Προς το περιεχόμενο

Η Apple ανακοίνωσε το iOS 8


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οφειλουμε ομως να παραδεχτουμε απο ποιοτητα κατασκευης και αρχιτεκτονικη κυκλωματων(βλεπε πλακετα iphone ,η mac),και ποιοτητα υλικων ειναι μια στροφη μπροστα.ανοιγεις Air απο το καπακι χωρις να πιανεις την βαση και το μηχανιμα δεν σηκωνεται σουζα!η σχεδιαση που ειχε ενα Air και το αλουμινιο που το περιεβαλε το 2010, εκανε το εκανε τοσο ξεχωριστο γιατι οι υπολοιπες ειχαν συμφιλιωθει με τα πετρελαιοπαραγωγα πλαστικα...

μαλλον δεν εχεις ιδεα απο ultrabook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 192
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

 

Με εχει συγχρονισμενο σε ολα η μαμα google και το android διχως να με περιοριζει.Πες μου τωρα για τους αυτοματισμους που δεν εχεις στο οικοσυστημα τις apple για να καταλαβω και εγω ο φτωχος που παντα ηθελα συστηματα apple αλλα χαλαγα τα χρηματα μου στα μπουζουκια.

Εμεις στο Android ειμαστε καπου στο 2050 για εποχες apple στο θεμα μουσικης.Το spotify ποτε δεν το χρησιμοποιησα ασε που σου πρηζει τα @ρχιδια οταν αλλαζεις χωρα καθε 3ης και λιγο.

 

 

Στο θέμα μουσικής διαφωνώ. Θέλει πολύ δουλειά ακόμη και επιπλέον στο θέμα χειρισμού της μουσικής και ποιότητας στον ήχο, είναι πολύ πίσω από το iphone. Και γω παίζω με το play music στο nexus 5 αλλά μου λείπει το iphone και το itunes. Δοκίμασε να χειριστείς τη μουσική σε ένα android με bluetooth ακουστικά και πες μου τι θα γίνει μετά από λίγη ώρα... :P

 

Ρε παιδια... Γιατι παντα να γινεται η διαμαχη αναμεσα σε apple και android ?

Γιατι οχι σε apple, android και windows phone?

 

δηλαδη μονο εγω βλεπω οτι δεν εχει κατι να ζηλεψει το windows phone απο τα αλλα λειτουργικα;

 

Σταθεροτητα; Check

Γρηγορο; Check

Λειτουργικο; Check

Ομορφο; Check

Ευκολο ακομα και για καποιον που δεν εχει καλη επαφη με τα Smartphones; Παλι Check!

 

Που υστερει δηλαδη και γινεται apple vs android το topic καθε , μα ΚΑΘΕ φορα;

 

Φιλικα παντα και χωρις παροπιδες! :)

 

Συμφώνω σε γενικές γραμμές αλλά  το μεγαλύτερο πρόβλημα για την ώρα είναι η έλλειψη εφαρμογών. Επιπλέον και το ui των windows, μπορείς να το πεις εξίσου "βαρετό" όσο και του ios...

 

Βαση τα γραφόμενα σου δεν εχεις ιδέα απο android και google συγχρονισμό.

Λοιπον άκου εδω για να μάθεις!

Μπορώ να διαβάζω το βιβλιο μου και να συνεχίσω το διαβασμα σε οποιοδήποτε υπολογιστή στο κοσμο διχως να πρέπει να ειναι μακ.

Μπορώ να ακουω τη μουσικη μου ειτε ειμαι πειρατής είτε αγοραστής του google music και να εχω πρόσβαση απο οποιαδήποτε συσκευη εχει σύνδεση στο ιντερνετ.

Μπορώ να εχω τα docs μου σε οποιαδήποτε συσκευή.

Μπορώ να εχω τα contacts μου.

Το ημερολόγιο μου

Τις σημειώσεις μου

Τις φώτο μου

Τα email μου

Tα μερη μου

Τα hangouts μου

Το google earth μου.

Τι άλλο θέλεις να μάθεις για το android και το συγχρονισμό του;

Tώρα το iphone είναι τοσο άχρηστο που για να φτιάξεις demo με τη μπάντα σου πρέπει να το ανεβάσεις στο itunes.

Επισης το clopy paste σαν τεχνικός θα επρεπε να γνώριζες πολύ καλα πως ενας συγχρονισμός απο το 2003 μεσω wmp αρκεί.

 

 

Να βρεθούμε μια μέρα, όπου θα έχουμε ένα android "του κουτιού" που θα το βάλουμε να κάνει sync με  ένα account που υπήρχε σε άλλη android  συσκευή και είχε καμία 100+ apps εγκατεστημένα... Και μετά ξανασυζητάμε από την αρχή τις διαφορές στο sync μεταξύ android & ios.

 

:P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η προσπάθεια του μήλου αλλά δεν αρκεί. Πολύ μπροστά πλέον το Android. Με φοβερές συσκευές για όλα τα γούστα τρομερά specs και αναλύσεις που τα σπάνε.και οι μεγάλες εταιρίες που ξέρουν ότι στο Android είναι το μέλλον επενδύουν πολλά λεφτά.εχουμε να δούμε πολλά ακόμα και μάλιστα πολύ σύντομα.οσο για το μήλο τα ίδια και τα ίδια.η μόνη είδηση για εμένα είναι πως επιτέλους θα μεγαλώσει την οθόνη. Γιατί έτσι πρέπει να είναι ένα πραγματικό smartphone.αργησαν αλλά το κατάλαβαν . καταϊδρωμένοι βεβαια.τουλαχιστον οι απέναντι εταιρίες δεν έχουν όρεξη για μυνησεις τώρα που αντιγράφει διάφορα...όπως έκανε το μήλο για το παραμικρο και έτσι πρέπει να είναι γιατί αντί να ασχολούμαστε με μυνησεις κάποιοι κάνουν πραγματική προοδο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλή η προσπάθεια του μήλου αλλά δεν αρκεί. Πολύ μπροστά πλέον το Android. Με φοβερές συσκευές για όλα τα γούστα τρομερά specs και αναλύσεις που τα σπάνε.και οι μεγάλες εταιρίες που ξέρουν ότι στο Android είναι το μέλλον επενδύουν πολλά λεφτά.εχουμε να δούμε πολλά ακόμα και μάλιστα πολύ σύντομα.οσο για το μήλο τα ίδια και τα ίδια.η μόνη είδηση για εμένα είναι πως επιτέλους θα μεγαλώσει την οθόνη. Γιατί έτσι πρέπει να είναι ένα πραγματικό smartphone.αργησαν αλλά το κατάλαβαν . καταϊδρωμένοι βεβαια.τουλαχιστον οι απέναντι εταιρίες δεν έχουν όρεξη για μυνησεις τώρα που αντιγράφει διάφορα...όπως έκανε το μήλο για το παραμικρο και έτσι πρέπει να είναι γιατί αντί να ασχολούμαστε με μυνησεις κάποιοι κάνουν πραγματική προοδο

 

Η "πρόοδος" προσδιορίζεται από το μέγεθος της οθόνης μόνο???

 

Ναι έχεις πολλές επιλογές ως προς το κόστος της συσκευής με android αλλά δεν μπορείς όλες αυτές να τις συγκρίνεις ούτε κάν μεταξύ τους (πόσο μάλλον με το iphone)...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαιρετικες αναβαθμισεις για το iOS που φαινεται να πλησιαζει σε ευχρηστια και λειτουργικοτητα το Android.

 

Αντεγραψε αρκετα χρησιμα features, οπως:

- default πληκτρολογιο με προβλεψεις

- υποστηριξη third-party keyboards(λογικα θα ερθουν swype,swiftkey για να αποχωριστουμε επιτελους το δυσχρηστο,αργο apple keyboard)

- widgets (εστω και λειψα, μονο στο notification center)

- share data μεταξυ apps (πχ το πιο απλο πραγμα, να μοιρασεις μια φωτογραφια στο whatsapp ή στο instagram μεσα απο την εφαρμογη photos, κατι σαν το κουμπι share στο android)

- αναγνωριση τραγουδιων απο siri (οπως κανει το google now απλα λεγοντας "whats the name of this song?")

- ευκολος τροπος ενεργοποιησης siri("Hey Siri", οπως "Ok google" για το google now)

- interactive notifications ωστε πχ να απαντας κατευθειαν σε μια προσκληση/event ημερολογιου ή να σβηνεις ενα email χωρις να μπεις στην εφαρμογη mail .

 

Το ios8 και το ios7 εφεραν τις μεγαλυτερες αλλαγες/προσθηκες σε σχεση με τις προηγουμενες εκδοσεις ios.

Το ios7 πχ προσθεσε control center αλα android, ευχρηστο multitasking menu με προεπισκοπηση οπως στο android 4.0, καλυτερο mail client με gestures κλπ οπως το gmail app, safari με ευχρηστο tab switching/tab view και fullscreen οπως ο chrome κλπ.

 

 

Το ios με αυτες τις προσθηκες/αντιγραφες που εκανε σε ios7/8 φαινεται να πλησιαζει σε ευχρηστια και λειτουργικοτητα το Android.

Kριμα που δεν υποστηριζεται το iphone 4 στο ios8, ειδικα αν αναλογιστει κανεις οτι τα περισσοτερα απο αυτα τα features τα εχει πχ το samsung nexus s(κινητο του 2010!) και το galaxy s2 που κυκλοφορουσαν ιδια περιπου εποχη με το iphone 4.

 

Οπως και να εχει, ειναι εξαιρετικες αναβαθμισεις για το iOS!

Επεξ/σία από haHa
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ios απευθυνεται πιο πολυ σε επαγγελματιες που αναζητουνε σταθεροτητα και ασφαλεια.ολα τα υπολοιπα ειναι λογια καφενειου
Ναι την είδαμε την ασφάλεια. Όπως το πες ασφάλεια καφενειου
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η "πρόοδος" προσδιορίζεται από το μέγεθος της οθόνης μόνο???

 

Ναι έχεις πολλές επιλογές ως προς το κόστος της συσκευής με android αλλά δεν μπορείς όλες αυτές να τις συγκρίνεις ούτε κάν μεταξύ τους (πόσο μάλλον με το iphone)...

μια χαρά μπορείς αναλογικά σε σχέση με το κόστος.οσο για την οθόνη ε ναι,μόνο αυτό βλέπουμε σαν προοδο αφού όλα τα άλλα τα έχει αντιγραψει...τουλάχιστον η οθονη αν και αυτή αντιγραφή είναι έπρεπε να μεγάλωσει
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω γιατι κανεις επιθεση ΚΥΡΙΩΣ σε εμενα ενω την ιδια ακριβως αποψη εχουν πει και αλλα ατομε σε αυτο το τοπικ αλλα δεν σε βλεπω να τους λες κατι.

Γιατι αραγε?

 

Εννοειτε οτι χαιρωμαι που το ios παει οσο γινεται και χειροτερα γιατι ο κοσμος βαρεθηκε ποια την κοροιδια που του πουλαει η apple.

Δυο πολυ μικρα παραδειγματα το οτι εχει κλειδωμενο να ΜΗΝ μπορεις να βαλεις αυτουσια mp3 σαν ringtones και πρεπει να τα μετατρεψεις αλλα μετα τη μετατροπη εχεις περιορισμο στο χρονο του ringtone και το οτι μπορεις να συνδεσεις bluetooth συσκευες μονο αν ειναι apple.

Βρε συ δεν εχω κατι προσωπικό μαζι σου. Απλα έτυχε να ηταν το πρωτο σχόλιο που διάβασα με τοσο επιθετικό ύφος. Και τελικα επιβεβαιώθηκα! Εισαι πολυ hater. Το οτι κάποιοι άνθρωποι εκνευρίζονται απο αυτους που μπαίνουν σε άσχετα θεματα μονο και μονο για να κράζουν το εχεις σκεφτει;; Ωραία το καταλάβαμε το android ειναι το super duper λειτουργικό και όσοι το επιλέγουν ειναι έξυπνοι ενω όσοι διαλέγουν κατι διαφορετικό ειναι τα κορόιδα της υπόθεσης. Κατι αλλο έχετε να πείτε;;; Έλεος πια! Και εννοειται οτι τα ίδια γινονται απο ολες τις πλευρές. Τα ίδια που σου λεω θα ελεγα αν οταν έμπαινα στα θεματα για το ΝΟΤΕ έβλεπα ανάλογη ειρωνική συμπεριφορά απο κάποιους. Ομολογω οτι δεν ειδα. Και μη μου πεις οτι ολα ειναι τέλεια. Το διαπίστωσα αφου ειχα πάρει το κινητό. Οχι οτι δεν ειμαι ευχαριστημένος απλα θεωρω οτι με τα χρήματα που εδωσα θα μπορούσα να εχω πάρει ενα αλλο κινητό με μεγάλη οθονη και ας μην είχε ας πουμε το πενάκι αφου εχει να βγει απο τη θήκη του ενα χρονο. Και σιγουρα θα ηταν με καλυτερη ποιότητα κατασκευής! Τελείωνοντας θελω να πω οτι ο στείρος φανατισμός και η υποστηριξη της επιλογής μας με τροπο εγωιστικό ειναι που ενοχλει. Θεωρω και κανω πράξη πως ο καθένας επιλέγει αυτο που θελει και τελος ουτε πόλεμος ουτε οπαδιλικι ειναι η κατάσταση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμας τους android χρηστες δεν μας παιρνει να κατακρινουμε πλεον. Κι εμεις αν διαθεταμε χρηματα ios θα ημασταν γιαυτο καλυτερα σταματηστε τους τσακωμους για μ@$/^##/#.
δώσε 80 ευρώ τότε αφού θες να χεις μήλο και πάρε το 3g να παίζεις με τα pixels και άσε τι μας παίρνει και τι όχι μιλά για εσένα όχι για όλους
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

[...] η μόνη είδηση για εμένα είναι πως επιτέλους θα μεγαλώσει την οθόνη. Γιατί έτσι πρέπει να είναι ένα πραγματικό smartphone.αργησαν αλλά το κατάλαβαν . καταϊδρωμένοι βεβαια.τουλαχιστον οι απέναντι εταιρίες δεν έχουν όρεξη για μυνησεις τώρα που αντιγράφει διάφορα...όπως έκανε το μήλο για το παραμικρο και έτσι πρέπει να είναι γιατί αντί να ασχολούμαστε με μυνησεις κάποιοι κάνουν πραγματική προοδο

 Σοβαρά, η μόνη είδηση αυτή ήταν χθες; Είσαι σίγουρος ότι είδες την παρουσίαση ή έστω ότι διάβασες την περιεκτικότατη είδηση; Γιατί, αν μη τι άλλο, το μόνο που ΔΕΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΗΚΕ ΧΘΕΣ είναι η αύξηση του μεγέθους της οθόνης!

 

Η αλήθεια είναι ότι χρειάζεται ένας ελάχιστος βαθμός κατανόησης.

Oh well... 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά είχα iphone από το πρώτο μέχρι και το 5άρι..Πολλά χρόνια όμορφα κοντά στην apple.Η εξέλιξη όμως ήταν ελάχιστη σε σχέση με το android.....ευτυχής κάτοχος S5 , και για την ώρα καμία σκέψη για επιστροφή...

 

Πραγματικά βαρέθηκα το jb και όλο αυτό το παιχνίδι για πράγματα που ήταν αυτονόητα στο android.Themes , ringtones , κλειδώματα...και πολλά άλλα.Και ενώ υπάρχουν 2 Macs και ipad Air στο τηλέφωνο τα πράγματα είναι διαφορετικά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δώσε 80 ευρώ τότε αφού θες να χεις μήλο και πάρε το 3g να παίζεις με τα pixels και άσε τι μας παίρνει και τι όχι μιλά για εσένα όχι για όλους

Καλα 5χρονο. Δεν θα μιλαω για ολους. Θα μιλαω μονο για τον εαυτο μου. Ειναι τραγικο αυτο το πραγμα που κανετε αυτη τη στιγμη.. εγω την γνωμη μου ειπα και ο καθενας εδω μεσα. Χ@#$$#α και για τις 2 εταιριες. Δεν εχω να κερδισω τιποτα. Οπως ουτε εσεις εδω περα. Δηθεν ολοι εδω. Λες και αν σας εδιναν ενα 5s τωρα θα το αρνιοσασταν και θα λεγατε θελω android!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αγνοειται ισως τον πιο σημαντικο παραγοντα σε ios vs android, τους developers. Οι εφαρμογες για ios ειναι συνηθως πολυ πιο καλοσχεδιασμενες. Ενας σοβαρος developer που εχει μια καλη ιδεα και θελει να την υλοποιησει θα προτιμησει ios, γιατι πολυ απλα στο android θα φαει την πειρατια του αιωνα και οι κοποι του θα πανε χαμενοι. 

 

 

 Πειτε οτι θελετε για την ελευθερια του android, αλλα εχει σαν αποτελεσμα να κανει τις εφαρμογες πανευκολα πειρατευσιμες. Τα πρωτα 3 χρονια που ειχα android δεν ειχα αγορασει καμια εφαρμογη. Στην πορεια αρχισα να το κανω. 

 

 Το αποτελεσμα ομως ειναι απλο. Γιατι να ξοδεψεις χρονο και χρημα για να φτιαξεις κατι για το ανδροιντ? Θα το κανεις για το IOS, με τιμια αποτελεσματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...