Προς το περιεχόμενο

Η Apple ανακοίνωσε το iOS 8


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Εξαιρετικες αναβαθμισεις για το iOS που φαινεται να πλησιαζει σε ευχρηστια και λειτουργικοτητα το Android.

 

Αντεγραψε αρκετα χρησιμα features, οπως:

- default πληκτρολογιο με προβλεψεις

- υποστηριξη third-party keyboards(λογικα θα ερθουν swype,swiftkey για να αποχωριστουμε επιτελους το δυσχρηστο,αργο apple keyboard)

- widgets (εστω και λειψα, μονο στο notification center)

- share data μεταξυ apps (πχ το πιο απλο πραγμα, να μοιρασεις μια φωτογραφια στο whatsapp ή στο instagram μεσα απο την εφαρμογη photos, κατι σαν το κουμπι share στο android)

- αναγνωριση τραγουδιων απο siri (οπως κανει το google now απλα λεγοντας "whats the name of this song?")

- ευκολος τροπος ενεργοποιησης siri("Hey Siri", οπως "Ok google" για το google now)

- interactive notifications ωστε πχ να απαντας κατευθειαν σε μια προσκληση/event ημερολογιου ή να σβηνεις ενα email χωρις να μπεις στην εφαρμογη mail .

 

Το ios8 και το ios7 εφεραν τις μεγαλυτερες αλλαγες/προσθηκες σε σχεση με τις προηγουμενες εκδοσεις ios.

Το ios7 πχ προσθεσε control center αλα android, ευχρηστο multitasking menu με προεπισκοπηση οπως στο android 4.0, καλυτερο mail client με gestures κλπ οπως το gmail app, safari με ευχρηστο tab switching/tab view και fullscreen οπως ο chrome κλπ.

 

 

Το ios με αυτες τις προσθηκες/αντιγραφες που εκανε σε ios7/8 φαινεται να πλησιαζει σε ευχρηστια και λειτουργικοτητα το Android.

Kριμα που δεν υποστηριζεται το iphone 4 στο ios8, ειδικα αν αναλογιστει κανεις οτι τα περισσοτερα απο αυτα τα features τα εχει πχ το samsung nexus s(κινητο του 2010!) και το galaxy s2 που κυκλοφορουσαν ιδια περιπου εποχη με το iphone 4.

 

Οπως και να εχει, ειναι εξαιρετικες αναβαθμισεις για το iOS!

 

Το θέμα των "widgets" με προβλημάτισε λίγο όπως υλοποιήθηκε. Αν δηλαδή προσθέσεις αρκετά (που θα αρχίσουν να βγαίνουν για πολλές εφαρμογές) θα καταλλήξεις να έχεις ένα τεράστιο scroll screen με πληροφορίες. Εκτός αν κάνουν κανένα κόλπο και έχει οθόνες και δεξιά/αριστερά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 192
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

διαβάζοντας όλα τα παραπάνω τα σχόλια που έχω να κάνω είναι τα εξής.

- το Hardware δεν είναι μόνο θέμα κόστους. η αντιπαλότητά σας μου θυμίζει τις πρώτες εποχές του dvd ανάμεσα στους κατόχους επώνυμης συσκευής και τους κατόχους blue sky. το γεγονός ότι και τα δύο παίζουν το ίδιο διακάκι δεν τα κάνει όμοια. 

και εγώ όταν πήρα pc hp πληρώνοντας 150 περισσότερα σε σχέση με ένα turbo x δεν είχα φανταστεί ότι θα παρέμενε αθόρυβο και λειτουργικότατο μετά από 8 χρόνια. αλλά αυτό πληρώνεις.

έτσι όποιος έχει χρησιμοποιήσει συσκευή apple ξέρει ότι πληρώνει αντίστοιχα μία συσκευή η οποία θα λειτουργεί άψογα για σειρά ετών.

 

- όσον αφορά το λειτουργικό, φυσικά και κάθε εταιρεία το  προσαρμόζει σε ότι καινούργιο βγαίνει και σύμφωνα με τις ανάγκες που θέλει να δημιουργήσει. με την λογική κάποιων εδώ μέσα δεν έπρεπε να υπάρχουν windows γιατί είχε βγει πρώτα το workbench και δεν έπρεπε να υπάρχει android γιατί βγήκε πρώτα το iphone.

άλλο βέβαια προσαρμογή και άλλο κλοπή (αν και αναλύθηκε ωραία από κάποιον παραπάνω).

 

προσωπικά σαν χρήστης όλων των λειτουργικών σε φορητές συσκευές και κάτοχος wp δεν μπορώ να μην παραδεχθώ ότι η εμπειρία χρήσης των ios συσκευών είναι αυτή που τα κάνει να ξεχωρίζουν. όχι δεν θα αγοράσω ποτέ iphone, αλλά χρησιμοποιώ ipad γιατί με βολεύει. όπως αντίστοιχα με βολεύει το wp.

το θέμα είναι ότι αυτό που μετράει είναι η εμπειρία που αφήνεις στον μέσο χρήστη που δεν ξέρει και δεν θέλει να κάνει root, jb και ότι άλλο υπάρχει, αλλά θέλει να βγάλει το κινητό από το κουτί και να δουλέψει.

εκεί λυπάμαι αλλά η apple σε αυτό το σημείο υπερτερεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εργαζομενος σε γνωστη εταιρεια ως τεχνικος οπου και συνεχιζω,μονο ως αξιοπιστη δεν μπορω να κρινω την apple.iphone 4.,αισθητηρες,audio ic κτλ,iphone 4s νεκρωμα wifi,bluetooth,audio ic,iphone 5 πληκτρο on\off..να παμε και σε Mac?καρτες γραφικων στην διετια με επισκευες στα 350 ευρω,να παμε σε mac pro? Ξεκολημενο αλουμινενιο πλαισιο απο οθονη λογω υπερθερμανσης απο της εξαγωγες των ανεμηστηρων απο χρονια χρηση.. Αυτα λεω εγω που εχω πιασει εκατονταδες apple στα χερια μου.οχι εν.

Στο Mac Pro δεν υπάρχει οθόνη ;-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους λένε για το share data μεταξύ των Apps...

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ SHARE DATA!

 

Απορώ γιατί το παρουσιάζουν έτσι. Δεν καταλάβανε τι είναι; Δεν θέλουν να πουν τι είναι; Τι ισχύει; Στην πρώτη περίπτωση, δεν είναι τίποτα κακό.. κανείς δεν γεννήθηκε να ξέρει. Το πρόβλημα είναι να νομίζει ότι ξέρει. 

 

Στην δεύτερη είναι απλά φανατισμός.

 

Εν ολίγης η Apple προσφέρει την δυνατότητα η κάθε εφαρμογή να προσφέρει ένα Api για άλλες εφαρμογές. Παλιό concept από το MAC OS, όπου το υλοποιούσαν με το Application Dictionary και ήταν για Apple script. 

 

Σε iOS περιβάλλον το κάνανε αυτόματο αλλά (εικάζω) ότι θα έχει τους ίδιους μηχανισμούς μοντελοποιημένους για το περιβάλλον του iOS. 

 

Δεν είναι share data, καθώς αυτό θα επέτρεπε διάφορα θέματα ασφαλείας (rings a bell; ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν 1μιση-2 χρονια που παρατησα το android και πηγα σε ios δεν εχω αντιμετωπισει το παραμικρο lagαρισμα.θυμαμε στο android υπηρχανε εφαρμογες που τις ετρεχες για να απελευθερωθει η μνημη.καθε μιση ωρα επρεπε να τρεχω ενα τετοιο προγραμμα γιατι φουλαρε η μνημη και lagαρε τρελα το κινητο.δεν ξερω εαν υπαρχουνε ακομα τετοιου ειδους προγραματα.στο iphone ποτε δεν με ενδιεφερε η μνημη.μαλιστα καθε εκδοση ios που βγαινει ειναι πιο ελαφρια απο την προηγουμενη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν 1μιση-2 χρονια που παρατησα το android και πηγα σε ios δεν εχω αντιμετωπισει το παραμικρο lagαρισμα.θυμαμε στο android υπηρχανε εφαρμογες που τις ετρεχες για να απελευθερωθει η μνημη.καθε μιση ωρα επρεπε να τρεχω ενα τετοιο προγραμμα γιατι φουλαρε η μνημη και lagαρε τρελα το κινητο.δεν ξερω εαν υπαρχουνε ακομα τετοιου ειδους προγραματα.στο iphone ποτε δεν με ενδιεφερε η μνημη.μαλιστα καθε εκδοση ios που βγαινει ειναι πιο ελαφρια απο την προηγουμενη

 

 

 

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στα video review του insomnia για moto g, xperia Z2, nexus 5 τρεις διαφορετικές συσκευές σε διαφορετικά επίπεδα τιμής, εγώ lag δεν βλέπω εκτός αν υπάρχει και μας το κρύβει το insomnia.

 

Όσο για τις εφαρμογές που αναφέρεσαι ότι καθαρίζουν την μνήμη αυτές ουσιαστικά προκαλούν το lag γιατί σκοτώνουν διεργασίες που αργά η γρήγορα θα χρειαστεί να ξανά φορτωθούν.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν 1μιση-2 χρονια που παρατησα το android και πηγα σε ios δεν εχω αντιμετωπισει το παραμικρο lagαρισμα.θυμαμε στο android υπηρχανε εφαρμογες που τις ετρεχες για να απελευθερωθει η μνημη.καθε μιση ωρα επρεπε να τρεχω ενα τετοιο προγραμμα γιατι φουλαρε η μνημη και lagαρε τρελα το κινητο.δεν ξερω εαν υπαρχουνε ακομα τετοιου ειδους προγραματα.στο iphone ποτε δεν με ενδιεφερε η μνημη.μαλιστα καθε εκδοση ios που βγαινει ειναι πιο ελαφρια απο την προηγουμενη

 

Αυτές οι εφαρμογές είναι που κάνουν χειρότερο το lag.

 

Όσοι διαμαρτύρονται για lag στο android απλα δεν ξέρουν να χειρίζονται σωστά το λειτουργικό και το γεμίζουν με ότι αηδία σε εφαρμογή υπάρχει. Υπάρχει ενσωματωμένος task manager στο android που κάνει αυτή τη δουλειά. Ολα τα task killer που υπάρχουν στο google play είναι άχρηστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι εφαρμογές είναι που κάνουν χειρότερο το lag.

 

Όσοι διαμαρτύρονται για lag στο android απλα δεν ξέρουν να χειρίζονται σωστά το λειτουργικό και το γεμίζουν με ότι αηδία σε εφαρμογή υπάρχει. Υπάρχει ενσωματωμένος task manager στο android που κάνει αυτή τη δουλειά. Ολα τα task killer που υπάρχουν στο google play είναι άχρηστα.

  Χωρις να θελω να σε απογοητευσω, αυτην ειναι και η μεγαλη διαφορα ios και android. Δεν μπορω να δεχτω τετοια προταση, δεν ξερω να χειριζομαι καλα το λειτουργικο του κινητου. Δεν θα επρεπε να νοιαζει τον end user να χειριζεται καλα το λειτουργικο, αυτη ειναι δουλεια του developer.

 

  Για αυτο και ειναι ανωτερο το ios κατεμε, δεν εχεις τις επιλογες στο customization, αλλα ξερεις τι ? Στην μεγαλη πλειοψηφια (90%+) δεν τους νοιαζει το customization, και ακομη και σε μενα που το ψαχνω, ειναι ενας τροπος να σκοτωνω χρονο περισσοτερο αποτιδηποτε αλλο. Απο τοτε που ξεκινησα δουλεια και εχω λιγοτερο ελευθερο χρονο το customization του ανδροιντ βαρος μου ειναι παρα ελευθερια. Θα ηθελα κατι να δουλευε δηλαδη πιο απροβληματιστα, εστω και αν ειχα μικροτερη ελευθερια. Και αυτο ειναι που θελουνε και οι περισσοτεροι χρηστες. 

  

  Και εν τελη, αυτο που εκανα με το customization ειναι να προσπαθω να το κανω να μοιαζει πιο πολυ με το ios μιας και σαν σχεδιαση το 7 ειναι uber :P

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Χωρις να θελω να σε απογοητευσω, αυτην ειναι και η μεγαλη διαφορα ios και android. Δεν μπορω να δεχτω τετοια προταση, δεν ξερω να χειριζομαι καλα το λειτουργικο του κινητου. Δεν θα επρεπε να νοιαζει τον end user να χειριζεται καλα το λειτουργικο, αυτη ειναι δουλεια του developer.

 

  Για αυτο και ειναι ανωτερο το ios κατεμε, δεν εχεις τις επιλογες στο customization, αλλα ξερεις τι ? Στην μεγαλη πλειοψηφια (90%+) δεν τους νοιαζει το customization, και ακομη και σε μενα που το ψαχνω, ειναι ενας τροπος να σκοτωνω χρονο περισσοτερο αποτιδηποτε αλλο. Απο τοτε που ξεκινησα δουλεια και εχω λιγοτερο ελευθερο χρονο το customization του ανδροιντ βαρος μου ειναι παρα ελευθερια. Θα ηθελα κατι να δουλευε δηλαδη πιο απροβληματιστα, εστω και αν ειχα μικροτερη ελευθερια. Και αυτο ειναι που θελουνε και οι περισσοτεροι χρηστες. 

  

  Και εν τελη, αυτο που εκανα με το customization ειναι να προσπαθω να το κανω να μοιαζει πιο πολυ με το ios μιας και σαν σχεδιαση το 7 ειναι uber :P

φιλε τα ειπες ολα.αυτο ειναι το ios

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα των "widgets" με προβλημάτισε λίγο όπως υλοποιήθηκε. Αν δηλαδή προσθέσεις αρκετά (που θα αρχίσουν να βγαίνουν για πολλές εφαρμογές) θα καταλλήξεις να έχεις ένα τεράστιο scroll screen με πληροφορίες. Εκτός αν κάνουν κανένα κόλπο και έχει οθόνες και δεξιά/αριστερά. 

Πάρε windows phone... oh, wait!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα 5χρονο. Δεν θα μιλαω για ολους. Θα μιλαω μονο για τον εαυτο μου. Ειναι τραγικο αυτο το πραγμα που κανετε αυτη τη στιγμη.. εγω την γνωμη μου ειπα και ο καθενας εδω μεσα. Χ@#$$#α και για τις 2 εταιριες. Δεν εχω να κερδισω τιποτα. Οπως ουτε εσεις εδω περα. Δηθεν ολοι εδω. Λες και αν σας εδιναν ενα 5s τωρα θα το αρνιοσασταν και θα λεγατε θελω android!

Επειδή πάλι δεν σταματάς να μιλάς για εμάς, και υποθέτεις ότι δεν θα αρνιόμασταν ένα 5S, να σε ενημερώσω ότι σφάλεις. Όχι ότι έχω την ψευδαίσθηση πως θα καταφέρω να σε πείσω αλλά πρέπει να σου το πω.

Έτσι ή αλλιώς, παρά τις όποιες ομοιότητες, το iOS και Android αντιπροσωπεύουν δύο τελείως διαφορετικές φιλοσοφίες καθημερινής εργασίας και ενασχόλησης με αυτή τη συσκευή που ο καθένας μας κουβαλάει συνεχώς πάνω του. Το αν σου κάνει το ένα ή το άλλο μπορείς να το κρίνεις τόσο επιστημονικά όσο το εάν θέλεις ζάχαρη ή/και γάλα στον καφέ σου. Δεν πρόκειται να σε πείσει ΚΑΝΕΙΣ με αντικειμενικά κριτήρια για κάτι που άπτεται αποκλειστικά στο γούστο σου και τί σου "κάθεται".

Μιλώντας προσωπικά, στην εταιρεία μου προσπαθούν να δώσουν σε όλους iPhone προκειμένου να μπορούμε να βλέπουμε άμεσα τα email μας. Όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο, για εμένα και μερικούς από τους συναδέλφους μου αυτό φαντάζει σαν μία καθόλου ευχάριστη προοπτική. Παρά το ότι για να δούμε email σημαίνει ότι πρέπει να ανοίξουμε laptop, να συνδεθούμε στο VPN, να ανοίξουμε Outlook...

Βλέπεις ότι παρά τα αντικειμενικά πλεονεκτήματα σε μία συγκεκριμένη χρήση, δεν παύει να πρόκειται για μία συσκευή που ικανοποιεί προσωπικές προτιμήσεις.

Από εκεί και πέρα μπορείς να επιχειρηματολογήσεις όσο θέλεις.

Φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στα video review του insomnia για moto g, xperia Z2, nexus 5 τρεις διαφορετικές συσκευές σε διαφορετικά επίπεδα τιμής, εγώ lag δεν βλέπω εκτός αν υπάρχει και μας το κρύβει το insomnia.

 

Όσο για τις εφαρμογές που αναφέρεσαι ότι καθαρίζουν την μνήμη αυτές ουσιαστικά προκαλούν το lag γιατί σκοτώνουν διεργασίες που αργά η γρήγορα θα χρειαστεί να ξανά φορτωθούν.

 

 

 

Υπάρχει το input lag (latency) των touch screens, που μόλις το 2014 κατάφερε η Htc με το One M8 (σύμφωνα με ένα γαλλικό site που δεν έχει παρουσιάσει στοιχεία μετρήσεων) να φτάσει τα επίπεδα της Apple που έχουμε από το... 1ο iPhone, και υπάρχει και το lag λόγω software, όπως αυτό του άθλιου UI της Samsung, που προστίθεται στο ήδη αργό responsiveness της οθόνης. Αυτά τα δυο καθιστούν συνολικά τη διεπαφή με μια iOs συσκευή πολύ πιο άμεση και συνεπώς, την εμπειρία πιο ευχάριστη από την αντίστοιχη ενός android.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...