Προς το περιεχόμενο

Γνωστό "κινέζικο" smartphone έρχεται προεγκατεστημένο με spyware


panther_512

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσπασε το wpa2; Πότε;

 

Απ' όσο γνωρίζω έχει πρόβλημα το wps .

Πολλά μοντέλα routers που υποστηρίζoυν wps έχουν πρόβλημα ακόμα και όταν το απενεργοποιήσεις.

Μέσω αυτού κάποιος μπορεί να συνδεθεί στο δίκτυο σου ότι προστασία και να χεις. Πολλές μάρκες που κυκλοφορούν εδώ έχουν πρόβλημα . Και παρόχων. Για αυτό πολλοί γύρισαν στα zte , που και φτηνά είναι και δεν έχουν το συγκεκριμένο bug.

Το wpa2 έχω διαβάσει ότι σπάει μετά από αρκετή ώρα με κάποια προγραμματάκια, δεν έχω ασχοληθεί βέβαια.

 

Η σχετική είδηση για το street view είχε κάνει μεγάλο ντόρο το φθινόπωρο.

Χιλιάδες results βγαίνουν αν googlάρεις    street view wifi data collection.

 

Εδώ ένα από τη dailymail

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2417432/Google-broke-law-harvesting-data-peoples-homes-Street-View-cars.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όσο γνωρίζω έχει πρόβλημα το wps .

Πολλά μοντέλα routers που υποστηρίζoυν wps έχουν πρόβλημα ακόμα και όταν το απενεργοποιήσεις.

Μέσω αυτού κάποιος μπορεί να συνδεθεί στο δίκτυο σου ότι προστασία και να χεις. Πολλές μάρκες που κυκλοφορούν εδώ έχουν πρόβλημα . Και παρόχων. Για αυτό πολλοί γύρισαν στα zte , που και φτηνά είναι και δεν έχουν το συγκεκριμένο bug.

Το wpa2 έχω διαβάσει ότι σπάει μετά από αρκετή ώρα με κάποια προγραμματάκια, δεν έχω ασχοληθεί βέβαια.

 

Η σχετική είδηση για το street view είχε κάνει μεγάλο ντόρο το φθινόπωρο.

Χιλιάδες results βγαίνουν αν googlάρεις    street view wifi data collection.

 

Εδώ ένα από τη dailymail

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2417432/Google-broke-law-harvesting-data-peoples-homes-Street-View-cars.html

 

Δε διαφωνω για το αν εσπασε η οχι (η ερωτηση μου ηταν πραγματικη), εκει που βρισκω προβλημα ειναι στο χρονο. Μου φαινεται τρομερα απιθανο, ενα αυτοκινητο που τρεχει 10μ το δευτερολεπτο, αρα στην καλυτερη περιπτωση να βρισκεται μεσα στο range ενος ρουτερ θα ειναι 4-5 δευτερολεπτα (εκτος κι αν ο αλλος το εχει κολλημενο απ' εξω στο μπαλκονι του ισογειου), να προλαβει να βρει δικτυο, να συνδεθει, και να κατεβασει κιολας καποια data. Σε ενα τελειως ανοικτο δικτυο, το ψιλοκαταλαβαινω.

 

 

Εδιτ: Ξαναδιαβαζοντας το αρθρο, δεν αναφερει για εισχωρηση σε ρουτερς αλλα για sniffing των data που κινουνται τη συγκεκριμενη στιγμη μεταξυ δυο συσκευων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισα ισα φιλε μου! Η ειρωνια του σχολιου μου πηγαινε περισσοτερο στο γεγονος οτι το συγκεκριμενο μοντελο ειναι κλωνος (και κατ επεκταση σ αυτους που αγοραζουν κλωνους). Και οι εταιριες που αναφερεις (huwaei, ZTE, xiaomi, lenovo) ειναι μια χαρα αξιοσεβαστες! Κινεζικες μεν, αλλα οχι "κινεζικες" οπως zoppo, star klp. 

Κι οσο για τα λεφτα που δινω δεν χρειαζεται να τα δικαιολογησω σε κανεναν!

Έχεις μείνει αρκετά πίσω. Η zoppo , η THL κλπ. 'φθηνές' κινέζικες έχουν κάνει άλματα.

 

Βασικά όσα έχουν επίσημο google play - OTA και εταιρικό σάιτ που μπορείς να απευθυνθείς είναι το ίδιο ασφαλή με τα πανάκριβα επώνυμα..

 

Αγόρασα το Note II στα 650 κατοστάρικα,

πολύ καλό κινητό , πολύ ευχαριστημένος , μεγάλη έλλειψη ότι δεν είχε full Hd .

 

Αποφάσισα όμως ότι μεροκάματο δεν θα με ξανακάνει κανείς, και πήρα το zoppo 980 2/32 γύρω στα 3 κατοστάρικα.

 

Μοναδικό του πρόβλημα ότι δεν έχει MHL (κοστίζει αρκετά το χαράτσι στο HDMI consortium) και ένα πρόβλημα συγχρονισμού στο φλας για το οποίο αποφάσισα να μην το στείλω πίσω.

 

Δεν ξαναπαίρνω επώνυμο από τότε.

 

 

Πλεον σχεδον κανενα δεν ειναι ανοικτο ουτε απο τη μανα του, εστω ενα τυπικο wpa2 το εχουν απο default.

Αλλα εστω οτι καποια ηταν ανοικτα. Και ποτε προλαβαινε; Εστω οτι ενα αυτοκινητο της street view κινηται μονιμα με μεση ταχυτητα 30 χλμ. (γιατι πρεπει να βγαλει και φωτογραφιες, πρωταρχικος σκοπος), και δεξια του-αριστερα του, περνανε 2 οικοδομες (ας πουμε με 2 ρουτερ η καθεμια) με ταχυτητα ενος δευτερολεπτου; Θα προλαβει μεσα στο δευτερολεπτο να σκαναρει αυτα τα 4 ρουτερ, να βρει το ανοικτο, να συνδεθει στο δικτυο, και να κατεβασει αυτα που θελει, διοτι στο επομενο δευτερολεπτο βρισκεται στις επομενες δυο οικοδομες που μπορει να εχουν 10 ή 15 ρουτερ... λιγο δυσκολακι μου φαινεται.

Κατέγραφαν τα logs των routers. Ποια σάιτς είχαν χτυπηθεί, mac addresses κλπ.

Κάνοντας κουβέντα με τεχνικούς δικτύων ψιλιαζόμαστε ότι κάτι τέτοιο γινόταν. Με wifi πόσα δεδομένα να τραβήξεις από το routerάκι των 40 ευρώ;

 

Υπάρχουν ακόμα κορόιδα που αγοράζουν κινέζικα, εδώ ακόμα και τα επίσημα κινέζικα έχουν προβλήματα...

Υπάρχουν και μάλιστα πολλοί. Στα λεφτά που κάνει το Note 3 παίρνεις 2 οχταπύρινα δίκαρτα με προδιαγραφές πολύ κοντά.

Και υπάρχουν και σάιτς για να πάρεις από εδώ , αν θέλεις να έχεις ελληνική εγγύηση, αλλά πληρώνεις +23% τον ΦΠΑ...

 

 

Αντιθέτως ,απεραντη χαρα για το διαχρονικα βαθυ ελληνικο κατιναριο που χαιρεται με το κακο του γειτονα. Εχω συσκευή που κοστιζει πάνω απο 500αρικο ,και πάλι (φυσικά) δεν το παίζω ιστορία σε οποιον δεν εχει για -η δε θελει-μια τέτοια και βολευεται με το κινεζικο ,που τα πιο πολλα όντως με τα μισα λεφτα κάνουν σχεδόν τα παντα. Μην ειστε γύφτοι λοιπόν.

Σωστός ο φίλος. Εγώ έχω σπρώξει κουφά φράγκα για smartphones, και τώρα έχω κινέζικο, και μάλλον θα πάω και για το οχταπύρινο.

Κουμάντο στις τσέπες κανενός δεν κάνω όμως.

 

 

 

......έχω μείνει κατάπληκτος με τις γνώσεις σας πάνω στα Smart - τέτοια!

"Όσο για την παρακολουθηση από τη στιγμή που η μπαταρία είναι στη συσκευή μπορούν να βρουν τα πάντα.."

Μόνο που έχουν μια μπαταρία που ξέρεις,...και μια που δεν ξέρεις!

Χαχαχα , σωστός. Βέβαια το zoppo μου δεν έχει καμιά τέτοια μπαταρία, ή την ξήλωσα σε κάποιο καθάρισμα.

Βγάζω τη δική του και χάνονται όλα (ώρα ημερομηνία κλπ.)..

 

Βέβαια όλοι οι ξερόλες πιθανότατα αγνοούν ότι όσο έχεις το κινητό σου ανοιχτό , το στίγμα σου είναι διαθέσιμο κάθε στιγμή,

με ακρίβεια μέτρων στις πόλεις..

Το google location και άλλου τέτοιου τύπου εφαρμογές δεν χρειάζονται καν gps για να σου δείχνουν πού είσαι.

Αρκεί να είσαι στην εμβέλεια δύο κεραιών κινητής για να σε εντοπίσουν.

Δε διαφωνω για το αν εσπασε η οχι (η ερωτηση μου ηταν πραγματικη), εκει που βρισκω προβλημα ειναι στο χρονο. Μου φαινεται τρομερα απιθανο, ενα αυτοκινητο που τρεχει 10μ το δευτερολεπτο, αρα στην καλυτερη περιπτωση να βρισκεται μεσα στο range ενος ρουτερ θα ειναι 4-5 δευτερολεπτα (εκτος κι αν ο αλλος το εχει κολλημενο απ' εξω στο μπαλκονι του ισογειου), να προλαβει να βρει δικτυο, να συνδεθει, και να κατεβασει κιολας καποια data. Σε ενα τελειως ανοικτο δικτυο, το ψιλοκαταλαβαινω.

 

 

Εδιτ: Ξαναδιαβαζοντας το αρθρο, δεν αναφερει για εισχωρηση σε ρουτερς αλλα για sniffing των data που κινουνται τη συγκεκριμενη στιγμη μεταξυ δυο συσκευων.

 

άσχετο το σπάσιμο του wps με το street view . απλά το ανέφερα στο ίδιο ποστ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ισα ισα φιλε μου! Η ειρωνια του σχολιου μου πηγαινε περισσοτερο στο γεγονος οτι το συγκεκριμενο μοντελο ειναι κλωνος (και κατ επεκταση σ αυτους που αγοραζουν κλωνους). Και οι εταιριες που αναφερεις (huwaei, ZTE, xiaomi, lenovo) ειναι μια χαρα αξιοσεβαστες! Κινεζικες μεν, αλλα οχι "κινεζικες" οπως zoppo, star klp. 

Κι οσο για τα λεφτα που δινω δεν χρειαζεται να τα δικαιολογησω σε κανεναν!

ZOPO Νικολα και οχι ZOPPO,και εκτιθεσαι με το να το βαζεις διπλα στο οποιο STAR klp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...