Προς το περιεχόμενο

Οι πωλήσεις υπολογιστών της Lenovo είναι περισσότερες από της Apple στις Ηνωμένες Πολιτείες


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι τόσο απλό να γίνει σύγκριση, γιατί η Apple "πουλάει" και το δικό της λειτουργικό μαζί με τη συσκευή, αυτό είναι, άλλωστε, που της επέτρεψε να επιβιώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εκανε με το (φθηνο iphone)που πηγε απατο.ασε που ο κοσμος ξυπνησε πλεον και βλεπει ποιες εταιριες προσπαθουν-καινοτομουν και ποιες ειχαν επαναπαυθει στις δαφνες τους εδω και αρκετα χρονια και τωρα τρεχουν να προλαβουν τον ανταγωνισμο

Άσε μην τα συζητάς... Πήγε τόσο άπατο που πούλησε σχεδόν παντού περισσότερο από το υπεργαμάτο Galaxy S4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο απλό να γίνει σύγκριση, γιατί η Apple "πουλάει" και το δικό της λειτουργικό μαζί με τη συσκευή, αυτό είναι, άλλωστε, που της επέτρεψε να επιβιώσει.

αυτός για μένα είναι ένας λόγος παραπάνω να πουλάει φτηνότερα γιατί δεν πληρώνει άδειες σε κανέναν .

και όσο για την ποιότητα των laptop των 400-500 ευρώ εντάξει το ένα κάνει 1500 και το άλλο 500 ,το 1/3 της τιμής έλεος δηλαδή,γιατί αν συγκρίνουμε ένα mac με ένα αντίστοιχο στα 1000 ευρώ και θα είναι πολύ πιο δυνατό και κατασκευαστικά πολύ καλό και αξιόπιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτός για μένα είναι ένας λόγος παραπάνω να πουλάει φτηνότερα γιατί δεν πληρώνει άδειες σε κανέναν .

και όσο για την ποιότητα των laptop των 400-500 ευρώ εντάξει το ένα κάνει 1500 και το άλλο 500 ,το 1/3 της τιμής έλεος δηλαδή,γιατί αν συγκρίνουμε ένα mac με ένα αντίστοιχο στα 1000 ευρώ και θα είναι πολύ πιο δυνατό και κατασκευαστικά πολύ καλό και αξιόπιστο.

Νομίζω το θέμα του τοπικ δεν αφορά αποκλειστικά τα laptop. Κάνω λάθος?

Άλλωστε η Lenovo δεν φτιάχνει μόνο laptop, φτιάχνει και desktop και all in one και έχει μεγάλη πληθώρα PC και όχι απλώς μερικά μοντέλα.

Τέλος πάντων, το όλο θέμα του τοπικ, μου θυμίζει αυτούς που συγκρίνουν τις πωλήσεις iPhone με το όλα τα android smartphones.....

ΥΓ. Πολύ πιθανών μεσα στις πωλήσεις ως PC να συγκαταλέγονται και τα Lenovo windows tablet PC.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτός για μένα είναι ένας λόγος παραπάνω να πουλάει φτηνότερα γιατί δεν πληρώνει άδειες σε κανέναν .

και όσο για την ποιότητα των laptop των 400-500 ευρώ εντάξει το ένα κάνει 1500 και το άλλο 500 ,το 1/3 της τιμής έλεος δηλαδή,γιατί αν συγκρίνουμε ένα mac με ένα αντίστοιχο στα 1000 ευρώ και θα είναι πολύ πιο δυνατό και κατασκευαστικά πολύ καλό και αξιόπιστο.

Δεν πληρώνει άδειες, αλλά πληρώνει για να το γράψει όπως η Microsoft ή η Google για τα δικά τους λειτουργικά, δεν το βρίσκει κάπου έτοιμο.

Αλλά δε είναι εκεί το θέμα. Το θέμα είναι, ότι από τη στιγμή που φτιάχνει ένα "διαφορετικό" προϊόν, έχει μεγαλύτερη ελευθερία στην τιμή διάθεσής του.

 

Ο μέσος όρος κέρδους ανά υπολογιστή είναι 24 δολάρια, δεν είναι παράξενο λοιπόν που οι κατασκευαστικές εταιρίες παραπαίουν στο μεγαλύτερο μέρος τους με τα μεγάλα κέρδη να τα καρπώνεται η Microsoft μέσω της πώλησης αδειών για windows και office.

Αντίθετα το κέρδος ανά Mac είναι 240 δολάρια, ένα ποσό που δίνει αέρα στην Apple για έρευνα και εξέλιξη.

Τα ίδια και χειρότερα ισχύουν γενικά πλέον και στα κινητά. Οι πιο πολλές κατασκευαστικές εταιρίες παράγουν με ζημιά (με μόνο ωφελημένο τη Google) και μόνο η Samsung και η Apple έχουν κέρδη.

Δηλαδή και εκεί η (επιτυχημένη) διαφοροποίηση και στο software βοηθά να μη γίνεται η σύγκριση μόνο επί των τιμών για τον υποψήφιο αγοραστή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και το βραβείο comment "γράφω κάτι έτσι για να γράψω χωρίς να διαβάσω καθόλου το άρθρο"...

 

Καταρχήν πιες μια Βαλεριάνα, θα σε βοηθήσει Mr. "γράφω κάτι off topic για να σχολιάσω με μειδίαμα τα γραφόμενα κάποιου άλλου".

Μια βόλτα από το ebay αρκεί για να εξηγηθούν πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν πιες μια Βαλεριάνα, θα σε βοηθήσει Mr. "γράφω κάτι off topic για να σχολιάσω με μειδίαμα τα γραφόμενα κάποιου άλλου".

Μια βόλτα από το ebay αρκεί για να εξηγηθούν πολλά.

 

 

Γράφεις "Thinkpad rules ρε. Οι άνθρωποι μιλάνε για εργαλεία όχι για τις πλαστικούρες που βλέπουμε εδώ..."

 

και ειλικρινά απαντάς κιόλας να το στηρίξεις? 

 

Πως ακριβώς είσαι οn-topic?

 

Η είδηση είναι Mac sales vs Lenovo sales. Άνοιξε τα ματάκια σου και διάβασε την είδηση πριν πας στο ebay.

 

Η Apple που κολλάει με της πλαστικούρες?? μπορείς να της αναλογίσεις χίλια μύρια αλλά μόνο αυτό δεν μπορούσες να πεις...

 

Oπότε 

 

1. Έχεις πάρει χαμπάρι πως μιλάμε για λάπτοπ και μάλιστα Lenovo? Πως ακριβώς κατηγορείς άλλους για πλαστικούρα? 

 

2. ¨Εχεις πάρει χαμπάρι πως αναφερόμενος αντίπαλος σε αυτή την είδηση είναι η Apple που μόνο πλαστικούρα δεν πουλάει?

 

Πες μας τι πίνεις και δεν μας δίνεις γιατί Βαλεριάνα σίγουρα δεν είναι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλος εχει hp λαπτοπ με 512 ραμ, μονο η μπαταρια δεν λειτουργει πια που ειναι και λογικο. ξερεις ποσα hp mini μου εχουν ερθει απο φιλους για να περασω 8αρια; 3 ολα τελεια λειτουργικα εκτος απο ενα που εφαγε τουμπες και ο δισκος παρέδωσε ψυχη

 

ειναι να εισαι γκαντεμης φιλε, και εγω μονο asus παιρνω μητρηκες και συνιστώ σε φιλους, αλλα μπορει να εχει τυχει σε καποιον να παρει και να του βγει μαπα γιατι η ταδε παρτιδα ειχε προβλημα π.χ. ή ειναι γκαντεμης.

 

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΠΩ για ενα western digital δισκο που μου βγηκε off με badsectors μεσα σε 5 μηνες,

με βλεπεις να λεω οτι ειναι gtp; nope. τυχαίνουν.

(μου δωσαν πισο πιο γρηγορο και μεγαλύτερο δισκο, κουτι μουρθε)

τα Hp ειναι σαπιλα

9 στα 10 λαπτοπ που μου φερνουν χαλασμενα ειναι Hp

ολα ειχαν προβληματα υπερθερμανσης η τροφοδοτικου.

τη dell δε τη φτανει κανεις σε ποιοτητα,ουτε καν η τοσιμπα που εχει χαλασει παρα πολυ τελευταια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα Hp ειναι σαπιλα

9 στα 10 λαπτοπ που μου φερνουν χαλασμενα ειναι Hp

ολα ειχαν προβληματα υπερθερμανσης η τροφοδοτικου.

τη dell δε τη φτανει κανεις σε ποιοτητα,ουτε καν η τοσιμπα που εχει χαλασει παρα πολυ τελευταια.

 

Απ ότι βλέπω είναι θέμα εμπειριών. Έχω 4 γενιές ΗP Pavilion και δεν τα αλλάζω με τίποτα γιατί τέτοια σκυλιά δεν έχω ξανασυντάσει ποτέ...ούτε πρόβλημα με θερμορκασίες που λες ούτε τίποτα απλά δεν καταλαβαίνουν τίποτα όσο σαδιστικά και να τους φερθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιθανοτατα γιατι ξερεις να τους συμπεριφερεσαι,και εγω ειχα HP το προσεχα με αγαπη προδερμ και ηταν καθαρο μεσα εξω και δεν επαθε τιποτα,εκτος απο τη καμερα που χαλασε.

αλλα οι αλλοι που δε νιωθουν τα χαλανε γιατι δεν εχουν και ιδιαιτερες αντοχες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Apple έχει καταφέρει να γίνει το μετρό σύγκρισης σε υπολογιστες, τηλέφωνα και tablets. Προσοχή, δεν λέω οτι υπερτερεί, αυτο ειναι υποκειμενικό και έγκειται στις ανάγκες του καθενός. 1% πάνω, 1% κατω ανά τρίμηνο, ειναι μέσα στο παιχνίδι...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...