Προς το περιεχόμενο

Περι DVD+-R


TheBus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να πάρω ένα dvd recorder και προβληματίζομαι σε κάτι. Ναι μεν πλέον γράφουν οι συσκευές και στα δυο format. Ποια είναι όμως η πρακτική διαφορά του DVD-R με το DVD+R; Από ότι έχω καταλάβει, αυτό που αναφέρεται συχνά σαν ασυμβατότητες γραμμένων DVD με επιτραπάζιους DVD players, είναι περισσότερο σχετικό με τα άδεια δισκάκια που χρησιμοπιούνται παρά με το αν χρησιμοποιείται το format DVD-R ή το DVD+R. Και αν ας πούμε θεωρήσει κανείς απλά data dvd πχ με mp3, θα μπορώ να καταλάβω ή θα με ενδιαφέρει καν αν το dvd γράφτηκε σε -R ή +R;

 

Κατάλαβα επιπλέον ότι όταν συζητάμε για -RW,+RW εκεί πλέον υπάρχει διαφορά συμβατότητας ακόμα και από έναν DVD player ενός PC. Δεν με ενδιαφέρει όμως η επανεγγραφή αλλά η εγγραφή.

 

Καταλαβαίνω ότι πλέον πολλά μέλη της insomnia έχουν DVDR και την κατάλληλη εμπειρία στο θέμα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο site το είχα δει κάποια στιγμή και σίγουρα υποστηρίζει το dvd+r για λόγους τους οποίους αναφέρει και μπορεί να έχει δίκιο. Από αυτό εγώ καταλαβαίνω ότι το τελικό προϊόν, ένα γραμμένο dvd, είτε με το -R είτε με το +R είναι το ίδιο. Αυτό που αλλάζει είναι μόνο η διαδικασία εγγραφής. Απλά πιο πολύ ρωτάω κάποια προσωπική άποψη που να έχει να κάνει με προσωπική εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο site το είχα δει κάποια στιγμή και σίγουρα υποστηρίζει το dvd+r για λόγους τους οποίους αναφέρει και μπορεί να έχει δίκιο. Από αυτό εγώ καταλαβαίνω ότι το τελικό προϊόν, ένα γραμμένο dvd, είτε με το -R είτε με το +R είναι το ίδιο. Αυτό που αλλάζει είναι μόνο η διαδικασία εγγραφής.

 

Συμφωνω κι εγω απολυτα μαζι σου. Το τελικο προιον, πρεπει να ειναι το ιδιο. Η διαδικασια εγγραφης αλλαζει και μονο. Δεν εχω προσωπικη εμπειρια, αλλα επειδη ειμαι στο σταδιο αγορας DVD recorder μεταφερω ο,τι εχω διαβασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Den einai akrivos to idio an to dvd graftei me +R h -R.

Me +R exeis tin dinatotita na dimiourgiseis menu opos sta dvd toy emporioy kai na kripseis kommatia ths taiias pou exeis apo8ikevmei (+RW).

Sta - to dvd leitourgei sann videokaseta.To vazeis kai paizei xoris menu, xoris dinatotita epilogis glossas ipotitlon...klp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hairetai! prokeite na paregeilw ena dvd-r, -rw

diladi epidi milise kapoios oti den boreis na dimiourgisis menou , otan antigrafei mia apli tainia , tha yparhoun menou k ipotitloi ?

mono ena thelw diko mou menou k ypotitlous den ginete ?

eyharistw !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ταινιες απο τα Dvd +R δεν παιζουν στα επιτραπεζια Dvd player εκτος νομιζω απο Philips...Αυτη ειναι η σημαντικη διαφορα τους και για αυτο ο κοσμος προτιμα τα Dvd-R..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ταινιες απο τα Dvd +R δεν παιζουν στα επιτραπεζια Dvd player εκτος νομιζω απο Philips...Αυτη ειναι η σημαντικη διαφορα τους και για αυτο ο κοσμος προτιμα τα Dvd-R..

 

Καπου ειχα διαβασει οτι τα καινουρια επιτραπεζια δεν αντιμετωπιζουν αυτο το προβλημα. Αν γνωριζει καποιος κατι παραπανω ας το γραψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

file costas_crete eho diavasei to link , alla to mono pou kanei einai ana diafimizei ta +r kai na meiwnei ta -r , nomizw to kanei gia emborikous kai mono logous epeidi einai kainouria tehnologia! akomi den ehw parei to dvd-r apo vdomada tha mourthei! apla zitaw kapoia enimerwsi! :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε kostas_crete όταν λες ότι το -R είναι σαν βιντεοκασσέτα, εννοείς και όταν αντιγράφεις 1 προς 1 ένα κανονικό dvd που έχει ήδη μενού, υπότιτλους κλπ; Λίγο περίεργο μου φαίνεται. Δηλαδή αλλάζει η πληροφορία που περιέχει το αντιγραμμένο dvd; 'Η ας πούμε κάποιο TableOfContents (TOC);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ταινιες απο τα Dvd +R δεν παιζουν στα επιτραπεζια Dvd player εκτος νομιζω απο Philips...Αυτη ειναι η σημαντικη διαφορα τους και για αυτο ο κοσμος προτιμα τα Dvd-R..

 

Kathe dvd deck tis agoras den einai sigouro ti upostirizei ektos an to anaferei epano kai ola ta kainourgia montela to anaferoun. Sta palia players einai aparaititi i dokimi protou na pei kaneis me sigouria.pantos i simvatotita den eksartati mono apo to player pou exeis alla kai apo ta media pou xrisimopoieis.gia perisoteres plirofories uparxei afto to site: http://www.dvddemystified.com/dvdfaq.html#2.4.3 pou leei arketa gia to thema kai exei links me dokimes. Aksizei episis to http://www.dvdrhelp.com pou exei arketa arthra pano sto thema.

Egw agorasa pioneer dvd-r/rw +r/rw pou grafei kai sta 2 format. Doulevw pio poli me dvd-r (giati afta vrisko pio ftina kai sinithos einai kai ligo pio sumbata. Menu ftiaxno kanonika kai ta dvd tis agoras ginontai backup kanonika kai 1-1 an thes(xreaizetai simpiesi tis perissoteres fores!!).Sta Dvd-R mporeis na exeis menu opos akrivws kai sta Dvd+r.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...