Προς το περιεχόμενο

αλλαγη σκληρου δισκου σε λαπτοπ


Silenzio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα,

 

μιας φίλης το λαπτοπ (toshiba satellite A300 με τ6600 cpu) έχει προβληματάκια ανοιγοκλείνει  συνέχεια, όσο το πρόλαβα ανοικτό είδα σε idle 70 βαθμους και με sentinel ο σκληρος hitachi 320gb sata έχει 60% health με 23 bad sectors (μεγάλο μέρος χωρητικότητάς του δεν αναγνωρίζεται) οπότε θεωρώ πως πρέπει να αλλαχτεί ο σκληρός.

το ερώτημά μου ειναι όλοι οι 2,5αρηδες ειναι συμβατοι ? δεν έχω ξαναασχοληθει με λαπτοπ ιδιαιτερα και καθολου με σκληρους.

αυτός θα ταιριάξει ?  Link.png Site: http://www.e-shop.gr/seagate-st500lm012-momentus-samsung-spinpoint-m8-hn-m500mbb-500gb-sata2-p-PER.301996

 

τον άνοιξα τον μέτρησα με χάρακα γύρω στα 9χιλιοστα τον έβγαλα τον hitachi..

ειναι βιδωμένος σε μια μεταλλική βάση γι αυτο θέλω να ξέρω αν θα χωράει..

 

οποιαδήποτε συμβουλή θα με βοηθούσε,

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον οποιοδήποτε HDD ή SSD 2,5'' SATA με 9,5 mm πάχος, ή λιγότερο (με spacers που υπάρχουν στην συσκευασία).

 

Η αλλαγή του δίσκου όμως δεν θα σου λύσει το πρόβλημα της υπερθέρμανσης.

 

Πρέπει ν' ανοίξεις το laptop και να το καθαρίσεις.

 

Πρέπει να βγει ο ανεμιστήρας και να καθαρίσει η περιοχή ανάμεσα στον ανεμιστήρα και την ψύκτρα.

 

Αν για να βγει ο ανεμιστήρας χρειαστεί να βγει και η ψύκτρα, τότε θα πρέπει να προμηθευτείς και θερμοαγώγιμη πάστα για την επανατοποθέτησή της.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα αυτος που έχει ειναι 9,5mm οπότε αν πάρω 9,5αρη δε θα έχω θέμα σωστα ? γιατι τα spacers δε ξέρω τι ειναι και δε νομίζω να έχει κρατήσει παρελκόμενα απο λαπτοπ..

 

τώρα για τις θερμοκρασιες δε θα το καθαρίσω γιατι δεν έχω την εμπειρία, ωστόσο αν αλλαχτεί ο σκληρός λες να συνεχίσουν τα προβλήματα που ανοιγοκλείνει το λαπτοπ ?

νταξει 70 βαθμοι (αν και το φυσηξα λιγο εξωτερικα στη ψυκτρα οποτε κατι λίγο θα πέσει) δεν είναι τόσο πολύ εγω μια περίοδο έπαιζα για 3-4 ώρες σε λαπτοπ που χτυπαγε 90αρια στο gaming..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα αυτος που έχει ειναι 9,5mm οπότε αν πάρω 9,5αρη δε θα έχω θέμα σωστα ? γιατι τα spacers δε ξέρω τι ειναι και δε νομίζω να έχει κρατήσει παρελκόμενα απο λαπτοπ..

 

 

Αν πας σε αγορά SSD αντί του HDD που έχει τώρα, υπάρχουν με standard πάχος 12,5, 9,5 και 7 mm.

 

Αν αγοράσεις κάποιον με 7 mm πάχος (Ultra Slim), τότε μέσα στην συσκευασία του SSD που θα αγοράσεις υπάρχει και ένας spacer (αποστάτης) 2,5 mm που το κολλάς πάνω στον δίσκο για να τον κάνεις 9,5 mm.

 

Αν πας σε αγορά HDD, νομίζω ότι δεν υπάρχουν 2,5'' δίσκοι με πάχος μικρότερο από 9,5 mm.

 

Αλλά αν αγοράσεις με πάχος 12,5 mm (αν κυκλοφορούν ακόμα), δεν θα σου χωρέσει.

 

 

Η αλλαγή του δίσκου δεν θα βοηθήσει καθόλου στην μείωση της θερμοκρασίας.

 

 

Αν το φύσηξες εξωτερικά, δεν έκανες τίποτα άλλο από το να σπρώξεις την σκόνη πιο μέσα.

 

Αν μάλιστα το φύσηξες από τις γρίλιες εξόδου του αέρα, μπορεί να προκάλεσες (ελπίζω πως όχι), επιπλέον προβλήματα όπως:

- το να έκαψες το block τροφοδοσίας του ανεμιστήρα (αν γύρισε ανάποδα με πολλές στροφές και δεν υπάρχει κάποια δίοδος προστασίας)

- το να έσπρωξες την συσσωρευμένη σκόνη μέσα στον ανεμιστήρα και να τον μπλόκαρες.

 

Αν δεν ξέρεις πως να τον καθαρίσεις μόνος σου, τότε πρέπει να το δώσεις σε ένα εργαστήριο να σου το καθαρίσουν επειγόντως.

 

Διαφορετικά ρισκάρεις να κάψεις την GPU.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλώς θα αλλάξω σκληρο και θα δω τη συμπεριφορα του λαπτοπ αν συνεχίσει να ανοιγοκλείνει τοτε οντως θα θέλει καθάρισμα, δεν είπα ποτέ οτι αν αλλάξω σκληρο θα βελτιωθουν οι θερμοκρασίες απλά είπα μήπως σταματήσουν τα restarts (που κατα τη γνωμη μου αυτο ειναι).

 

σε hdd θα πάω γιατι το budget ειναι περιορισμένο οπότε 9,5 χιλιοστα θα κάνουν.

 

σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...