Προς το περιεχόμενο

Η νέα έκδοση Chrome 36 φέρνει πολλές βελτιώσεις


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά μονο εγώ είμαι αυτός που με νοιάζει πολύ που ο FF όταν πας να κατεβάσεις κάτι έχει και την επιλογή "Open" ενώ ο Chrome και Opera δεν την έχουν; Πραγματικα με τσιτωνει πολύ που δεν υπάρχει αυτό το feature και όλο λένε "θα το βάλουμε",αλλά ακόμα το βάζουν. Εκτός αν έχει βγει και δεν το έχω πάρει πρέφα.

 

ΙΕ έχω να ανοιξω καιρό, αν και όταν τον παταω καταλάθος ανοίγει instant. Τεσπα, αυτά απο εναν χρήστη που θέλει πρακτικότητα απο τον browser γιατί ακόμα και την όντως μεγάλη μνήμη που χρησιμοποιεί ο Chrome με 16gb ram με αφήνει παγερά αδιάφορο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με το κλείσιμο και αμέσως άνοιγμα του Firefox μου έχει εμφανιστεί πολλές φορές, μη λες τρίχες.

 

 

τριχες. το παρουσιαζει μονο αν εχεις καμια 100η tabs με καμια 100η addons και τοχεις καμια ωρα ανοιχτο.

και νομιζω τωρα με το GGC στον Nightly, αυτο το θεμα εχει πλεον λυθει. δεν το εχω ομως τεσταρει ακομη.

 

άσ' το... έχεις πάρει διαζύγιο με την λογική.

 

 

try harder.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με το κλείσιμο και αμέσως άνοιγμα του Firefox μου έχει εμφανιστεί πολλές φορές, μη λες τρίχες.

Aποκλείεται... θα βλέπεις και εσύ "παραισθήσεις" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

xkvihs.png

 

104mgsz.png

 

 

Το SunSpider JavaScript Benchmark και το Browsermark λένε τα ίδια;

Άρα;

 

 

 

Μπορεις να μου αποδειξεις οτι κατι απο αυτα που εγραψα δεν ισχυει ;

 

Δεν θα ασχοληθώ άλλο :)

Αν δεν μπορείς... μην ασχολείσαι... άστο σε αυτούς που μπορούν...

 

:-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τριχες. το παρουσιαζει μονο αν εχεις καμια 100η tabs με καμια 100η addons και τοχεις καμια ωρα ανοιχτο.

και νομιζω τωρα με το GGC στον Nightly, αυτο το θεμα εχει πλεον λυθει. δεν το εχω ομως τεσταρει ακομη.

 

 

try harder.

 

τριχες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τριχες. το παρουσιαζει μονο αν εχεις καμια 100η tabs με καμια 100η addons και τοχεις καμια ωρα ανοιχτο.

και νομιζω τωρα με το GGC στον Nightly, αυτο το θεμα εχει πλεον λυθει. δεν το εχω ομως τεσταρει ακομη.

 

 

try harder.

 

Αυτά που λες δεν ισχύουν. Είχα μόνο το adblock και μου το παρουσίαζε ακόμα και αν τον άνοιγα-έκλεινα-ξαναάνοιγα χωρίς να έχω ανοίξει κάποια σελίδα. Βέβαια έχουν περάσει κάποιοι μήνες από τότε γιατί πλέον χρησιμοποιώ Chromium/Chrome.

KilliK Μπορεί ναέχεις πολλές γνώσεις πάνω στο θέμα, όμως όταν δίνεις απαντήσεις του στυλ "τρίχες" για κάτι που έχεις άδικο με κάνει να αναρωτιέμαι μήπως δεν είσαι και τόσο αντικειμενικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που λες δεν ισχύουν. Είχα μόνο το adblock και μου το παρουσίαζε ακόμα και αν τον άνοιγα-έκλεινα-ξαναάνοιγα χωρίς να έχω ανοίξει κάποια σελίδα. Βέβαια έχουν περάσει κάποιοι μήνες από τότε γιατί πλέον χρησιμοποιώ Chromium/Chrome.

 

Δεν είμαι σίγουρος, παραταύτα πεπεισμένος ότι το κάνει επειδή απλά δε προλαβαίνει να τερματίσει όλο το process tree μέχρι το 2ο άνοιγμα, δεν είναι bug. Νομίζω το φαινόμενο παρατηρείται σε παλαιοτέρου τύπου συστήματα και είναι ζήτημα ενός παραπάνω δευτερολέπτου..

 

Προς τι τόση μανούρα για το συγκεκριμένο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αυτη την στιγμη, τον ανοιγοκλεινω αμεσως χωρις κανενα προβλημα με 10 tabs.

επομενως το προβλημα σου, ειναι καθαρα απο την δικια σου πλευρα.

αυτο δεν κανει εμενα να εχω αδικο και να μην ειμαι αντικειμενικος.

απλα πραματα.


Δεν είμαι σίγουρος, παραταύτα πεπεισμένος ότι το κάνει επειδή απλά δε προλαβαίνει να τερματίσει όλο το process tree μέχρι το 2ο άνοιγμα, δεν είναι bug. Νομίζω το φαινόμενο παρατηρείται σε παλαιοτέρου τύπου συστήματα και είναι ζήτημα ενός παραπάνω δευτερολέπτου..

 

Προς τι τόση μανούρα??

 

δεν εχει τον GGC (generational garbage collector), με αποτελεσμα να αργει να αδειαζει την μνημη που καταλαμβανουν τα tabs/addons/ktl οταν τον κλεινεις. επισης φταιει οτι ειναι single-process και ολη η σαβουρα τρεχει εκει, σε αντιθεση με τον multi-process Chrome που το μονο που εχει να κανει ειναι να σκοτωσει τα ξεχωριστα tab processes οταν τον κλεινεις.

Τωρα ο  Nightly υποστηριζει τα υπο αναπτυξη GGC και την νεα e10s multi-process αρχιτεκτονικη, και αν ολα πανε καλα τον επομενο φεβρουαριο θα εχει λυθει μονιμα και αυτο το προβλημα.

 

Αλλα, περα απο αυτο, το Snappy Project εδω και αρκετο καιρο εχει αφοσιωθει στο να βελτιωσει τον χρονο κλεισιματος του browser. Oι devs εχουν διορθωσει πολλα bugs και εχουν καταφερει να κανουν τον Firefox πιο γρηγορο στο κλεισιμο του. Οποιος ενδιαφερεται, μπορει να παει να διαβασει τα σχετικα

blogs των devs, οπου εξηγουν τα bug fixes που εχουν κανει και τους χρονους που κερδισανε.Το προβλημα φυσικα παραμενει, αλλα ο Firefox δεν εχει πλεον το χαλι που ειχε στις παλιοτερες εκδοσεις. Ειδικα σε καθαρα προφιλ, με νορμαλ χρηση tabs και addons, αυτο το προβλημα δεν παρατηρειται.

 

αυτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δε μπορω να κανω εισαγωγη ολων των σελιδοδεικτων κλπ απο τον opera στον maxthon?

Ο Maxthon εισάγει αυτόματα με την εγκατάστασή του όλους τους σελιδοδείκτες από τον ΙΕ. Ο Opera 1217, (τελευταία "κανονική" έκδοση πριν τις νέες περίεργες Chromeίζουσες εκδόσεις...), εξάγει τους σελιδοδείκτες σε αρχείο ή και σε HTML, από το οποίο μπορείς να τους εισαγάγεις από Εργαλεία - Εισαγωγή/Εξαγωγή Αγαπημένων - Επιλογή από ποιον περιηγητή θέλεις.

Στους Opera 22/23 το παλαίβουν τώρα και μήνες να γίνεται αυτό, αλλά δεν το έχουν καταφέρει ακόμη. Ούτε ο "συγχρονισμός" λειτουργεί με τους αποθηκευμένους στον ιστότοπό τους σελιδοδείκτες από τις προηγούμενες εκδόσεις. Κάτι σαν διάλυση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αυτη την στιγμη, τον ανοιγοκλεινω αμεσως χωρις κανενα προβλημα με 10 tabs.

επομενως το προβλημα σου, ειναι καθαρα απο την δικια σου πλευρα.

αυτο δεν κανει εμενα να εχω αδικο και να μην ειμαι αντικειμενικος.

απλα πραματα.

Το δοκίμασα σήμερα. Πλέον δε συμβαίνει ούτε σε μένα, προφανώς το διόρθωσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...