Προς το περιεχόμενο

H Apple δέχθηκε περισσότερες μηνύσεις μέσα στο 2013 από οποιαδήποτε άλλη τεχνολογική εταιρεία


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχεις δικιο, ενω το grip of death της Apple και η ακομα πιο γελοια λυση που προτεινε η εταιρεια ( μην το κρατατε ετσι!) ηταν δειγμα επαγγελματισμου και υπευθυνοτητας απο μια σοβαρη εταιρεια που δεν κανει προχειροδουλειες...

Αφου βλεπω οτι δεν απαντησε ο ιδιος, θα απαριθμησω και γω μερικα παραδειγματα με τη φιλοσοφια της apple.

Apple maps και το ταξιδι Ελλαδα - Τουρκια γινεται μεσω Σεληνης. Και με το ζορι ξυλωμα των gmaps! Σεβασμος στον πελατη

ΠΑΝΤΑ οι πρωτες εκδοσεις των iOS σερνονται σε παλιες συσκευες (αυτογινεται επι εποχη 3g. Επισης, εχουν και αρκετα bugs. Ουτε καν το android δεν εχει τετοια χαλια.

Ξυπνητηρια που ξεχνανε να βαρεσουν

Χρωματα που ξεβαφουν μεσα στο κουτι τους.

Πετσοκομενα features στα "φοβερα" update των παλιων συσκευων, μπας και πουλησουν τα καινουργια (Siri any1?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators

Εχεις δικιο, ενω το grip of death της Apple και η ακομα πιο γελοια λυση που προτεινε η εταιρεια ( μην το κρατατε ετσι!) ηταν δειγμα επαγγελματισμου και υπευθυνοτητας απο μια σοβαρη εταιρεια που δεν κανει προχειροδουλειες...

 

Πόσα χρόνια μετά την επίλυση του θέματος θα το λέτε αυτό? Δεν υπάρχει κάτι πιο σύγχρονο??? :P

 

Αφου βλεπω οτι δεν απαντησε ο ιδιος, θα απαριθμησω και γω μερικα παραδειγματα με τη φιλοσοφια της apple.

Apple maps και το ταξιδι Ελλαδα - Τουρκια γινεται μεσω Σεληνης. Και με το ζορι ξυλωμα των gmaps! Σεβασμος στον πελατη

ΠΑΝΤΑ οι πρωτες εκδοσεις των iOS σερνονται σε παλιες συσκευες (αυτογινεται επι εποχη 3g. Επισης, εχουν και αρκετα bugs. Ουτε καν το android δεν εχει τετοια χαλια.

Ξυπνητηρια που ξεχνανε να βαρεσουν

Χρωματα που ξεβαφουν μεσα στο κουτι τους.

Πετσοκομενα features στα "φοβερα" update των παλιων συσκευων, μπας και πουλησουν τα καινουργια (Siri any1?

 

Αντίστοιχα κράτα την από πάνω απάντηση και εσύ! :P

 

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι αστεία και τα έχουμε αναλύσει εκατοντάδες φορές. (και με αυτό και με το άλλο account).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαστε σωστοί, να πούμε ότι η Apple κάνει αναλογικά τις όποιες "περικοπές" στο software με την λογική του τι hardware υπάρχει από κάτω σε καθε συσκευή για να αντέξει να το τρέχει σε κάποια minimum αποδεκτή ταχύτητα και ποιότητα. Στις περιπτώσεις που η εκτίμηση αυτή πέφτει έξω, ακολουθεί "διορθωτικό" update που είτε αφαιρεί επιπλέον λειτουργίες, είτε δίνει κάποιο optimization που δεν είχαν προβλέψει οι developers. Σε κάθε περίπτωση αποτελεί σφάλμα της Apple, αλλά έχει κάποια λογική από πίσω.

 

Επίσης οι "περιορισμοί" που επιβάλλει η Apple εμπίπτουν στην λογική του "οικοσυστήματος". πχ. άκουσα χθες ότι γίνεται ντόρος για μη αποστολή emails αν φύγεις από iPhone και πας σε άλλη συσκευή, αν ισχύει κάτι τέτοιο αποτελεί τεράστιο foul της Apple. Κάτι τέτοιοι λόγοι και συμπεριφορές είναι που με έχουν κάνει να απεχθάνομαι την Apple εδώ και δεκαετίες και απλά να μην αντέχω όταν αναγκάζομαι λόγω δουλειάς να δουλεύω σε Apple συσκευές (που σαν συσκευές μπορεί να είναι μια χαρά)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα χρόνια μετά την επίλυση του θέματος θα το λέτε αυτό? Δεν υπάρχει κάτι πιο σύγχρονο??? :P

 

 

Αντίστοιχα κράτα την από πάνω απάντηση και εσύ! :P

 

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι αστεία και τα έχουμε αναλύσει εκατοντάδες φορές. (και με αυτό και με το άλλο account).

Οντως ειναι αστεια. Να θεωρουμε σεβασμο προς το πελατη το οτι λυνονται τα προβληματα ειναι αστειο. Σεβασμος ειναι να ΜΗΝ υπαρχουν προβληματα, η τουλαχιστον οχι τοσα πολλα. Το οτι βγαινουν καραbuggarismenes εφαρμογες (οπως το apple maps) εσενα σου δινει να καταλαβεις οτι η apple "δουλευει για χρονια τα προιοντα της" οπως μας αναφερες σε αλλο post. Ε οκ, δεν εχει νοημα η οποιαδηποτε συζητηση μαζι σου, μιας και φορας παρωπιδες. 

Για να είμαστε σωστοί, να πούμε ότι η Apple κάνει αναλογικά τις όποιες "περικοπές" στο software με την λογική του τι hardware υπάρχει από κάτω σε καθε συσκευή για να αντέξει να το τρέχει σε κάποια minimum αποδεκτή ταχύτητα και ποιότητα. Στις περιπτώσεις που η εκτίμηση αυτή πέφτει έξω, ακολουθεί "διορθωτικό" update που είτε αφαιρεί επιπλέον λειτουργίες, είτε δίνει κάποιο optimization που δεν είχαν προβλέψει οι developers. Σε κάθε περίπτωση αποτελεί σφάλμα της Apple, αλλά έχει κάποια λογική από πίσω.

 

Το Siri δεν αποτελει μια τετοια περιπτωση. Οσο για τις περικοπες, sorry, αλλα αν τα πραγματα γυρω απο την φιλοσοφια της Apple ειναι οπως τα λεει ο billdanos (δουλευει για χρονια τα προιοντα της πριν τα βαλει στην παραγωγη), σε αυτα τα χρονια που δουλευε, δεν ειδε οτι πχ. κατι δεν παει καλα με το iPhone4 + iOS7? Η αντιστοιχα με το 3g? Η αντιστοιχα με τα απο το κουτι ξεβαμενα iPhone 5? Εμενα για τσαπατσουλια μου κανει, ακριβως η ιδια περιπτωση για την οποια κατηγορει τη Samsung. 

 

Kαι επειδη, συμφωνα ΠΑΛΙ με τα οσα λεει ο billdanos, εφοσον δουλευει για χρονια τα προιοντα της, και εφοσον η ιδια οριζει και το sw και το hw των συσκευων της, και αφου ειναι πια ΤΟΣΟ ελαφρυ το iOS, δεν μπορουσε οταν εφτιαχνε πχ. το iPhone4 να βαλει λιγο καλυτερο HW ωστε να παρει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ενα update ολοκληρο και οχι πετσοκομενο? Θυμαμαι που μας πριζανε τα αυτια για το ποσο ελαφρυ ειναι το iOS και δεν χρειαζεται specs, προσπαθωντας να δικαιολογησουν το κακο HW του iPhone4, και 10 μηνες μετα απο το πρωτο κιολας update αρχισαν να κοβουν features.

 

Και προσεξε, εγω δεν δικαιολογω κανεναν. Ας μην επαιρνε και κανενα update το iPhone4, δεν ειναι αυτο το θεμα, ουτε ειμαι στο κυνηγι των updates οπως πολλοι εδω μεσα. Αλλα δεν γινεται απο τη μια να λεμε super wow φοβερη υποστηριξη και σεβασμος στο πελατη και προσοχη στην λεπτομερεια απο την Apple. Γιατι μεταξυ μας, καλη ειναι η προσοχη στη λεπτομερεια, αλλα για να φτασεις να προσεχεις τη λεπτομερεια, σημενει οτι εχεις προσεξει και λυσει τα χοντρα προβληματα, οχι να μου βγαζεις κινητο που χανει το σημα αμα το κοιτας στραβα και apple maps που σε πανε Τουρκια μεσω Σεληνης. 

Εγω τουλαχιστον δεχομαι οτι ναι, η samsung πασχει σε υποστηριξη, απλα δεν διαλεγω κινητο για την υποστηριξη που ΘΑ εχει, οταν το διαλεγω φροντιζω να ειναι αυτο που θελω, δεν περιμενω να παρει update για να μου αρεσει. Ομως, το ιδιο ακριβως πασχει και η Apple. Οσο προχειροδουλειες και τσαπατσουλιες κανει η μια, αλλες τοσες κανει και η αλλη. Αν εινα ιδυνατον να λεμε τα αυτονοητα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

Εγω τουλαχιστον δεχομαι οτι ναι, η samsung πασχει σε υποστηριξη, απλα δεν διαλεγω κινητο για την υποστηριξη που ΘΑ εχει, οταν το διαλεγω φροντιζω να ειναι αυτο που θελω, δεν περιμενω να παρει update για να μου αρεσει. Ομως, το ιδιο ακριβως πασχει και η Apple. Οσο προχειροδουλειες και τσαπατσουλιες κανει η μια, αλλες τοσες κανει και η αλλη. Αν εινα ιδυνατον να λεμε τα αυτονοητα. 

 

Α γι'αυτό οι περισσότεροι android users όταν αγοράζετε το super duper τηλέφωνο, τρέχετε να του κάνετε root και να του περάσετε rom εκτός samsung??? :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α γι'αυτό οι περισσότεροι android users όταν αγοράζετε το super duper τηλέφωνο, τρέχετε να του κάνετε root και να του περάσετε rom εκτός samsung??? :P

Εγω δεν μπορω να εκφερω αποψη για τους αλλους, οποτε ρωτα τους "περισσοτερους" android users. Και για να ειμαι ειλικρινης, δεν καταλαβαινω πως αυτο που λες εσυ αναιρειαυτο που λεω εγω. Αν δω μια custom rom και με καλυπτει, τοτε θα παρω κινητο που να παιρνει την εν λογω custom rom. Οποτε και σε αυτη τη περιπτωση, ναι, δεν αγοραζω κινητο περιμενωντας update, αγοραζω κινητο εχoντας σαν δεδομενο οτι θα βαλω την Χ rom. Τωρα αν γνωριζεις καποιον που αγορασε samsung με την προοπτικη να βγει στο μελλον custom rom που ισως τον καλυπτει, συμφωνουμαι οτι εκανε λαθος επιλογη νομιζω.

 

ps1. Δεν νομιζω οι περισσοτεροι android users να βαζουν custom rom παντως. Αντιστοιχα και στο iOS, δεν νμζω οι περισσοτεροι να κανουν jb

 

ps2. Χαιρομαι που απαντας μονο σε αυτο. Μου δινεις να καταλαβω οτι στα αλλα συμφωνεις. Οποτε, μην ξανααναφερθουμε σε "σεβασμο προς τους πελατες" και σε "συσκευες που δουλευει χρονια" ενω οι αλλοι βγαζουν φασον. Mια χαρα φασον βγαζει και η apple

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

motorola ηταν η δόνηση και ericsson με έγχρωμη οθόνη.Σε γενικές γραμμές αδιάβαστος.

 

Αν και δεν είναι αυτό το ζουμί του μηνύματος μου και δεν μπήκα στον κόπο να το ψάξω και ιδιαίτερα ρίξε μια ματιά εδώ και μετά εδώ

 

 

Α γι'αυτό οι περισσότεροι android users όταν αγοράζετε το super duper τηλέφωνο, τρέχετε να του κάνετε root και να του περάσετε rom εκτός samsung???  :P

 

Ναι γιατί μπορούμε και έχουμε ΕΠΙΛΟΓΕΣ  στα πάντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

 

Ναι γιατί μπορούμε και έχουμε ΕΠΙΛΟΓΕΣ  στα πάντα. 

 

 

Ειδικά στα μέτρια προϊόντα οι επιλογές πάντα είναι χρήσιμες! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά στα μέτρια προϊόντα οι επιλογές πάντα είναι χρήσιμες! :)

 

Νομίζω ότι, χάριν αστεϊσμού ίσως, το παρατραβάς εδώ...εγώ έχω το G2, μια καλύτερη σε όλα συσκευή από οποιοδήποτε iPhone, και ούτε root χρειάζεται ούτε custom ROM για να είναι καλύτερη. Το ότι έχω όμως πάρα πολλές επιλογές αποτελεί το βασικό ατού του android έναντι του iOs, που αγοράζεις "μαύρο κουτί", αυτό είναι αυτό θα πάρεις. π.χ. οι συσκευές nexus το ατού αυτό το τερματίζουν όσο δεν πάει. Σε κάθε περίπτωση, έχω πληρώσει και σχεδόν τα μισά για να πάρω αυτή τη καλύτερη συσκευή.

 

Το ίδιο όμως θα έλεγα και για οποιαδήποτε άλλη συσκευή android, αφού ακόμα και αν έρχεται με αρκετό b/w ή κάποια σφαλματάκια σχεδιασμού και s/w, μπορώ να του αλλάξω της παναγιάς τα μάτια και να το κάνω όπως ακριβώς θέλω. Επ'ουδενί δεν σημαίνει ότι αυτές είναι "μέτριες συσκευές"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά στα μέτρια προϊόντα οι επιλογές πάντα είναι χρήσιμες! :)

 

Θα ήθελα να μου πεις κάτι ουσιαστικό που κάνει ένα iphone και δεν μπορεί να κάνει μια συσκευή android (και δεν μιλάω για ναυαρχίδες μια μέτρια συσκευή της τάξης των 100-200€). Το δεν έχει lag κι ανοίγει τις επαφές 0.001 sec ποιο γρήγορα δεν με καλύπτει. Κάτι ουσιαστικό θέλω. Το είναι πλαστικό δεν μου κάνει μιλάμε για λειτουργικότητα γιατί τελικά ένα κινητό ή ένα smartphone  το αγοράζεις για να κάνεις την δουλειά σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε με τις τρεις τελειες, οταν η Apple εβγαλε το iPhone 2G το 2007 η Samsung εβγαλε αυτη εδω την παπαρδελα......... ουτε που ηξερα τι εστι οτονη αφης...... nuff said.

 

Samsung-SGH-D900-07-1.jpg

 

..................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θα ήθελα να μου πεις κάτι ουσιαστικό που κάνει ένα iphone και δεν μπορεί να κάνει μια συσκευή android (και δεν μιλάω για ναυαρχίδες μια μέτρια συσκευή της τάξης των 100-200€). Το δεν έχει lag κι ανοίγει τις επαφές 0.001 sec ποιο γρήγορα δεν με καλύπτει. Κάτι ουσιαστικό θέλω. Το είναι πλαστικό δεν μου κάνει μιλάμε για λειτουργικότητα γιατί τελικά ένα κινητό ή ένα smartphone  το αγοράζεις για να κάνεις την δουλειά σου. 

 

Μπορείς απλά να δοκιμάσεις και ο ίδιος μια συσκευή των 100-200 ευρώ και θα απαντηθούν όλα σου τα ερωτήματα. Το τι κάνει "στα χαρτιά" μέχρι το "πως το κάνει στην πράξη", έχουν τεράστια διαφορά μεταξύ τους! :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς απλά να δοκιμάσεις και ο ίδιος μια συσκευή των 100-200 ευρώ και θα απαντηθούν όλα σου τα ερωτήματα. Το τι κάνει "στα χαρτιά" μέχρι το "πως το κάνει στην πράξη", έχουν τεράστια διαφορά μεταξύ τους! :)

 

Δεν έχω ούτε apple phone ούτε samsungphone .(Δεν σημαίνει ότι δεν έχω δουλέψει και με τα δύο). Άλλα πες μου σε παρακαλώ αν χρησιμοποιείς στο έπακρο όλες τις λειτουργίες ενός iphone που από ότι έχω καταλάβει έχεις ακριβο-πληρώσει και "βγαίνει" ότι παινεύεσαι και γιαυτό τον λόγο (έμμεσα πάντα,αυτό μου δείχνεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά στα μέτρια προϊόντα οι επιλογές πάντα είναι χρήσιμες! :)

Μετα ΚΑΙ απο αυτο, ενταξει ειμαι πεπεισμενος. Εχεις φτασει στο σημειο μη επιστροφης. Απαντας ΜΟΝΟ σε οτι σε συμφερει, καταπως σε συμφερει και εννοειται ΠΑΝΤΑ χωρις στοιχεια, απλα με τη δικια σου υποκειμενικη αποψη, η οποια sorry, δεν ενδιαφερει κανεναν. Συσκευη της χρονιας παντως δεν βγηκε το iPhone. Tο οτι οι συσκευες της χρονιας εσενα σου φαινονται μετριες, παει να πει πολλα για τα γουστα σου. 

Απο κει και υστερα, μπορω και γω να αποκαλεσω το iPhone σκουπιδι. Δεν το κανω ομως γιατι δεν το πιστευω, και γιατι εν τελει, και να το πιστευα δεν εχει καμμια απολυτως σημασια. Αποψεις δοξα το Θεο εχουν ολοι.

Μπορείς απλά να δοκιμάσεις και ο ίδιος μια συσκευή των 100-200 ευρώ και θα απαντηθούν όλα σου τα ερωτήματα. Το τι κάνει "στα χαρτιά" μέχρι το "πως το κάνει στην πράξη", έχουν τεράστια διαφορά μεταξύ τους! :)

Εγω εχω δοκιμασει φιλε μια συσκευη των 150 και μια των 79. Θες να γινεις πιο συγκεκριμενος στο "πως τα κανει", μπας και εντοπισω και γω κατι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...