Προς το περιεχόμενο

Intel Core i7-4850HQ OC


Simos805

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω το MacBook pro retina display 15" late 2013 το οποίο έχει τον εν λόγο επεξεργαστή. Είναι χρονισμένος στα 2.3Ghz και φτάνει μέχρι 3.5Ghz turbo boost. Θέλω να ρωτήσω δυο πράγματα:<br><br> 2. Καταρχάς γίνεται overclock? Θέλω να τον κάνω oc για να παίζουν καλύτερα κάποια παιχνίδια στα windows. Άμα γίνει oc θα υπάρχει πρόβλημα με θερμοκρασίες κλπ σε σημείο να υπάρξει πιθανότητα ζημιάς?<br><br> 2. Όταν λέμε να γίνει oc ένας επεξεργαστής εννούμε να φτάσει μέχρι το turbo (δηλαδή 3.5Ghz αυτός), ή να φτάσει παραπάνω από αυτό?<br><br> Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω το MacBook pro retina display 15" late 2013 το οποίο έχει τον εν λόγο επεξεργαστή. Είναι χρονισμένος στα 2.3Ghz και φτάνει μέχρι 3.5Ghz turbo boost. Θέλω να ρωτήσω δυο πράγματα:<br><br> 2. Καταρχάς γίνεται overclock? Θέλω να τον κάνω oc για να παίζουν καλύτερα κάποια παιχνίδια στα windows. Άμα γίνει oc θα υπάρχει πρόβλημα με θερμοκρασίες κλπ σε σημείο να υπάρξει πιθανότητα ζημιάς?<br><br> 2. Όταν λέμε να γίνει oc ένας επεξεργαστής εννούμε να φτάσει μέχρι το turbo (δηλαδή 3.5Ghz αυτός), ή να φτάσει παραπάνω από αυτό?<br><br> Sent from my iPhone using Insomnia

Το ότι φτάνει τούρμπο 3.5 δε σημαίνει ότι πάει από 2.3 στα 3.5 όπως νομίζω ότι κατάλαβες, καθώς κατά το το τούρμπο απενεργοποιούνται οι πυρήνες που δε χρησιμοποιούνται και "υπερχρονίζονται" οι ενεργοί (Συνήθως 1-2).

Με λίγα λόγια, αν κάνεις 3.5 απλά με OC (αν γίνετε, δε ξέρω τι περιορισμούς θέτει η Apple - δεν είχα κάποιο προιόν της-), αμφιβάλλω ότι δε θα έχεις πρόβλημα με θερμοκρασίες, καθώς τα λάπτοπ δεν έχουν σύστημα ψύξης ικανό για 3.5 σε όλους τους πυρήνες, πιστεύω ούτε για 3 δεν έχουν, τα περισσότερα γίνονται αρκετά ζεστά ακόμη και σε στοκ ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα. Ναι ισχύει λίγο να παίξω ένα game ή να κάνω κάποια βαριά δουλειά και ζεματάει σε σημείο να μην μπορώ να το ακουμπήσω από κάτω.. Βέβαια έχει αρκετά καλό σύστημα ψύξης σε σχέση με άλλα laptops έχει και 2 ανεμιστήρες μέσα. Υπάρχει κάποιος που να το έχει δοκιμάσει στο συγκεκριμένο σύστημα να μου πει τι παίζει?<br><br> Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Για να παίζεις καλύτερα παιχνίδια δε νομίζω να σε κόβει ο επεξεργαστής σου... Η gpu σε κόβει</p> <p>Overclock σε λάπτοπ ΠΟΤΕ</p>

Κοίτα το λέω όλο αυτό επειδή είδα σε ένα βίντεο επνα τύπο που παίζει το watch dogs σε καλύτερες επιδόσεις από εμένα (σε κατώτερο macbook pro) και λέει ότι έχει κάνει oc τον επεξεργαστή.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Καταρχήν ρε φίλε δεν γίνετε να κάνεις oc ένα λάπτοπ οπότε τζάμπα μιλάτε.</p>

και πως το εκανε αυτος στο βιντεο?

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...