Προς το περιεχόμενο

Εγγραφή DVD που να παίζουν σε DVD-Player


martyras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν μια βδομάδα μου χάλασε το cdr μου οπότε επί ευκαιρίας μεταπήδησα και πήρα ένα DVDR SONY DRU 510A και μάλιστα προς εκπληξής μου είχε και το τελευταία firmware (1.0c).

 

Το κοτσάρω στο pc και επειδή βιαζόμουνα απίστευτα να δώσω ένα cd, πήγα να το γράψω σε Smartbuy και έφαγα το πρώτο ξενέρωμα. Μου έκαψε 2 smartbuy και όταν δοκίμασα ένα maxell όλα ήταν οκ. Είχα ακούσει οτι με smarybuy dvd-r δεν συνεργάζεται αλλά και με cd-r? Κρίμα και είχα αρκετά smartbuy άδεια.

 

Τελωσπάντων, προχθές είπα να δοκιμάσω να γράψω ένα dvd-r. Πάω και παίρνω πάλι ένα maxell dvd-r (3euro το 2x). Είχα κάνει full rip to TAXI2 μέσω DVD Decrypter που είναι ακριβώς 4.7gb. Γράφω ολόκληρα τα 2 folders (AUDIO_TS & VIDEO_TS) χρησιμοποιόντας το Nero 6. Το δοκιμάζω στο dvd-rom έπαιζε άψογα. Ελα ντε όμως που στο Toshiba μου το dvd-player έλεγε unreadable disk! Ε λέω μάλλον το toshiba δεν διαβάζει dvd-r και πάω να το δοκιμάσω σε έναν φίλο που έχει ένα καινούριο philips dvd-player που έχει τις παναγιάς τα μάτια και είναι και αρκετά τσιμπημένο. Ε εκεί το ξεκίνησε άλλα κόλλαγε στο menu.

 

Γενικά αυτό με απογοήτευσε γιατί η λύση να αντιγράψω καμιά ταινιούλα ώστε να την βλέπω στο dvd-player μου μάλλον φαντάζει δύσκολη. Υπάρχουν δισκάκια dvd-r που να είναι αποδεκτά απο τα κλασικά standalone dvd-players?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον ξέχνα το Nero αν θες την μεγαλύτερη συμβατότητα με τα standalone dvd-players . δοκίμασε το copy to dvd θα το βρεις εδώ http://www.copytocd.com/

Για dvd-r (κενά) έχω δοκιμάσει τα πάντα με τα Traxdata έχω την μεγαλύτερη συμβατότητα κυρίως στα παλιά DVD player το Nero ακόμη και η 6 ν. δεν πείθει για εγράφη dvd-r για πολλούς λόγους….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Join the club :)

An pas sto tread me titlo "SONY DRU500a" 8a deis merikes plhrofories sxetika me dokimes se diskakia.

Dustuxws ta sony einai kapws eklektika me ta diskakia.

O monos tropos gia emena einai na agorazeis 1-2 diskakia diaforetikhs markas ka8e fora mexri na breis auta pou 8a sou kanoyn teleia tis eggrafes kai den 8a einai kai akriba.

Egw ews twra exw katalh3ei sta SONY-R (2x) kai PHILIPS+R (4x)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά Yamakawa DVD player ~110€ παίζει τα πάντα με ότι και να τα γράψεις (βλ.Nero) και πιθανόν και με ότι τι DVD-R και να τα γράψεις(δοκιμασμένα Mirror,Taiyo Yuden).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ego egrapsa mia tainia.. afou ti ripara sto skliro me dvdshrink kai ekane kai tautoxrona simpiesi giati itan peripou 7.3gb.. tin egrapsa se ena dvd+r TDK me nero 6. H tainia paizei opos kai i original se 2 pc pou to dokimasa kai sto dvd player mou (philips 640) Omos se ena allo dvd player YAMADA (pos leme m'ekapses?) den tin diavazei kan.. ! Skeftomouna mipos eftaige to oti itan +r.. ..(thema asymvatotitas..) den xerw. !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά Yamakawa DVD player ~110€ παίζει τα πάντα με ότι και να τα γράψεις (βλ.Nero) και πιθανόν και με ότι τι DVD-R και να τα γράψεις(δοκιμασμένα Mirror,Taiyo Yuden).

 

Exεις γραψει mirror δισκακι σε sony writer? :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά Yamakawa DVD player ~110€ παίζει τα πάντα με ότι και να τα γράψεις (βλ.Nero) και πιθανόν και με ότι τι DVD-R και να τα γράψεις(δοκιμασμένα Mirror' date='Taiyo Yuden).[/quote']

 

Exεις γραψει mirror δισκακι σε sony writer? :shock:

Οχι έχω το Matsita UJ-811 σε φορητό. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...