Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με την νέα έκδοση του malware bytes


stilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το scroll lock δεν έχει (μάλλον) σχέσει με το ότι μπήκες safe mode.

 

ScrLk (ή Scroll Lock)

Στα περισσότερα προγράμματα, το πάτημα του πλήκτρου Scroll Lock δεν έχει κανένα αποτέλεσμα. Σε μερικά προγράμματα, πατώντας το πλήκτρο Scroll Lock αλλάζει η συμπεριφορά των πλήκτρων βέλους και των πλήκτρων Page Up και Page Down. Πατώντας κάποιο από αυτά τα πλήκτρα, πραγματοποιείται κύλιση στο έγγραφο χωρίς να αλλάζει η θέση του δρομέα ή της επιλογής. Το πληκτρολόγιό σας ίσως διαθέτει μια φωτεινή ένδειξη που δηλώνει πότε είναι ενεργοποιημένη η λειτουργία Scroll Lock.

Το τι κάνουν τα διάφορα πλήκτρα δες το εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι αλλά δεν ξέρω καν πως λέγετε αυτό το κουμπί για αυτό στο έδειξα με screen shot και ούτε τι κάνει ....έχω και κάτι προβλήματα με τα κουμπιά αριθμούς στην γωνία  λες να είναι από αυτό ?

.........

τα ξέρω αυτά τα πλήκτρα άλλα δεν έχει αυτό το συγκεκριμένο .......

_-----------------------------------------------------------------------------------------_

τεσπα για το malware bytes  να περιμένω νέα έκδοση?

οι βάσεις δεδομένων παίζουν αρκετά σημαντικό ρόλο στο πρόγραμμα?

αν τα παρακάμπτω για λίγο  ώσπου να βγει νέα έκδοση? 


έχω βρει κόλπο αν κάνω σκανάρισμα χωρίς internet  γίνετε το σκανάρισμα άλλα είναι ανενημέρωτες η βάσεις δεδομένων......δεν ξέρω αν πιάνει όλα τα malware έτσι όμως......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι βάσεις δεν έχουν σχέση με την έκδοση του προγράμματος και δεν είναι απαραίτητο να ενημερώνεις το πρόγραμμα στην τελευταία έκδοση. Οι βάσεις όμως πρέπει να είναι ενημερωμένες αλλιώς το σκανάρισμα είναι ελλειπές. Μπορείς να ενημερώνεις μόνο την βάση και όχι το πρόγραμμα και μετά, ακόμα και να κλείσεις το ίντερνετ δεν παίζει ρόλο, ο έλεγχος θα είναι σωστός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά δεν μπορώ να ενημερώσω τη βάσεις δεδομένων .......τι μου πρωτίνης ? να περιμένω τελικά νέα έκδοση του προγράμματος μπας και νιώση να κάνει ενημέρωση της βάσεις δεδομένων ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνεις τίποτα. Κλείνεις το mbam, το βάζεις στον ProgramData (όχι στον program files, έτσι; ) και ξαναξεκινάς το mbam. Ελέγχεις να δεις αν η βάση των ιών είναι ενημερωμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σε ρωτήσω το program data δεν το βρίσκω είναι κρυφό αρχείο?

αναγκάστηκα να γράψω τι διαδρομή για να το βρω....

έχει καμία ρύθμιση για να είναι φανερό?

 

v2014.03.04.09  δεν ενημερώθηκε 

έκανα αντικατάσταση με το παλιό rules.ref 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κρυφό είναι.

Μπορείς να εμφανίσεις τα κρυφά αρχεία αν πας Υπολογιστής (άνοιγμα)->Οργάνωση->Επιλογές φακέλων->Προβολή (καρτέλα) και τσεκάρεις την εμφάνιση και εκεί να ξετσεκάρεις την επιλογή για απόκρυψη αρχείων συστήματος και να επιλέξεις την εμφάνιση κρυφών αρχείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά που σου έδωσα το λινκ το έψαξα κι άλλο και κάπου είδα ότι στις καινούργιες εκδόσεις πρέπει να περάσεις και το database.ref (στον φάκελο Configuration) από έναν άλλο υπολογιστή όπου δουλεύει σωστά το mbam.

Σου στέλνω το δικό μου να το δοκιμάσεις.

database.zip

 

Δοκίμασε και με αυτό http://data-cdn.mbamupdates.com/tools/mbam-rules.exe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω. Προσπάθησα να στήσω το mbam σε μηχάνημα και πήρε αυτόματα τις ενημερώσεις πριν προλάβω να τις αντιγράψω χειροκίνητα.

Αν δεν σου δούλεψε ούτε με το installer ούτε και χειροκίνητα άστο. Βάλε super antispyware που είναι ο ανταγωνιστής του mbam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ότι μπορεί και να είσαι μολυσμένος με κάποιο μαϊμούνι που δεν αφήνει το mbam να τρέξει.

Αν στο κάνει και στο super τότε θα είναι σίγουρα κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...