Προς το περιεχόμενο

Στην Αγγλία, το 26% των χρηστών Samsung Galaxy S5 άλλαξε από iPhone


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο κόσμος θέλει μεγάλες οθόνες και η Apple τρέχει τελευταία και καταιδρωμένη να σώσει την παρτίδα πριν χάσει και αυτό το μερίδιο που της έχει μείνει στην αγορά. Θα προλάβει;

Μην ανησυχείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1)Το πλαστικο ειναι πιο ακριβο απο το αλουμινιο ομως :)

2)Και ολα τα iPhone εως το 4 πλαστικα ηταν και κανανε περισσοτερο απο 700 ευρω

3)Το 5c πλαστικο ειναι επισης

4)Η samsung βγαζει συσκευες για οσους θελουν να αγορασουν τεχνολογια, και οχι μοδα, οποτε δεν κοιτανε τα υλικα κατασκευης

Και τα iPhone επισης :D

Μετα το iPhone4 φιλε τα παθη του S5 σου φαινονται παιχνιδακι.

 

 

1. Μια οικονομική μελέτη θα ήθελα να μου δείξεις. Α, να περιλαμβάνει και  την επεξεργασία και διαμόρφωση του υλικού.

 

2. Όχι. Από τα 8 μοντέλα που έχει κυκλοφορήσει, μόνο τα τρία ήταν πλαστικά. Όλα τα άλλα ήταν αλουμίνιο ή γυαλί. Ή και τα δύο μαζί.

 

3. Ναι, μέσα στα 3 από τα 8 που κυκλοφόρησε.

 

4. Τι διαφορετικό έχει το hardware της Samsung από της LG, HTC ή ακόμα-ακόμα και της Oppo;

 

Όχι, τα iPhone δεν τα κατασκευάζει η Samsung αλλά η Foxconn. Μόνο τους επεξεργαστές και κάποιο μέρος των μνημών κατασκευάζει. Επίσης, η Samsung χρησιμοποιεί Qualcomm επεξεργαστές που δεν είναι δικοί της. Άρα τις συσκευές της δεν τις κατασκευάζει αυτή, σωστά;

 

Μετά το iPhone 4 των τεσσάρων ετών, μπορείς να συνεχίσεις να έχεις lag. Απλά πάρε ένα Galaxy S τεσσάρων ετών. Δεν πειράζει που δεν θα έχεις την τελευταία έκδοση του Android, το lag θα είναι εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό είναι, όμως όλοι μα όλοι οι Βρετανοί προτιμούν ακόμα και τώρα το I-Phone δεν ξέρω γιατί. Καλό θα ήταν να φαίνονται και εθνικότητες στην έρευνα. Γιατί όλοι οι Ασιάτες χρησιμοποιούν Galaxy - Sony όμως όλοι οι Βρετανοί-Καυκάσιοι I-Phone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέων το S5 ρουτάρετε με ένα κλικ που μπορεί να το κάνει και η κουτσή Μαρία μετά μπορείς να στείλεις όλο το bloadware της samsung στο διάολο.

 

Μπορείς να σταματήσεις εκεί αλλά γενικά οι συσκευές της samsung έχουν εξαιρετικά μεγάλη ποικιλία από συμβατές costum rom υποθέτω ότι όποιον τον ενοχλεί το περιστασιακό lag πάει σε root και ησυχάζει και ένα μικρό ποσοστό πάει σε costum rom και απογειώνει την συσκευή.

 

Τώρα για το πίσω καπάκι δεν ξέρω τι να πω, υποθέτω ότι οι περισσότεροι τα κουκουλώνουν με προστατευτική θήκη και δεν τους ενοχλεί από το τι υλικό είναι κατασκευασμένο, από την άλλη η αλήθεια είναι ότι χάνει πολύ στην φωτογραφία, στο χέρι είναι καλύτερο απ' ότι φαίνεται.

 

Είναι εντυπωσιακό πάντως με ένα τέτοιο χάλια εμφανισιακά μοντέλο και καταφέρνει να κλέψει πελάτες από το iphone θα περίμενε κανείς στην θέση του S5 να ακούει για το HTC One M8, πιθανόν η καλύτερη κάμερα του S5 να το κάνει ποιο ελκυστικό από το Μ8.

 

Παίζει ρόλο και η κίνηση της apple να πάει σε μεγαλύτερη οθόνη, ξαφνικά όλοι συνειδητοποίησαν ότι οι παλάμες τους δεν είναι τόσο μικρές επομένως στράφηκαν και σε ακόμη μεγαλύτερες συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ακόμα κόσμος που αγοράζει Samsung κινητά; Δηλαδή ρε πστη μου, πάει σε ένα κατάστημα, βλέπει το S5, δίπλα το HTC One M8 και παραδίπλα το LG G3.... και γυρίζει πίσω να πάρει το S5; Το Galaxy το S5, να ούμε; Αυτό που έχει lag ακόμα στους ήχους των αριθμών του dialer; Το S5 ρε φίλε; :wacko:

 

Φίλε μου...Και εγώ πήγα στα καταστήματα και πήρα s5 γιατί πολύ απλά μου άρεσε εμφανισιακά! Προφανώς όμως και δεν είναι μόνο αυτός ο λόγος. 1) Η μπαταρία αλλάζει επί τόπου 2) Παίρνει κάρτα μνήμης 3) Είναι αδιάβροχο (ναι μου έχει πέσει κινητό στη χ3στρ@) 4) Έχει μεγάλη αυτονομία 5) Έχει απίστευτη κάμερα 6) Παντρεύεται με το gear 7) Είναι πλαστικό όσο πρέπει...Ναι για μένα είναι σημαντικό να μην είναι μεταλλική η κατασκευή γιατί καταλήγεις να πρέπει να το προσέχεις υπερβολικά για γρατζουνιές κτλ. 8) Έχει fingerprint scanner (όχι πως το χρησιμοποιώ αλλά υπάρχει η επιλογή) 9) Η οθόνη του μαζί με του G2 είναι ίσως η καλύτερη που έχω δει σε smartphone (και ναι έχουν περάσει σχεδόν όλα τα flagships από τα χέρια μου).

 

Όσον αφορά το touchwiz έχει βελτιωθεί αρκετά (κοινώς είναι το interface του tizen αλλά αυτό είναι ιστορία). Δεν είναι ακόμα στο 100% αλλά πιστεύω ότι με το 805 soc θα είναι όλα smooth. Όχι πως τώρα δεν είναι...αλλά που και που σκάει και κανένα microstuttering.

 

Δε συμφωνώ με όσους λένε ότι είναι overpriced στα 640 που μπορεί να το πάρει κανείς από Πλαίσιο και Κωτσόβολο (δίνουν και οι 2 δωροεπιταγές των 50 ευρώ). Overpriced είναι όλα τα iphone (είμαι apple fan αλλά με λογική) που είναι outdated σε hardware και λειτουργικό και οι τιμές τους είναι στο θεό γιατί έτσι πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα sheeps δεν εχει σημασία αν γραφει apple η samsung η ότι αλλο θέλετε, το σημαντικό είναι να είναι δημοφιλές και να το ξέρουν όλοι, ετσι ώστε αποκτώντας την συσκευη θα μπορουν να «αναδειχθούν»

Sheep είναι και στον πληθυντικό, όχι sheeps! :P

Πάντως συμφωνώ 100%, η μεγάλη μάζα αγοράζει απλά για να πει ότι το έχει. Και ας μην ξέρουν να τα χρησιμοποιούν (το φέισμπουκ δεν το θεωρώ σοβαρή χρήση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα φαινεται και το s5, που το πηρε ενα φιλαρακι.Δεν μ αρεσει τοσο εμφανισιακα αλλα στο χερι καθεται πολυ ωραια. Γρηγοροτατο γενικα. Ειμαι κατοχος s4( πολυ ευχαριστημενος απο το κινητο) απο την πρωτη μερα κυκολοφοριας.Κανενα απολυτως προβλημα δεν ειχα με το λογισμικο ή και με την ιδια συσκευη. Haters χωρις επιχειρηματα και οντως τρανταχτες αποδειξεις θα υπαρχουν παντα. Αν ειχα οικονομικη ανεση θα επαιρνα εννοειται και ενα iphone να εχω γιατι ειναι επισης πολυ ομορφα κινητα. Απο εκει και περα με χαλαει και εμενα η φυλακη που λεγεται ios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Μια οικονομική μελέτη θα ήθελα να μου δείξεις. Α, να περιλαμβάνει και  την επεξεργασία και διαμόρφωση του υλικού.

 

2. Όχι. Από τα 8 μοντέλα που έχει κυκλοφορήσει, μόνο τα τρία ήταν πλαστικά. Όλα τα άλλα ήταν αλουμίνιο ή γυαλί. Ή και τα δύο μαζί.

 

3. Ναι, μέσα στα 3 από τα 8 που κυκλοφόρησε.

 

4. Τι διαφορετικό έχει το hardware της Samsung από της LG, HTC ή ακόμα-ακόμα και της Oppo;

 

Όχι, τα iPhone δεν τα κατασκευάζει η Samsung αλλά η Foxconn. Μόνο τους επεξεργαστές και κάποιο μέρος των μνημών κατασκευάζει. Επίσης, η Samsung χρησιμοποιεί Qualcomm επεξεργαστές που δεν είναι δικοί της. Άρα τις συσκευές της δεν τις κατασκευάζει αυτή, σωστά;

 

Μετά το iPhone 4 των τεσσάρων ετών, μπορείς να συνεχίσεις να έχεις lag. Απλά πάρε ένα Galaxy S τεσσάρων ετών. Δεν πειράζει που δεν θα έχεις την τελευταία έκδοση του Android, το lag θα είναι εκεί.

1) Το οτι η επεξεργασια ενος υλικου ειναι δαπανηρη διαδικασια δεν κανει το ιδιο το υλικο premium. Τα σκατα και οι βραχοι για να γινουν κινητο ειναι πανακριβη διαδικασια. Αυτο δεν κανει τα σκατα και τους βραχους premium. Αντιστοιχα το αιγυπτιακο μεταξι και το συνθετικο βαμβακι γινονται πουκαμισο το ιδιο ευκολο. Αρα με τη λογικη σου, το ιδιο premium ειναι και τα δυο. Αμ δε...

 

2)So? iPhone, 3g, 3gs, 5c ηταν πλαστικα και μια χαρα κινητα ηταν. Δεν καταλαβαινω που ειναι το θεμα.

 

3)4 για την ακριβεια

 

4) Αmoled οθονη (για οσους την προτιμανε). Sd slot και αποσπομενη μπαταρια.

 

Να πω οτι ηταν απο κανενα πραγματικα premium υλικο, παει και ερχεται. Αλλα απο ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ!!! Και το κανουμε θεμα! Ημαρτον Χριστε μου. Πουθενα αλλου, σε κανενα αλλο τομεα δεν χρησιμοποιειται το αλουμινιο για premium, και εσεις εδω το εκθειαζεται καθαρα λογω Apple. Σε ολες τις αλλες κατασκευες, το αλουμινιο το χρσιμοποιουνε για τα φτηνιαρικα προιοντα (ποδηλατο / ψυκτρες για παραδειγμα). 

 

Γιατι το iphone  εχει το τελευταιο λογισμικο? Αυτο που εχει και το 5αρι? Αμ δε. Απτο πρωτα κιολας update (δεν μιλαω καν για το προσφατο, μιλαω για το ΠΡΩΤΟ) ελλειπε το βασικοτερο feature! Φοβερο update

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το iphone  εχει το τελευταιο λογισμικο? Αυτο που εχει και το 5αρι? Αμ δε. Απτο πρωτα κιολας update (δεν μιλαω καν για το προσφατο, μιλαω για το ΠΡΩΤΟ) ελλειπε το βασικοτερο feature! Φοβερο update

Τι εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς;

Eννοω οτι το iPhone4 δεν τρεχει το ιδιο λογισμικο με το iPhone4s, το οποιο δεν τρεχει ιδιο λογισμικο με το 5, και ουτω καθεξης. Απλα εχουν την ιδια ονομασια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα iPhone έχουν το τελευταίο διαθέσιμο για το hardware τους λογισμικό και οι διαφορές είναι ελάχιστες νομίζω. Απ' όσο διαβάζω δεν ισχύει το ίδιο για τα Android.

 

Ποιο είναι το βασικό feature;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να πω οτι ηταν απο κανενα πραγματικα premium υλικο, παει και ερχεται. Αλλα απο ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ!!! Και το κανουμε θεμα! Ημαρτον Χριστε μου. Πουθενα αλλου, σε κανενα αλλο τομεα δεν χρησιμοποιειται το αλουμινιο για premium, και εσεις εδω το εκθειαζεται καθαρα λογω Apple. Σε ολες τις αλλες κατασκευες, το αλουμινιο το χρσιμοποιουνε για τα φτηνιαρικα προιοντα (ποδηλατο / ψυκτρες για παραδειγμα). 

 

Η ημιμάθεια σου σε αυτόν τον τομέα είναι κωμική :P 

 

Ατσάλι:

 

Volkswagen-Polo_1518281c.jpg2011-raleigh-one-way-steel-bike.jpg?dadb

Shipbreaking603x320.jpg

 

 

 

Πάμε και στο Αλουμίνιο:

 

matte_black_lamborghini_aventador_in_syd

1723-855e96.jpg

f18.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα iPhone έχουν το τελευταίο διαθέσιμο για το hardware τους λογισμικό και οι διαφορές είναι ελάχιστες νομίζω. Απ' όσο διαβάζω δεν ισχύει το ίδιο για τα Android.

 

Ποιο είναι το βασικό feature;

Siri. Aπτο πρωτο κιολας update, ελειπε. Και οχι, οι διαφορες δεν ειναι ελαχιστες. Ειναι παρα πολλες

 

Οσο ελαχιστες ειναι οι διαφορες του software του iphone 4 απτου 5s, τοσες ειναι και στα android (για την ακριβεια, στο android ειναι ακομα μικροτερες, μιας και ΟΛΕΣ οι εφαρμογες κανουν update αυτονομα). Οποτε σορρυ, πιο up to date ειναι το 4ετιας S2 παρα το iPhone4. 

Nαι, η lamborghini απο αλουμινιο ειναι φτιαγμενη...οχι απο ανθρακονηματα! Επισης, το εν λογω peugeot δεν παιζει να ειναι απο αλουμινιο. Τα ατσαλενια ποδηλατα (ιδιων προδιαγραφων προφανως) ειναι ακριβοτερα απο τα αλουμινενια.

 

http://travellingtwo.com/resources/biketouringbasics/chapter-11-answering-some-common-bike-buying-questions/steel-or-aluminium-frame

 

Παρε και διαβασε το κιολας. Ασχολουμαι με ποδηλασια χρονια, οποτε αστο.

 

Στα αυτοκινητα τωρα, ΟΛΑ τα αυτοκινητα μεχρι προσφατως ηταν φτιαγμενα απο αλουμινιο.. 

 

http://www.aluminiumleader.com/en/around/transport/cars

 

Προσφατα, ενα καινουργιο ειδους ατσαλιου αρχισε να χρησιμοποιειται (οπως στο gold της φωτογραφιας σου), επειδη ειναι ελαφρυτερο (αρα μικροτερη καταναλωση καυσιμου), και οχι επειδη ειναι φτηνοτερο. Δηλαδη, η φωτογραφια που βαζεις αποδυκνειει οτι το ατσαλι ειναι ποιο premium, γιαυτο το βαλαν στο golf

 

Oσο για τα αεροπλανα, ναι, ακομα και εκει για φτηνια χρησιμοποιειται. Τα μοντερνα αεροπλανα υψηλων επιδοσεων ΣΑΦΩΣ και δεν ειναι απο αλουμινιο, αλλα απο τιτανιο (και αλλα εξισου εξωτικα υλικα). Τα επιβατικα ειναι απο ανθρακονηματα. Τα μονα αεροπλανα που φτιαχνονται απο αλουμινιο ειναι τα fighter jets, τα οποια ΠΡΕΠΕΙ να ειναι φτηνα γιατι φτιαχνονται και πωλουνται σε μεγαλες ποσοτηες, και ειναι αναλωσιμα.

 

Θα με πεις και ημιμαθη....ουτε τα βασικα

 

ps1. Τα μονα φτηνοτερα αεροπλανα απο τα αλουμινενια, ειναι τα ξυλινα, αλλα δεν κατασκευαζονται πλεον μαζικα απο οσο ξερω. 

 

ps2.  Οπως προειπα, ΠΑΝΤΟΥ το αλουμινιο χρησιμοποιειται για τα ΦΤΗΝΙΑΡΙΚΑ αντικειμενα, και οχι για τα premium. Ολα τα premium φτιαχνονται ειτε απο τιτανιο, ειτε απο ανθρακονηματα, ειτε απο καινουργια κραμματα ατσαλιου που ειναι δυνατοτερα και ελαφρυτερα απο το αλουμινιο.

 

ps3. H aventador της φωτο σου εχει μονοκοκ απο ειδικα ανθρακονηματα και οχι απο αλουμινιο (για το Θεο).

 

ps4. Το ποδηλατο πρεπει να ειναι το RSR, το οποιο κοστιζει 3k. Kαι μαντεψε απο τι υλικο ΔΕΝ ειναι φτιαγμενο. Α μπραβο!

 

Εμ δεν εχεις ιδεα, εμ το παιζεις οτι εχεις, και λες και τους αλλους ασχετους...μεχρι και σε ψεμματα κατεφευγεις για να μην παραδεχτεις το αυτονοητο? Το αλουμινιο χρησιμοποιειται επειδη ειναι ΦΤΗΝΟ. Φτηνιαρικο. Τζαμπα πραμα. Πως το λενε. Μεχρι και τα κουτακια της κοκα κολας απο αλουμινιο ειναι. Ακομα και η κινεζικη κοκα κολα του DIA απο αλουμινιο ειναι...ελεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Στα αυτοκινητα τωρα, ΟΛΑ τα αυτοκινητα μεχρι προσφατως ηταν φτιαγμενα απο αλουμινιο.. 

 

 

ε όχι και όλα... ζήτω έκανες αν είχε μερικά αλουμινένια μέρη (δε μιλάμε για supercars πάντα, όπου το αλουμίνιο χρησιμοποιούταν ,και χρησιμοποιείται αβέρτα, πριν αρχίσει να μπαίνει ανθρακόνημα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...