Προς το περιεχόμενο

Η Apple κυκλοφορεί νέο φθηνότερο iMac με τιμή από $1099


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο δεύτερο βίντεο θα δείς, 2gbRAM, Mavericks, 2004... Πριν τον SSD 80Gb 4000rpm είχε...

Στην τελική ζήτησες ένα εργαλείο της APPLE του 2004 που να κάνει ίδια δουλειά, πάρε ένα λοιπόν κάνει και καλύτερη, και αν σε ενοχλούν τα 2gb καντα 1 (700mb ρε παιδί μου, είδες πόσο σφερα παει δεν νομίζω ότι το drop θα είναι τόσο που δεν μπορεί να κάνει αυτά που κάνει το πς σου...

Μη συνεχίζεις και εσύ ....το μηχάνημα leopard είχε με φόντο την εικόνα του mavericks, καταλαβαίνω ότι θες να σπασεις πλάκα μαζί του, αλλά δεν είναι ανάγκη να το παρά τραβάς....

ΥΓ. Εξάλλου όπως και οι περισσότεροι , έτσι και αυτός δεν είχε ιδέα απο Apple το 2004 και μπορεί να το πιστέψει ότι είναι και mavericks, λυπησου τον.....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.everymac.com/systems/apple/powerbook_g4/specs/powerbook_g4_1.33_15.html

ΟΝΕ CORE 1.3GHZ

500 MB RAM

 

Μόνο στον ssd υπερτερεί!!!

Το συγκεκριμενο 256mb ειχε,ολα αυτα τα χρονια που ετρεχε xp,προπερση του εβαλα τα αλλα 512mb,για να του περασω τα 8!

Μη συνεχίζεις και εσύ ....το μηχάνημα leopard είχε με φόντο την εικόνα του mavericks, καταλαβαίνω ότι θες να σπασεις πλάκα μαζί του, αλλά δεν είναι ανάγκη να το παρά τραβάς....

Γιατι το χαλας?

Αστον να μας το αναλυσει το θεμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι Γιαννης,ειν' Γιαννακης!

Εχουμε 2014 τωρα!!!!!!!!!!!!

 

Να σου θυμησω για κατι iris pro,που ελεγε καποιος,που τελικα ΟΥΤΕ iris απλη δεν ειναι?Ονοματα δε λεμε...! :devil:

Μια εικονα ΧΙΛΙΕΣ λεξεις!!!

 

attachicon.gifc.PNG

 

 

Αυτο ειναι το λαπτοπ που χρησιμοποιω τις τελευταιες 3 μερες,να κατεβαζω και να βλεπω ταινιες,να μιλω στο skype και λιγο office!

Και μ'αυτο θα πρεπει να περασω μεχρι το τελος του μηνα!

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ καντο με MAC!!! ;)

 

Υ.Γ.Αυτο ειναι το λαπτοπ που πηρε η κοπελα μου το 2004 οταν πηγε να σπουδασει!Εχει IPS panel,matte display με αναλυση1400x1050 και dvd recorder,παρακαλω!

Ποτε ανακαλυψε η apple το ips panel,μπορεις να μας πεις?

 

με συγχωρείς αλλά επειδή με έκαψες. αν πιστεύεις ότι ένα mac δεν μπορεί να κάνει όλα τα παραπάνω δεν νομίζω ότι τα έχεις δοκιμάσει καν.

τώρα όσον αφορά την Ips τεχνολογία, δεν κατάλαβα πάλι. κατηγορείς την apple που δεν έχει Ips στα monitor της.

ε τότε κατηγορώ και εγώ την samsung που φτιάχνει monitor pls.

οι μεγάλοι κατασκευαστές panel που τροφοδοτούν όλη την αγορά χρησιμοποιούν την τεχνολογία που θεωρούν ως ποιο αποδοτική για αυτούς και ανάλογα ψωνίζουν οι υπόλοιποι. αν πιστεύεις ότι η ips είναι η καλύτερη δικαίωμά σου, αλλά σίγουρα θα υπάρχουν και αρκετοί που θα υποστηρίζουν την  pls την tn ή την va (αν και για αυτήν αμφιβάλω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παρεις iMac θα τον εχεις για 3-4 χρονια τουλαχιστον χωρις να του πειραξεις τπτ και χωρις καν να σκεφτείς αντικατάσταση του. με windows aio desktop αμφιβάλλω.επισης Δυστυχως η ευτυχως τα καλα των προϊόντων της εταιρίας τα ξέρουμε μονο οι χρήστες και πελΑτες της.

Όσον αφορά το imac νομιζω οτι θα μπορούσε φυσικα να παιξει και με κατω του 1000αρικου τιμή αλλα φυσικα δεν υπαρχει κατι τετοιο στην πολιτική της apple.το έπαιρνα ευκολα οπως και να χει :) iMac για παντα !!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

έχω desktop 3 χρόνια με i5/4gbram/HD5850/ssd και το έχω ακόμα και τρέχει μια χαρά τα πάντα και δεν σκέφτομαι να αναβαθμίσω τίποτα,σε τι ακριβώς θα υπερτερούσε ένα mac με τα ίδια χαρακτηριστικά σήμερα ? 

αυτό με τα mac που λένε ότι κρατάει περισσότερα χρόνια κάποτε πρέπει να τελειώσει σαν παραμύθι,η τεχνολογία εξελίσσεται απο κοινού στο hardware και τα προγράμματα είναι το ίδιο απαιτητικά και στα δύο.

και μην μου πει κανείς για την κάρτα γραφικών γιατί κανένας mac δεν απευθύνεται σε χρήστες gaming άρα μόνο σε επαγγελματική χρήση,σε προγράμματα cad που είναι βαριά απλά θες quadro/firepro και όχι απλές gpus που έχουν και οι mac και οι pc,τώρα για office και λοιπές παπαγιες δεν θες και κάτι πιο δυνατό ότι λειτουργικό και να τρέχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με συγχωρείς αλλά επειδή με έκαψες. αν πιστεύεις ότι ένα mac δεν μπορεί να κάνει όλα τα παραπάνω δεν νομίζω ότι τα έχεις δοκιμάσει καν.

τώρα όσον αφορά την Ips τεχνολογία, δεν κατάλαβα πάλι. κατηγορείς την apple που δεν έχει Ips στα monitor της.

ε τότε κατηγορώ και εγώ την samsung που φτιάχνει monitor pls.

οι μεγάλοι κατασκευαστές panel που τροφοδοτούν όλη την αγορά χρησιμοποιούν την τεχνολογία που θεωρούν ως ποιο αποδοτική για αυτούς και ανάλογα ψωνίζουν οι υπόλοιποι. αν πιστεύεις ότι η ips είναι η καλύτερη δικαίωμά σου, αλλά σίγουρα θα υπάρχουν και αρκετοί που θα υποστηρίζουν την  pls την tn ή την va (αν και για αυτήν αμφιβάλω)

Για πες?

Γιατι σαν το μ@λ...κ@ αναγκαστικα να κατεβασω κατω το powerbook G4 15αρι και κρατησα το Compaq nx9105 σαν εφεδρικο pc!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμενο 256mb ειχε,ολα αυτα τα χρονια που ετρεχε xp,προπερση του εβαλα τα αλλα 512mb,για να του περασω τα 8!

Γιατι το χαλας?

Αστον να μας το αναλυσει το θεμα!

 

Ξεχάσαμε την μετάβαση από PowerPC σε Intel, κάνω και την πτυχιακή μου ρε παιδιά μην βαράτε, πόσο μυαλό μένει? Όπως και να έχει δεν δέχομαι για κανένα λόγο ανωτερότητα των Windows έναντι του MacOS όταν μιλάμε για resources management... Και επειδή ξεχνάμε πως την δουλειά την κάνει ο kernel είναι σαν να μου συγκρίνεις το ασταθές DOS με το πιο πολύπλοκο λειτουργό που φτιάχτηκε ποτέ τα UNIX+ (πρώην MULTIX)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχάσαμε την μετάβαση από PowerPC σε Intel, κάνω και την πτυχιακή μου ρε παιδιά μην βαράτε, πόσο μυαλό μένει? Όπως και να έχει δεν δέχομαι για κανένα λόγο ανωτερότητα των Windows έναντι του MacOS όταν μιλάμε για resources management... Και επειδή ξεχνάμε πως την δουλειά την κάνει ο kernel είναι σαν να μου συγκρίνεις το ασταθές DOS με το πιο πολύπλοκο λειτουργό που φτιάχτηκε ποτέ τα UNIX+ (πρώην MULTIX)...

Νομιζεις,οτι ξεχασα ή δε το ηξερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνάμε είπα :-) Όλα τα δίκια δικά σας στο upgradeability αλλά όχι στο λειτουργικό ρε παιδιά...

Οκ.

Δε υπαρχει ανωτερο λογισμικο,δεν υπαρχει καλυτερο pc,γιατι ολα ειναι εφημερα!

Ας τελειωνουμε καποτε μ'αυτο το θεμα!

Ειμαι απο τους λιγους apple "haters" εδωμεσα,που υποστηριζει οτι το OSX, ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ,σαν λογισμικο και οτι ΔΕΝ ειναι πεταμενα λεφτα,οποιοδηποτε mac προιον,γι'αυτο που του αρεσου και ειναι πιο αποδοτικος/παραγωγικος μ'αυτα!

Εγω προσωπικα δεν ειμαι και δε μ'αρεσουν(ασχετο:P)!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί κάποιος να σκάσει τα έξτρα λεφτά για Mac όταν μπορεί να βάλει τα Mac OS στην πλειοψηφία των υπολογιστών. Όταν είχαν PowerPC cpus ήταν κάτι το ξεχωριστό (και πιο δυνατό). Όμως εν έτη 2014, χάρη και στην community, μπορείς να έχεις Mac OS χωρίς να έχεις Mac.

Πχ έχω βάλει τα Maverick σε pc με Phenom II X4. Το μοναδικό σοβαρό πρόβλημα που είχα είναι ότι δεν είχα GPU acceleration, λογικά επειδή έχω κάρτα της Sapphire με custom PCB. Αν είχα Gigabyte ή Asus δεν θα είχα κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι εύκολο και ωραίο να βγάζεις συμπεράσματα όταν δεν ξέρεις τον άλλον. 

δούλευα το 1999 - 2004 σε πρόγραμμα ηλεκτρακουστικών μελετών το οποίο ξεκίνησα από τους powerpc. μέχρι το 2004 δεν μπορούσε να τρέξει σε pc γιατί δεν μπορούσε κανείς να το σηκώσει. αλλά ακόμα και σήμερα με τα ίδια specs τρέχει ομαλότερα σε mac.

αν τώρα θες να το πάμε σε καθημερινή χρήση, ας πάρει κάποιος το imovie που δίνεται δωρεάν και το movie maker των windows και θα καταλάβει τι εστί διαφορά σε ικανότητα επεξεργασίας. 

τέλος μάλλον δεν ξέρεις ότι όλες οι σοβαρές εφαρμογές υπάρχουν σε όλες τις πλατφόρμες.

και για να μην παρεξηγούμε pc έχω σπίτι μου και θα συνεχίσω να έχω.

 

 

Δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης, συζήτηση κάνουμε. Θα δεχτώ το γεγονός του οτι το 99-04 έκανες τη δουλειά σου με Μακ. Και είναι λογικό μιας και πολλά προγράμματα ήταν γραμμένα για επεξεργαστές αρχικετκονικής PowerPC.

 

Τώρα όμως είμαστε στο 2014, και οι δύο πλατφόρμες μοιράζονται την ίδια αρχιτεκτονική και hardware οπότε και η συγκρίσεις είναι άμεσες. Οποιοδήποτε benchmark και να δείς δεν δικαιολογεί το επιπλέον κόστος για έναν υπολογιστή Apple όσον αφορά το θέμα απόδοση/κόστος. Και στο φινάλε το thread για ιΜακ είναι, δεν πιστεύω να θες να τρέξεις και τίποτα ιδιαίτερο.

 

Όσο για τη σύγκριση IMovie και Movie maker, απλά ανούσια αν βάλεις στην εξίσωση το οικοσύστημα εφαρμογών γραμμένες για windows. 

 

Και κλείνοντας, αυτό που θέλω να προσθέσω είναι οτι πέραν του design και brand name δεν υπάρχει κανένας λόγος να υποστείς τους περιορισμούς (που δεν είναι λιγοι) ενός OSX συστήματος έναντι ενός με Windows. Δεν υπάρχει κάτι που μπορεί να κάνεις με mac και να μην το κάνεις με PC, αλλα υπάρχουν πάρα πολλά που μπορείς να κάνεις με PC και δεν μπορείς να κάνεις με Mac.

 

Αυτά δεν στα λέω σαν MS fanboy. Και iphone έχω, και ipad, και Macbook αγοράζω απο το 2005 (3 έχω αλλάξει). Το θέμα είναι η αγορά να είναι συνειδητή και να γνωρίζει κάποιος οτι το quality και το brand (και το πολύ καλό trackpad) κουβαλάνε στις πλάτες τους και πολλούς περιορισμούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω πάσο... Αν κοιτάς το design (που στο desktop το κάνεις όπως θες) και τα καλώδια (που αν έχεις Όρεξη τα φτιάχνεις) .. Ο καθένας με τις επιλογές του...

 

 

 

Το έχω γράψει και παλιότερα...

 

Όλοι όσοι κράζουν εμάς που αγοράζουμε Apple, δίνουν 200€ για παπούτσια ΝΙΚΕ, ενώ θα μπορούσαν να πάρουν αντίστοιχα παπούτσια με 40€. Και το κάνουν γιατι -όντως- τα ΝΙΚΕ υπερέχουν σε design... Ένα προϊόν, καλώς ή κακώς, δεν αξίζει όσα τα υλικά κατασκευής του.

 

Γιατί δεν δέχεστε ότι αυτό που κάνουμε στο παπούτσι, στο ρολόι και στο ρούχο, μπορούμε να το κάνουμε και στον υπολογιστή μας ?

 

Ακόμη και αν αποδείξετε με 1000 reviews ότι ένα PC  είναι πιο γρηγορο από ένα Mac (λέμε τώρα), εγώ νιώθω ανακούφιση που έδιωξα κάτι χιλιόμετρα καλωδίων και πριζών από το γραφείο μου, και που έχω έναν υπολογιστή πάνω στο γραφείο, που πιάνει λιγότερο χώρο και από τη συσκευή τηλεφώνου ...

 

Χαλαρώστε ....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν  τα κορακια ολοι σας ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΟΤΙ ΤΡΕΧΟΥΝ MAC Κ ΟΧΙ WINDOWS αλλο το ενα αλλο το αλλο αν σας διναν εναν mac για ενα διαστημα μετα ολα τα αλλα θα σας φενονταν σκουπιδια... οποτε μην κραζετε αν δεν εχετε δοκιμασει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν  τα κορακια ολοι σας ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΟΤΙ ΤΡΕΧΟΥΝ MAC Κ ΟΧΙ WINDOWS αλλο το ενα αλλο το αλλο αν σας διναν εναν mac για ενα διαστημα μετα ολα τα αλλα θα σας φενονταν σκουπιδια... οποτε μην κραζετε αν δεν εχετε δοκιμασει!!

 

 

Πριν κράξεις και κρίνεις μάθε πρώτα πως λέγεται το λειτουργικό που χρησιμοποιείς και μετά έλα πίσω να αναλύσεις και να μας τεκμηριώσεις την άποψη σου με κανένα επιχείρημα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...