Προς το περιεχόμενο

Οι πωλήσεις υπολογιστών της Lenovo είναι περισσότερες από της Apple στις Ηνωμένες Πολιτείες


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτός για μένα είναι ένας λόγος παραπάνω να πουλάει φτηνότερα γιατί δεν πληρώνει άδειες σε κανέναν .

και όσο για την ποιότητα των laptop των 400-500 ευρώ εντάξει το ένα κάνει 1500 και το άλλο 500 ,το 1/3 της τιμής έλεος δηλαδή,γιατί αν συγκρίνουμε ένα mac με ένα αντίστοιχο στα 1000 ευρώ και θα είναι πολύ πιο δυνατό και κατασκευαστικά πολύ καλό και αξιόπιστο.

sony vaio 1200 ευρώ  13άρι και τα πλαστικά του τρίζουν, η οθόνη κιτρινίζει, το touchpad του χάλια και αν το γυρίσεις ανάποδα ψίνει μπριζόλες και με τα windows 8 δεν είχα bluetooth touchbuttons και η δεύτερη GPU μου έκανε κολπάκια, το πούλησα μέσα σε ένα χρόνο. Τώρα για HP και DELL που έχω (7 και 2 χρονών αντίστοιχα)  για 500-600 ευρώ που είχαν βγήκαν καλά , αλλά καμία σχέση με το macbook pro που έχω απο το 2009 και πάει σφαίρα χωρίς κολλήματα και προβλήματα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
iobelika, on 12 Jul 2014 - 03:26 AM, said:iobelika, on 12 Jul 2014 - 03:26 AM, said:iobelika, on 12 Jul 2014 - 03:26 AM, said:

sony vaio 1200 ευρώ  13άρι και τα πλαστικά του τρίζουν, η οθόνη κιτρινίζει, το touchpad του χάλια και αν το γυρίσεις ανάποδα ψίνει μπριζόλες και με τα windows 8 δεν είχα bluetooth touchbuttons και η δεύτερη GPU μου έκανε κολπάκια, το πούλησα μέσα σε ένα χρόνο. Τώρα για HP και DELL που έχω (7 και 2 χρονών αντίστοιχα)  για 500-600 ευρώ που είχαν βγήκαν καλά , αλλά καμία σχέση με το macbook pro που έχω απο το 2009 και πάει σφαίρα χωρίς κολλήματα και προβλήματα ...

Toshiba qosmio x505,του εχω "βγαλει τα αντερα" και ακομη σφερατο οπως την πρωτη ημερα!Ουτε πλαστικα να ξεφτουν ,ουτε να τριζει κατι,το touchpad,δε θα το αλλαζα με κανενα traskpad της apple(ναι το δοκιμασα και απογοητευτικα,απ'ολα αυτα που εχω ακουσει γι'αυτο),gaming ακομη και σημερα χωρις να εχω αλλαξει ουτε παστα ουτε τιποτα 60-65βαθμους,αθοριβα ανεμιστηρακια σε βαθμο που αν κανει λιγο θοριβο στον περιγυρο νομιζεις οτι δεν δουλευουν και γενικα τα 2000$ που ειχα δωσει χαλαλι,4 χρονια τα εβγαλε και συνεχιζει να τα βγαζει  τα λεφτα του και με το παραπανω!

Απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει!

 

Οπως καταλαβαινεις υπερευχαριστημενους πελατες,απο παρα πολυ καλα προιοντα,εχουν και αλλες εταιριες εκτος απο την apple!

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαίωση της Lenovo μας!

Σίγουρα το πιο αξιόπιστο laptop που είχα ποτέ. Μετά από 3-4 χρόνια που το έχω δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα. Και το επόμενο μου όταν έρθει η στιγμή πάλι Lenovo θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sony vaio 1200 ευρώ  13άρι και τα πλαστικά του τρίζουν, η οθόνη κιτρινίζει, το touchpad του χάλια και αν το γυρίσεις ανάποδα ψίνει μπριζόλες και με τα windows 8 δεν είχα bluetooth touchbuttons και η δεύτερη GPU μου έκανε κολπάκια, το πούλησα μέσα σε ένα χρόνο. Τώρα για HP και DELL που έχω (7 και 2 χρονών αντίστοιχα)  για 500-600 ευρώ που είχαν βγήκαν καλά , αλλά καμία σχέση με το macbook pro που έχω απο το 2009 και πάει σφαίρα χωρίς κολλήματα και προβλήματα ...

βρήκες και εσύ παράδειγμα την sony τώρα.....που 10 στα 5 έχουν προβλήματα.

τα λάπτοπ των 500-600 ευρώ δεν έχουν καμία σχέση με το macbook pro γιατί κάνουν 500-600 ευρώ......λογικό δεν είναι ?  και ωραία η apple έχει την καλύτερη ποιότητα,παίζει όμως μόνο στην μεγάλη κατηγορία οπότε δεν μπορείς να την συγκρίνεις με υπολογιστές μεσαίας κατηγορίας.

και εγώ που έχω ένα acer των 330 ευρώ μια χαρά σφαίρα πάει με τα 8άρια μπορεί να μην είναι καλό σαν τα mac αλλά είναι φτηνό και και κάνει την δουλειά του αξιοπρεπέστατα  άν του βάλω και ssd θα πάει ακόμα πιο σφαίρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα αρχαίο HP 530 και δουλεύει μια χαρά εκτός από την μπαταρία (λογικό) με έναν SSD και Arch Linux πάει σφαίρα.

Τώρα αν αγόραζα φορητό θα μάζευα λεφτά για το νέο Macbook Pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν η Lenovo αποφάσισε να πουλάει όμορφα σχετικά λάπτοπ χωρίς λειτουργικό και με amd apu στα φτηνά της, τότε η Toshiba ξύπνησε και έκανε το ίδιο, του χρόνου θα κλαίνε πάλι :P

Τώρα για τα apple λάπτοπ, ναι μεν είναι ακριβά, αλλά είναι μοδάτα, έχουν απίστευτη διαφορά στην διάρκεια της μπαταρίας (διαχείριση ενέργειας) και δεν έχουν windows 8 :P

Από την άλλη το λειτουργικό τους δεν παλεύετε από τις ελλείψεις που έχουν να κάνουν με προγράμματα που υπάρχουν σε x86 windows με το κιλό. Για ένα νέο ή μη έμπειρο χρήστη, είναι μια χαρά για να μη πω ότι πρέπει αλλά για τους υπόλοιπους στα προγράμματα-εφαρμογές θα είναι μια ζωή πίσω το OSX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν η Lenovo αποφάσισε να πουλάει όμορφα σχετικά λάπτοπ χωρίς λειτουργικό και με amd apu στα φτηνά της, τότε η Toshiba ξύπνησε και έκανε το ίδιο, του χρόνου θα κλαίνε πάλι :P

Τώρα για τα apple λάπτοπ, ναι μεν είναι ακριβά, αλλά είναι μοδάτα, έχουν απίστευτη διαφορά στην διάρκεια της μπαταρίας (διαχείριση ενέργειας) και δεν έχουν windows 8 :P

Από την άλλη το λειτουργικό τους δεν παλεύετε από τις ελλείψεις που έχουν να κάνουν με προγράμματα που υπάρχουν σε x86 windows με το κιλό. Για ένα νέο ή μη έμπειρο χρήστη, είναι μια χαρά για να μη πω ότι πρέπει αλλά για τους υπόλοιπους στα προγράμματα-εφαρμογές θα είναι μια ζωή πίσω το OSX.

Ναι σωστά ....ενας έμπειρος χρήστης ασχολείται μόνο με windows γιατί είναι τόσο έμπειρος που δεν μπορεί να κάνει την δουλεία του με OS X ή linux. Aλήθεια οι χρήστες linux βάση της λογικής σου τι είναι? Άμπαλοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από την άλλη το λειτουργικό τους δεν παλεύετε από τις ελλείψεις που έχουν να κάνουν με προγράμματα που υπάρχουν σε x86 windows με το κιλό. Για ένα νέο ή μη έμπειρο χρήστη, είναι μια χαρά για να μη πω ότι πρέπει αλλά για τους υπόλοιπους στα προγράμματα-εφαρμογές θα είναι μια ζωή πίσω το OSX.

εξαρτάται την χρήση που το θες,για παιχνίδια όχι δεν θα πάρεις mac γιατί δεν υπάρχουν παιχνίδια, απο όσο ξέρω τα mac έχουν παράδοση με τα σχεδιαστικά προγράμματα τύπου cad,έχουν προγράμματα για σχεδιαστές,γραφίστες,μηχανικούς κλπ.

αν εσύ το θες μόνο για παιχνίδια και θεωρείς έμπειρο χρήστη μόνο τον gamer τότε κάνεις λάθος.

και ένα + των windows είναι  Windows που προσωπικά υποστηρίζω το ότι έχουν πολλά προγράμματα για τα πάντα,αυτό όμως δεν σημαίνει πως τα mac έχουν τρομερές ελλείψεις απο αντικειμενικής άποψης.

για τα linux έχω ακούσει πως τα δουλεύουν πολλοι προγαμματιστές,αλλά εγώ δεν έχω ιδέα απο προγραμματισμό και μου φαίνονται λίγο αχρείαστα για μένα,χωρίς να σημαίνει ότι είναι άχρηστο λειτουργικό.....απλά εμένα δεν μου χρησιμεύει, ο καθένας παίρνει ότι τον βολεύει και δεν υπάρχουν κακά λειτουργικά(με εξαίρεση τα σvista).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον για να τελειωνουμε με τους μύθους και pebcak, τα λιγοστά μοντέλα apple υπολογιστών που πουληθήκαν και βρίσκονται σε αυτή τη θέση εναντι εταιριών με πλουραλισμο μοντέλων pc, δεν αφορούν αποκλειστικά  μη εμπειρους χρηστες. Οι μη εμπειροι χρήστες apple υπολογιστών τρέχουν windows και μάλιστα 7, σε mac!. Στο OS X ακομα και για να επεξεργαστείς ntfs σκληρούς χρειάζεσαι να ψαχτείς και να έχεις μια σχετική εμπειρία.

Oπότε η καραμέλα οτι όποιος έχει mac είναι ασχετος, είναι παλιά και έχει λιώσει. Επισης όποιος έχει μια εξοικιωση με το  τερμιναλ  σε linux θα βρεί το αντιστοιχο terminal στο oS X, αρκετά χρήσιμο.

Το να βάζουμε ταμπέλες σε οτιδήποτε ειναι αρκετά ευκολο και χρήσιμο σε περίπτωση που εχουμε πρόβλημα μνήμης ή μυαλού....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

China is here to stay...

 

Ο στόχος στους Η/Υ επετεύχθη...επόμενος στόχος smartphone...χρόνος για κατάκτηση κορυφής το πολύ 3 χρόνια.

 

Ακριβώς, είναι η νέα Ιαπωνία.

η hp αν δεν κάνει καμιά συνεργασία της προκοπής δςν θα χτυπήσει στους άλλους κολοσσούς στον τομέα smartphone.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στα κινητα ειναι πολυ δυνατη η Lenovo. Με τετοια αποτελεσματα μαλλον ειναι μονο σε μενα η απεχθια για την HP, απο φορητα μεχρι εκτυπωτες ολα αθλια ειναι.
Εαν μου χαριζαν ενα HP η Apple φυσικα θα το επερνα, καιρος ειναι να φτιαξουμε και ελληνικα βιντεακια Will it blend? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εμένα μου φαίνεται μικρό το ποσοστό για να μπορέσουμε να το σχολιάσουμε?

 

Ακόμα και στο διάγραμμα τις apple βλέπω να υπάρχουν ανεβοκατεβάσματα, αλλά με "κατεύθυνση" προς τα πάνω.

 

Τώρα έπεσε, στο επόμενο τατράμηνο μπορεί να ανέβει.

 

Τι να πούμε, είναι πολύ μικρά τα νούμερα για να βγάλουμε συμπεράσματα.

Εκτός από τα others (Μάλλον κινέζικα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Apple ποτέ δε στόχευε σε μεγάλο ποσοστό της αγοράς - αλλά πρωτίστως στη διατήρηση υψηλών margins στα κέρδη. Ετσι κατάφερε να έχει τα μισά κέρδη της συγκεκριμένης αγοράς μόνη της. Τα ποσοστά κατοχής μεριδίου αγοράς είναι ένα εντελώς διαφορετικό ζήτημα από τα υψηλά κέρδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς μπορείτε να συγκρίνετε την Apple που έχει 3 laptop με την Lenovo και HP που έχουν τουλαχιστον 10 η καθεμία, το οποίο πρακτικά σημαίνει πως απευθύνονται μεγαλύτερο αγοραστικό κοινό. Επίσης όσο αναφορα τις τιμές, έχω ένα Lenovo Thinkpad x1 carbon το οποίο στοίχισε περι τα 2300 http://www.skroutz.gr/s/5035757/Lenovo-ThinkPad-X1-Carbon-i7-4550U-8GB-256GB-SSD.htmlόταν το αντίστοιχο macbook air έχει 1600 http://www.skroutz.gr/s/3696624/Apple-MacBook-Air-13-3-1-7GHz-i7-8GB-256GB-SSD.html . Και τα δύο θεωρούνται professional series. Και γενικά δεν έχει νόημα να συγκρίνετε τα macbook pro και τα macbook air με laptop της σειράς των 800-900e έτσι απλά για να τα θεωρήσετε υπερτιμημένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...