Προς το περιεχόμενο

Η Google επιβραβεύει με υποτροφία 11χρονη νικήτρια στο διαγωνισμό για το καλύτερο Doodle


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το φετινό διαγωνισμό "2014 Doodle 4 Google" η Google ανέθεσε σε παιδιά του δημοτικού να ζωγραφίσουν μια κατασκευή που θα κάνει καλύτερο το πλανήτη μας.Η 11χρονη Audrey Zhang στο doodle της απεικόνισε ένα μηχάνημα που δίνει λύση στα προβλήματα πόσιμου νερού. Όπως αναφέρει η Zhang, εφηύρε μια συσκευή που μετατρέπει το μολυσμένο νερό σε πόσιμο, αντλώντας το από βρώμικα ποτάμια, λίμνες ή ωκεανούς και μετατρέποντας το σε πόσιμο, ασφαλές και καθαρό νερό που όταν το καταναλώσουν οι άνθρωποι και τα ζώα θα έχουν μια πιο υγιή ζωή.

 

Είναι η έβδομη χρονιά που η Google διεξάγει το διαγωνισμό και φέτος το έπαθλο ήταν μια υποτροφία για το νικητή και ένα ποσό για το σχολείο που φοιτεί ο μαθητής. Πιο συγκεκριμένα, η Google επιβράβευσε με μια υποτροφία αξίας 30.000 δολαρίων τη Zhang και το σχολείο με 50.000 δολάρια, ενώ και το Google.org δώρισε στον οργανισμό charity:water, στο όνομα της Zhang, το ποσό των 20.000 δολαρίων για να ενισχύσει τις προσπάθειες του προκειμένου να παρέχουν καθαρό νερό στα σχολεία στο Μπαγκλαντές.

 

Ο φετινός διαγωνισμός ήταν αρκετά δύσκολος, με 100.000 συμμετοχές, 250 πολιτείες να διεκδικούν τη πρωτιά, 50 νικητές από όλες τις Ηνωμένες Πολιτείες και 5 διαφορετικές ηλικιακές ομάδες, με την Audrey Zhang να ανακηρύσσεται τελικώς νικήτρια. Η νικήτρια προσκλήθηκε από την εταιρεία προκειμένου οι σχεδιαστές να δώσουν ζωή στο έργο της. Η σημερινή εκδοχή απεικονίζει το μηχάνημα να αντλεί με τα εξαρτήματά του το νερό από μια λίμνη ενώ τα ζώα του δάσους το κοιτούν με θαυμασμό.

 

Η περσινή νικήτρια ήταν η Sabrina Brady, με doodle που απεικόνιζε την επιστροφή του πατέρα της μετά τη θητεία του στο Ιράκ.

 

Link.png Site: Cnet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τέτοιου είδους ειδήσεις είναι θλιβερές. Και δε μπορώ να καταλάβω γιατί είναι σημαντικό για εμάς να γνωρίζουμε την κάθε εταιρική κοινωνική-επικοινωνιακή πολιτική. Θα προτιμούσα να γνωρίζαμε τι ΔΕΝ δίνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το Ιράκ στο τέλος δεν μου άρεσε καθόλου :/

Από όλο αυτό το Ιράκ είδες!!!Μπράβο στο κοριτσάκι εγώ άμα το έστελνα θα το έστελνα σε στυλ graffiti αλλά στο σχολείο μου ήταν ηλίθιοι και δεν πρόλαβαν την διορία!!!!έτσι μας είπαν τουλάχιστον!!!πάντως το δικό μου μπροστά σε αυτό δεν είναι τίποτα πραγματικα καλύτερο και από τα υποτιθέμενα έργα τέχνης που κυκλοφορούν από κάτι υποτιθέμενους ζωγράφους

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καταρχάς ποιος μας εγγυάται εμάς ότι πράγματι αυτό το ζωγράφισε το ίδιο το κορίτσι? Γιατί κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι πολύ προχωρημένο το σχέδιο για ένα 11 χρόνο. Και επίσης τι ξέρει ένα 11χρονο για το παγκόσμιο πρόβλημα του περιβάλλοντος πέρα του ότι τα παιδιά τις Αφρικής δεν έχουν νερό

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Όταν ξυπνήσετε και δείτε τι έφτιαξε η 11 χρόνων κοπέλα πείτε μου και εμένα να συζητήσουμε σοβαρά .Μπράβο της και δεν ξέρω αν υπάρχει καμία θεωρεία συνωμοσίας από πίσω, πάντως η φαντασία της μικρής είναι απίστευτη και η απεικόνιση της στο χαρτί είναι πολύ ωραία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 100 χιλιαρικάκια κόστος, να και η κοινωνική διαφήμιση της Google.

 

Δόθηκε λέει το ποσό των 20.000 δολαρίων για να ενισχύσει τις προσπάθειες του charity:water προκειμένου να παρέχουν καθαρό νερό στα σχολεία στο Μπαγκλαντές. 20.000 δολάρια δεν φτάνουν ούτε για ενα σωλήνα ύδρευσης. Περίμενα μια πιο δραστική βοήθεια απο τη Google. Σαφώς δεν είναι κυβέρνηση, αλλά αν είσαι η Google, μην προσπαθείς να παρέχεις κοινωνικό έργο με τα ψέμματα, ίσα για να ακουστείς παγκοσμίως και να γίνει ντόρος, βάλε τουλάχιστον ενα λιθαράκι, οχι ενα χαλίκι.

 

Όσο για το έργο του κοριτσιού είναι εξαιρετικό και πολύ προχωρημένο για την ηλικία της. Πολλές φορές οι φαντασία των παιδιών ξεπερνά αυτή των ενηλίκων οπότε πριν κάνω σκέψεις για υποκινούμενο απο ενήλικα καλλιτέχνημα, θα προτιμήσω να το θαυμάσω ως δημιούργημα απο τα χέρια του κοριτσιού.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκωσαν πάλι οι ειδήμονες να γκρινιάξουν για την Google. Ρε τι είναι αυτά που κάνετε δεν ντρέπεστε λίγο? Μήπως ζηλεύετε τα 30 χιλιάρικα που πήρε η μικρή και θα πείτε τα όσια μύρια για να θάψετε το εγχείρημα :P ???

 

 

Και καταρχάς ποιος μας εγγυάται εμάς ότι πράγματι αυτό το ζωγράφισε το ίδιο το κορίτσι? Γιατί κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι πολύ προχωρημένο το σχέδιο για ένα 11 χρόνο. Και επίσης τι ξέρει ένα 11χρονο για το παγκόσμιο πρόβλημα του περιβάλλοντος πέρα του ότι τα παιδιά τις Αφρικής δεν έχουν νερό

 

Καταρχάς τι σε νοιάζει εσένα? Δικά σου είναι τα λεφτά και θες να κάνεις την κριτική επιτροπή? Η το παιδί σου πήγε στην 2η θέση και έχεις λόγο να πετάς λάσπη έτσι?

 

Πρέπει ένα 11χρονο κοριτσάκι να έχει διδακτορικό περιβαλλοντολογίας δηλαδή για να κάνει μια τέτοια ζωγραφιά η να είναι ήδη σπουδαγμένη σε σχολή καλών τεχνών?

 

Δόθηκε λέει το ποσό των 20.000 δολαρίων για να ενισχύσει τις προσπάθειες του charity:water προκειμένου να παρέχουν καθαρό νερό στα σχολεία στο Μπαγκλαντές. 20.000 δολάρια δεν φτάνουν ούτε για ενα σωλήνα ύδρευσης. 

 

Αλήθεια έχετε δει με τι ποσά τι καταφέρνουν τα charities ύδρευσης?? Δες λίγο τι μπορείς να καταφέρεις πριν εξομοιώσεις την ύδρευση στο Μπαγκλαντές με την σωλήνωση στο σπιτάκι σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι λασπολόγοι/fanboys κλπ να είχαν τη φαντασία και την ευαισθησία της μικρής. Αλλά δυστυχώς η φαντασία τους φτάνει πως να βγάλουν χολή και πως να προστατεύσουν τις μετοχές τους.

 

Μπράβο στη μικρή. Πραγματικά εντυπωσιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι..εντυπωσιακό..πρόκειται για μία αρλουμπογεννήτρια..της γενιάς του nickelodeon και του μπομπ σφουγγαράκη..αντί να μάθουν τα παιδιά πραγματική ιστορία, τέχνη άθληση και μουσική, ασχολούνται με διαγωνισμούς που τα μετατρέπουν σε νοητικά μπονσάΐ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι..εντυπωσιακό..πρόκειται για μία αρλουμπογεννήτρια..της γενιάς του nickelodeon και του μπομπ σφουγγαράκη..αντί να μάθουν τα παιδιά πραγματική ιστορία, τέχνη άθληση και μουσική, ασχολούνται με διαγωνισμούς που τα μετατρέπουν σε νοητικά μπονσάΐ...

Πες τα ρε φίλε, πες τα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι..εντυπωσιακό..πρόκειται για μία αρλουμπογεννήτρια..της γενιάς του nickelodeon και του μπομπ σφουγγαράκη..αντί να μάθουν τα παιδιά πραγματική ιστορία, τέχνη άθληση και μουσική, ασχολούνται με διαγωνισμούς που τα μετατρέπουν σε νοητικά μπονσάΐ...

 

Also της γενιάς που βρίσκει στα 15 της νέους τρόπους θεραπείας καρκίνου...εάν ισχύει το profile σου και είσαι 44 άστο κύριε έχουμε ΠΑΡΑ πολλά ράματα για την γούνα της γενιάς σας...

 

Αλλά ας μην βγαίνουμε off topic κάθε γενιά πιστεύει πως είναι καλύτερη και ο παππούς μου πίστευε πως ήταν καλύτερα τα χρόνια τα δικά τους τα "αγνά" από την δική σου με τους μαλιάδες και τα ναρκωτικά...

 

Συνεχίζει αν με θλίβει το γεγονός πως ακόμα βλέπω κραξίδι και πλέων είμαι σίγουρος πως βγαίνει κυρίως από την κλασσική ελληναράδικη ζήλεια.

 

Για όσους θέλετε να ανακτήσετε πίστη στην ανθρωπότητα τσεκάρετε και το άρθρο στο Cnet και τους σχολιασμούς. Είναι κρίμα που εμείς η ελληναράδες είμαστε καλοί μόνο να ρίχνουμε χολή... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι..εντυπωσιακό..πρόκειται για μία αρλουμπογεννήτρια..της γενιάς του nickelodeon και του μπομπ σφουγγαράκη..αντί να μάθουν τα παιδιά πραγματική ιστορία, τέχνη άθληση και μουσική, ασχολούνται με διαγωνισμούς που τα μετατρέπουν σε νοητικά μπονσάΐ...

Καταρχας ειπες :

 

Ιστορια/Αθληση/Τεχνη/Μουσικη

 

Η μουσικη αποτελει για εσενα διαφορετικο κλαδο απο την τεχνη;Δεν ειναι τεχνη η απλα ειναι κατι το οποιο δεν συσχετιζεται με την τεχνη;

 

Επισης οι παραπανω εννοιες συγκρουονται πολυ!

 

Ιστορια με τεχνη?Για ποια τεχνη μιλας?15 ειμαι και στην ιστορια θυμαμαι απο πεμπτη δημοτικου μεχρι τωρα που τελειωσα το γυμνασιο οτι το κεφαλαιο που μιλαγε για τεχνη και καλλιτεχνες ηταν εκτος υλης παντα...Φταιει το nickelodeon η μηπως η κυβερνηση μας?

 

Αθληση,καλη δεν λεω αλλα τα παντα πρεπει να εχουν ενα μετρο η βλακας με μυς θα ναι καποιος χωρις ιδιαιτερη μορφωση η φυτουκλα που ξερει ολο το βιβλιο των μαθηματικων απεξω και ζει με τον εγκεφαλο του μονο και οχι με το σωμα!Ισσοροπια ποτε!

 

Παρακαλω μην αναφερεις οτι δεν εχω σεβασμο η κατι τετοιο γιατι τα παραπανω τα λεω με σεβασμο απο την σκοπια μου :),εχω ασχοληθει με τεχνη,και συγκεκριμενα με γλυπτικη,που ειναι και η τεχνη των προγόνων μας ωστοσο αμα ρωτησεις να σου πει καποιος εναν διασημο γλυπτη οι περισσοτεροι δεν θα μπορουν να αναφερουν ουτε εναν.Ουτε τον Μιχαήλ Άγγελο δεν ξερουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιστορια με τεχνη?Για ποια τεχνη μιλας?15 ειμαι και στην ιστορια θυμαμαι απο πεμπτη δημοτικου μεχρι τωρα που τελειωσα το γυμνασιο οτι το κεφαλαιο που μιλαγε για τεχνη και καλλιτεχνες ηταν εκτος υλης παντα...Φταιει το nickelodeon η μηπως η κυβερνηση μας?

 

Μην λες τέτοια πράγματα και θυμηθούμε ποια γενιά μας κυβερνά και μας έφερε σε αυτό το χάλι...

 

Άσε να κοροϊδέψει τα  media του 21ου αιώνα γιατί όταν αυτοί πέζαν Pong/Space Invaders και Pacman εξασκούσαν το πνεύμα τους.

 

Άσχετα που τα  χαϊβάνια κάνουμε κανονικότατη εκμάθηση σε τέχνη+άθληση+ιστορία μέσω Assasin's Creed και Age of Empires...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...