Προς το περιεχόμενο

Το Xbox One διπλασίασε τις πωλήσεις του τον Ιούνιο, αλλά το PlayStation 4 παραμένει πρώτο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω ξερω οτι θα δω γραφικαρες σε αυτα τα παιχνιδια, ασχέτως αναλυσης κ αριθμών, ποτε δεν παιζω παιχνιδια με βαση τα νουμερα.

 

Απο πλευρα γραφικων Order k Uncharted θα μας αφησουν με το στομα ανοιχτο, το bloodborne λιγοτερο.

 

4κ στης κονσολες απο την επομενη γενια που θα ειναι κ ποιο ανθρωπινες οι τιμες αυτης της τεχνολογιας.

 

α δηλαδη ειναι παιχνιδαρες λογω γραφικων. ok got it. κατα τα αλλα δεν παιζεις ποτε με βαση τα "νουμερα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που το ευχαριστιέσαι στο φουλ (σίγουρα το ευχαριστιέσαι με τέτοιο setup) τι σε νοιάζει τι λένε φίλε μου? :-)

 

Με νοιαζει ρε φιλε. Γιατι για πολλωστη φορα μπαινω να διαβασω κατι για κονσολες και ειδικα τις γνωμες των κατοχων και ισως θελοντας να γραψω και γω κατι και αντι αυτου.. βλεπω εχει παει το θεμα απο συγκεκριμενους πια στο υπερπεραν συγκρινοντας μηλα με πορτοκαλια.. Συγγνωμη αλλα μου χαλασαν την ενημερωση.. Σορρυ αν παραφερθηκα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα νούμερα του npd για τον Ιούνιο στην Αμερική:

 

PS4 269k (Χωρίς να κάνει τίποτα !)

XONE 197k (Με μειωμένη τιμή κατά 100 ευρώ και χωρίς το kinect)*

WiIU 140k (Με ένα από τα πιο εμπορικά παιχνίδια της Nintendo, Mario Kart 8)


*(Από την στιγμή που το kinect πολύ πιθανόν να πωλείτε ξεχωριστά κάτω από τα 100 ευρώ, πράγματι έχουμε price drop)

 

http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=857224
 

Στα pc ηδη εχει ξεκινησει η εποχη του 4k gaming

 
Κλασσικά άκυρο σχόλιο που αποσκοπεί σε flame war. Έχουν βγει τόσα άρθρα που σου δείχνουν έμπρακτα πως άλλο πράγμα PC gaming (dota, lol, poe, cs, mmo) βάση εσόδων άλλο το console gaming. 
 
Tο PC gaming, που πηγάζει πλέον από την αγορά του PC και δεν είναι μεταφορά από τις κονσόλες, δεν εστιάζει σε cutting edge γραφικά στο μεγαλύτερο του κομμάτι. 
 
Το ότι έχεις την δυνατότητα για 4Κ gaming δεν σημαίνει φυσικά πως έχει ξεκινήσει η εποχή του 4K gaming. Αυτό θα το αποφανθεί η αγορά. 
 
Έστω ότι βγαίνει το νέο Meta Gear για PC. Το ότι θα το παίξεις σε 4Κ ανάλυση δεν σημαίνει ότι παίζεις 4K παιχνίδι. Παίζεις παιχνίδι που φτιάχτηκε για 1080p σε 4Κ. Χρησιμοποιείς ασύγκριτα μεγαλύτερη δύναμη για ελάχιστη απόδοση. Οι δημιουργοί έχουν συγκεκριμένους στόχους οπτικά και εργάζονται να τους πετύχουν στις δυνατότητες ενός συγκεκριμένου μηχανήματος. Μπορείς να ανεβάσεις την ανάλυση όσο θέλεις αλλά ΔΕΝ θα πάρεις ουσιαστικά περισσότερη πληροφορία.

Επεξ/σία από RedPanda
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα δεν ειναι το 4κ , το θεμα ειναι οτι στις κονσολες δεν υπαρχουν ακομα παιχνιδια.

 

Δεν έχουν παιχνίδια γιατί τα budget έχουν εκτιναχτεί για ανάπτυξη στα 1080p. Για να το συνδέσω με τα προηγούμενα δεν είμαστε καν κοντά να συζητάμε για ανάπτυξη στα 4Κ.

 

Επερχόμενα παιχνίδια μπορείς να δεις εδώ

 

http://www.gameinformer.com/b/features/archive/2014/06/27/2014-39-s-upcoming-xbox-one-games.aspx

 

Η MS έχει στηριχθεί πολύ στην Master Chief συλλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έχεις την δυνατότητα για 4Κ gaming δεν σημαίνει φυσικά πως έχει ξεκινήσει η εποχή του 4K gaming. Αυτό θα το αποφανθεί η αγορά.

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ σημαινει οτι ΞΕΚΙΝΗΣΕ η εποχη του 4k!

Απο την στιγμη που υπαρχει εστω και ΕΝΑ παιχνιδι που υποστηριζει 4k,καρτα γραφικων που μπορει να τρεξει το παιχνιδι σε 4k και monitor με τετοια αναλυση!Αυτο σημαινει οτι ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ 4K gaming!

Τον αν θα ειναι mainstream φετος,του χρονου ή σε δυο χρονια,ειναι κατι εντελως διαφορετικο.

 

Τελος παντον,εδω fullhd των 100ευρω monitor και των 50ευρω gpu,δεν μπορουν να τρεξουν οι καινουριες κονσολες και εκατσα να σας αναφερω 4k κατι που θα ξεκινησουμε να συζηταμε για τις κονσολες το 2024 και μετα!

My fault!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ σημαινει οτι ΞΕΚΙΝΗΣΕ η εποχη του 4k!

Απο την στιγμη που υπαρχει εστω και ΕΝΑ παιχνιδι που υποστηριζει 4k,καρτα γραφικων που μπορει να τρεξει το παιχνιδι σε 4k και monitor με τετοια αναλυση!Αυτο σημαινει οτι ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ 4K gaming!

Τον αν θα ειναι mainstream φετος,του χρονου ή σε δυο χρονια,ειναι κατι εντελως διαφορετικο.

 

Τελος παντον,εδω fullhd των 100ευρω monitor και των 50ευρω gpu,δεν μπορουν να τρεξουν οι καινουριες κονσολες και εκατσα να σας αναφερω 4k κατι που θα ξεκινησουμε να συζηταμε για τις κονσολες το 2024 και μετα!

My fault!

 

Ektora δε μας νοιαζει φιλε και κουραζεις.. Ας βγουν παλι GT7, Last of Us, Uncharted και τα Destiny, Mortal Kombat X κλπ κλπ και ασε μας να παιζουμε σε 1080p.. Δε μας χαλαει καθολου.. Και περιμενε εσυ τα περισσοτερα απ αυτα να σου ερθουν 3 μηνες μετα στο pc. Α τουλαχιστον θα ειναι σε ψευτο 4k. Οποτε θα αξιζει..

 

Εισαι εκτος θεματος.. Ασε να γινει κανονας το 4k και μην ανησυχεις κατι θα κανει και η Sony και η Microsoft γι αυτο.. Το μονο σιγουρο αυτο ειναι. Εκτος αν τους εχεις για ηλιθιους και πιστευεις οτι εμεις ειμαστε πιο εξυπνοι.

 

Αν παει τοσο γρηγορα και καθιερωθει το 4k θα ντραπει νομιζεις η Sony και η καθε Sony να βγαλει PS5 σε καμμια 3ετια - 4ετια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ektora δε μας νοιαζει φιλε και κουραζεις.. Ας βγουν παλι GT7, Last of Us, Uncharted και τα Destiny, Mortal Kombat X κλπ κλπ και ασε μας να παιζουμε σε 1080p.. Δε μας χαλαει καθολου.. Και περιμενε εσυ τα περισσοτερα απ αυτα να σου ερθουν 3 μηνες μετα στο pc. Α τουλαχιστον θα ειναι σε ψευτο 4k. Οποτε θα αξιζει..

 

Εισαι εκτος θεματος.. Ασε να γινει κανονας το 4k και μην ανησυχεις κατι θα κανει και η Sony και η Microsoft γι αυτο.. Το μονο σιγουρο αυτο ειναι. Εκτος αν τους εχεις για ηλιθιους και πιστευεις οτι εμεις ειμαστε πιο εξυπνοι.

 

Αν παει τοσο γρηγορα και καθιερωθει το 4k θα ντραπει νομιζεις η Sony και η καθε Sony να βγαλει PS5 σε καμμια 3ετια - 4ετια...

Προσωπικα δεν με νοιαζει,απλα κουβεντα να γινεται!

Ετσι κι αλλιως fullhd gaming παιζω εδω και 4χρονια,απο το laptop στην 46αρα tv.Οποταν θα σ'αφησω να το απολαυσεις τωρα που μπορεσες να το φτασεις και εσυ και εμεις που το εχουμε χωρτασει μεχρι αηδιας,θα συνεχισουμε να ψαχνομαστε για κατι πολυ καλυτερο!Ειναι φυσικη εξελιξη των πραγματων!

 

Το fullhd εχει πανω απο 4+ετια που καθιερώθηκε και οι νεες κονσολες με τοσο optimization και οι developers δυσκολευονται να βγαλουν τιτλους για fullhd και εσυ περιμενεις υποστηριξη 4k σε 3χρονια???

Ειπαμε 2024 και μετα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως θα παω προς sony αυτη τη οφορα..

Και στο κατω κατω μονο αυτη μας υπολογιζει, βγάζει παιχνίδια στα ελληνικά η εστω με ελληνικούς υπότιτλους! Και την κονσολα απο την πρώτη μερα και στην Ελλάδα! Ενω το xbox one ενα χρονο μετα

 

Θες και τα παιχνίδια στα ελληνικά ε.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 4k προς ο παρον ειναι αδιάφορο, κ αν οι κονσολες ειχαν 4κ, ποσο πιστεύεται οτι θα στοίχιζαν?

 

Οσοι γουσταρουν αναυλυσεις τουμπανο πανε pc, οσοι γουσταρουν αποκλειστικες παιχνιδαρες σαν τα Uncharted, bloodborne, the order μενουν κονσολες, τοσο απλα.

ξεχνας κατι πολυ σημαντικο τη μεγαλυτερη αποκλειστικοτητα το metal gear κατα την αποψη μου βεβαια ο λογος που με κανει να θελω να αγορασω την κονσολα οχι πως τα υπολοιπα δεν αξιζουν βεβαια.οσο για το 4κ ας μην αναλυσω τα ιδια απλα πιστευω και εγω οτι ειναι εποχη του εχουν ξεκινησει ολα να βγαινουν 4κ τηλεορασεις,μονιτορ,κινητα,παιχνιδια τα παντα αυτο σημαινει οτι ειναι η εποχη του αρχη μεν αλλα ειναι αμα περιμενουμε να βγαινουν ολα τα παιχνιδια στο pc με 4κ και οι καρτες,μονιτορ 4κ να ειναι 9 στις 10 τοτε μιλαμε για τελος εποχης του διοτι τοτε σε περιπου 1 μιση χρονο θα πειραματιζονται με 8κ η οτι ερθει αργοτερα αλλα οι κονσολες θα επρεπε τουλαχιστον να παιζουν 1080 60 καρρε must και οχι οπως οι κονσολες προηγουμενης γενιας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν με νοιαζει,απλα κουβεντα να γινεται!

Ετσι κι αλλιως fullhd gaming παιζω εδω και 4χρονια,απο το laptop στην 46αρα tv.Οποταν θα σ'αφησω να το απολαυσεις τωρα που μπορεσες να το φτασεις και εσυ και εμεις που το εχουμε χωρτασει μεχρι αηδιας,θα συνεχισουμε να ψαχνομαστε για κατι πολυ καλυτερο!Ειναι φυσικη εξελιξη των πραγματων!

 

Το fullhd εχει πανω απο 4+ετια που καθιερώθηκε και οι νεες κονσολες με τοσο optimization και οι developers δυσκολευονται να βγαλουν τιτλους για fullhd και εσυ περιμενεις υποστηριξη 4k σε 3χρονια???

Ειπαμε 2024 και μετα!

 

Αστο Εκτορα.. το χασες.. Αν μου λες για laptop και οτι παιζεις απο κει στη τηλεοραση.. 

Και μου λες οτι εχεις χορτασει?

 

Και τα λεω αυτα γιατι δε στεκομαι μονο στην αναλυση της εικονας...

Παιξε το last of us στο PS3 με DTS 5καναλο ή 7καναλο σοβαρο συστημα με το sub να σου τιναζει τα σωθικα και πες μου μετα αν σε πειραξε το 720p..

 

Αντι για τη κονσολα ναι θα μπορουσες να βαλεις καποιο pc και να εχεις καλυτερο αποτελεσμα εικονικα και ηχητικα να πλησιασεις και να το φτασεις αλλα θα εχεις βαλει χοντρα το χερι στη τσεπη.. Δε θα μιλαμε πια για 400 ευρω που κανει το PS4 αυτη τη στιγμη.. Ισως και τα 3πλασια αν πουμε να ειναι λιγα..

 

Δεν το αξιζει χρηματικα η συγκεκριμενη λυση. Γινεται ομως. Τα laptop απ την αλλη ηχητικα δε μπορουν.. Ισως με εξωτερικη καρτα ηχου να γινει δουλεια αλλα και παλι μαζευονται πολλοι και πολλες συνδεσεις και τι καλωδια εχεις και ποσες απωλειες θα μαζεψεις στο τελος...

 

Καταλαβες που το παω? VFM φιλε.. Σε αυτο οι κονσολες δε πιανονται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστο Εκτορα.. το χασες.. Αν μου λες για laptop και οτι παιζεις απο κει στη τηλεοραση.. 

Και μου λες οτι εχεις χορτασει?

 

Και τα λεω αυτα γιατι δε στεκομαι μονο στην αναλυση της εικονας...

Παιξε το last of us στο PS3 με DTS 5καναλο ή 7καναλο σοβαρο συστημα με το sub να σου τιναζει τα σωθικα και πες μου μετα αν σε πειραξε το 720p..

 

Αντι για τη κονσολα ναι θα μπορουσες να βαλεις καποιο pc και να εχεις καλυτερο αποτελεσμα εικονικα και ηχητικα να πλησιασεις και να το φτασεις αλλα θα εχεις βαλει χοντρα το χερι στη τσεπη.. Δε θα μιλαμε πια για 400 ευρω που κανει το PS4 αυτη τη στιγμη.. Ισως και τα 3πλασια αν πουμε να ειναι λιγα..

 

Δεν το αξιζει χρηματικα η συγκεκριμενη λυση. Γινεται ομως. Τα laptop απ την αλλη ηχητικα δε μπορουν.. Ισως με εξωτερικη καρτα ηχου να γινει δουλεια αλλα και παλι μαζευονται πολλοι και πολλες συνδεσεις και τι καλωδια εχεις και ποσες απωλειες θα μαζεψεις στο τελος...

 

Καταλαβες που το παω? VFM φιλε.. Σε αυτο οι κονσολες δε πιανονται..

Ξεχνας οτι το laptop ειναι καλο και ακριβο,ΟΧΙ ΜΟΝΟ για το gaming!

Το λαπτοπ μπορει να ηταν 2000$,ΑΛΛΑ:

Ειναι  στο γραφειο της δουλεια

Ειναι στο γραφειο του σπιτιου

Ειναι στο σαλονι

Ειναι στο εξωχικο

Ηταν στα 2μηνα επεγγελματικα ταξιδια

Ειναι εκει για να με εξυπηρετησει ΠΑΝΤΟΥ και στα ΠΑΝΤΑ!

 

Ειχε κανει αποσβεση πριν καν το αγορασω!Ειναι η πηγη εισοδηματων μου,το ΑΠΟΛΥΤΟ εργαλειο για να ζησω και ψυχαγωγηθώ!

 

Η κονσολα ειναι απλα 400$/ευρω πεταμενα μονο για gaming στο σπιτι!ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!

Πολυ εξυπνη η αγορα σου,μπραβω!;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ακριβώς είναι πεταμένα από τη στιγμή που τη χρησιμοποιείς για κάτι? 

Και γιατί ακριβώς κάτι που αγοράζεις για μια δουλειά να πρέπει να κάνει και άλλες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ακριβώς είναι πεταμένα από τη στιγμή που τη χρησιμοποιείς για κάτι? 

Και γιατί ακριβώς κάτι που αγοράζεις για μια δουλειά να πρέπει να κάνει και άλλες? 

Γιατι να δωσω λεφτα για κονσολα,απο την στιγμη που αυτο που εχω για την δουλεια μου προσφερει αυτα και καλυτερα πραγματα απο την κονσολα!

Γιατι να δωσω 400 ευρω και να το εχω καρφομενο στο σαλονι και να μην εχω τα παιχνιδια οπου και να ειμαι,μαζι με το εργαλειο της δουλειας μου και οχι μονο?

Γιατι να κοψω 400ευρω απο το budget μου για το εργαλειο(laptop) της δουλειας μου,απλα για να εχω μια χειροτερη παιχνομηχανη στο σαλονι μου?

 

Υπαρχουν και αλλα γιατι,αν θες,αλλα τα 400ευρω για μια κονσολα,δεν ειναι και θα ειναι ποτε πιο vfm ακομη και απο ενα λαπτοπ των 2000ευρων!

 

Υ.Γ.Την εμπειρια που σου προσφερουν οι σημερινες κονσολες,δε ξεπερνας ουτε καν το 1000αρικο για λαπτοπ!Τα 2000ευρω απλα ξεφευγουμε πιο πολυ και τα δινεις κυριως για περισσοτερη ποιοτητα και μεγαλυτερες επιδοσεις τοσο στο gaming,οσο και στις επαγγελματικα σου προγραμματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...