Προς το περιεχόμενο

Νέα superzoom φωτογραφική μηχανή από την Panasonic με δυνατότητα εγγραφής 4Κ βίντεο


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά 4K recording έχεις σε smartphone του 400άρικου πλέον...το θέμα είναι οτι πρέπει να τα σκάσεις για να δεις τα 4K :P

 

Το θέμα είναι ότι πρέπει να τα σκάσεις για να γράψεις 4K. Διότι 4k σε 10-20 Mbps, h264, να το βράσω. Αν θες να "τιμήσεις" το 4k, θέλεις σοβαρή κάμερα με σοβαρούς φακούς. Γι' αυτό η καλύτερη ηλεκτρονική κάμερα του κόσμου (Alexa) δεν γράφει ακόμα 4K, διότι ως leader της αγοράς δεν έχει ανάγκη να πουλάει φύκια για μεταξωτές καρδέλες.

 

At ARRI we focus on providing the best image quality for cinematographers and high-end features, together with an efficient workflow. Achieving the highest K figure is of less importance. ALEXAs 3.5K sensor with its high sensitivity and wide exposure latitude produces gorgeous, cinematic images. Given that 4K digital workflows are still in their infancy, and that for the foreseeable future most productions will finish in 2K or HD, ALEXA is the perfect choice for theatrical features as well as television productions. Furthermore, the ascendance of 3D has resulted in a doubling of image data volumes which further complicates the effective storage, processing and movement of such data. So, for the foreseeable future, ALEXA is ideally suited for 2K or HD workflows in 2D and 3D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανω λαθος για αυτο λεγεται ζουμ κ οχι τηλεφακος. Ο ζουμ δινει 16 φορες το 25 στο αλλο ακρο του στα 400

Εγω νομιζα οτι οι φακοι των φωτογραφικων ειναι οπως τα τηλεσκοπια. Σκεψου ενα τηλεσκοπιο με εστιακη 1200 που καθοριζει την x μεγεθυνση με το εστιακο μηκος του προσφαλμιου που θα χρησιμοποιησεις. Εκει μαλιστα αν βαλεις φωτογραφικη dslr επανω η x μεγεθυνση καθοριζεται απο το μεγεθος του αισθητηρα και το crop factor. Πχ μια canon θα σου δωσει x44 ενω μια sony x42... Τωρα γιατι να ειναι διαφορετικα στις φωτογραφικες δεν το καταλαβαινω. Ετσι κι αλλιως σε αυτες τις μηχανες το x και οι εστιακες ειναι full frame equivalent και οχι οι "πραγματικες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωπα ρε.... Άντε παιδιά, σε 5 χρονάκια θα πέσουνε και σε αυτές οι τιμές.....  Θα μπει το 4 k στην ζωή μας όπως είναι τώρα το Full Hd που είναι και σε φτηνές φωτογραφικές.....

αυτα ειναι τα καλυτερα περιμενεις λιγο... και τσουπ το παιρνεις στο 1/3 της αρχικης τιμης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες μην μπερδευεστε και την συγκρινετε με αλλες super-travel zoom bridge κλπες μηχανες. Δεν υπαρχει σημειο επαφης με καμμια απο αυτες, οποιος γνωριζει 5 πραγματακια για τη φωτογραφια και ξερει να διαβαζει χαρ/κα μπορει να το καταλαβει αμεσως. Με τετοιο φακο (f4 στο τερμα του φακου 400mm η αλλιως 16x και f2.8 στο ευρυγωνιο) και αισθητηρα 1" κανει την συγκεκριμενη μηχανη αχτυπητη στην κατηγορια της με μοναδικο αντιπαλο την RX10. Για τα χρηματα που κοστιζει η τιμη ειναι σουπερ, και για καποιον ο οποιος δεν θελει κ δεν εχει σκοπο να αλλαζει φακους με μια midrange dslr ειναι μια πολυ καλη λυση-επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες μην μπερδευεστε και την συγκρινετε με αλλες super-travel zoom bridge κλπες μηχανες. Δεν υπαρχει σημειο επαφης με καμμια απο αυτες, οποιος γνωριζει 5 πραγματακια για τη φωτογραφια και ξερει να διαβαζει χαρ/κα μπορει να το καταλαβει αμεσως. Με τετοιο φακο (f4 στο τερμα του φακου 400mm η αλλιως 16x και f2.8 στο ευρυγωνιο) και αισθητηρα 1" κανει την συγκεκριμενη μηχανη αχτυπητη στην κατηγορια της με μοναδικο αντιπαλο την RX10. Για τα χρηματα που κοστιζει η τιμη ειναι σουπερ, και για καποιον ο οποιος δεν θελει κ δεν εχει σκοπο να αλλαζει φακους με μια midrange dslr ειναι μια πολυ καλη λυση-επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα είναι θέμα με τα τσιπάκια που φοράνε...τελικά..

Κανεις λαθος. Με το τσιπακια αν εννοεις το μεγεθος του αισθητηρα σιγουρα ειναι απο τα κυριοτερα χαρακτηριστικα αλλα ενας καλος αισθητηρας δεν κανει κ πολλα αν δεν συνοδευεται κ απο εναν καλο κ γρηγορο φακο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ποσο ειναι δηλαδη το zoom ?  σε "X" φορες ? (δεν αναφερεται)... μηπως αυτο προκυπτει αν διαιρεσουμε τα 400mm με τα 25mm, δηλαδη αυτη εχει zoom 16x ??  οντως ετσι υπολογιζεται ρε παιδια ? (παντως εχω δει στο εμποριο και πιο οικονομικες φωτ. μηχανες με zoom 50x, πχ την Sony DSC-HX300)

Την εχω τη sony αρκετα καλη για τα λεφτα της, βεβαια δεν εχει wifi kai gps ενταξει ας μην εχει, βεβαια για μενα που ειμαι απλως χρηστης με καλυπτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω νομιζα οτι οι φακοι των φωτογραφικων ειναι οπως τα τηλεσκοπια. Σκεψου ενα τηλεσκοπιο με εστιακη 1200 που καθοριζει την x μεγεθυνση με το εστιακο μηκος του προσφαλμιου που θα χρησιμοποιησεις. Εκει μαλιστα αν βαλεις φωτογραφικη dslr επανω η x μεγεθυνση καθοριζεται απο το μεγεθος του αισθητηρα και το crop factor. Πχ μια canon θα σου δωσει x44 ενω μια sony x42... Τωρα γιατι να ειναι διαφορετικα στις φωτογραφικες δεν το καταλαβαινω. Ετσι κι αλλιως σε αυτες τις μηχανες το x και οι εστιακες ειναι full frame equivalent και οχι οι "πραγματικες".

δεν εχει καμια σχεση το zoom με την μεγεθυνση.

το ζουμ ειναι η διαιρεση των εστιακων μηκων του φακου.

οι prime εχουν 1Χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν εχει καμια σχεση το zoom με την μεγεθυνση.

το ζουμ ειναι η διαιρεση των εστιακων μηκων του φακου.

οι prime εχουν 1Χ.

Για κανε μου μια αναλυση γιατι πραγματικα κατι δεν καταλαβαινω... Γιατι ειναι διαφορετικα; Στα τηλεσκοπια, εχω μια σταθερη εστιακη που ειναι πχ 400mm και βαζοντας αναλογο προσοφθλαμιο παιρνω αναλογη μεγεθυνση . Πχ εστω ενα 25mm προσοφθλαμιο θα μου δωσει μεγεθυνση 16x . Στην φωτογραφικη μου λες οτι zoom και μεγεθυνση δεν ειναι το ιδιο. Αλλα εγω βλεπω ακριβως το ιδιο σε νουμερα. Επισης σε μια aps-c ενας φακος 25-400mm παλι θα μου δωσει στο ακρο 400mm 16x, οχι ομως απο τον λογο 400/25, αλλα απο το μεγεθος του αισθητηρα 1.5*400/50. Επισης στα τηλεσκοπια (το αναφερω γιατι με αυτα ασχολουμαι και οχι με την φωτογραφια) που δεν υπαρχει zoom, η μεγεθυνση υπολογιζεται εστιακο μηκος τηλεσκοπιου/εστιακο μηκος προσοφθαλμιου, αλλα οταν βαλεις dslr/mirroless επανω τοτε μετραει το μεγεθος του αισθητηρα (width/height) σε mm.

Επεξ/σία από songless_bird
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ζουμ εχει σχεση με το φακο μονο.

ειναι η διαφορα του μεγιστου με του ελαχιστου εστιακου.

η μεγεθυνση εχει σχεση με τον αισθητηρα

 

στο τηλεσκοπιο που λες η μεγεθυνση ειναι ποσες φορες μεγαλωνει το αντικειμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ζουμ εχει σχεση με το φακο μονο.

ειναι η διαφορα του μεγιστου με του ελαχιστου εστιακου.

η μεγεθυνση εχει σχεση με τον αισθητηρα

 

στο τηλεσκοπιο που λες η μεγεθυνση ειναι ποσες φορες μεγαλωνει το αντικειμενο

Οκ  τωρα καταλαβα. Πχ ενας τηλεφακος 400mm ειναι x1 zoom (αν υπαρχει κατι τετοιο) αλλα δινει x8 μεγεθυνση του ιδιου αντικειμενου σε σχεση με μια full frame με φακο 50mm.

Ετσι ομως μου δημιουργει μια αλλη απορια. Το zoom μηπως ειναι απλα μαρκετινγκ και θα επρεπε να αναγραφονται τιμες μεγεθυνσης σε σχεση με μια full frame; (equivalent δηλαδη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...