λίτρο. Τα λιγουρεύεστε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω ακουσει κι εγω για τα λαδια του Lidl οτι ειναι καλα

εβαλα και τη τελευταια φορα και ειμαι ευχαριστημενος (δηλαδη δεν καηκε το αμαξι :P )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω ακουσει κι εγω για τα λαδια του Lidl οτι ειναι καλα

εβαλα και τη τελευταια φορα και ειμαι ευχαριστημενος (δηλαδη δεν καηκε το αμαξι :P )

μην τα υποτιμας . 4 χρονια τωρα τα βαζω σε swift 1998 μοντελο και δεν καιει σταγονα λαδι . απλα θελουν γρηγορη αλλαγη (το πολυ στις 6000 ΧΛΜ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει τα πανάκριβα Motul , Μobil 1 esp , Castrol Magnetic και μετά ξύπνησα όταν κατάλαβα ότι και αυτά τα φθηνά http://www.trade-wind.gr/elf-evolution-sxr-5w30.html  κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά. Και τα βρήκα στα 7ευρώ το λίτρο. Τα λιγουρεύεστε;

φίλε μου ανάλογα..

 

εγώ βάζω edge, μία φορά είπα να δοκιμάσω πιο φθηνά και πέρα από το ότι τσίμπαγε αρκετά περισσότερο λάδι μου ανέβαζαν και τρελές θερμοκρασίες

 

δηλαδή είχε τύχει να δω στο θερμόμετρο λαδιού και 115 βαθμούς που με τα edge δεν έχω δει ποτέ

 

εξαρτάται σίγουρα και από τον κινητήρα για τον οποίο τα θες, αλλά λάδι με λάδι έχει διαφορά 

 

στα άλλα αυτοκινητά μου πάντως που είναι ένα 1400αρι και ένα 1600αρι πετάω ημισυνθετικά και χέστηκα, αλλά στον tfsi βάζω καλό λάδι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα εδώ ένα πολύ ενδιαφέρον βίντεο που με επηρρέασε κάπως μπορώ να πώ (αν και η θερμοκρασία δοκιμής ειναι υπερ του δέοντως υπερβολική νομίζω).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου ανάλογα..

 

εγώ βάζω edge, μία φορά είπα να δοκιμάσω πιο φθηνά και πέρα από το ότι τσίμπαγε αρκετά περισσότερο λάδι μου ανέβαζαν και τρελές θερμοκρασίες

 

δηλαδή είχε τύχει να δω στο θερμόμετρο λαδιού και 115 βαθμούς που με τα edge δεν έχω δει ποτέ

 

εξαρτάται σίγουρα και από τον κινητήρα για τον οποίο τα θες, αλλά λάδι με λάδι έχει διαφορά 

 

στα άλλα αυτοκινητά μου πάντως που είναι ένα 1400αρι και ένα 1600αρι πετάω ημισυνθετικά και χέστηκα, αλλά στον tfsi βάζω καλό λάδι 

 

 

Για 1000αρι και 1800ρι και τα 2 ατμοσφαιρικά έχω άποψη για αυτά. Για turbo δεν έχω ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια συμβουλη σχετικα με τα λαδια. Οτι λαδι αποφασισετε να βαλετε στο αμαξι σας, με αυτο να συνεχισετε καθὀλη την διαρκεια ζωης του κινητηρα. Μην αρχισετε τα πειραματα με διαφορετικες μαρκες,προδιαγραφες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δεδομένο το ότι είστε υποχρεομένοι να αλλάξετε τα λάδια σας σε συνεργείο (ως "τοξικό απόβλητο" το λάδι θέλει ειδική διαχείριση μετά την αφαίρεσή του, δεν το πετάμε στα σκουπίδια ή στην αυλή μας προφανώς...) γιατί κάθεστε και ψάχνετε μόνοι σας να βρείτε λάδι για το αυτοκίνητό σας, με πιθανότητα να κάνετε και ζημιά?

 

Ένας σοβαρός μηχανικός γνωρίζει πολύ καλύτερα από εσάς ή το Insomnia τις προδιαγραφές που πρέπει να πληροί το λάδι που θα βάλετε στον κινητήρα σας. Έχοντας ως δεδομένες τις προδιαγραφές, θα σας προτείνει ακολούθως και τις ανάλογες επιλογές σας με βάση την τιμή.

 

Σε γενικές γραμμές πάντως, μην τα τσιγγουνεύεστε τα λάδια... Θα γλυτώσετε 5-10 ευρώ για να αποκτήσετε άλλα προβλήματα στο μέλλον. Πάντως μιας και είδα και ένα post στην 1η σελίδα που μιλούσε για αλλαγή κάθε 15.000χλμ, να σημειώσω και το εξής: έχετε υπόψη σας ότι το λάδι χάνει την λιπαντική του ικανότητα με το χρόνο. Δεν είναι μόνο τα χιλιόμετρα προϋπόθεση για την αλλαγή του. Επίσης ποτέ μην ακολουθείτε τον χρόνο αλλαγής των λαδιών (service) που δίνουν οι κατασκευαστές των αυτοκινήτων. Μειώστε τον κατά 4-5 χιλιάδες χλμ και, σε συνέχεια από την προηγούμενη πρόταση, αλλάζετέ τα 1 φορά το χρόνο τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^αμα πηγαιναμε σε ενα συνεργειο και ημασταν σιγουροι οτι οτι πληρωνουμε θα παρουμε θα το καναμε αυτο alchemist.αλλα ουτε οι μισοι δεν τα κανουν αυτα πλεον.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^αμα πηγαιναμε σε ενα συνεργειο και ημασταν σιγουροι οτι οτι πληρωνουμε θα παρουμε θα το καναμε αυτο alchemist.αλλα ουτε οι μισοι δεν τα κανουν αυτα πλεον.

 

Καταρχάς όλοι έχουν έναν έμπιστο-γνωστό μηχανικό σε γενικές γραμμές. Αν όχι, θα έχει κάποιος φίλος σου. Δεδομένο θεωρώ πως είναι ότι δεν θα πας σε μία απρόσωπη εταιρία και προς θεού, όχι στην αντιπροσωπεία.

 

Κατά δεύτερον, προφανώς και είσαι παρών κατά την αλλαγή... 10 λεπτά δουλειά είναι και θα σου δώσουν πίσω και την συσκευασία του λαδιού με ότι περίσσεψε.

 

Κατά τρίτον, πας στο συνεργείο και ενημερώνεσαι για τις επιλογές σου. Αν δεν σου αρέσουν οι τιμές που σου δίνει πας και αγοράζεις το λάδι που σου προτείνουν από αλλού (π.χ. Internet) και εν συνεχεία πληρώνεις μόνο την εργασία για την τοποθέτησή του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...