Προς το περιεχόμενο

Την γνώμη σας παιδιά... Lg 42LA690s και 42LB650V


Bosphoru_Khan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά, θέλω και εγώ τις απόψεις και τις εμπειρίες σας για μια τηλεόραση που θέλω να αγοράσω.

Είμαι μεταξύ των τηλεοράσεων LG 42LA690s (550euro) 2013 και LG 42LB650V (510ευρώ)2014. Δεν ξέρω ποια να πάρω. Το δεύτερο LG έχει το θετικό του webos που υπόσχεται πολλά.

Τείνω περισσότερο προς το LG 42LB650V αλλά θέλω να ακούσω τις απόψεις σας.

Ενδιαφέρομαι να ακούσω κι άλλες απόψεις αλλά οπωσδήποτε με ενδιαφέρει να έχει τα εξής χαρακτηριστικά:
τουλάχιστον 40"
να είναι smart

να έχει ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή

πολύ θα προτιμούσα να έχει και 3D
θα προτιμούσα επίσης να έχει είσοδο satellite

Επίσης το μέγιστο budget που διαθέτω είναι 550ευρώ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απόψεις και για τα σχόλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ φίλε μου, έχω δει από κοντά και τις δυο, ομολογώ ότι η Lg σε σχέση με την sony που υπήρχε δίπλα είχε λιιιιγο μικρό θεματάκι με την φωτεινότητα (βέβαια τα χρώματα ήταν υπερβολικά λίγο δεν ήταν ρεαλιστικά) αλλά η διαφορά στα herz ήταν πολύ εμφανή καθώς η εικόνα ήταν πολύ ομαλή. Αλλά τα 2 Lg ήταν σχεδόν ίδια, επομένως μάλλον θα αγοράσω την LB650 μόνο και μόνο για το webos γιατί είναι η μοναδική διαφορά με την LA690.
Ευχαριστώ πολύ πάντως για την απάντηση. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το WebOS είναι αρκετά υποσχόμενο αλλά πολύ "φρέσκο" ακόμη!

 

Πήρα την LG 47LB731v και μέχρι τώρα δηλώνω απόλυτα ευχαριστημένος, αλλά μην ξεχνάς πως δεν έχει ανοίξει ακόμη στη χώρα μας το WebOS LG store με αποτέλεσμα να έχεις μόνο μερικές προεγκατεστημένες εφαρμογές. Η LG Hellas βέβαια μου είπε πως αναμένεται μέχρι το τέλος Ιουνίου.

 

Πάντως η υλοποίηση του WebOS είναι εντυπωσιακή με καλοσχεδιασμένα γραφικά που σε καμία περίπτωση δεν θυμίζουν τα κλασικά μενού των τηλεοράσεων και κυριολεκτικά είδε με τη μία όλες τις συσκευές του σπιτιού (pc με win8.1, macbook, nexus 5, iphone) που ήταν στο ίδιο δίκτυο.

 

Κατα τα άλλα η εικόνα της είναι εντυπωσιακή με σχεδόν απόλυτο μαύρο αλλά αντίθετα με εντελώς λευκό φόντο, οι γωνίες είναι ελάχιστα πιο σκούρες, αλλά δεν μπορείς να απαλλαγείς πλήρως από αυτά στις led tv. Στα απλά ψηφιακά κανάλια η εικόνα επίσης είναι άψογη, με την καλύτερη προφανώς να την έχει η N HD και τη χειρότερη το Star...

 

Στα bluray είναι κορυφαία και στο 3D γενικώς άνετη (δεν είμαι φαν του 3d μιας και σου σκοτώνει αρκετά την ποιότητα της εικόνας, αλλά όσα έχω δει εως τώρα από youtube & μερικά bluray ήταν εντυπωσιακά ως προς τη 3d αίσθηση).

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το WebOS είναι αρκετά υποσχόμενο αλλά πολύ "φρέσκο" ακόμη!

 

Πήρα την LG 47LB731v και μέχρι τώρα δηλώνω απόλυτα ευχαριστημένος, αλλά μην ξεχνάς πως δεν έχει ανοίξει ακόμη στη χώρα μας το WebOS LG store με αποτέλεσμα να έχεις μόνο μερικές προεγκατεστημένες εφαρμογές. Η LG Hellas βέβαια μου είπε πως αναμένεται μέχρι το τέλος Ιουνίου.

 

Πάντως η υλοποίηση του WebOS είναι εντυπωσιακή με καλοσχεδιασμένα γραφικά που σε καμία περίπτωση δεν θυμίζουν τα κλασικά μενού των τηλεοράσεων και κυριολεκτικά είδε με τη μία όλες τις συσκευές του σπιτιού (pc με win8.1, macbook, nexus 5, iphone) που ήταν στο ίδιο δίκτυο.

 

Κατα τα άλλα η εικόνα της είναι εντυπωσιακή με σχεδόν απόλυτο μαύρο αλλά αντίθετα με εντελώς λευκό φόντο, οι γωνίες είναι ελάχιστα πιο σκούρες, αλλά δεν μπορείς να απαλλαγείς πλήρως από αυτά στις led tv. Στα απλά ψηφιακά κανάλια η εικόνα επίσης είναι άψογη, με την καλύτερη προφανώς να την έχει η N HD και τη χειρότερη το Star...

 

Στα bluray είναι κορυφαία και στο 3D γενικώς άνετη (δεν είμαι φαν του 3d μιας και σου σκοτώνει αρκετά την ποιότητα της εικόνας, αλλά όσα έχω δει εως τώρα από youtube & μερικά bluray ήταν εντυπωσιακά ως προς τη 3d αίσθηση).

 

:)

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, όντως όταν το είδα απ΄κοντά μ' άρεσε κ εμένα η εικόνα, το μαύρο κλπ, επίσης τα 500hz όντως κάνουν την διαφορά γιατί δίπλα είχε μια sony και η εικόνα ήταν λίγο κουραστική.

 

Φίλε μου μια ερώτηση να σε κάνω`

το LG store θα είναι διαθέσιμο για όλα τα μοντέλα έτσι; όχι μόνο στα ακριβά φαντάζομαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, όντως όταν το είδα απ΄κοντά μ' άρεσε κ εμένα η εικόνα, το μαύρο κλπ, επίσης τα 500hz όντως κάνουν την διαφορά γιατί δίπλα είχε μια sony και η εικόνα ήταν λίγο κουραστική.

 

Φίλε μου μια ερώτηση να σε κάνω`

το LG store θα είναι διαθέσιμο για όλα τα μοντέλα έτσι; όχι μόνο στα ακριβά φαντάζομαι;

 

Για όλα προφανώς (όσα το υποστηρίζουν).

 

500Hz; :unsure:

 

Καλά μη νομίζεις, όλες σε πραγματικές τιμές παίζουν στα 200Hz και τα τεράστια νούμερα που βλέπεις απο κει και πάνω είναι διάφορα "τεχνάσματα" για εντυπωσιασμό! :) Και η δικιά μου 800Hz λέει αλλά ...λέμε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά έχω κάνει την παραγγελία και θα γράψω τις εντυπώσεις σε κάνα 2 εβδομάδες (να έχω μια συνολική εικόνα), πάντως ξέρω ότι τα πραγματικά Hz δεν είναι 500 αλλά όπως είπα δίπλα ήταν ένα sony (100 Hz έγραφε αν δεν κάνω λάθος) και η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη ως προς την εναλλαγή των εικόνων.
Σας ευχαριστώ ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν έχει πραγματικά 200, να κάνεις και τον σταυρό σου, που λένε. ;)

 

Κοίτα, να το μετρήσω δεν μπορώ, αλλά η ουσία είναι πως από την προηγούμενή μου  samsung ue40c5000 (που ανάθεμα την ώρα και τη στιγμή που την είχα πάρει τότε :P ) είναι έτη φωτός μπροστά. Αν κρίνω πάντως από τη σταθερότητα που έχει στο 3d περιεχόμενο, μάλλον τα πάει καλά στο θέμα των Hz.

 

Το πιο εντυπωσιακό όμως είναι η ταχύτητα που φορτώνει το περιεχόμενο από το desktop pc (εμφάνιση μικρογραφιών από τα αρχεία video κλπ) ενώ με την προηγούμενη tv πατούσα το κουμπί, έφτιαχνα καφέ, τον έπινα και αν δεν κράσαρε μετά ίσως έβλεπα κάποια από τα αρχεία.

 

Επίσης στο play store του android βγήκε επίσημο remote app για lg WebOs συσκευές και τα πάει τέλεια (έχει και touch panel για να μετακινείς τον κέρσορα στην οθόνη μιας και στο webOS εκτός από την πλοήγηση με τα βελάκια με κλασικό τηλεκοντρόλ, μπορείς απλά να κάνεις κλικ πάνω τους με το magic remote).

 

Σύνδεσα και έναν 500gb HDD και είμαστε κομπλέ από λειτουργίες PVR και Time Shift (καταγράφει αυτόματα τις 2 τελευταίες ώρες από το κανάλι που βλέπεις ώστε να μπορείς να κάνεις pause και μετακίνηση πίσω κλπ).

 

Α και κάτι μη πρακτικό: δεν στέλνει ταυτόχρονα ήχο και στα ηχεία της και στην οπτική της έξοδο (για σύνδεση με τον ενισχυτή), αλλά πρέπει να  επιλέγεις κάθε φορά από το μενού της αν θες ήχο από τα ηχεία της ή από την οπτικη της...

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι 500 ,τι 200 , τι 100

Μαντολες ολα.Τι να τα κανεις και 1000hz οταν η κινηματογραφηση γινεται σε 24...

Aν δεν βγει περιεχομενο κινηματογραφημενο τουλαχιστον στα 100 τοτε μας δουλευουν ψιλο γαζι και καθομαστε και ψαχνουμε να αντιληφθουμε μια "ψυχολογική" κυρίως διαφορα στα hz.

Tα μονα σοβαρα καναλια που κινηματογραφουν στα 50 ειναι zdfHD,das erste HD εκει θα δω για μια ακομη φορα μουντιαλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

τι 500 ,τι 200 , τι 100

Μαντολες ολα.Τι να τα κανεις και 1000hz οταν η κινηματογραφηση γινεται σε 24...

Aν δεν βγει περιεχομενο κινηματογραφημενο τουλαχιστον στα 100 τοτε μας δουλευουν ψιλο γαζι και καθομαστε και ψαχνουμε να αντιληφθουμε μια "ψυχολογική" κυρίως διαφορα στα hz.

Tα μονα σοβαρα καναλια που κινηματογραφουν στα 50 ειναι zdfHD,das erste HD εκει θα δω για μια ακομη φορα μουντιαλ.

 

Δεν είναι μόνο τα BR films όμως, υπάρχουν και τα τηλεοπτικά προγράμμα στα οποία βλέπεις τεράστια διαφορά  όσο ανεβαίνουν τα Hz.

 

Επιπλέον τα πολλά Hz στις TV έχουν να κάνουν με τις τεχνολογίες τύπου motionflow κλπ που πολλαπλασιάζουν τα Hz για πιο ομαλό αποτέλεσμα ειδικα σε γρήγορες σκηνές. Μπορεί δηλαδή να έχεις μια ταινία γυρισμένη στα 24p αλλά να έχεις on τη σχετική ρύθμιση στην tv σου ώστε το τελικο αποτέλεσμα που βλέπεις να είναι πολλαπλάσιο του 24 (24, 48 ...κλπ, αν και μετά υπάρχουν και οι περιορισμοί στο PAL και η κατάσταση μπλέκεται...).

 

http://www.rtings.com/info/what-is-the-24p-playback-on-tvs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bildanos, απο περιέργεια, με την c5000, τι πρόβλημα υπήρχε;

Ρωτάω, γιατί έχω (σαν 2η πλέον) την c530 και γενικά την θεωρώ πετυχημένη αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...