Προς το περιεχόμενο

13 Χρόνια Pentium 4.. Πάμε για κάτι νεο!


Spectral

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Gigabyte είναι από τις καλύτερες στον τομέα "κάρτα γραφικών". Και σου έβαλα 750Ti, όχι σκέτη 750. Επιδόσεις δεν ξέρω αν θα χρειαστείς παραπάνω. Για acceleration φτάνει και περισσεύει (ακόμα και μια gtx650 είναι αρκετή). Τώρα για gaming η 270 μάλλον είναι μπροστά, αλλά από άποψη οδηγών-αξιοπιστίας για μένα είναι πίσω. Εδώ που γράφεις βέβαια AMD θα σου προτείνουν. Μη περιμένεις κάτι άλλο.

 

Better passmark score                   4,521 vs 3,647       Around 25% better passmark score

Higher pixel rate                             33 GPixel/s vs 16.32 GPixel/s     More than 2x higher pixel rate

Better floating-point performance 2,637 GFLOPS vs 1,728 GFLOPS     Around 55% better floating-point performance

More render output processors     32 vs 16                 Twice as many render output processors

More shading units                        1,280 vs 640         Twice as many shading units

More texture mapping units                 80 vs 40         Twice as many texture mapping units

Wider memory bus                          256 bit vs 128 bit            2x wider memory bus

Better passmark direct compute score   2,387 vs 1,669             Around 45% better passmark direct compute score

 

Η r9 270 είναι πάρα πολύ καλύτερη,δεν σηκώνω κουβέντα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κορυφαία ιστοσελίδα για συγκρίσεις...

Είναι καλύτερη, μη βαράς ρε Expert. Αλλά διάβασε και το θέμα. Ο άνθρωπος δεν τρελαίνεται για gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άνθρωπος δεν τρελαίνεται για gaming.

 

Για την πλειοψηφία όσων ασχολούνται με υπολογιστές σε «ερασιτεχνικό» επίπεδο, αυτοί που δεν τρελαίνονται για gaming - πόσο δε μάλλον, αυτοί που δεν ασχολούνται καν με το «άθλημα» - είναι κάτι σαν τους εξωγήινους: Για να γίνει δεκτή η ύπαρξή τους απαιτούνται ...αποδείξεις και, ακόμα κι αν υποθετικά γίνει δεκτή η πιθανότητα να υφίστανται, χρήζουν επιστημονικής μελέτης και εργαστηριακής εξέτασης. Οπότε καταλαβαίνεις ότι πληροφορίες όπως η τονισμένη στην παράθεση, είναι σα να μη δόθηκαν ποτέ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Χειρότερος» από 'μένα αποκλείεται να είσαι! Ούτε πασιέντζα...

Είμαι χειρότερος φίλε μου. Δεν ξέρω καν αν έχει πασιέντζα το pc μου. Το μόνο που με απασχόλησε ήταν το FSX αλλά σε επίπεδο ρεαλισμού πτήσης (ως παρολίγον πιλότος, κάποτε...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως με αυτά που διαβάζω η ASUS R9 270X R9270X-DC2T-2GD5 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL είναι σχεδόν 2 φορές καλύτερη από GIGABYTE GEFORCE GTX750 TI GV-N75TOC-2GI 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL με διαφορά τιμής 40 euro .. Αν από θέμα ποιότητας είναι ίδιες εγώ αυτήν τη διαφορά στην τιμή την υπολογίζω ως 1 χρόνο πιο μετά για αναβάθμηση.. Κάνω τόσο μεγάλο λάθος στο συλλογισμό ?? Το θέμα gaming παίδες δεν είναι ο στόχος.. θέλω να φτιάξω ένα σύστημα που να αντέξει καμιά 10ετία (πάλι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από θέμα υποστήριξης για μένα (ξαναλέω) καλύτερα να πας NVidia. Καλύτεροι drivers και λιγότερες αστοχίες-βλάβες. Όταν λές ποιότητα μη λογαριάζεις απλά την κατασκευή. Μια Asus gtx 750Ti δεν έχει άλλη ποιότητα από μια Asus R9 270. Αλλού είναι τα προβλήματα. Τώρα για 10 χρόνια μια κάρτα γραφικών δεν θα σου κρατήσει με τίποτα. 3-4 χρόνια τις κρατάει ο μέσος χρήστης. Στην 5ετία (και πολύ λέω) κάποιο πρόβλημα θα έχει σκάσει. Είναι ευαίσθητο κομμάτι. Περνάει πολύ ρεύμα από μέσα, ανεβάζει θερμοκρασίες κ.λπ. και συνεπώς φθείρεται γρηγορότερα από άλλα. Οπότε, πάρε μια καρτούλα των 120-150€ για να σε βγάλει αξιοπρεπώς πέρα τα επόμενα χρόνια με περισσότερο βάρος στα προγράμματα, που καλό θα ήταν να μας πεις ακριβώς ποιά είναι γιατί υπάρχει διαφορά στην χρήση gpu acceleration.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προγράμματα που δουλεύω είναι το Catia , CadKey , PowerMill γενικώς CaM/Cad προγράμματα που κάνεις σχεδιασμό μηχανολογικών εξαρτημάτων και προσομοίωσης αποκοπής υλικού .. Ελπίζω να μην ακούγονται/διαβάζονται κινέζικα αυτά .. Πέρα από αυτά είναι και κάποια προγράμματα για υπολογισμό ψύξης-θέρμανσης αλλά και κατασκευής μεγάλων μονάδων-εγκαταστάσεων .. Μιας όμως και ασχολούμαι και ερασιτεχνικά με λίγο Video Annimation  προσπαθώ να τρέξω το Blender στο PC αλλά to Rendering παίρνει κάτι αιώνες .. Εννοείται ότι δεν περιμένω να αντέξει η κάρτα 10 χρόνια αλλά για 40 euro άμα αντέξει 1 χρόνο παραπάνω γιατί δε θα ζορίζεται τόσο (λεώ έγω τώρα με το μικρό μου το μυαλό) είναι καλό deal . Σε καμιά 5ετία ή 3ετία δε ξέρω πως θα πάει ελπίζω να αναβαθμίσω τον επεξεργαστή στον πιο δυνατό i7 που θα είναι και παλιός τότε  .. Τουλάχιστον κάπως έτσι τα σκέφτομαι.. Λάθος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως με αυτά που διαβάζω η ASUS R9 270X R9270X-DC2T-2GD5 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL είναι σχεδόν 2 φορές καλύτερη από GIGABYTE GEFORCE GTX750 TI GV-N75TOC-2GI 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL με διαφορά τιμής 40 euro .. Αν από θέμα ποιότητας είναι ίδιες εγώ αυτήν τη διαφορά στην τιμή την υπολογίζω ως 1 χρόνο πιο μετά για αναβάθμηση.. Κάνω τόσο μεγάλο λάθος στο συλλογισμό ?? Το θέμα gaming παίδες δεν είναι ο στόχος.. θέλω να φτιάξω ένα σύστημα που να αντέξει καμιά 10ετία (πάλι)

 

Καλά 2 φορές καλύτερη δεν είναι η Asus 270X αλλά είναι κάρτα άλλης κατηγορίας επιδόσεων γενικά.Στο θέμα της ποιότητας-αξιοπιστίας δεν υπάρχουν διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προγράμματα που δουλεύω είναι το Catia , CadKey , PowerMill γενικώς CaM/Cad προγράμματα που κάνεις σχεδιασμό μηχανολογικών εξαρτημάτων και προσομοίωσης αποκοπής υλικού .. Ελπίζω να μην ακούγονται/διαβάζονται κινέζικα αυτά .. Πέρα από αυτά είναι και κάποια προγράμματα για υπολογισμό ψύξης-θέρμανσης αλλά και κατασκευής μεγάλων μονάδων-εγκαταστάσεων .. Μιας όμως και ασχολούμαι και ερασιτεχνικά με λίγο Video Annimation  προσπαθώ να τρέξω το Blender στο PC αλλά to Rendering παίρνει κάτι αιώνες .. Εννοείται ότι δεν περιμένω να αντέξει η κάρτα 10 χρόνια αλλά για 40 euro άμα αντέξει 1 χρόνο παραπάνω γιατί δε θα ζορίζεται τόσο (λεώ έγω τώρα με το μικρό μου το μυαλό) είναι καλό deal . Σε καμιά 5ετία ή 3ετία δε ξέρω πως θα πάει ελπίζω να αναβαθμίσω τον επεξεργαστή στον πιο δυνατό i7 που θα είναι και παλιός τότε  .. Τουλάχιστον κάπως έτσι τα σκέφτομαι.. Λάθος??

Τα προγράμματα που τρέχεις είναι βαριά και επιταχύνονται με OpenGL κατά βάση. Μπήκα και στο site της Dassault και σε άλλα σχετικά με το Catia και είδα λίστες με υποστηριζόμενες κάρτες γραφικών. Κατά κύριο λόγο επαγγελματικές έχουν όσοι ασχολούνται και μάλιστα Quadro. Nvidia μονοπωλεί εδώ. Εκεί που θα πρέπει να ρίξεις περισσότερο βάση κατά την γνώμη μου είναι ο επεξεργαστής. Δευτερεύοντα ρόλο παίζει η κάρτα, κυρίως όταν χρειάζεται να επιταχύνει 3D γραφικά. Στις 2D είναι αδιάφορο σχεδόν ποιά κάρτα έχεις.

Άρα συνοψίζω. Δώσε βάρος στον επεξεργαστή και πάρε μια basic κάρτα από Nvidia, εί δυνατόν με 2gb Vram και είσαι εντάξει. Ακόμα και μια 650 θα σου έκανε δουλειά. Θα εκπλαγείς αν δείς πόσο μικρή διαφορά έχουν στο acceleration κάρτες των 150€ με κάρτες των 400€. Το έχω ψάξει γενικώς και για διάφορα άλλα προγράμματα. Ο 4770 σαν επεξεργαστής είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να πάρεις αυτήν την στιγμή για τις δουλειές που κάνεις. Μη ξεγελαστείς και δώσεις παραπανίσια χρήματα για gpu.

 

Αυτά από μένα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι κύριοι!

 

Λοιπόν η αγορά του PC μεταφέρθηκε για μέσα στον Ιούλιο οπού και θα σας ξαναενοχλήσω κατά 99,9% :-D  ..

 

Όπως και να έχει , μόλις διάβαζα για τα νέα chipset 9 και για τις μητρικές τύπου Ζ97 που θα είναι κ συμβατές με τους νέους επεξεργαστές τύπου broadwell και αναρωτήθηκα αν τελικά έδινα λιγότερα λεφτά (περί τα 100 με 150 euro) για έναν i3 κ σε κανά χρόνο ή και παραπάνω να βάλω έναν broadwell .. Έτσι θα έχω τα επιπλέον 100 με 50 euro να επενδύσω στη mobo .. Καλή ή κακή ιδέα??  

 

Και αν όντως αξίζει ποιο συνδιασμό i3 / asus z97 θα προτείνατε ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...