Προς το περιεχόμενο

Toshiba Encore 2. Νέα σειρά tablets με Windows 8.1 από $199.99


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

sokinfragoul, on 28 May 2014 - 12:13 AM, said:sokinfragoul, on 28 May 2014 - 12:13 AM, said:

Σοβαρευτειτε λιγο αχορταγοι.τι παραπανω θα κανετε με ενα ταμπλετ εκτος του facebook youtube καμια ταινια και κανενα email?μην πεταχτει κανενας ψαγμενος και μου πει οτι εγω θα κανα αυτα και αυτος πολλα παραπανω γιατι οταν εισαι ψαγμενος εχεις το mac η το tower που το χεις κωλοφτιαξει και ξεσκιζεσαι εκειπερα.το ταμπλετ ειναι για αλλο λογο.ελεος πια που δεν σας φτανει και το 1gb ram

Σιγα βρε που μονο τα mac και τα desktop θελουν ψαξιμο σ'αυτο το κοσμο!!!

Ελεος ρε φιλε,αν δε σε ενδιαφερει το θεμα ασχοληθου με τα desktop/mac και μη λες οτι σου κατεβει στο κεφαλι!

ΔΕΝ ειναι ios&wp με mobile os,τα windows tablet,αλλα με FULL DESKTOP Windows os!

Παρε και ενα photoshop,απο τη ταμπλετα που κανει "μονο" για facebook!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Σοβαρευτειτε λιγο αχορταγοι.τι παραπανω θα κανετε με ενα ταμπλετ εκτος του facebook youtube καμια ταινια και κανενα email?μην πεταχτει κανενας ψαγμενος και μου πει οτι εγω θα κανα αυτα και αυτος πολλα παραπανω γιατι οταν εισαι ψαγμενος εχεις το mac η το tower που το χεις κωλοφτιαξει και ξεσκιζεσαι εκειπερα.το ταμπλετ ειναι για αλλο λογο.ελεος πια που δεν σας φτανει και το 1gb ram

εαν μιλαμε για Χ86 tablet βαζεις ενα εξωτερικο bluetooth πληκτρολογιο των 15€ και εχεις λειτουργικοτητα λαπτοπ. Για να μην πω οτι με την hdmi το συνδεεις οπου θες και με 30€ ασυρματο πληκτρολογιο ποντικι αντικαθιστα ευκολα το media center.

 

Βρισκω πουλ ελκυιστικη την ιδεα του φθηνου (και οχι φθηνιαρικου) Χ86 tablet. Αλλωστε η ms μεσω της νοκια εβγαλε φτηνα κινητα αλλα σε καμια περιπτωση φτηνιαρικα. Πιαστε στα χερια σας κανα lumia που εκανε τοτε 150€ να δειτε τι ωραια που ρολαρει. Και τα λεω αυτα ενω εχω αλλαξει 5 android κινητα και 3 android tablet Και boxes

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ, σχεδόν όλες οι τιμές που έγραψες για τα αλλά tablet είναι λάθος...

 

 

Μήπως ξέρεις να μου πεις και τι άλλα μηχανήματα και gadget έχω για να ξέρω; Γιατί φαίνεται να γνωρίζεις πολλά για μένα και πόσο εξω είμαι από τον χορό...

Γιατι εισαι εξω απο το χορο,γιατι δεν εχεις windows tablets για να ξερεις ποσο χρησιμη ειναι η ram σε ενα τετοιο μηχανημα και δεν ειναι οπως στα ios gadgetακια σου!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις...

Ακριβως!

Μονο που το γραμμα,στη περιπτωση σου,δεν ειναι τοσο βουλωμενο!Για την ακριβεια ειναι ορθανοικτο! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου ενα λογο γιατι να το παρει καποιος,οταν με 199$ περνεις αυτο με windows office για παντα και οχι για ενα χρονο?

Με αλλα λογια το περσινο ειναι καλυτερο απο το φετινο!Ετσι δε παμε μπροστα,ουτε ελκύει πελατες!

Και το 1gb παραπανω,δλδ απο 1 στα 2 κανει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα στις δυνατοτητες και την ανεση που μπορεις να εχεις σε ενα τετοιο λογισμικο,σε ενα τετοιο μηχανημα!

Εγω προσωπικα το μοντελο με 1gb ram,σαν χρηστης windows tablet,δε θα το προτεινα σε κανενα υποψηφιο χρηστη windows tablet.Θα τον εστρεφα αλλου ή στο μοντέλο με τα 2gb ram!

 

 

ειναι πολυ απλο:

η Toshiba εφτιαξε μια stripped down version για καποιον με ελαχιστες απαιτησεις που δε χρειαζεται καν οφις  και ειναι βεβαιο οτι αυτο το σκεπτικο θα το ακολουθησουν και αλλοι επωνυμοι κατασκευαστες

 

η στοχευση ειναι σαφης διειδυση στις ολο και  φθηνοτερες αγορες με την Intel που πρωτοστατησε να επιδοτει με εκπτωση τους baytrail και την Ms  που προσφατα δινει  τζαμπα τα Windows σε συσκευες κατω των 300$

 

καποιος λοιπον που διαθετει μεχρι 150 ευρω θα το σκεφτει να παρει ενα τετοιο επωνυμο win ταμπλετ απο μια noname κινεζια που ηταν και η ΜΟΝΑΔΙΚΗ επιλογη εως τωρα

 

κι αλλωστε οταν διαθετεις μεχρι 150 ευρω γνωριζεις εξαρχης πως οτι κι αν αγορασεις δε θα ειναι και κανενα powerhouse..

 

δε πιστευω πως τα windows8.1 ακομα και με 1gb ram θα εχουν προβλημα σε single tasking σε αυτη την αναλυση και σε απλες εργασιες, τουλαχιστον οχι περισσοτερο αποτι αλλες συσκευες σε παρομοια τιμη...

(στη τελικη του βαζεις να cacharei 2gb σταθερο swap file απο το emmc drive)

 

αυτο που ξενιζει κυριως ειναι οτι εχεις πληρως λειτουργικο wintel μηχανημα με μολις 150 ευρω! ποιος να το φανταζοταν πριν λιγα χρονια κατι τετοιο ειδικα με τις μουφες τα νετμπουκς των 300 ευρω που σαν ιδεα ηταν καλη μεν αλλα η υλοποιηση ηταν απο παλαια υλικα και σου εδινε την εντυπωση οτι εκεινη η εμπειρια χρησης σε εκεινη τη τιμη θα ηταν και το ταβανι του low end....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη τιμη καταρχην...οριακη κατα την γνωμη μου η 1gb ram...πρεπει σιγα σιγα να βαζουμε λιγο πιο μεγαλα στανταρ..εστω κ ας ανεβαινε λιγο η τιμη του.θα το εκτιμουσε ο χρηστης περισσοτερο με 2gb ram και ας τ ειχαν 30-40€ παραπανω...

Μην νομίζεις τόσο απλά ο εταιρία ήθελε να βάλει κάτι σαν ''ψυχολογικό'' όριο τα 200 ευρώ!!είναι κάποιες πολιτικές μάρκετινγκ οι οποίες μπορεί εμάς να μας φαίνονται γελειες αλλά στην πραγματικότητα κάνουνε την διαφορά όχι σε εμάς αλλά στις πωλήσεις ενός προϊόντος!!?δεν συμφωνώ ένα 1gb είναι πολύ λίγο αλλά πιστεύω ένας απλός χρήστης που θέλει να έχει παντού Windows για την δουλειά του είναι καλό για την τιμή που βρίσκεται!!!εγώ πάντως θα επερνα ένα με 2gb ram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1 GB RAM δεν αρκεί ούτε για 3-4 metro εφαρμογές. Με ανοικτά τα Facebook, twitter, email και store, είμαι στα 1,2 αυτή τη στιγμή. Για windows PC μιλάμε.

Οταν εχεις παραπανω ram, τοτε τα windows φροντιζουν να την δεσμευουν για να ειναι πιο σβελτα.

Free ram is wasted ram..

 

Αλλωστε ακομα και να γεμισει η ram του toshiba encore 2, τι προβλημα θα εχει ο χρηστης των metro εφαρμογων; Απλα οταν θα επιστρεφει σε μια εφαρμογη θα κανει refresh(μικρη καθυστερηση-lag), οπως κανει πχ το ipad air λογω μικρης ram.

Καθε φορα που επιστρεφω στο safari εχοντας ανοιξει μερικες αλλες εφαρμογες, υπαρχει lag μεχρι να εμφανισει την σελιδα(την ξαναφορτωνει λογω μικρης ram) που ειχα ανοιχτη.

Φανταζομαι κατι παρομοιο θα γινεται και με αυτο το tablet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kirileman, on 28 May 2014 - 10:09 AM, said:kirileman, on 28 May 2014 - 10:09 AM, said:kirileman, on 28 May 2014 - 10:09 AM, said:kirileman, on 28 May 2014 - 10:09 AM, said:kirileman, on 28 May 2014 - 10:09 AM, said:kirileman, on 28 May 2014 - 10:09 AM, said:

Το 1 GB RAM δεν αρκεί ούτε για 3-4 metro εφαρμογές. Με ανοικτά τα Facebook, twitter, email και store, είμαι στα 1,2 αυτή τη στιγμή. Για windows PC μιλάμε.

Να σου θυμίσω ότι τα Windows 8 έχουν κάτι που λέγεται

App Lifecycle Management το οποίο σου δίνει τη δυνατότητα σε Modern UI (aka-Metro) να ανοίξεις όσες εφαρμογές θέλεις χωρίς να έχεις καμία επιβράδυνση ή παρενόχληση στις υπόλοιπες εφαρμογές (όπως συνέβαινε σε προηγούμενες εκδόσεις των Windows). Αν το OS ξεμείνει από RAM οι εφαρμογές αυτές σκοτώνονται και φεύγουν από τη μνήμη αλλά έχουν καταγράψει στο storage πλήρως το session state με αποτέλεσμα όταν επαν-εκκινηθεί η εφαρμογή να βρίσκεται ακριβώς στο σημείο που την είχε αφήσει ο χρήστης. ΓΙα μένα το 1GB δεν είναι θέμα. Σίγουρα θα έχεις κάποιο performance penalty αλλά δεν θα έχει καμία σχέση με αυτά που βλέπει κανείς σε "άλλες" πλατφόρμες με συσκευές των 100 EUR και κάτω. Στο τέλος πάντα ισχύει το "Ό,τι πληρώνεις παίρνεις"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως!

Μονο που το γραμμα,στη περιπτωση σου,δεν ειναι τοσο βουλωμενο!Για την ακριβεια ειναι ορθανοικτο! ;)

ektor7 αγορινα επειδη βλεπω το εχεις με τα Windows 8.1 Tablets, τι προτεινεις απο ολα αυτα που εχουν βγει μεχρι τωρα? Κατι σε 10 ιντσες με 1280 αναλυση, δεν με καιει τοσο το 1920, και σε καλη τιμη. Γιατι εχουν βγει ποσα μοντελα και δεν ξερεις τι να διαλεξεις

 

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρευτειτε λιγο αχορταγοι.τι παραπανω θα κανετε με ενα ταμπλετ εκτος του facebook youtube καμια ταινια και κανενα email?μην πεταχτει κανενας ψαγμενος και μου πει οτι εγω θα κανα αυτα και αυτος πολλα παραπανω γιατι οταν εισαι ψαγμενος εχεις το mac η το tower που το χεις κωλοφτιαξει και ξεσκιζεσαι εκειπερα.το ταμπλετ ειναι για αλλο λογο.ελεος πια που δεν σας φτανει και το 1gb ram

 

Εγώ από την αλλη έχω πολλούς συναδέλφους που είναι όλη την ημέρα στον δρόμο. Ολοι αυτοί μεχρι τώρα είχαν laptop. Εδώ και καμποσο καιρό η εταιρία τους εχει αντικαταστησει τα laptop με 10αρια windows tablet με 3g κυρίως λόγω αυτονομίας. Και αυτοί τωρα πια δουλευουν μεσω του tablet. Μπαινουν στα προγραμματα της εταιρίας, ενημερωνουν και ενημερωνονται από εκεί.

 

Δεν λεω ότι συγκρίνονται τα tablet που τους εχουν δωθεί με το συγκεκριμένο σε δυνατότητες ή κόστος. Απλά δεν είναι όλα τα tablet μόνο για facebook ούτε τα desktop μονοδρομος. Για καποιος είναι μονοδρομος η φορητότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως και να το δεις 1gb ειναι οριακο πλεον και δεν θα τους επεφτε ο κωλος να πανε στα 2gb σιγα την χρηματικη διαφορα και το ψυχολογικο οριο των 200..καλυτερα χτυπαει στο ματι και στις επιδοσεις η περισοτερη ram  παρα το λιγοτερο να εισαι στο διλλημα να το παρω η να δωσω παραπανω λεφτα για ενα με 2gb γιατι οσο περναει ο καιρος μεγαλωνουν και οι απαιτησεις και δεν εχω σκοπο καθε 5 μηνες να περνω και αλλο ταμπλετ....για μερικα ατομα ειναι εργαλειο δουλειας και οχι μονο για ενα Mail η ενα fb να μπουνε οποιος θελει κατι για mail και fb υπαρχουν και φθηνα κινητα με 100-120 ευρω με 4'' οθονη και κανεις την δουλεια σου ανετα και απο εκει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως και να το δεις 1gb ειναι οριακο πλεον και δεν θα τους επεφτε ο κωλος να πανε στα 2gb σιγα την χρηματικη διαφορα και το ψυχολογικο οριο των 200..καλυτερα χτυπαει στο ματι και στις επιδοσεις η περισοτερη ram  παρα το λιγοτερο να εισαι στο διλλημα να το παρω η να δωσω παραπανω λεφτα για ενα με 2gb γιατι οσο περναει ο καιρος μεγαλωνουν και οι απαιτησεις και δεν εχω σκοπο καθε 5 μηνες να περνω και αλλο ταμπλετ....για μερικα ατομα ειναι εργαλειο δουλειας και οχι μονο για ενα Mail η ενα fb να μπουνε οποιος θελει κατι για mail και fb υπαρχουν και φθηνα κινητα με 100-120 ευρω με 4'' οθονη και κανεις την δουλεια σου ανετα και απο εκει..

 

καταρχην ειναι 200$=150ευρω

 

νασαι σιγουρος οτι αυτος που διαθετει μεχρι 150ευρω δεν εχει  τη πολυτελεια να προβληματιστει για τα παραπανω που περιγραφεις...

σε αυτη τη τιμη ηδη εχει επιλεξει την οδο του συμβιβασμου..

διαφορετικα θα πηγαινε ευθυς εξαρχης στη κατηγορια των 200+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...