Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με αποσυνδέσεις στον ΟΤΕ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Στο εξοχικό έχω το πρόγραμμα κατ'εξοχήν και είχα βάλει και Internet 2mbs και πριν κάποιες μέρες έκανα αύξηση της ταχύτητας στα 24 mbs (ασχετα αν πιάνω 6mbs Κάτι που μου το είχαν πει από το ΟΤΕ, αλλά η διαφορά ήταν 3-4 €). Μόλις μπήκε η 24αρα παρατηρώ 2-3 αποσυνδέσεις την ημέρα κάτι που δεν συνέβαινε όταν είχα 2mbs.

 

Στο σπίτι υπάρχει ένα πριζάκι που έρχεται κατευθείαν το καλώδιο από την κολώνα.

 

Στην καλωδίωση δεν άλλαξα τίποτα και δεν υπάρχει φύσημα στο τηλέφωνο.

 

Παραθέτω τα στατιστικά της γραμμής μου τα οποία μου φαίνονται καλά.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

post-219161-0-82512000-1405112048_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι κατά πάσα πιθανότητα ότι υπάρχει στη γραμμή το default προφίλ 24, πάρε στο 13888 να το δηλώσεις βλάβη να σε κλειδώσουν σε χαμηλότερο προφίλ για να μην έχεις αποσυνδέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι κατά πάσα πιθανότητα ότι υπάρχει στη γραμμή το default προφίλ 24, πάρε στο 13888 να το δηλώσεις βλάβη να σε κλειδώσουν σε χαμηλότερο προφίλ για να μην έχεις αποσυνδέσεις.

 

Στο κατεξοχήν υπάρχουν μόνο 2 και 24mbs ταχύτητα. Χαμηλότερο προφίλ σημαίνει χαμηλότερη ταχύτητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σπλίτερ/φίλτρο φαντάζομαι οτι έχεις και είναι συνδεδεμένο σωστά έτσι ;

εννοείται, διπλοτσεκαρισμένο κιόλας

Φιλτρο οπως λεει το παιδι,θορυβος στη γραμμη,παρεμβολες απο ρευμα καπου στα καλοδια,τηλεφωνο ξεχωριστα απο το rooter χωρις φιλτρο

Όλα είναι μια χαρά. Όσο είχα την 2αρα δεν είχα πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε η απο rooter παιζει κατι η ειναι μακρια το dslam και κατι παιζεται στην αποσταση...pppoe προτοκολο εχει βαλει ετσι?


Α το θορυβο στο τηλεφωνο δεν ειναι απαρετιτο να το ακους...ενους φιλου μου του εκανε τα ιδια και εφτεγε ενα τροφοδοτικο πολυκατοικιας και ουτε ο οτε του το εβρησκε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κατεξοχήν υπάρχουν μόνο 2 και 24mbs ταχύτητα. Χαμηλότερο προφίλ σημαίνει χαμηλότερη ταχύτητα?

Όχι δεν σημαίνει χαμηλότερη ταχύτητα. πχ με 6 mbps έχεις 6/24 δηλαδή μπορεί να φτάσει θεωρητικά μέχρι 24, αν σου βάλουν προφίλ 12 μπορεί να φτάσει θεωρητικά μέχρι 12. Όταν έχεις προφίλ πιο κοντά στην πραγματική σου ταχύτητα υπάρχει περισσότερη σταθερότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα εχει να κανει με το SRN το οποιο ειναι 15 εσενα οπου ειναι πολυ καλο...εγω ειχα 6 SRN και εποιανα 20mbs και δεν ειχα ποτε αποσυνδεση οποτε κατι αλλο παιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν να έχει πρόβλημα και το ρούτερ. Ελεγξε την ώρα που συμβαίνουν οι αποσυνδέσεις. μήπως μιλάς στο τηλέφωνο ας πούμε εκέινή την ώρα;

 

ΌΝτως υπάρχει και 12αρι προφιλ που αφού έχεις τέτοια ταχύτητα καλύτερα να στο βάλουν μήπως σταθεροποιηθεί η γραμμά.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν σημαίνει χαμηλότερη ταχύτητα. πχ με 6 mbps έχεις 6/24 δηλαδή μπορεί να φτάσει θεωρητικά μέχρι 24, αν σου βάλουν προφίλ 12 μπορεί να φτάσει θεωρητικά μέχρι 12. Όταν έχεις προφίλ πιο κοντά στην πραγματική σου ταχύτητα υπάρχει περισσότερη σταθερότητα.

Θα πάρω τηλέφωνο τον ΟΤΕ πιο μετά.

Πιθανόν να έχει πρόβλημα και το ρούτερ. Ελεγξε την ώρα που συμβαίνουν οι αποσυνδέσεις. μήπως μιλάς στο τηλέφωνο ας πούμε εκέινή την ώρα;

ΌΝτως υπάρχει και 12αρι προφιλ που αφού έχεις τέτοια ταχύτητα καλύτερα να στο βάλουν μήπως σταθεροποιηθεί η γραμμά.

Sent from my iPad using Insomnia

Όταν μιλάω δεν πέφτει το Internet

 

 

 

Edit: Πήρα τηλέφωνο, το πέρασαν για βλάβη και κου είπαν ότι θα το δουν οι τεχνικοι και θα με ενημερώσουν.

 

Επίσης είπε ότι κάτι βλέπει και αυτη από τον υπολογιστή αλλά δε πολύ κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω νέα. Μπήκα πριν λίγο στις ρυθμίσεις του modem και είδα αλλαγές. Ελπίζω να παραμείνουν και να μην οφείλεται στο ότι είναι βράδυ και δεν είναι γεμάτο το δίκτυο. Αποσύνδεση δεν έχω παρατηρήσει αν έκανε όμως έλειπα αρκετές ώρες από το σπίτι.

post-219161-0-53465400-1405202856_thumb.png

post-219161-0-37327700-1405202871_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...