Προς το περιεχόμενο

Η Apple κυκλοφορεί νέο φθηνότερο iMac με τιμή από $1099


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάλι το βρίσκω σε καλή τιμή. Εννοώ αν θέλεις να αγοράσεις από την αρχή έναν υπολογιστή τέτοιων specs και τα περιφεριακά περίπου τόσο θα σου βγει. 

 

Το πρόβλημα είναι οτι κυκλοφορεί 1099$ και εμείς το πουλάμε 1099€.

 

Δεν ισχύει αυτό. Με 1199€ φτιάχνεις ένα pc με χαοτικές διάφορες από το συγκεκριμένο. Τόσο χαοτικές που χάνεται και το νόημα της σύγκρισης που κάνεις. Άλλωστε η σύγκριση πρέπει να γίνει με αντίστοιχα All In One συστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει αυτό. Με 1199€ φτιάχνεις ένα pc με χαοτικές διάφορες από το συγκεκριμένο. Τόσο χαοτικές που χάνεται και το νόημα της σύγκρισης που κάνεις. Άλλωστε η σύγκριση πρέπει να γίνει με αντίστοιχα All In One συστήματα.

Συμφωνώ. Οι διαφορές ειναι χαοτικές....και όχι μονο σε επιδόσεις. Ισχύει βέβαια οτι όλοι παίρνουν pc  μόνο για τις επιδόσεις και τα all in one,  κανείς δεν τα παίρνει για την εμφάνιση.... :-(

Τα all in one βγήκαν πρόσφατα για τις touch οθονες,παλαιότερα απλά δεν υπήρχαν.Mάλιστα η Microsoft, όταν βγάλει το all in one surface 4, θα τα ανταλλάσει με iMac, φτάνει να μπουτάρουν και να μην έχουν σπασμένη οθόνη..... :mellow:

Το μέλλον είναι   τα   υβριδικά..... :fear: αλλα όχι όπως τα αυτοκίνητα. Η κατανάλωση δεν παίζει ρόλο σε ένα  pc.Ρεύμα  υπάρχει.... :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλέγω, PC παίρνεις και κοιτάς κυρίως τις επιδόσεις. All in One για την εμφάνιση.

 

Το συγκεκριμένο δεν έχει οθόνη αφής. (Το Dell, έχεις δίκιο έχει).

Το Surface δεν έχει καμία σχέση με τον iMac. Άλλη κατηγορία.

Το μέλλον είναι και τα υβριδικά.

Οι επιδόσεις φέρνουν και μεγαλύτερη κατανάλωση.

 

Τη σύγκριση με desktop δεν την έκανα εγώ. Αλλά μην λέμε ότι με 1199€ θα στήναμε κάτι περίπου ίδιο.

Χαοτικές διαφορές στις επιδόσεις και στις εγγυήσεις.

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως. Μόνο με all in one άλλης εταιρίας πρέπει να συγκρίνεται.

Το αν αξίζει βέβαια ένα all in one desktop, ασχέτως μάρκας, προσωπικά θα έλεγα πως όχι, άλλα αυτή είναι η γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για αυτους που ελεγαν οτι δεν ειναι κοροιδια η τιμη αυτου του αργου iMac με την μικρη αντοχη στο χρονο , ο τιτλος ενος φιλικα προσκειμενου στην apple site τα λεει ολα:

$1,099 iMac review: lose 50% of your performance to save 18% of the money

 

Και παλι βεβαια θα βρεθουν κοροιδα που θα λενε οτι αξιζει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/topic/523524-ποσο-συχνά-κανετε-format-και-γιατι/

 

Στο ίδιο forum και όχι σε μακρινά site, με σχέσεις με εταιρείες από την Αμερική και στα αγγλικά γραμμένα. 

 

Απλά πράματα. 


Να σημειώσω πως έχω αλλάξει 4ς εκδόσεις λειτουργικού MAC OS και μητρική χωρίς format. Συν ότι λόγω επαγγέλματος και ενασχολήσεων είναι τίγκα στα προγραμματιστικά εργαλεία, έχω κρεμάσει το σύστημά μου από zombie processes συχνά πυκνά, έχω καταστρέψει "προγράμματα" του που δεν θα έπρεπε κτλ κτλ κτλ...

 

Επαναφέρεται μία χαρά, είναι σταθερότατο, χωρίς κάποιο inconsistency μεταξύ των λειτουργιών του (δηλαδή όλα διέπονται από την ίδια λογική) και όλα αυτά χωρίς κόπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να σημειώσω πως έχω αλλάξει 4ς εκδόσεις λειτουργικού MAC OS και μητρική χωρίς format. 

Πρεπει να ετσουξε η μητρικη σε λεφτα και σε κοπο ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα όταν πληρώνεις κάτι τσούζει. Σε κόπο καθόλου. 

 

 

Βέβαια, θα με έτσουζε πιο πολύ (και θα ήταν και ψυχολογική φθορά) εάν δεν μπορούσα να κάνω όλα αυτά που κάνω, με την άνεση που τα κάνω, με την σταθερότητα που τα κάνω, με το συμπαγές σε λογική περιβάλλον που τα κάνω και εάν έπρεπε να κάνω format κάθε 1 χρόνο. 

 

 

Εν έτη 2014 θέλω να μην διαλέγω το παράθυρο για να μπορώ να κάνω scroll και να έχω πάνω από 1 desktop. Νομίζω ότι τα 2/3 των βασικών λειτουργικών συστημάτων που κυκλοφορούν τα έχουν αυτά τα χαρακτηριστικά (και μιλάμε για κάποια απλά χαρακτηριστικά). 

 

 

Επίσης, εν έτη 2014 θέλω να μπορώ να έχω git χωρίς να κάνω ταρζανιές. Θέλω να μπορώ να έχω ένα terminal που να είναι μέσα στα mainstream (π.χ. bash) και όχι να το βάλω εγώ κ.α. πολλά... που δεν μας φτάνει ο χώρος και ο χρόνος... δεν έχουμε TARDIS. 


Y.Γ. Το design, το μέγεθος και η ΤΕΛΙΚΗ ΤΙΜΗ δεν με απασχολεί τόσο μιας και εγώ πληρώνω τις οθόνες που αγαπώ... και μιας που το θίξαμε... μπορεί κανείς να φέρει ένα σύστημα που να είναι ίδιο σε μέγεθος (λεπτό κτλ) με τον iMAC ή και μικρότερο, να έχει ίδια χαρακτηριστικά (σε όλα ίδια) ή και καλύτερα και να κοστίζει φθηνότερα; 

 

Αν και δεν χρειάζεται να το τονίσω... θα πω πως κυρίως το μέγεθος μετράει γιατί αλλιώς είναι να έχεις άπλετο χώρο να χώσεις κάτι και αλλιώς να έχεις τον πιο μικρό που γίνεται (μιλώντας για τα εσωτερικά του Η/Υ). 

 

Εάν είναι να έχεις ένα δωμάτιο για Η/Υ, καλύτερα πάρε χρονομηχανή και πήγαινε στο 60. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες, δεν έχει καμία σχέση με αυτό που είπε ο haHa.

Μιλάμε για το συγκεκριμένο μοντέλο και όχι για όλα.

Και στο link η σύγκριση γίνετε με το επόμενο iMac και όχι με Win. Το κατάλαβες;

 

Μπράβο...

 

 

[OFFTOPIC]

 

 

Στα υπόλοιπα τώρα, αν το πρόβλημα σου είναι ότι δεν μπορείς να κρύψεις ένα κουτί 60x50x20cm δεν φταίει το κουτι που δεν χωραει στο δωμάτιο αλλά εσύ που πήγες και πήρες ένα τραπεζάκι του Praktiker για γραφείο. (Και τελικά έβαλες πάνω τον iMac) lol...

Επίσης αν χρειάζεσαι format κάθε χρόνο, (με win 7 ή 8) το πρόβλημα (πάλι) είσαι εσύ και όχι τα Win.

 

 

[/OFFTOPIC]

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να ετσουξε η μητρικη σε λεφτα και σε κοπο ε;

 

 

 

Πάντα όταν πληρώνεις κάτι τσούζει. Σε κόπο καθόλου. 

 

 

Βέβαια, θα με έτσουζε πιο πολύ (και θα ήταν και ψυχολογική φθορά) εάν δεν μπορούσα να κάνω όλα αυτά που κάνω, με την άνεση που τα κάνω, με την σταθερότητα που τα κάνω, με το συμπαγές σε λογική περιβάλλον που τα κάνω και εάν έπρεπε να κάνω format κάθε 1 χρόνο. 

 

 

Εν έτη 2014 θέλω να μην διαλέγω το παράθυρο για να μπορώ να κάνω scroll και να έχω πάνω από 1 desktop. Νομίζω ότι τα 2/3 των βασικών λειτουργικών συστημάτων που κυκλοφορούν τα έχουν αυτά τα χαρακτηριστικά (και μιλάμε για κάποια απλά χαρακτηριστικά). 

 

 

Επίσης, εν έτη 2014 θέλω να μπορώ να έχω git χωρίς να κάνω ταρζανιές. Θέλω να μπορώ να έχω ένα terminal που να είναι μέσα στα mainstream (π.χ. bash) και όχι να το βάλω εγώ κ.α. πολλά... που δεν μας φτάνει ο χώρος και ο χρόνος... δεν έχουμε TARDIS. 

Y.Γ. Το design, το μέγεθος και η ΤΕΛΙΚΗ ΤΙΜΗ δεν με απασχολεί τόσο μιας και εγώ πληρώνω τις οθόνες που αγαπώ... και μιας που το θίξαμε... μπορεί κανείς να φέρει ένα σύστημα που να είναι ίδιο σε μέγεθος (λεπτό κτλ) με τον iMAC ή και μικρότερο, να έχει ίδια χαρακτηριστικά (σε όλα ίδια) ή και καλύτερα και να κοστίζει φθηνότερα; 

 

Αν και δεν χρειάζεται να το τονίσω... θα πω πως κυρίως το μέγεθος μετράει γιατί αλλιώς είναι να έχεις άπλετο χώρο να χώσεις κάτι και αλλιώς να έχεις τον πιο μικρό που γίνεται (μιλώντας για τα εσωτερικά του Η/Υ). 

 

Εάν είναι να έχεις ένα δωμάτιο για Η/Υ, καλύτερα πάρε χρονομηχανή και πήγαινε στο 60.

 

Καλα ολα αυτα που εγραψες αλλα μπορουσες να απαντησεις πιο λακωνικα σε αυτο που σε ρωτησα.

Ναι/Οχι με ετσουξε σε λεφτα η μητρική και ναι/οχι δεν κουραστηκα καθολου να την βαλω και να αναπτυξεις εκει τον διαλογο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[OFFTOPIC]

 

 

Στα υπόλοιπα τώρα, αν το πρόβλημα σου είναι ότι δεν μπορείς να κρύψεις ένα κουτί 60x50x20cm δεν φταίει το κουτι που δεν χωραει στο δωμάτιο αλλά εσύ που πήγες και πήρες ένα τραπεζάκι του Praktiker για γραφείο. (Και τελικά έβαλες πάνω τον iMac) lol...

Επίσης αν χρειάζεσαι format κάθε χρόνο, (με win 7 ή 8) το πρόβλημα (πάλι) είσαι εσύ και όχι τα Win.

 

 

[/OFFTOPIC]

 

Ή απλά δεν έχω μάθει να έχω είτε καλώδια και towers σαν να είμαι στο 1990 είτε τεράστια all-in-one μηχανήματα. Βέβαια, αυτό δεν το καταλαβαίνουν όσοι δεν γνωρίζουν και νομίζουν κατευθείαν ότι φταίει το γραφείο...

 

oh.. wait...

Καλα ολα αυτα που εγραψες αλλα μπορουσες να απαντησεις πιο λακωνικα σε αυτο που σε ρωτησα.

Ναι/Οχι με ετσουξε σε λεφτα η μητρική και ναι/οχι δεν κουραστηκα καθολου να την βαλω και να αναπτυξεις εκει τον διαλογο...

 

Σε αυτό που με ρώτησες θα απαντήσω όπως θέλω.

 

 

Οι απαιτήσεις σου για το πως θέλεις και τι περιμένεις για απαντήσεις δεν με νοιάζουν μία. Kisses.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και νομίζουν κατευθείαν ότι φταίει το γραφείο...

Αν διάβαζες κιόλας... ΕΣΥ φταις. pebkac καταστάσεις περιγράφεις.

Το να γουστάρεις OS X δικαίωμα σου είναι.

Όταν μας λες φτηνές δικαιολογίες όμως θα λάβεις και την απάντηση.

 

είτε τεράστια all-in-one μηχανήματα

Σε αυτό αναφέρεσαι ως τεράστιο; LOL...

 

 

Τελικά συμφέρει ή όχι ο iMac των 1099$. Δεν μας είπες. Μπες και λίγο on topic...

 

:-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η κλάψα δεν σταματά...

 

Μόνο και μόνο λόγω design/ecosystem target audience υπάρχει. Για αυτό το κοινό το εν λόγω μοντέλο καραξίζει αλλά για τον τύπο χρήσης που σκέφτονται μερικοί ναι, είναι ultra fail. Το καταλάβαμε? Γιατί να το κουράζουμε και να κάνουμε παιδικές συγκρίσεις μέσω hardware.

 

Το μόνο συγκρίσημο μεταξύ iMAC και όλων των υπόλοιπων AIO είναι το hardware που αρκετά κωμικά είναι υπέραρκετο για το ευρύ εππαγγελματικό κοινό. Πχ στα ξενοδοχεία, τα ινστιτούτα και τα γραφεια δεν κάνουν rendering ούτε παίζουν παιχνίδια. Μπορούμε να το καταλάβουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου αρέσει που θεωρούμε ως δεδομένο ότι τα all in one desktop σαν κατηγορία και μόνο αξίζουν. Και είμαστε και σε τεχνολογικό forum. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...