Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με φρένο ποδηλάτου.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. κατεβαίνοντας στο υπόγειο αντίκρισα μια άσχημη εικόνα στο ποδήλατό μου. Κάποιος και με κάποιον τρόπο μου έσπασε τον πίρο που κουμπώνει το σύστημα των φρένων. Ευτυχώς βρήκα το σπασμένο κομμάτι. Με ηλεκτροσυγκόλληση λέτε να κολλήσει? Τα μπροστινά φρένα δεν τα πατάω πολύ. 

 

Δυστυχώς δεν γνωρίζω ποιός, με ποιόν τρόπο και γιατί έσπασε τον πίρο.

 

Γνώστες των ποδηλάτων δώστε μου τα φώτα σας.  :cry:

post-219161-0-09411500-1400429645_thumb.jpg

post-219161-0-32779500-1400429663_thumb.jpg

post-219161-0-22017300-1400429683_thumb.jpg

post-219161-0-01139900-1400429698_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και να κολλήσει θα ειναι επικίνδυνο και μπορει να σπάσει σε ένα φρενάρισμα (ακομα και αν δε τα πατας πολύ..)...

Πραγματικά αναρωτιέμαι πως διαολο καταφερε και το εσπασε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και να κολλήσει θα ειναι επικίνδυνο και μπορει να σπάσει σε ένα φρενάρισμα (ακομα και αν δε τα πατας πολύ..)...

Πραγματικά αναρωτιέμαι πως διαολο καταφερε και το εσπασε...

Πραγματικά δεν γνωρίζω.

 

Πάντως λέω να δοκιμάσω με ηλεκτροσυγκόλληση γιατί έχω έναν γνωστό που έχει μηχανουργείο. 

 

Αν δεν πετύχει, τι άλλη λύση υπάρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πόσο πηγαίνει η αλλαγή. 

 

Δεν γνωρίζω αν έχει βάση για δισκόφρενο αλλά νομίζω πως όχι.


 Σκέφτηκα μια πατέντα.   Υπάρχει βίδα που κατά μήκος της να είναι λεία και να έχει σπείρομαι μόνο λίγους πόντους από το τέλος?

 

Το λέω αυτό γιατί μπορώ να πάρω μια τέτοια βίδα, να περάσω τον μηχανισμό του φρένου και να το βιδώσω με παξιμάδι από την άλλη πλευρά αλλά σκέφτομαι μήπως έχω πρόβλημα με την επαναφορά. τι λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε δε νομίζω η πατέντα να δουλεψει αλλα και να δουλέψει δε θα ειναι ασφαλές...

 

Ενα πιρούνι καινούργιο εχει γύρω στα 20€...

 

H Βαση για δισκόφρενο ειναι οπως φαινεται στην εικονα (στο δεξί μέρος)

rock-shox-reba-sl-pop-lock-2009-details-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε δε νομίζω η πατέντα να δουλεψει αλλα και να δουλέψει δε θα ειναι ασφαλές...

 

Ενα πιρούνι καινούργιο εχει γύρω στα 20€...

 

H Βαση για δισκόφρενο ειναι οπως φαινεται στην εικονα (στο δεξί μέρος)

rock-shox-reba-sl-pop-lock-2009-details-

Όχι δεν έχει βάση για δισκόφρενο.

 

Μπροστά έχει και ανάρτηση οπότε θα είναι πιο ακριβό. Μπορείς να μου δώσεις κάποιο link?

μια χαρα θα κρατησει το κολλημα αν. γινει καλο.....και το μανισιο κολλημενο ειναι.

Έχω αμφιβολίες γιατί ο πίρος έχει ελάχιστο κενό μέσα στην τρύπα και δεν ξέρω αν θα μπορέσει να κολλήσει,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και δεν παίζουν με αυτά τα πράγματα αλλά επειδή αυτή την στιγμή δεν έχω χρήματα και το ποδήλατο το χρησιμοποιώ λίγο, σκέφτομαι να το κολλήσω και με την πρώτη ευκαιρία να αλλάξω πιρούνι.

 

Μπορούμε να βρούμε κάποιο κατάστημα από Πειραιά ή Αθήνα κέντρο ή ζητάω πολλά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ  εχεις σιδερένιο σκελετό θές ηλεκτροκόληση !Αν εχεις αλουμινένιο θες ΜΙG/TIG ! Θα πιάσει 99,9% αν το πας σε μηχανουργείο! μην ανχώνεσαι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι. Ευτυχώς, αυτός που θα το πάω είναι συχωριανός του θείου μου και του πατέρα μου.

 

 

Πρέπει να είναι σίδερο γιατί είναι βαρύς σκελετός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε,το μπροστα φρενο ειναι αυτο που σε σταματαει εκει που θες οταν χρειαστει.με δυο λογια τρωει πολυ μεγαλη δυναμη ο πυρος κ η δαγκανα γιατι το ποδηλατο βουταει απτο βαρος μπροστα..καταλαβες.ετσι φρεναρει κ αμεσα σε αντιθεση με το πισω που ειναι απλα διορθωτικο.μαθε να τα χρησιμοποιεις κ τα δυο,κ μη το φοβασαι.υπαρχουν βιντεο για τεχνικες φρεναρισματος.

 

οκ ισως κολλησει,αλλα 1ον δε θαναι ισιο αρα το φρενο δε θα δουλευει οπως πριν,κ 2ον ισως ξανασπασει οταν το χρειαστεις η φροντισει ο καλος σου γειτονας παλι.

 

τραβα παρε ενα πηρουνι ιδιο μαυτο που φορας τωρα,να εχει το ιδιο υψος,απο αξονα ως το κατω ρουλεμαν του λαιμου,και ασε τις ηλεκτροκολησεις κ τους μπαρμπαδες για τπτ καγκελα ψησταριες κλπ.οχι για κει που 1-2 μετρα φρεναρισματος θα σε φερουν πριν η μπροστα σε αλλο οχημα σε μια διασταυρωση.δε παιζουμε με τα φρενα.

 

ΥΓ.φυλαξε σε κλειστο χωρο το ποδηλατο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ποδήλατο θα αλλάξω πιρούνι αλλά προσωρινά θα το κολλήσω μιας και δεν έχω να χάσω κάτι. Απλά μέχρι να το αλλάξω θα το χρησιμοποιώ για πολύ μικρές αποστάσεις.

 

Το πιρούνι πως το λύνω? Έχει μόνο μια βίδα ALLEN και ένα μεγάλο παξιμάδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...