Προς το περιεχόμενο

Ινδονήσιος overclocker υπερχρονίζει τον Core i7-4770K στα 6.4GHz !


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βάλτε και ένα intercooler απο νταλικα Volνo η Daff διπλα στην ψυκτρα για να μην κατεβασει θερμικο!!!!!!!

Μου βγήκε ο καφές από την μυτη. Ακόμα γελάω xD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο παπούς...."ακόμα θυμάμαι την εποχή που ξεκόλλαγα το κρύσταλλο στο 286 για να το πάω από 8 στα 12MHz" :)

 

Ακόμα θυμάμαι σαν χθες και το πρώτο σοβαρό liquid nitrogen o/c που έκαναν (στο Toms νομίζω....)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πηγή πάντως (την σελίδα στα αγγλικά) εχει screenshot που αναφέρει την συχνότητα sta 6,4GHz με 4 cores και 8 threads.

Είναι θολή αλλα εγώ αυτό καταλαβαίνω.

Ε αυτό δεν το λες και τίποτα.

γι αυτο ειπα οτι, επειδη δεν αναφερονται λεπτομερειες του επιτευγματος στο αρθρο, δεν μπορουμε να πουμε αν ειναι ή δεν ειναι επιτυχια.  

 

οπως σωστα λες, φαινεται σε ενα screenshot οτι ειναι ανοικτοι ολοι οι πυρηνες. αν οντως ειναι ετσι, τοτε συμφωνω, ειναι επιτευγμα..!  δεν ειναι ευκολο να ανεβασεις στα 6+ghz  εναν 4πυρηνο με 8 threads..!!  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λέω πραγματικά χωρίς καμία διάθεση να στεναχωρήσω ή να ειρωνευτώ κανένα, αλλά αγαπητοί συμφορουμήτες, 

σχολιάστε κανένα κινητό, μαλλιοτραβηχτείτε apple vs google και ps4 vs xbox1 fanboys, γιατί από o/c... μυρωδιά!

 

TIP1. Τα setup αυτά δεν είναι για 24χ7.

 

TIP2. Τα hardware (ειδικά mobo), μοντάρεται τόσο που πολλές φορές ψοφάει πριν καν το "βγάλουν" από το χειρουργικό τραπέζι. Αλλά κι ακόμα αν παίξει, κανείς δεν εγγυάται ότι θα ξαναπαίξει.

 

TIP3. Για 1MHz παραπάνω στο fsb, πέφτουν κορμιά. Πόσο μάλλον για 1000+ στο σύνολο!

 

TIP4. Όσα δεν φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμμαστάρια. Η Ελλάδα διαθέτει πολύ καλούς και διάσημους o/cers. Είναι κρίμα όλα αυτά τα κρυμμένα ταλέντα από το insomnia να μην μοιράζονται τις γνώσεις τους μαζί τους.

 

 

Ταλέντο είναι να φτιάξεις έναν πολλές φορές πιο γρήγορο επεξεργαστή, ταλέντο είναι να φτιάξεις μια νέα αρχιτεκτονική υπολογιστών, ταλέντο είναι να φτιάξεις ένα ριζοσπαστικό λογισμικό που να λύνει τα χέρια. Σίγουρα το extreme overclocking δεν είναι ταλέντο, ένα ακριβό χόμπυ είναι που σπαταλάει χρήμα και καταστρέφει hardware στην πορεία.

 

Ξυπνήστε με όταν θα φτάσουμε τα 10, 30 και 100Ghz stock (γραφένιο). Μέχρι τότε θα λέω meh σε κάθε overclocking που δεν μπορεί να λειτουργεί 24/7, γιατί δεν έχει καμία πρακτική αξία. Είναι σαν να λες το fiat μου μπορεί να πιάσει 400km/h αλλά μόνο για 3 λεπτά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταλέντο είναι να φτιάξεις έναν πολλές φορές πιο γρήγορο επεξεργαστή, ταλέντο είναι να φτιάξεις μια νέα αρχιτεκτονική υπολογιστών, ταλέντο είναι να φτιάξεις ένα ριζοσπαστικό λογισμικό που να λύνει τα χέρια. Σίγουρα το extreme overclocking δεν είναι ταλέντο, ένα ακριβό χόμπυ είναι που σπαταλάει χρήμα και καταστρέφει hardware στην πορεία.

 

Ξυπνήστε με όταν θα φτάσουμε τα 10, 30 και 100Ghz stock (γραφένιο). Μέχρι τότε θα λέω meh σε κάθε overclocking που δεν μπορεί να λειτουργεί 24/7, γιατί δεν έχει καμία πρακτική αξία. Είναι σαν να λες το fiat μου μπορεί να πιάσει 400km/h αλλά μόνο για 3 λεπτά.

 

Το o/c θέλει μεράκι και γνώσεις. Το πρώτο το έχεις, το δεύτερο το αποκτάς με πολύ ψάξιμο και διάβασμα κατά την πορεία. Τα λεφτά που αναφέρεις δεν είναι αυτοσκοπός, αλλά το μέσον για να κάνουν αυτό που τους αρέσει. και πίστεψέ με τα παιδία που clockάρουν ή modάρουν δεν είναι τίποτα πλουσιόπαιδα που τους τρέχουν απ΄ τα μπατζάκια. Κάποιοι είναι ηλεκτρονικοί και είναι η δουλειά τους, κάποιοι άλλοι είναι φοιτητές ή χομπίστες που ασχολούνται με τον ευρύτερο χώρο των υπολογιστών. Στο ξαναλέω και πάλι δεν είναι τα λεφτά το θέμα, εσύ κι εγώ αν μας έδιναν δώρο 10.000 ευρώ για να κατέβουμε σε o/c event θα γελάγαν και οι πέτρες....

 

 

Α και κάτι άλλο φίλε μου, να ξέρεις, ότι δεν clockάρουν όλοι τιτάνες και i7 με άζωτα και ήλια. Υπάρχουν πολλές κατηγορίες και πολλά "τρόπαια" για όλα τα βαλλάντια...Πριν καιρό έτυχε να πάω στο σπίτι ενός γνωστού (συνταξιούχου) o/cer και το παιδί προσπαθούσε να τσιτώσει κάτι τελειωμένες ddr2 ram, από αυτές που βρίσκεις στις αγγελίες με 10 ευρώ, σε μια καμμένη mobo που μόλις είχε επιδιορθώσει....

και καθόταν και εξηγούσε που θα εφαρμόσει την μόντα, που θα δώσει το ρεύμα, που θα γεφυρώσει, που θα καρφώσει τον επιπλέον πυκνωτή, κοκ.

 

 

Και αφού δίνεις ένα παράδειγμα από αυτοκίνητα, ο o/cer είναι αυτός που θα πάρει ένα αμάξι, οποιοδήποτε αμάξι, ακριβό, φτηνό, παλιό, καινούργιο, και ο σκοπός του είναι να το βάλει να τρέξει 0-400 στην ευθεία! Δεν τον ενδιαφέρουν τα στροφυλίκια τύπου φόρμουλα 1, δεν τον ενδιαφέρει το χώμα σαν το WRC, δεν τον ενδιαφέρει η αντοχή σαν το leman.... Θέλει ΩΜΟ dragster!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και αφού δίνεις ένα παράδειγμα από αυτοκίνητα, ο o/cer είναι αυτός που θα πάρει ένα αμάξι, οποιοδήποτε αμάξι, ακριβό, φτηνό, παλιό, καινούργιο, και ο σκοπός του είναι να το βάλει να τρέξει 0-400 στην ευθεία! Δεν τον ενδιαφέρουν τα στροφυλίκια τύπου φόρμουλα 1, δεν τον ενδιαφέρει το χώμα σαν το WRC, δεν τον ενδιαφέρει η αντοχή σαν το leman.... Θέλει ΩΜΟ dragster!!!!!!!

 

Ακριβώς αυτό...ο overclocker είναι ο κάγκουρας των υπολογιστών...ευτυχώς που το ξεκαθάρισες. Όχι skills, μόνο κακγουροτσίτωμα και βουρ στον πατσά. Γιατί και ο τελευταίος συνεργειατζής μπορεί να βγάλει κόφτες και να καγκουρέψει ένα αμάξι αλλά ούτε 1/100 από αυτούς δεν έχουν τις δυνατότητες ενός οδηγού αγώνων ;).

 

Α και είμαστε στο 2014...κολοκύθια τούμπανα θέλει μεράκι και γνώσεις το OC. Η mobo μου μπορεί να κάνει αυτόματο OC με 40 διαφορετικούς τρόπους. Τo manual OC είναι πλέων το "γυάλισμα"...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάμε να τον πας 4- 4,5... Αυτό θα μπορούσε να στο δώσει και η Intel σε stock. Ο λόγος που δεν το κάνει είναι διότι δεν ξέρει αν αυτό θα είναι stable as rock στο setup σου. Δεν ξέρει με τι ψύξη, μνήμες και motherboard θα παίξει ο καθένας μας.

 

Εμείς μιλάμε να πας τον 4770K στα 6.4GHz! Και αυτό θέλει γνώσεις .... και μάλιστα πολλές. Με κλικ-κλικ στο ποντίκι δεν πας! Θέλει κολλητήρι αν με νοάς και αυτό πάλι δεν φτάνει. 

 

imho οι έμπειροι o/cers είναι πολύ πιο έμπειροι "οδηγοί", από εσένα κι από εμένα που βρίσκουμε fsb, multiplier και ρεύματα από το google και το παίζουμε overclockers from the 1st boot.

 

Αυτά από εμένα γιατί έχω αρχίσει να επαναλαμβάνομαι και να κουράζω. Αν νομίζετε ότι μπορείτε να βγάλετε καλύτερα νούμερα από τον μεσιέ, μπορείτε να δοκιμάσετε και να τα ανεβάσετε στην κοινότητα. Και που ξέρετε... όλο και κάποια asus, msi, gigabyte, egva θα σας κάνει recruit για το επόμενο event της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα ρε παιδι μου, ολοι εδω μεσα - σχεδον, θα του πεταγανε τα ματια εξω του ινδονησιου, ολοι για το 'ελλαντα εχεις oc ταλεντο' ειστε δηλαδη συμφουριτες????!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Είναι σαν να λες το fiat μου μπορεί να πιάσει 400km/h αλλά μόνο για 3 λεπτά.

ναι αλλά και η veyron που τα πιάνει στοκ το κάνει το πολύ για ένα τέταρτο :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

λιγότερα, τελειώνουν τα καύσιμα και μετά καταστρέφονται λάστιχα, ευτυχώς με αυτή τη σειρά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...