Προς το περιεχόμενο

Συμβουλη για αγορά GPS


monoxromos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω επιλεξει  κυριως λόγω τιμής την ακολουθη συσκευή MLS-Destinator-Talk-Drive-43SL-A.aspx?ma

ΚΩΔ. 266136.Την μονη αρνητικη κριτικη που άκουσα είναι οτι  δεν εχει  δυνατο  ηχο και σχεδον δεν ακουγονται  οι οδηγιες για ταχυτητα εναλλαγής δρομων κλπ.δεν ακουσα,αν το εχει καποιος φιλος ας μας πει την  εμπειρια του 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να το κάνεις το απολίθωμα που λέγεται Destinator φίλε μου....

Η εταιρία έκλεισε το 2008 και τα μηχανήματα αυτά υπάρχουν μόνο στην Ελλάδα από την MLS.Χάρτες Ευρώπης δεν έχω δει νεώτερους από του 2011.

Η τιμή του πάντως δεν είναι άσχημη αν αγοραστεί αποκλειστικά και μόνο για να εγκατασταθεί κάποιο σοβαρό και αξιόπιστο πρόγραμμα με συνεχείς ενημερώσεις χαρτών όπως το iGO Primo.

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θα την κάνεις την πατάτα και μετα αντε γεια...

 

Οταν παίρνεις gps αυτο που σε ενδιαφέρει περισσότερο είναι οι χάρτες που έχει η συσκευη να ανανεώνονται συνέχεια. Οι λειτουργίες talk and drive ειναι δευτερεύουσας σημασίας. Τι να το κάνεις το talk and drive αν οι δρόμοι έχουν αλλάξει ή έχουν μονοδρομηθεί και η συσκευη δεν εχει ενημερωθεί. Οταν σε πηγαίνει αλλου για αλλου... 

 

Το MLS που είδες αν βρεις κάποιο μαγαζί πήγαινε και δες το απο κοντά και δες επι τοπου την φωνητική λειτουργία, μην εκπλαγεις αν αυτη δε λειτουργει και τόσο καλά... 

 

Καλλίτερα να πας σε gps της Mio ή Tomtom. Χάρτες Tele Atlas ή Geointelligence, κοίταξε να δείς αν αναφέρουν οτι οι χάρτες ανανεώνονται με την αγορά για 1-2 χρόνια ή εφ'όρου ζωής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω δει αυτή την πατέντα με τις φωνητικές οδηγίες.

 

καλή μαγκιά θα είναι αν δουλεύει σωστά αλλά και πάλι δε θα έδινα σημασία σε αυτό.

δηλαδή εσύ θα οδηγάς θα και θα δίνεις συνέχεια οδηγίες για τον προορισμό;

βάζεις μια φορά τον προορισμό και τέλος.

 

όσο για τα mls έχω βαρεθεί αυτό το πράγμα.

σε όλο τον κόσμο, σε όλα τα forums ασχολούνται με σοβαρά προγράμματα πλοήγησης.

μόνο στην ελλάδα έχουμε κόλλημα με τα mls.

 

προσωπική άποψη:

χτύπα κανένα gps από ebay με τα μισά λεφτά και βάλε κανένα σοβαρό πρόγραμμα πλοήγησης.

 

πχ στα γρήγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φίλε κοίτα εγώ θέλω να δεχεται φωνητικες εντολές γιατι οταν οδηγω δεν ειναι δυνατον να γράφω διευθύνσεις...

Η αλήθεια φίλε μου είναι ότι μπορεί να αναγνωρίζει τη φωνή σου μπορεί και όχι.

Στο σπίτι με την ησυχία επίσης μπορεί να λειτουργεί σωστά ενώ στο αυτοκίνητο με το θόρυβο να μην δουλεύει.

Μπορεί να πιάνει τη δική σου φωνή και τη δική μου όχι ή το αντίστροφο.

όσο για τα mls έχω βαρεθεί αυτό το πράγμα.

σε όλο τον κόσμο, σε όλα τα forums ασχολούνται με σοβαρά προγράμματα πλοήγησης.

μόνο στην ελλάδα έχουμε κόλλημα με τα mls.

 

προσωπική άποψη:

χτύπα κανένα gps από ebay με τα μισά λεφτά και βάλε κανένα σοβαρό πρόγραμμα πλοήγησης.

 

πχ στα γρήγορα

Τα είπε όλα ο φίλος.

Όλος ο πλανήτης ασχολείται με σοβαρά προγράμματα πλοήγησης τα οποία σαφώς ΔΕΝ δέχονται φωνητικές εντολές.

Η MLS μόνο ασχολείται με αυτό χρησιμοποιώντας σαν βάση ένα αρχαίο πρόγραμμα.

Όσο για τις αναβαθμίσεις χαρτών μια φορά το χρόνο και αραιότερα με πολλές ελλείψεις.

Στον αντίποδα η NNG (iGO-Primo) δίνει χάρτες τέσσερεις φορές το χρόνο!!!!

 

Η επιλογή δική σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

δε ξερω τι λέτε και τι του προτείνετε προσωπικά παντως το destinator δε το αλλάζω με τίποτα... Οχι τόσο για το πρόγραμμα αυτό καθαυτό αλλα για τους χάρτες του!

ειναι μακράν το καλύτερο ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ. Για την ευρώπη κλπ δε με νοιάζει μιας και δεν εχω βγαλει ποτε το αυτοκίνητο εκτός και δε σκοπεύω...

 

Επίσης, εχοντας δοκιμασει και τις φωνητικές εντολές τους μπορώ να πω οτι >90% ειναι κατανοητές απο το μηχάνημα αρκει να μη βαράνε μεσα στο αμαξι πριονια στο ράδιο και απέξω κομπρεσέρ...

 

για την ανταση του δε μπορώ να σου πω κατι δυστυχώς μιας και δε ξερω το συγκεκριμένο μοντελο...

 

υ.γ. εχω δοκιμάσει και tomtom, sygic, iGo και παλι σε αυτό κατεληξα αφου μου ειχαν σπάσει πρώτα τα νευρα απο τις ελλείψεις τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα θελατε να ριξετε και μια ματια στα mio? οπως

 

http://www.e-shop.gr/mio-moov-m410-43-xartis-elladas-eyropis-p-PER.926473

 

εχω το mio moov 610 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος , και εχει εφ'ορου ζωης αναβαθμιση χαρτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξερω τι λέτε και τι του προτείνετε προσωπικά παντως το destinator δε το αλλάζω με τίποτα... Οχι τόσο για το πρόγραμμα αυτό καθαυτό αλλα για τους χάρτες του!

ειναι μακράν το καλύτερο ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ. Για την ευρώπη κλπ δε με νοιάζει μιας και δεν εχω βγαλει ποτε το αυτοκίνητο εκτός και δε σκοπεύω...

 

Επίσης, εχοντας δοκιμασει και τις φωνητικές εντολές τους μπορώ να πω οτι >90% ειναι κατανοητές απο το μηχάνημα αρκει να μη βαράνε μεσα στο αμαξι πριονια στο ράδιο και απέξω κομπρεσέρ...

 

για την ανταση του δε μπορώ να σου πω κατι δυστυχώς μιας και δε ξερω το συγκεκριμένο μοντελο...

 

υ.γ. εχω δοκιμάσει και tomtom, sygic, iGo και παλι σε αυτό κατεληξα αφου μου ειχαν σπάσει πρώτα τα νευρα απο τις ελλείψεις τους...

Το iGO με ποιους χάρτες το δοκίμασες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το iGO με ποιους χάρτες το δοκίμασες;

εχει χρόνια που το δοκίμασα, δε του έδωσα άλλη ευκαιρία για να είμαι ειλικρινής μιας και δε μου αρεσε ιδιαίτερα και σαν interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

 

Το iGO με ποιους χάρτες το δοκίμασες;

εχει χρόνια που το δοκίμασα, δε του έδωσα άλλη ευκαιρία για να είμαι ειλικρινής μιας και δε μου αρεσε ιδιαίτερα και σαν interface
Θα συμφωνήσω με το φίλο.Το igo που το δούλευα πριν 2 χρόνια σε πήγαινε μέσω Θήβας...Το destinator είναι συγκρουσιακό σε εμφάνιση αλλά στην πλοήγηση δεν σε προδίδει ποτέ...Οι χάρτες που εχω στο pna μου είναι του 2010 γι'αυτό αναγκαστικά κάποιες φορές δεν το χρησιμοποιώ...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θα συμφωνήσω με το φίλο.Το igo που το δούλευα πριν 2 χρόνια σε πήγαινε μέσω Θήβας...Το destinator είναι συγκρουσιακό σε εμφάνιση αλλά στην πλοήγηση δεν σε προδίδει ποτέ...Οι χάρτες που εχω στο pna μου είναι του 2010 γι'αυτό αναγκαστικά κάποιες φορές δεν το χρησιμοποιώ...

Για να σε πάει το iGO μέσω Θήβας κάτι έχεις βάλει.

Κάποια αποφυγή διοδίων ή κάτι άλλο.

Το τελευταίο iGO Primo είναι απλά τέλειο.

Και σε λειτουργίες και σε ενημέρωση χάρτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με το φίλο.Το igo που το δούλευα πριν 2 χρόνια σε πήγαινε μέσω Θήβας...Το destinator είναι συγκρουσιακό σε εμφάνιση αλλά στην πλοήγηση δεν σε προδίδει ποτέ...Οι χάρτες που εχω στο pna μου είναι του 2010 γι'αυτό αναγκαστικά κάποιες φορές δεν το χρησιμοποιώ...

 

άμα έχετε τους χάρτες που χρησιμοποιούσε ο Μ. Αλέξανδρος για να πάει στα Γαυγάμηλα πολύ πιθανόν να σας πάει και μέσω Καΐρου.

το ίδιο αποτέλεσμα αν έχετε επιλέξει αποφυγή διοδίων, κάποιων οδών ή κάτι παρόμοιο...

για το igo χρησιμοποιήστε χάρτες tomtom (teleatlas) ή  navteq.

τώρα αν έχετε κανένα χάρτη epsilon του 2012 μη περιμένετε και πολλά.

 

χάρτες του 2010 δε κάνουν.

σε όλο το οδικό δίκτυο γίνονται έργα.

κάθε μήνα έχουμε και αλλαγή στους δρόμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...