Προς το περιεχόμενο

car stereo


johninio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα.Aγορασε η αδερφη μου ενα αυτοκινητο συγκεκριμενα ενα fiat punto mk2. Το αμαξι εχει ενα στερεοφωνικο pioneer παλιο και θελω να το αλλαξω αλλα γενικα ειμαι ασχετος απο αυτα.Oταν γραφει το stereo 4* 45 w τι σημαινει ;; Οτι μπορει να δωσει ενισχυση το στερεοφωνικο σε 4 ηχεια των 45w; Με 100ε μπορω να κανω κατι ;; Να το κρατησω και να παρω ηχεια ;; Η να αλλαξω την πηγη;;

Επεξ/σία από johninio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 4* 45w σημαίνει ότι βγάζει τέσσερα ηχεία με 45 watt το καθένα (στην πραγματικότητα βγάζει πιο λίγα) . Όταν λες "σταματάει να παίζει" τι εννοείς? Σβήνει σαν να του κόβεις το ρεύμα?

 

Επίσης να προσέξεις όταν αλλάξεις την πηγή γιατί μπορεί να χρειαστείς ειδικούς αντάπτορες για να κουμπώσουν οι εργοστασιακές φύσες στην νέα πηγή.

 

 

Δώσε μας παραπάνω πληροφορίες για την χρονολογία του αυτοκινήτου, πόσα ηχεία έχει μέσα και πόσων ιντσών είναι.

 

Η πηγή τι χαρακτηριστικά θες να έχει (cd, usb stick, memory stick κλπ).

Επεξ/σία από veteranos123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δειξε μας ποιο ακριβως ειναι το Pioneer που εχει πανω να σου πουμε...

 

Να ξερεις σε περιπτωσεις αναβαθμισης παντα πας πηγη>ηχεια>ενισχυτη sub

 

αφου εχεις αλλαξει πηγη αν δεν ειναι χαλασμενη τοτε κρατας πηγη και πας στο βημα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αβηνει το ρευμα αλλα ειναι σαν να πατας pause και μετα απο 2 δευτερα ξεκιναει. Ηχεια εχει δυο μπροστα κΙ συο μικρα πισω που δεν ειναι συνδεδεμενα. Περισσοτερες πληροφοριες απο τεταρτη γιατι τωρα λειπω

 

Αποστολή από το GT-S5300 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι σε λειτουργια ραδιοφωνου μπορει να μην παταει καλα η κεραια και να σταματαει λογο απωλειας σηματος μετα αλλη εκδοχη να ακουμπαν τα καλωδια των ηχειων οπου δημιουργει βραχυκυκλωμα και κοβει τον ηχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ο ενισχυτης λεει δικαναλος δεν μπορω να συνδεσω ηχεια;;; Πρεπει να κανω πατεντες;;; Επιπλεον για 400w ηχοσυστημα θελω δευτερη μπαταρια πυκνωτες καλδωδιωσεις;;   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικάναλος σημαίνει ότι βγάζει 2 ηχεία. Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω επειδή από ότι βλέπω δεν το κατέχεις το θέμα μήπως πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον επαγγελματία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωδίωση θα χρειαστείς σίγουρα, ο πυκνωτής ίσως χρειαστεί για υποβοήθηση όταν σκάει το subwoofer, δεύτερη μπαταρία δεν ξέρω αν θα χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ' αρχην, αν θελεις να μαθεις τα βασικα, κατσε και διαβασε τις βασικες ορολογιες.  τουλαχιστον να μπορεις να καταλαβεις τι λεει ο αλλος, οταν μιλαει για δικαναλο ενισχυτη, για φυσες, για ποια ηχεια πρεπει να βαλεις, αναλογα με την πηγη και την ισχυ της, κλπ..!! 

 

αν θελεις να κανεις μια ελαφρια ενισχυση του ηχητικου συστηματος με εναν σχετικα μικρο ενισχυτη, τοτε αναλογα την μπαταρια που εχει το αυτοκινητο, μπορει να μην χρειαστει αλλαγη, ή να χρειαστει λιγο μεγαλυτερης χωρητικοτητας. αν πχ, τωρα εχει 55Ah (αμπερ) μπαταρια, μπορεις να του βαλεις μια 60 - 65Αh και να σου αρκει. 

 

για να βαλεις 2η μπαταρια, πρεπει να κανεις extreme πραγματα...!!! 

 

η ισχυς που δινουν οι πηγες, δεν ειναι η πραγματικη ισχυς. αν πχ το ραδιο CD γραφει 4χ50w,  συνηθως ειναι στα 4χ27..περιπου..!! τα καθαρα RMS.  αρα, οταν θα πας να αγορασεις ηχεια για την συγκεκριμενη πηγη, θα κοιταξεις τα RMS W που δεχεται το ηχειο και οχι τα PEAK που συνηθως γραφουν με μεγαλα γραμματα....!!! 

 

 

το ΜΚ2 εχει και χειριστηρια τιμονιου για το ραδιο?  αν, ναι, και αν θελησεις να τα χρησιμοποιησεις, να ξερεις οτι θα χρειαστεις ανταπτορα αναλογα με την μαρκα ραδιοCD που θα βαλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν εχει χειριστηρια το δικο μου .Αυριο θα δωσω πληροφοριεςς για το cd player. Κοιταω μεταχειρισμενα στο car Και βρισκω δκαναλους επωνυμους στα 400w στα 50ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οχι δεν εχει χειριστηρια το δικο μου .Αυριο θα δωσω πληροφοριεςς για το cd player. Κοιταω μεταχειρισμενα στο car Και βρισκω δκαναλους επωνυμους στα 400w στα 50ε.

καλυτερα, γιατι ειναι ολιγον μπερδεμα.  

 

αν θες εξωτερικο χειρηστιριο, καλυτερα να παρεις ενα radio CD με δικο του τηλεκοντρολ...!!! 

 

επισης, πρεπει να δεις, σε ποιες θεσεις θα βαλεις ηχεια. αν βαλεις στις εργοστασιακες, πρπει να βαλεις συγκεκριμενες διαστασεις.  αν βαλεις στην εταζερα, μπορεις να βαλεις και μεγαλυτερα, αλλα και οβαλ ηχεια, που αποδιδουν καλυτερο μπασσο..!   

 

επειδη εχω παρομοιο αυτοκινητο (Punto MK I), δεν εχω χρησιμοποιησει τις εργοστασιακες θεσεις, γιατι παιρνουν μικρα (σε μεγεθος) ηχεια. συνηθως 10-13"..!!  εγω εβαλα στην εταζερα 2χJBL 16"χ9"  και εχω αρκετα καλο ηχο, χωρις ενισχυτη και subwoofer. αλλα το θεμα ηχου ειναι και εντελως προσωπικο. παντα εξαρταται απο τα γουστα του καθενος..!! 

 

επισης, σου επαναλαμβανω, γιατι πολλοι δεν το "πιανουν" με την πρωτη,  κοιτα τα "καθαρα" WATT, και οχι αυτα που γραφει με μεγαλα γραμματα επανω...!!!   

αλλο ενα χαρακτηριστικο που παιζει ρολο-κλειδι στα ηχεια και συνηθως δεν το λαμβανουμε υποψιν, ειναι η ευαισθησια..!! οσο πιο ευαισθητο ειναι ενα ηχειο, τοσο πιο "ευκολα οδηγειται" απο την πηγη..!!  θα σου προτεινα να κοιταζεις για ευαισθησιες απο 89-90+....! 

 

θα σου προτεινα επισης, να στησεις πρωτα την πηγη με τα ηχεια που θες, και επειτα ΑΝ χρειαζεσαι ενισχυτη, τον βαζεις..!

 

απλα, οταν θα κανεις την εγκατασταση, βαλε και οποιες γραμμες χρειαζεται για τον ενισχυτη, ωστε να μην ξανα-ξηλωνεις μετα για να περασεις καλωδιωσεις...!!  απλα να συνδεσεις τον ενισχυτη..!  καταλαβες?  

 

οτι αποριες εχεις, εδω ειμαστε..!! 

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω φιλε μου να εισαι καλα. Συνεχιζω να διαβαζω και εχω μαθει αρκετα . Μπορεις να μου πεις τι ειναι τα διαιρουμενα ηχεια ;;;Λενε να βαλω τετοια μπροστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαιρούμενα ηχεία αν δεν κάνω λάθος είνα τα ηχεία που έχουν ξεχωριστό μεγάφωνο για τα μεσαία και ξεχωριστό για τα ψηλά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα διαιρουμενα ηχεια ειναι αυτα που δινουν σε ξεχωριστα κομματια το Woofer, twiter (και ισως και midrange).

 

οπως τα παρακατω

  http://www.skroutz.gr/c/317/hxeia-autokinhtou.html?keyphrase=%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B1+%CE%B7%CF%87%CE%B5%CE%B9%CE%B1

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...