Προς το περιεχόμενο

Δεν αναγνωρίζει τον εξωτερικό ssd


dimi.d

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα προχθές έβγαλα τον ssd τον εξωτερικό χωρις να κανω eject απο το MacBook μου και απο τότε το βαζω και δν μου το βγάζει στο device δεν ανοίγει τον δίσκο. Παω disk utility βρίσκει τον σκληρό αλλα την ονομασία που εχω τον σκληρο : music την δείχνει απο κατω αλλα σε πιο ανοιχτό μαύρο. Το MacBook ειναι τελευταίο μοντέλο δοκίμασα verify κτλ κτλ αλλα τίποτα. Εκανα reset το Mac (ctrl alt p r) παλι τίποτα. Το MacBook το σύνδεσα USB που είχα το τρέχει κανονικά. Τον ssd τον συνδέω στα μηχανήματα τα pioneer 2000 βγάζει κανονικά το περιεχόμενο με την ονομασία music και μεσα όλους τους φακέλους με τη μουσικη. Λογικα υπαρχει καποια εντολή στο terminal την οποία την γνωρίζει κάποιο Τσάκαλι απο εδω να μου την πει για να ξανα διαβάσει το δίσκο; Ουσιαστικά μου τον διαβάζει δλδ αλλα δν κανει mount τον δίσκο στο device ώστε να ανοίξω να ακούσω τη μουσικη που εχω μεσα. Το ξανα λέω στα pioneer ο σκληρός κουμπώνει κανονικά και δείχνει όλο το περιεχόμενο με τη μουσικη και λειτουργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα προχθές έβγαλα τον ssd τον εξωτερικό χωρις να κανω eject απο το MacBook μου και απο τότε το βαζω και δν μου το βγάζει στο device δεν ανοίγει τον δίσκο. Παω disk utility βρίσκει τον σκληρό αλλα την ονομασία που εχω τον σκληρο : music την δείχνει απο κατω αλλα σε πιο ανοιχτό μαύρο. Το MacBook ειναι τελευταίο μοντέλο δοκίμασα verify κτλ κτλ αλλα τίποτα. Εκανα reset το Mac (ctrl alt p r) παλι τίποτα. Το MacBook το σύνδεσα USB που είχα το τρέχει κανονικά. Τον ssd τον συνδέω στα μηχανήματα τα pioneer 2000 βγάζει κανονικά το περιεχόμενο με την ονομασία music και μεσα όλους τους φακέλους με τη μουσικη. Λογικα υπαρχει καποια εντολή στο terminal την οποία την γνωρίζει κάποιο Τσάκαλι απο εδω να μου την πει για να ξανα διαβάσει το δίσκο; Ουσιαστικά μου τον διαβάζει δλδ αλλα δν κανει mount τον δίσκο στο device ώστε να ανοίξω να ακούσω τη μουσικη που εχω μεσα. Το ξανα λέω στα pioneer ο σκληρός κουμπώνει κανονικά και δείχνει όλο το περιεχόμενο με τη μουσικη και λειτουργεί.

Αν δεν στο κάνει mount ούτε πατώντας την σχετική εντολή στο disk utility ( πάνω αριστερά) αλλά ούτε και repair δοκίμασε να μετάφερεις το περιεχόμενο του σε image. Αφού επιλέξεις το partition ( music στην συγκεκριμένη περίπτωση ) στο disk utility,μετά πήγαινε πάνω εκεί που λέει new image και πάτα το να κανείς save το image του σκληρού σε ανάλογο χώρο, επιλέγοντας .dmg read write, στις επιλογές.

Αφού δημιουργηθεί το image του σκληρού σου και ανοίγει κανονικά βλέποντας τα αρχεία σου, μπορείς να προχωρήσεις σε format ή οτιδήποτε άλλο θέλεις. Στη θέση θα δοκιμαζα να σώσω τα αρχεία με κάποιο τροπο ακόμα και με terminal πριν δοκιμάσω εντολές mount που δεν θα ωφελήσουν ειδικά αν έχει σφάλμα ο σκληρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου πεις τι κανω βήμα βήμα γιατι δν καταλαβα ;

Πως σώζω τη μουσικη (τα αρχεία);

Εκανα new image διάλεξα read white και το έβαλα στην επιφάνεια. Περιμενω να φορτώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου πεις τι κανω βήμα βήμα γιατι δν καταλαβα ; Πως σώζω τη μουσικη (τα αρχεία);Εκανα new image διάλεξα read white και το έβαλα στην επιφάνεια. Περιμενω να φορτώσει

Ωραία κανε υπομονή μόλις τελειώσει πατά το να ανοίξει, μπορεί να μην ανοίξει αμέσως,περίμενε ένα λεπτό. Αν όλα τα αρχεία εμφανιστούν τότε τα έχεις σώσει .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MAC OS EXTENDED ειναι και 128 μεγεθος ssd


κατι παιζει με το mac και τον σκληρο δν γινεται αλλιως. στα μηχανηματα μου ανοιγε ολους τους φακελους κανονικα και ολα τα αρχεια μεσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MAC OS EXTENDED ειναι και 128 μεγεθος ssd

ξανα δοκίμασε να το κανεις αυτό που σου είχα πει  αλλα με  read only  αυτή την φορά κανοντας το save σε μερος με τουάχιστον 128gb ελευθερα. Το πρόβλημα σου ειναι το κατεστραμένο file system και δεν λυνεται χωρίς format. Αλλος τρόπος να τα σωσεις είναι είτε με  linux είτε με windows που εχουν εγκαταστημένο αυτό http://www.paragon-drivers.com/hfs-windows/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι δυνατον να παιζει κανονικα σε pioneer 2000nexus? και να μην τον διαβαζει το mac? 

και όμως είναι. Δεν κάνει mount κατεστραμμένα file system και αν κάνει ειναι δυνατόν να κρασάρει όλο το mac OS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...