Προς το περιεχόμενο

Σε περικοπές 18.000 θέσεων εργασίας προχώρησε η Microsoft


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άμα κι' αυτές οι εταιρείες διώχνουν κόσμο..Καήκαμε..Βέβαια, όσοι θα φύγουν από την Microsoft εκτός του ότι θα πάρουν τεράστια αποζημίωση, θα έχουν και βιογραφικό πολύ δυνατό.

τα χρηματα που θα παρουν για αποζιμιωση οεο!!! δεν τα κοιταμε καθολου ; ξερετε τι μισθους παιρνουν σε αυτες της εταιριες ; μην μιλαμε καθολου... αλοιμονο σε εμας. κερδισμενοι ειναι παλι.. με τετοια αποζιμιωση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άθλια γαϊδούρια μανατζαραίοι που καταστρέφουν ζωές για να κρατήσουν τα εξωφρενικά μπόνους τους κάνοντας περικοπές και μετρώντας την ανθρώπινη ζωή και αξιοπρέπεια σαν απλούς αριθμούς

και μενα στη δουλεια μου σαν αριθμο με κοιτουσαν ποσα προιοντα θα πουλησω και θυσαυριζαν απο την παρτι μου ενα χρονο και η καταλιξει; ανεργος και με αποζιμιωση 300 ευρω περιπου.. σαφως και λυπαμαι για τοσα πολλα ατομα .. αλλα μιην μιλαμε τοσα χρηματα αποζιωση θα παρουν μια χαρα τους εκατσε.. και θα τους παρουν αλλου. εμεις τι κανουμε στο ελαδισταν.... δεν ξερω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, γι αυτό ανέβηκε η μετοχή της τόσο ψηλά...είπα και γω... ανακοίνωσε την πώληση του xbox στη Nintendo, αλλά που τέτοια τύχη...

 

κοντά στα 50.000 βγαίνει για τον καθένα. Εκτός και αν δεν υπολογίζω σωστά τα μηδενικά γιατί δεν είμαι βουλευτής ή βολεμένος για να ξέρω πόσα μηδενικά έχει το δις.

50 χιλιαδες ευρω θα παρει ο καθενας τους; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επικαλυψη ρόλων; Που; Να πω οτι κατασκεύαζε πριν κινητά και αγόρασε την Nokia και δεν ήξερε που να τους βάλει, να πω ναι. Αγόρασε μια εταιρία στην οποία δραστηριότητα δεν είχε πριν ούτε προσωπικό ούτε τεχνικά μεσα. Δικαιολογίες . Περικοπές για μείωση του κόστους και οπως ειναι γνωστό, ο τελευταίος που μπαίνει φεύγει και πρώτος στις εταιρείες.

 

γιατι κατασκευαζε η Νοκια; χρεοκωπημενη εταιρεια ηταν με τις πωλησεις της να εχουν πιασει πατο σε σχεση με τον ανταγωνισμο και τις ενδοξες μερες της. Αν υπηρχε θεμα πλεοναζοντος εργατικου δυναμικου, αρα εξτρα αχρειαστο κοστος, τοτε γιατι να μην περικοπει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ δεν είναι όλες οι εταιρείες ελληνικό δημόσιο να πληρώνουν για όλους και για τα πάντα ενώ δεν είναι απαραίτητο, ε;

 

Δόξα τω Θεώ, πρόκειται για ανθρώπους με προφανώς ένα δυνατό βιογραφικό που εργάζονται σε ένα τομέα που δεν εχει κορεστεί.

Τι σχέση έχει το ελληνικό δημόσιο με αυτά που λέμε? Άσχετο εντελώς. Το θέμα είναι πως  βλέπουν τους εργαζόμενους οι πορφυρογέννητες διοικήσεις των μεγάλων εταιριών. Σαν νούμερα και τίποτα άλλο. 

Ξέρω από πρώτο χέρι και μεγαλοστέλεχος ελληνικής πολυεθνικής που είχε πει "Γιατί να μου κόψετε τις εταιρικές πιστωτικές κάρτες? Ας απολύσουμε 2 εργαζόμενους". 

Μιλάμε για μαρίες αντουανέτες που πρέπει να πάνε με την μια στην γκιλοτίνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

My promise to you is that we will go through this process in the most thoughtful and transparent way possible. We will offer severance to all employees impacted by these changes, as well as job transition help in many locations, and everyone can expect to be treated with the respect they deserve for their contributions to this company.

Αυτό "does not compute" για το neowin.net

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το βλέπετε το θέμα με τα Ελληνικά δεδομένα. Πρώτον στο εξωτερικό είναι εξαιρετικά συχνό φαινόμενο να αλλάζει κάποιος δουλειά,δεν είναι σαν την Ελλάδα που παντρεύεσαι την πρώτη σου θεση.Είναι λογικό κάποιος να μένει Μαξ 1, 2 χρόνια στη πρώτη δουλειά και μετά με την εμπειρία που έχει να αναζητήσει άλλη θέση, και θα την διαπραγμάτευθει από άλλους όρους. Αυτός είναι και ο λόγος που οι εταιρίες είναι πιο εύκολο να κάνουμε αυξήσεις στους υπαλλήλους τους. Προφανώς αναφέρομαι κυρίως σε εξειδικευμένες Θέσεις.

 

Πολλοί από αυτούς θα βρούνε αμέσως θέση έχοντας πάρει και την αποζημίωση,που είναι συγκρίσιμες με τον μισθό τους. Και σε πολλές περιπτώσεις και επίδομα ανεργίας που Γερμανία και Ελβετία που ξέρω είναι το 60% του μισθού.

 

Δεν λέω ότι είναι ευχάριστο γεγονός προφανώς, απλά στις αναπτυγμένες ευρωπαϊκές χώρες είναι περισσότερο μια ενόχληση και λίγο άγχος μέχρι να βρεις την επομενη θέση,παρά το τέλος όπως είναι στην Ελλάδα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει το ελληνικό δημόσιο με αυτά που λέμε? Άσχετο εντελώς. Το θέμα είναι πως  βλέπουν τους εργαζόμενους οι πορφυρογέννητες διοικήσεις των μεγάλων εταιριών. Σαν νούμερα και τίποτα άλλο. 

Ξέρω από πρώτο χέρι και μεγαλοστέλεχος ελληνικής πολυεθνικής που είχε πει "Γιατί να μου κόψετε τις εταιρικές πιστωτικές κάρτες? Ας απολύσουμε 2 εργαζόμενους". 

Μιλάμε για μαρίες αντουανέτες που πρέπει να πάνε με την μια στην γκιλοτίνα. 

  Δεν θα σχολιασω την Ελληνικη πολυεθνικη, επειδη δεν αξιζει να σχολιασω τους νεοπλουτους Ελληνες, που βγαζουνε ολα τα βλαχικα κομπλεξ στερισης ετων. Καμια παρεξηγηση για το βλαχικα, και εγω βλαχος ειμαι , τροπος του λεγειν. 

 

   Αλλα στις εταιριες τυπου ms, με εκατονταδες χιλιαδες υπαλληλους τι ακριβως περιμενεις να ειναι, ονομα και προσωπα 100.000 ατομα? Προφανος νουμερα ειναι. Μην ανησυχεις καθολου για την Φιλανδια, θα βρεθει αλλη εταιρια να καλυψει το κενο που αφηνει η μσ και τα διαθεσιμα ατομα προσωπικου. Οπως ανεφερα και πανω, με το επιδομα ανεργιας και την αποζημειωση θα εχουνε οσα λεφτα παιρνανε σε εναν χρονο τουλαχιστον, χωρις να δουλεψουνε.

 

  Η αποζημειωση ειναι τετοια επειδη σε τετοιες χωρες προστατευεται ο εργαζομενος, και δεν μπορει η εταιρια να τον απολυσει χωρις σοβαρο λογο αμα δεν καταλαβει μια μεγαλη αποζημειωση, οπως και εδω καλη ωρα. 

 

 Συγκριση με την Ελλαδα κανενα νοημα δεν εχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι κατασκευαζε η Νοκια; χρεοκωπημενη εταιρεια ηταν με τις πωλησεις της να εχουν πιασει πατο σε σχεση με τον ανταγωνισμο και τις ενδοξες μερες της. Αν υπηρχε θεμα πλεοναζοντος εργατικου δυναμικου, αρα εξτρα αχρειαστο κοστος, τοτε γιατι να μην περικοπει;

γιατι είχε κανει ήδη περικοπές ο Elop πριν την εξαγορά 20.000 .

Και εννοείς δεν κατασκεύαζε η nokia; Μια χαρά δικά της εργοστάσια σε Κίνα και Ινδία είχε. Δεν τα έφτιαχνε η Foxconn οπως μερικών άλλων...

Άλλο χρεοκοπημενη και άλλο ζημιογόνα ( να ειναι καλά τα wp). Η Nokia έτρωγε απο τα αποθεματικα και τις πωλησεις περιουσιακών στοιχείων μέχρι την εξαγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοντά στα 50.000 βγαίνει για τον καθένα. Εκτός και αν δεν υπολογίζω σωστά τα μηδενικά γιατί δεν είμαι βουλευτής ή βολεμένος για να ξέρω πόσα μηδενικά έχει το δις.

 

Γιατί, ως γνωστόν, μόνο οι βουλευτές και οι βολεμένοι ξέρουν πόσα μηδενικά έχει το δις ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...