Προς το περιεχόμενο

Η Apple κυκλοφορεί νέο φθηνότερο iMac με τιμή από $1099


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν διάβαζες κιόλας... ΕΣΥ φταις. pebkac καταστάσεις περιγράφεις.

Το να γουστάρεις OS X δικαίωμα σου είναι.

Όταν μας λες φτηνές δικαιολογίες όμως θα λάβεις και την απάντηση.

 

Σε αυτό αναφέρεσαι ως τεράστιο; LOL...

 

 

Τελικά συμφέρει ή όχι ο iMac των 1099$. Δεν μας είπες. Μπες και λίγο on topic...

 

:-)

 

Φθηνές για εσένα, για άλλους είναι όντως ζήτημα. 

 

 

Φυσικά και ο παράγοντας μέγεθος είναι ένα θέμα όταν δεν σε ενδιαφέρουν μόνο τα παιχνίδια και το chatting στο ιnternet και πληρώνεις εσύ τον χώρο σου και το γραφείο σου. 

 

Όσο για τις άλλες, που ακριβώς είναι το pebcak για το ότι γίνεται η ζωή σου εύκολη; Έχεις ή είχες ποτέ σου MAC OS και MAC μηχάνημα για να κάνεις την σύγκριση; Όχι να κάνεις 2 - 3 κλικς. Αλλά να έχεις. Οπότε, μάλλον θα κατηγοριοποιήσω ως pebhcak το "μιλάω χωρίς να ξέρω" και μάντεψε που μπορεί να εφαρμοστεί. 

 

 

Επειδή το "συμφέρει" όμως θέλει δύο, με αυτό το μηχάνημα που έδειξες που είναι και στα ίδια λεφτά με αυτό που σχολιάζουμε τώρα, τι παραπάνω έχει κανείς και τι λιγότερο; 

 

Θα κάνω εγώ την αρχή και θα πω πως δεν πληρώνει για λειτουργικό, που με τους ρυθμούς που πάμε είναι 120 € / χρόνο. Σίγουρα κάτι χάνει όμως. Εδώ είμαι, δες τι είναι και πες το. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 365
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα κάνω εγώ την αρχή και θα πω πως δεν πληρώνει για λειτουργικό, που με τους ρυθμούς που πάμε είναι 120 € / χρόνο. Σίγουρα κάτι χάνει όμως. Εδώ είμαι, δες τι είναι και πες το. 

 

Δεν θα κάτσω να κάνω συγκρίσεις με win all in one. Και τα δυο είναι τραγικά. Δεν έχω τέτοιο καημό...

Απλά επειδή μας είπες για "τεράστια"... Προφανώς μιλούσες χωρίς να ξέρεις.

Δηλαδή ανήκεις... στην κατηγορία που έφτιαξες... lol...

 

Τα 120€/χρόνο όμως, που τα βρήκες; :-D :-D :-D

Πάλι μιλάς χωρίς να ξέρεις;

 

"έπρεπε να κάνω format κάθε 1 χρόνο."

pebcak

"Εάν είναι να έχεις ένα δωμάτιο για Η/Υ"

pebcak

 

 

ΥΓ. Mac Book Air είχα και Hackintosh έχω στο desktop. Απλά πλέον είμαι με Surface Pro.

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι τα θεωρείς ΕΣΥ τραγικά ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ.

 

Το topic λέει για το ALL IN ONE ΜΗΧΑΝΗΜΑ της Apple και η κουβέντα πήγε στο ΕΑΝ συμφέρει ή όχι αυτό της Apple.

 

 

Έφερες ένα μίας άλλης εταιρείας. Εδώ και χρόνια, εάν συμφέρει κάτι το κοιτάει κανείς σε σχέση με τα ίδια προϊόντα της αγοράς. Οπότε, εγώ έβαλα τα καλά του ενός, της "μεριάς μου" εάν θέλεις. Εδώ είμαστε να υποστηρίξεις την μεριά σου εκτός και εάν μόνο τρολάρεις σε αυτό το topic με σκοπό να ικανοποιήσεις τον οπαδισμό σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι τα θεωρείς ΕΣΥ τραγικά ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ.

 

Το topic λέει για το ALL IN ONE ΜΗΧΑΝΗΜΑ της Apple και η κουβέντα πήγε στο ΕΑΝ συμφέρει ή όχι αυτό της Apple.

 

 

Έφερες ένα μίας άλλης εταιρείας. Εδώ και χρόνια, εάν συμφέρει κάτι το κοιτάει κανείς σε σχέση με τα ίδια προϊόντα της αγοράς. Οπότε, εγώ έβαλα τα καλά του ενός, της "μεριάς μου" εάν θέλεις. Εδώ είμαστε να υποστηρίξεις την μεριά σου εκτός και εάν μόνο τρολάρεις σε αυτό το topic με σκοπό να ικανοποιήσεις τον οπαδισμό σου. 

Δεν χρειάζεται να κοιτάζεις μακριά. Και μόνο με το επόμενο iMac να το συγκρίνεις, ΔΕΝ συμφέρει.

Το ότι προσπαθείς να πας το θέμα στα Windows, προφανώς εξυπηρετεί τον δικό σου οπαδισμό.

 

Το οτι τα θεωρώ εγώ τραγικά όντως δεν έχει σημασία. Από ότι φαίνεται όμως δεν είμαι ο μόνος. Άρα έχει πολύ μεγάλη σημασία...

 

Παρόλα αυτά, όταν λες "τα καλά" τι εννοείς; Τα 120€/χρόνο για Windows;

Κάποιος μάλλον σε πιάνει κορόιδο... κάθε χρόνο...

 

:-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι να 'ναι.

 

 

Το επόμενο MAC είναι πιο ακριβό. 

 

 

Αυτό που ΕΣΥ παρέθεσες ΕΧΕΙ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ. Θα συγκρίνεις ένα προϊόν με ένα ποιο ακριβό του; Θα το συγκρίνεις ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΦΤΑ Η ΙΔΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ. 

 

 

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θες τόσο πολύ να συνεχίσεις τον φανατισμό σου. 

 

 

Έχουμε ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΑΛΛΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΦΤΑ. Εάν συμφέρει κάτι σημαίνει πως με ΙΔΙΑ λεφτά αγοράζεις καλύτερο. 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πόσο φανατισμένοι είστε μερικοί και έχετε ξεχάσει ακόμα και την λογική.

 

 

Όσο για το άλλο που αναφέρεις... τα τελευταία δύο-τρια χρόνια έχουν βγει 2 Λ.Σ. και τώρα πάει για 3ο. Πόσο χρεώνεται ο ανταγωνισμός και πόσο το λειτουργικό αυτού του μηχανήματος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπου κάθε 3 χρόνια βγάζει καινούριο os η ms. Ούτε τα βασικά δεν ξέρεις.

Τα Win7 κυκλοφόρησαν το 2009. Πριν 5 χρόνια.

Το οτι έδωσε τα 8.1 μέσο του store δεν το κάνει καινούριο λειτουργικό. Και φυσικά ήταν ΔΩΡΕΑΝ.

 

Αφού όμως καίγεσαι να τα συγκρίνεις, ορίστε πες μας που είναι καλύτερο. Άλλωστε εσύ ζορίζεσαι, εγώ δεν έχω τέτοιο καημό, στο ξανάπα.

Ένα ένα τα specs τους εεε...

Και μην αρχίσεις να μου λες για το OS X, γιατί σου είπα, με μόλις 200$ παίρνει το επόμενο που είναι κλάσης ανώτερο.

 

Αύριο όμως η απάντηση εε... Καληνύχτα...

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτως η αλλως δεν εχει αναγκη απο τους γυφτους πελάτες σαν εταιρια..

 

Και εγώ επίσης δεν έχω ανάγκη την apple, υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές για τις προτιμήσεις μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα όταν πληρώνεις κάτι τσούζει. Σε κόπο καθόλου. 

 

 

Βέβαια, θα με έτσουζε πιο πολύ (και θα ήταν και ψυχολογική φθορά) εάν δεν μπορούσα να κάνω όλα αυτά που κάνω, με την άνεση που τα κάνω, με την σταθερότητα που τα κάνω, με το συμπαγές σε λογική περιβάλλον που τα κάνω και εάν έπρεπε να κάνω format κάθε 1 χρόνο. 

 

Moνο και μονο που ψευδεσαι για να αποδειξεις οτι εχεις δικιο τα λεει ολα. Απτο ιδιο το link που παρεθεσες, το μεγαλυτερο μερος εχει απο 2 εως πανω απο 4 χρονια να κανει format, και ξαφνικα το εκανες 1. Περαν τουτου, οτι **λακια και να κανεις στο PC , ΔΕΝ χρειαζονται format. System restore λεγεται, παιρνει περιπου 3 λεπτα, και επανερχεσαι στην αρχικη κατασταση....Οποτε αστα τα περι format, αυτα ισχυαν μεχρι το 98

Το ποιο αστειο βεβαια ειναι οτι στη συνεχεια κατηγορεις τους αλλους οτι δεν εχουν MAC, τι στιγμη που λες για καινουργια windows καθε χρονο, που κοστιζουν 120 ευρω...Εγω σε μια 5ετια εδωσα 15 και ειχα παντα τα τελευταια windows....αλλα σοτ ειπα και απο πανω, οταν πρεπει να καταφυγεις σε ψεμματα για να υποστηριξεις την αποψη σου, αυτοματα σημαινει οτι  η αποψη σου ειναι λαθος, και οτι εισαι οπαδος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό που με ρώτησες θα απαντήσω όπως θέλω.

 

 

Οι απαιτήσεις σου για το πως θέλεις και τι περιμένεις για απαντήσεις δεν με νοιάζουν μία. Kisses.

Εννοείται αυτο αλλα φαίνεται "κουβαλάς" πολλα μέσα σου!

:-D

 

PS:

Aυτο με φορματ/per year παντως σταματησε να ισχυει απο την έλευση των win 7...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπου κάθε 3 χρόνια βγάζει καινούριο os η ms. Ούτε τα βασικά δεν ξέρεις.

Τα Win7 κυκλοφόρησαν το 2009. Πριν 5 χρόνια.

Το οτι έδωσε τα 8.1 μέσο του store δεν το κάνει καινούριο λειτουργικό. Και φυσικά ήταν ΔΩΡΕΑΝ.

 

Αφού όμως καίγεσαι να τα συγκρίνεις, ορίστε πες μας που είναι καλύτερο. Άλλωστε εσύ ζορίζεσαι, εγώ δεν έχω τέτοιο καημό, στο ξανάπα.

Ένα ένα τα specs τους εεε...

Και μην αρχίσεις να μου λες για το OS X, γιατί σου είπα, με μόλις 200$ παίρνει το επόμενο που είναι κλάσης ανώτερο.

 

Αύριο όμως η απάντηση εε... Καληνύχτα...

 

:-)

 

 

Όταν δύο έχουν μία διαφωνία, ο καθένας υποστηρίζει την δική του άποψη. Σύμφωνα με την δική μου, τα δύο μηχανήματα είναι ίσα και άρα συμφέρει το εν λόγω iMAC. 

 

Εάν έχεις διαφορετική άποψη μπορείς να κάνεις αυτό που σου προτείνω να και το συγκρίνεις ΜΕ ΤΟ ΟΜΟΙΟ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ. Όχι μόνο εσύ δηλαδή, όποιος άλλος έχει διαφορετική άποψη. 

 

 

 

Moνο και μονο που ψευδεσαι για να αποδειξεις οτι εχεις δικιο τα λεει ολα. Απτο ιδιο το link που παρεθεσες, το μεγαλυτερο μερος εχει απο 2 εως πανω απο 4 χρονια να κανει format, και ξαφνικα το εκανες 1. Περαν τουτου, οτι **λακια και να κανεις στο PC , ΔΕΝ χρειαζονται format. System restore λεγεται, παιρνει περιπου 3 λεπτα, και επανερχεσαι στην αρχικη κατασταση....Οποτε αστα τα περι format, αυτα ισχυαν μεχρι το 98

Το ποιο αστειο βεβαια ειναι οτι στη συνεχεια κατηγορεις τους αλλους οτι δεν εχουν MAC, τι στιγμη που λες για καινουργια windows καθε χρονο, που κοστιζουν 120 ευρω...Εγω σε μια 5ετια εδωσα 15 και ειχα παντα τα τελευταια windows....αλλα σοτ ειπα και απο πανω, οταν πρεπει να καταφυγεις σε ψεμματα για να υποστηριξεις την αποψη σου, αυτοματα σημαινει οτι  η αποψη σου ειναι λαθος, και οτι εισαι οπαδος.

 

Κάθε χρόνο δεν βγαίνουν νέο Windows αλλά σχεδόν κάθε χρόνο η Apple δίνει νέο λειτουργικό. Το δίνει ΤΣΑΜΠΑ. Το άλλο mainstream λειτουργικό που υπάρχει και όταν βγαίνει κοστίζει πάνω από 100€ (γύρω στα 120). 

 

Αλήθεια, πως μέσα σε μία 5ετία έδωσες μόνο 15€ και είχες νέο Windows; 

 

Ακόμα, το system restore ξέρεις ότι λειτουργεί σπάνια εκτός εάν οι δικές σου περιπτώσεις είναι κακά install από παιχνίδια και σουίτες γραφείου και όχι community add-ons από Eclipse π.χ. ή ό,τι άλλο community based εργαλείο (για παράδειγμα). 

 

Αλλά και αυτά είναι off topic. Μπορείς να πεις, με βάση το αντίστοιχο μηχάνημα της αγοράς, εάν τελικά συμφέρει το εν λόγω iMAC; 

 

 

Εννοείται αυτο αλλα φαίνεται "κουβαλάς" πολλα μέσα σου!

:-D

 

PS:

Aυτο με φορματ/per year παντως σταματησε να ισχυει απο την έλευση των win 7...

 

 

Θα μπορούσα να σου πω και για εσένα... αλλά ποσώς με νοιάζει για τον κάθε τυχαίο αφενός να αναλύσω τι κουβαλάει αυτός μέσα του και αφετέρου η γνώμη του. 

 

Για το εάν συμφέρει το εν λόγω iMAC κάτι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμα θεωρείς οτι είναι κελεπούρια και τα δύο εεε; LOL... :-D

 

Ορίστε ένα στα γρήγορα... Inspiron One 2350-1333.

intel i7, touch, 23", μικρότερα bezel, +4GB RAM, 1TB HDD, 32GB SSD, AMD Radeon HD 8690A.

Πιθανόν να υπάρχει και καλύτερο. Όποιος ενδιαφέρεται για αγορά ας ψάξει.

Με τα συγκεκριμένα, και ιδικά τον iMac των 1099$-1199€, γνώμη μου είναι ότι παίζει κουτουλιά και τίποτα άλλο.

 

Το άλλο mainstream λειτουργικό που υπάρχει και όταν βγαίνει κοστίζει πάνω από 100€ (γύρω στα 120).

 

Όσοι είχαν τα Win 7 μπορούσαν για ένα μεγάλο διάστημα με 15€ ή 30€ να πάρουν κλειδί των Win 8.

 

Αδιάβαστος τελείως...

Επεξ/σία από GMod
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1TB που ακριβώς το είδες;

 

 

1GB γράφει!!!!!

 


Ακόμα θεωρείς οτι είναι κελεπούρια και τα δύο εεε; LOL... :-D

 

Ορίστε ένα στα γρήγορα... Inspiron One 2350-1333.

Φθηνότερο, (1299€ το άλλο), intel i7, touch, 23", μικρότερα bezel, +4GB RAM, 1TB HDD, 32GB SSD, AMD Radeon HD 8690A.

Πιθανόν να υπάρχει και καλύτερο. Όποιος ενδιαφέρετε για αγορά ας ψάξει.

Με τα συγκεκριμένα, και ιδικά τον iMac των 1099$-1299€, γνώμη μου είναι ότι παίζει κουτουλιά και τίποτα άλλο.

 

 

Όσοι είχαν τα Win 7 μπορούσαν για ένα μεγάλο διάστημα με 15€ ή 30€ να πάρουν κλειδί των Win 8.

 

Αδιάβαστος τελείως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι είχαν τα Win 7 μπορούσαν για ένα μεγάλο διάστημα με 15€ ή 30€ να πάρουν κλειδί των Win 8.

 

Αδιάβαστος τελείως...

+1000

πηγαινες απο τα 7ρια στα 8ρια  με 15 ευρω !

εγω πηγα  σε  windows 8 pro with media center απο τα XP (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) με 30 ευρω ..

η προσφορα κρατησε για πααααρα πολυ καιρο , μιλαμε τα εδιναν σχεδον τσαμπα ,  δωσαν την ευκαιρια σε ολους να την κανουν με ελαφρα απο τα σvista !!! μην ασχολεισαι τσαμπα φιλος , δε το βλεπεις ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυπογραφικό λάθος... του Amazon...

δε νομιζω , πρεπει να  ειναι οι καινουργιοι  HDD με   1GB   !!

αφου ετσι λεει   :P 

 

 

 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...