Προς το περιεχόμενο

HP DV6000 και ACER 5552G περιεργα προβληματα!!!


sub

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Εχω φτιάξει πολλα λαπτοπ αλλα σε αυτα τα 2 εχω κολλήσει... Ας τα πάρουμε με τη σειρά..

 

HP DV6000

Το πρόβλημα του ηταν υπερθέρμανση και οτι κατι ειχαν πάθει τα windows και κολλούσαν στο loading screen.

Εγινε καθαρισμός και ολα οκ με τη θερμοκρασία. Έλεγξα και το δισκο για bad sectors, ολα οκ.

Παω να κανω εγκατάσταση win7...loading files...windows logo....black screen with backlight on!!!

Οσες φορες και αν δοκιμασα, εχω ακριβως το ιδιο αποτελεσμα!

Btw, το win7 DVD που εχω δουλεύει μια χαρα σε οσα αλλα λαπτοπ εχω φτιάξει...

Φαντάζεται κανεις τι μπορει να φταιει?!?

 

 

ACER 5552G

Αυτο άναβαν τα λαμπάκια, δουλευε fan, αλλα μαυρη οθονη χωρις backlight...

flashαρα bios με fn+esc+power και ολα οκ.....σε 4-5 μερες ομος εκανε ακριβως τα ιδια!

Ξανα την ιδια διαδικασία, παλι οκ, παλι ομως για 4-5 μερες και τωρα πλεον δε μπορω να το επαναφέρω...

WTF?!?!?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει, εν πολλοις, να δοκιμασεις και :shifty:
-> Εγκατασταση απο αλλα = διαφορετικα Windows dvd
-> Εγκατασταση απο αλλα μεσα = διαφορετικο dvdrw, εξωτερικο dvdrw, απο usb stick κλπ
-> Εγκατασταση σε διαφορετικο sata ή ide (αν εχει "χτυπησει" το συγκεκριμενο που ειναι επανω)
-> Να μπεις σε Windows απο safe mode, να δοκιμασεις επιδιορθωση των Windows κλπ.
-> Δοκιμαζεις ετερο λειτουργικο, π.χ. καποιο Linux
-> Τσεκαρεις μνημες με Memtest. Ακομη κι αν ειναι ok δοκιμαζεις και αλλες μνημες
-> Τσεκαρεις (τα σχετικα με) τη vga του [μαυρη οθονη κατοπιν Windows logo μπορει να 'ναι vga]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει, εν πολλοις, να δοκιμασεις και :shifty:

-> Εγκατασταση απο αλλα = διαφορετικα Windows dvd

-> Εγκατασταση απο αλλα μεσα = διαφορετικο dvdrw, εξωτερικο dvdrw, απο usb stick κλπ

-> Εγκατασταση σε διαφορετικο sata ή ide (αν εχει "χτυπησει" το συγκεκριμενο που ειναι επανω)

-> Να μπεις σε Windows απο safe mode, να δοκιμασεις επιδιορθωση των Windows κλπ.

-> Δοκιμαζεις ετερο λειτουργικο, π.χ. καποιο Linux

-> Τσεκαρεις μνημες με Memtest. Ακομη κι αν ειναι ok δοκιμαζεις και αλλες μνημες

-> Τσεκαρεις (τα σχετικα με) τη vga του [μαυρη οθονη κατοπιν Windows logo μπορει να 'ναι vga]

Τα έχω κανει ΟΛΑ αυτα, γιαυτο μου ειναι δύσκολο να καταλήξω στο τι φταίει, αν φτιάχνεται η αν ειναι για ανταλλακτικά...

για το δευτερο ελενξε την μπαταριουλα του bios ,  για το πρωτο δεν μπορω να καταλαβω το προβλημα σου πιο ακριβως ειναι 

Η μπαταρία ειναι κολλημένη και δε βγαίνει...Αν πάντως ειναι νεκρή, δεν θα έπρεπε το πρόβλημα να ειναι οτι απλα σε καθε επανεκκίνηση θα εχω bios defaults?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισο λεπτο, εαν πραγματικα τα εχεις δοκιμασει ολα αυτα:
:shifty:
-ποια ειναι συμπεριφορα του οταν μπαινει σε safe mode?
-ποια ειναι συμπεριφορα του επανω σε αλλο λειτουργικο?
Εχεις αποκλεισει δηλαδη [οσο γινεται..!] software θεματα?
:ph34r:
Και απο hardware: εχεις αποκλεισει τα παντα -και με tests
εναλλακτικων 2ων&3ων parts (επισης οπου αυτο γινεται)?

 

~*~
Παρεπιπτωντος, (με) οσα περισσοτερα εχεις δουλεψει, φανταζομαι οτι θα
αποδεχεσαι, πως το "αναπαντεχο" στους Η/Υ μπορει να ειναι φυσιολογικο
:wacko:
 


 

Η μπαταρία ειναι κολλημένη και δε βγαίνει...

Στο Service Guide, τη παρουσιαζουν να βγαινει ευκολα-κανονικα:
http://63.66.78.20/acerpanam/Manuals/acer/2010/ServiceGuides/SG_Aspire_5252_5552_5552G_20100811.pdf
:shifty:
Αν δεν τα εχεις ηδη βρει, διαβαζεις αυτα εδω, μηπως βοηθησουν:
http://community.acer.com/t5/Notebooks-Netbooks/Acer-Aspire-5552G-power-light-but-only-a-black-screen-on-startup/td-p/2465
http://forums.cnet.com/7723-6122_102-565201/acer-laptop-black-screen-even-after-bios-flash/
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισο λεπτο, εαν πραγματικα τα εχεις δοκιμασει ολα αυτα:

:shifty:

-ποια ειναι συμπεριφορα του οταν μπαινει σε safe mode?

-ποια ειναι συμπεριφορα του επανω σε αλλο λειτουργικο?

Εχεις αποκλεισει δηλαδη [οσο γινεται..!] software θεματα?

:ph34r:

Και απο hardware: εχεις αποκλεισει τα παντα -και με tests

εναλλακτικων 2ων&3ων parts (επισης οπου αυτο γινεται)?

 

~*~

Παρεπιπτωντος, (με) οσα περισσοτερα εχεις δουλεψει, φανταζομαι οτι θα

αποδεχεσαι, πως το "αναπαντεχο" στους Η/Υ μπορει να ειναι φυσιολογικο

:wacko:

 

Στο Service Guide, τη παρουσιαζουν να βγαινει ευκολα-κανονικα:

http://63.66.78.20/acerpanam/Manuals/acer/2010/ServiceGuides/SG_Aspire_5252_5552_5552G_20100811.pdf

:shifty:

Αν δεν τα εχεις ηδη βρει, διαβαζεις αυτα εδω, μηπως βοηθησουν:

http://community.acer.com/t5/Notebooks-Netbooks/Acer-Aspire-5552G-power-light-but-only-a-black-screen-on-startup/td-p/2465

http://forums.cnet.com/7723-6122_102-565201/acer-laptop-black-screen-even-after-bios-flash/

 

Το Acer που εχω εχει μονο την μπλε κολλημένη μπαταρια που δείχνει ποιο κατω στο manual.

Θα ελεγα πως μαλλον εχω το προβλημα που εχει ο τυπος στο 2ο λινκ αλλα μου φαίνεται περίεργο που το κατάφερα 2 φορες να δουλευει απροβλημάτιστα για 4-5 μερες και μετα να νεκρώνει ξανα!!

 

Το ΗΡ οταν μπει σε safe mode δουλευει κανονικα αλλα οπως ειπα δε μπορω να του βαλω αλλο λειτουργικό και εκει ειναι που δε καταλαβαίνω ποιο ειναι το πρόβλημα!

Σε hardware δοκίμασα αλλες μνημες, αλλο δισκο, αλλο τροφοδοτικο, εγκατάσταση απο εξωτερικό cd, απο bootable usb...παντα το ιδιο αποτέλεσμα...

 

ΥΓ Σε ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν σου δουλευει κανονικα σε safe mode,
φοβαμαι πως (αρκετα!) πιθανο δυστυχως,
να ειναι / εχει προβλημα (στην) vga* του :cry:

*σεναρια που δουλευει σε safe mode [ή και στα Windows ακομη
αλλα μονο με τους generic drivers -οχι δηλαδη απο Nvidia ή Αti]
παραπεμπουν σε vga..(& στις γνωστες σειρες, με προβληματα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν σου δουλευει κανονικα σε safe mode,

φοβαμαι πως (αρκετα!) πιθανο δυστυχως,

να ειναι / εχει προβλημα (στην) vga* του :cry:

 

*σεναρια που δουλευει σε safe mode [ή και στα Windows ακομη

αλλα μονο με τους generic drivers -οχι δηλαδη απο Nvidia ή Αti]

παραπεμπουν σε vga..(& στις γνωστες σειρες, με προβληματα..)

Όταν παω να κανω εγκατάσταση windows, πιστεύεις οτι κολλάει γιατι παει να φορτώσει γραφικό περιβάλλον?

Εδω που τα λεμε, αυτη ειναι και η μονη λογικη εξήγηση... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθεσεις κανουμε -και μαλιστα εξ' αποστασεως.. Ενιοτε, ακομη και ιατρικη διαγνωση (!)
εξ αποστασεως μπορει να ειναι ευκολοτερο (κι ας ακουγεται υπερβολικο) task απο αυτο..

Ναι, θεωρω πιθανο το θεμα στη vga. Ισως θα μπορουσε να παιζει σε Windows, μονο με
τους generic drivers (διχως 3d επιταχυνσεις κλπ) και να ειναι <καπως λειτουργησιμο> :-(
Αυτο, αν πραγματι ειναι η vga, και καποιος δεν θελει να παει μετα σε επιλογες reballing....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μπαταρια να ειναι κολλημενη , δυσκολο . δεν το εχω ξανα δει , συνηθως στα λαπτοπ συνδεετε με ενα 2pin καλωδιακι πανω στην μητρικη. ελενξε το καλα και πες μου .  τα pc εχουν αλοκοτες συμπεριφορες πολλες φορες μπορει να φταιει κατι πολυ "χαζο" και που σε αλλα pc να συμπεριφερετε αλλιως. ιδικα στα λαπτοπ που οι μητρικες συμπεριφεροντε καθε μια διαφορετικα 

 

τσεκαρε μπαταρια και απεκλισε αυτο το ενδεχομενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μπαταρια να ειναι κολλημενη , δυσκολο . δεν το εχω ξανα δει , συνηθως στα λαπτοπ συνδεετε με ενα 2pin καλωδιακι πανω στην μητρικη. ελενξε το καλα και πες μου .  τα pc εχουν αλοκοτες συμπεριφορες πολλες φορες μπορει να φταιει κατι πολυ "χαζο" και που σε αλλα pc να συμπεριφερετε αλλιως. ιδικα στα λαπτοπ που οι μητρικες συμπεριφεροντε καθε μια διαφορετικα 

 

τσεκαρε μπαταρια και απεκλισε αυτο το ενδεχομενο

Δυστυχώς ειναι κολλημένη...

Αν δεις το λινκ που εδωσε ο TheDevilMayCare, εχει 2 εκδώσεις και το δικο μου ειναι αυτο με την ενσωματωμένη μπαταρία.

Εχει κατω απο τις ram, pins για cmos reset αλλα δεν άλλαξε κατι...

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως, να τσεκαρεις για vga, και στο Acer? :fear: Mxm δεν ειναι, η Ati 5xx0 του?
(ενω αν εισαι ατυχος, οι 2 επιλογες = 5650 και 5470, θα ειναι μητρικολλημενες)

[Υποθετω πως, αλλες ram εχεις ηδη τσεκαρει. Υπηρξε 1 φορα, που προβλημα
δεν λυθηκε οριστικα με blind flash, αλλα ψιλοπαρεμενε μεχρι που αλλαξαν ram,
ενω δικες του δεν ειχαν προβλημα & καθονταν μετα οπουδηποτε αλλου, ομως
ξαφνικα ενα πρωινο το ιδιο Acerακι επαψε να τις γουσταρει -> καρακουφο :blink: ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...